Road to a state girls' volleyball title begins as MIAA seedings, brackets are released
The MIAA has released the state playoff brackets in girls' volleyball. Here's how each division breaks down:
Division 1
Seedings (CMass teams)
12, Shrewsbury
14, Algonquin
20, Wachusett
Thursday's round of 32
Wachusett at Acton-Boxborough, 5 p.m.
Hingham at Shrewsbury, 6 p.m.
Wellesley at Algonquin, 6 p.m.
Division 2
Seedings (CMass teams)
1, Westborough
18, Nashoba
36, Grafton
Wednesday's preliminary round
Grafton at Whitman-Hanson, 5 p.m.
Thursday's round of 32
Nashoba at Marblehead, 5 p.m.
Round of 32, dates TBA
Scituate/Westfield winner at Westborough
Grafton/Whitman-Hanson winner at Dartmouth
Division 3
Seedings (CMass teams)
13, Hudson
16, Groton-Dunstable
29, North Middlesex
34, Monty Tech
36, Burncoat
38, St. Paul
Wednesday's preliminary round
Burncoat at North Middlesex, 5:30 p.m.
Monty Tech at Swampscott, 5:30 p.m.
St. Paul at Pembroke, 5:30 p.m.
Thursday's round of 32
Monty Tech/Swampscott winner at Tewksbury, 5:30 p.m.
Burncoat/N.Middlesex winner at Norton, 6 p.m.
North Reading at Hudson, 6 p.m.
Round of 32, dates TBA
Essex-North Shore at Groton-Dunstable
St. Paul/Pembroke winner at Ashland
Division 4
Seedings (CMass teams)
4, Nipmuc
10, Blackstone Valley Tech
16, AMSA
26, Assabet Valley
28, Southbridge
29, Notre Dame Academy
30, Bay Path
Wednesday's preliminary round
Charlestown at Notre Dame Academy, 4 p.m.
Roxbury Prep Charter at Southbridge, 4 p.m.
TechBoston at Bay Path, 6 p.m.
Thursday's round of 32
Lowell Catholic at AMSA, 4 p.m.
Malden Catholic at Blackstone Valley Tech, 4:30 p.m.
Assabet at Nantucket, 5 p.m.
Round of 32, dates TBA
Bay Path/TechBoston winner at Case
Charlestown/NDA winner at Nipmuc
Roxbury Prep/Southbridge winner at Weston
Division 5
Seedings (CMass teams)
2, Hopedale
8, Douglas
13, Whitinsville Christian
16, Millbury
18, Innovation Academy
19, Blackstone-Millville
21, Sutton
35, Oxford
Wednesday's preliminary round
Excel at Sutton, 4 p.m.
Preliminary round, date TBA
Oxford at Norfolk Aggie
Thursday's round of 32
South Shore Voke at Millbury, 4:30 p.m.
Mohawk/Pioneer Charter II winner at Douglas, 5 p.m.
Tri-County at Whitinsville Christian, 5 p.m.
Friday's round of 32
Blackstone-Millville at St. John Paul II, 4 p.m.
Holbrook/Spring.Inter. winner at Hopedale, 6 p.m.
Round of 32, date TBA
Excel/Sutton winner at Bourne
Innovation at Southwick
Oxford/Norfolk Aggie winner at Mount Greylock
This article originally appeared on Telegram & Gazette: MIAA state girls' volleyball seedings, brackets released