Section 3 boys basketball scores, top performers for the 2021-22 season

·96 min read
An official looks on during a basketball game.
An official looks on during a basketball game.

To report Section 3 boys basketball scores: Coaches or team representatives are asked to send Section 3 boys basketball scores as soon as possible after games by emailing sports@uticaod.com. Please include a name and contact number.

The scores for the 2021-22 season will be listed below by date.

You can find scores for other Section 3 winter sports here: Girls basketball | Boys hockey | Girls hockey | Girls Bowling | Boys bowling | Boys swimming | Girls volleyball

Section 3 boys basketball scores from Sunday, March 20

NYSPHSAA CLASS A STATE FINALS

Manhasset 62, New Hartford 51

M: Led 25-19 at halftime; Liam Buckley 19 points, 8 rebounds; Mike Notias 16 points.

NH: Zach Philipkoski 21 points with 6 3-pointers, 7 rebounds; Will Trela16 points with 4 3-pointers, 5 rebounds.

Section 3 boys basketball scores from Saturday, March 19

NYSPHSAA CLASS A STATE SEMIFINALS

New Hartford 52, Amherst 50

NH: Led 24-21 at halftime; Zach Philipkoski 28 points, 8 rebounds; Andrew Durr 9 points.

A: Teddy McDuffie 20 points, 21 points.

Section 3 boys basketball scores from Sunday, March 13

NYSPHSAA CLASS A REGIONAL FINALS

New Hartford 49, Mekeel Christian Academy 47

NH: Led 26-24 at halftime; Andrew Durr 18 poiints; Connor Karwowski 13 points, 6 rebounds, 5 assists.

MCA: Kahki Fallen 18 points; Will Radcliff 14 points.

GALLERY: New Hartford Spartans boys basketball team defeats Mekeel Academy 49-47 in regionals

Section 3 boys basketball scores from Wednesday, March 9

NYSPHSAA CLASS A SUBREGIONALS

New Hartford 93, Franklin Academy (Malone) 45

NH: Led 55-31 at halftime; Zach Philipkoski 41 points, 6 rebounds, 5 assists, 4 steals; Will Trela 11 points, 4 rebounds; Connor Karwowski 10 points, 5 rebounds, 4 assists.

FA: Evan Dumas 12 points.

Next up: New Hartford will play Section II's Makeel Christian Academy (Scotia, NY) in the regional finals at Hudson Valley Community College 11 a.m. March 12.

Section 3 boys basketball scores from Sunday, March 6

SECTION III CLASS AA CHAMPIONSHIP

No. 2 Liverpool 53, No. 1 West Genesee 50

SECTION III CLASS A CHAMPIONSHIP

No. 1 New Hartford 65, No. 10 Syracuse Academy of Science 61 (OT)

NH: Outscored opponents 30-29 in the second half to force overtime; Zach Philipkoski 32 points, 10 rebounds; Colton Suriano, Will Trela, Connor Karwowski 9 points each.

SAS: Steyvon Jones 32 points.

Next up: The Spartans will play Section X's Franklin Academy in a subregional playoff game at Cicero-North Syracuse 6 p.m. March 9.

SECTION III CLASS B CHAMPIONSHIP

No. 1 Chittenango 56, No. 3 Utica Academy of Science 48

C: Led 30-18 at halftime; Tyrus Kelly 19 points; Alex Moesch 14 points.

UAS: Managed to tie the game in the fourth quarter, but couls not complete the comeback; Doneilous King Jr. 15 points; Najalique Taylor 12 points.

SECTION III CLASS C CHAMPIONSHIP

No. 2 West Canada Valley 73, No. 5 Dolgeville 64

WCV: Outscored the Blue Devils 43-28 in the second half; Will Smith 27 points, 15 rebounds, 4 blocks; Brayden Shepardson 24 points, 7 assists, 5 steals.

D: Led 36-30 at halftime; Gregory Gonyea 22 points; Jakob Barr 15 points.

Next up: West Canada Valley will play Section IV’s Newfield in a regional playoff game at Liverpool High School 1:45 p.m. March 12.

SECTION III CLASS D CHAMPIONSHIP

No. 3 Cincinnatus 64, No. 1 Hamilton 62 (OT)

C: Led 25-24 at halftime; Scott Scuyler 20 points; Canden Stafford 15 points.

H: Tom Simpson 21 points; Hudson Idzi and Zach LaFrance 11 points each.

Section 3 boys basketball scores from Tuesday, March 1

SECTION III CLASS A PLAYOFFS SEMIFINALS

No. 1 New Hartford 73, No. 5 Bishop Grimes 50

NH (20-2): Led 39-32 at halftime; Zach Philipkoski 30 points, 10 rebounds; Andrew Durr 11 points.

BG (13-10): Deng Garang 19 points.

No. 10 Syracuse Academy of Science 53, No. 3 Jamesville-Dewitt 43

Next up: New Hartford and SAS will play in the Class A finals 5 p.m. March 6 at SRC Arena.

Section 3 boys basketball scores from Sunday, Feb. 27

SECTION III CLASS B PLAYOFFS SEMIFINALS

No. 3 Utica Academy of Science 67, No. 2 Lowville 49

UAS (20-3): Led 27-21 at halftime; Doneilous King Jr. 27 points with 4 3-pointers; Tyrique Taylor 13 points.

L (21-2): Dalton Meyers 15 points; Brody Brown 12 points.

No. 1 Chittenango 76, No. 5 Central Valley Academy 69

C (22-1): Led 33-29 at halftime; Alex Moesch 27 points with 4 3-pointhers; Ryan Moesch 21 points with 5 3-pointers.

CVA (18-5): Deacon Judd 20 points; Jaylon O'Neal 17 points.

Next up: UAS will play Chittenango in the Class B finals 3 p.m. March 6 at SRC Arena.

SECTION III CLASS C PLAYOFFS SEMIFINALS

No. 2 West Canada Valley 71, No. 3 Waterville 66

WCV (22-1): Closed the game with a 16-4 run to earn the win; WIll Smith 29 points; Camerohn Ludwig 16 points with 4 3-pointers.

W (19-4): Tyson Maxam 31 points; Joseph Hinman 16 points.

No. 5 Dolgeville 66, No. 1 Tully 56

D (19-4): Led 28-22 at halftime; Gregory Gonyea 27 points; Kamryn Comstock 26 points.

T (21-2): Lane Edinger 14 points; Ryan Mize 13 points.

Next up: West Canada valley and Dolgeville meet in the championship at SRC Arena 1 p.m. March 6.

Section 3 boys basketball scores from Saturday, Feb. 26

SECTION III CLASS AA PLAYOFFS SEMIFINALS

No. 2 Liverpool 86, No. 3 CBA 81 (3OT)

No. 1 West Genesee 50, No. 5 Fayetteville-Manlius 49

Next up: Liverpool and West Genesee will play in the Class AA finals 7 p.m. March 6 at SRC Arena.

SECTION III CLASS D PLAYOFFS SEMIFINALS

No. 3 Cincinnatus 66, No. 15 Old Forge 58 (OT)

C (18-1): Overcame 30-24 halftime deficit; Scott Schuyler 25 points; Canden Stafford

OF (9-15): Alex Williams 24 points, Roger McGrady 18 points.

No. 1 Hamilton 61, No. 5 DeRuyter 52

H (23-0): Trailed 35-33 at halftime; Zach LaFrance 23 points, 5 assists, 4 steals; Hudson Idzi 15 points, 12 rebounds.

D (17-4): Gavin Richardson 32 points.

Next up: Hamilton and Cincinnatus meet in the Class D final at SRC Arena 11 a.m. March 6.

Section 3 boys basketball scores from Wednesday, Feb. 23

SECTION III CLASS B PLAYOFFS QUARTERFINALS

No. 5 Central Valley Academy 61, No. 4 Westhill 58

CVA (18-4): Overcame a 39-25 halftime deficit; Jaylon O'Neal 21 points; CJ Judd 19 points.

W (16-5): Luke Gilmartin 20 points; Kam Langdon 18 points.

Semifinal games at SRC Arena (Onondaga Community College) Feb. 27: UAS vs. Lowville, 1:45 p.m.; Chittenango vs. Central Valley Academy, 3:30 p.m.

SECTION III CLASS C PLAYOFFS QUARTERFINALS

No. 2 West Canada Valley 82, No. 7 South Lewis 56

WCV (21-1): West Canada Valley led 41-24 at halftime; Will Smith joined the 1,000 point club in the win; Brayden Shepardson 21 points; Smith 16 points.

SL (13-9): No stats provided.

Semifinal games at SRC Arena (Onondaga Community College) Feb. 27: Tully vs. Dolgeville, 11:45 a.m.; Waterville vs. West Canada Valley 10 a.m.

Section 3 boys basketball scores from Tuesday, Feb. 22

SECTION III CLASS AA PLAYOFFS QUARTERFINALS

No. 2 Liverpool 70, No. 7 Proctor 50

No. 1 West Genesee 74, No. 8 Henninger 34

No. 5 Fayetteville-Manlius 60, No. 4 Cicero-North Syracuse 51

No. 3 CBA 70, No. 11 Baldwinsville 51

Semifinal games at SRC Arena (Onondaga Community College) Feb. 26: West Genesee (20-1) vs. F-M (14-7), 4:30 p.m.; Liverpool (18-3) vs. CBA (18-3), 2:45 p.m.

SECTION III CLASS A PLAYOFFS QUARTERFINALS

New Hartford's Colton Suriano scores two of his team-high 25 points in New Hartford's 61-49 win over Auburn in the Section III Class A quarterfinals Tuesday, Feb. 22.
New Hartford's Colton Suriano scores two of his team-high 25 points in New Hartford's 61-49 win over Auburn in the Section III Class A quarterfinals Tuesday, Feb. 22.

No. 1 New Hartford 61, No. 8 Auburn 49

NH (19-2): Led 32-19 at halftime; Colton Suriano 25 points, 11 rebounds, 4 assists; Zach Philipkoski 22 points, 11 rebounds, 3 steals.

A (11-11): Ryan Dunn 16 points; Jack Tumber 11 points.

No. 3 Jamesville-Dewitt 46, No. 6 Whitesboro 42

No. 5 Bishop Grimes 53, No. 4 Watertown 50

No. 10 Syracuse Academy of Science 57, No. 2 Fulton 51

Semifinal games at SRC Arena (Onondaga Community College) Feb. 25: New Hartford vs. Bishop Grimes (13-9), 7:15 p.m.; J-D (16-6) vs. SAS (11-9), 5:30 p.m.

SECTION III CLASS B PLAYOFFS QUARTERFINALS

No. 3 Utica Academy of Science 71, No. 11 Vernon-Verona-Sherrill 58

UAS (19-3): Led 37-25 at halftime; Wol Machteng 19 points; Najalique Taylor 16 points.

VVS (15-7): Elijah Donegan 17 points; Jackson Horodnick 14 points, 6 rebounds.

No. 2 Lowville 49, No. 10 Marcellus 42

No. 1 Chittenango 74, No. 8 Skaneateles 61

Semifinal games at SRC Arena (Onondaga Community College) Feb. 27: UAS vs. Lowville (21-1), 1:45 p.m.; Chittenango (21-1) vs. No. 4 Westhill (16-4)/No. 5 Central Valley Academy (17-4), 3:30 p.m.

SECTION III CLASS C PLAYOFFS QUARTERFINALS

No. 5 Dolgeville 65, No. 4 Weedsport 36

D (18-4): Team led 35-21 at halftime; Gregory Gonyea surpassed the 1,000-point mark in the win; Gregory Gonyea 28 points, 4 rebounds, 5 assists; Kamryn Comstock 18 points, 13 rebounds, 3 blocks.

W (17-5): Troy Brown and Lucio Cole 7 points each.

No. 3 Waterville 61, No. 6 Mount Markham 58

W (19-3): Led 30-24 at halftime; Tyson Maxam 29 points; Cole Pearsall 14 points.

MM (13-8): Will Lunny 14 points, 12 rebounds; Gio Bartlett 16 points, 9 rebounds.

No. 1 Tully 58, No. 9 Herkimer 57

T (21-1): Tommy Malley 15 points.

H (13-9): Dante Mollel 18 points.

Semifinal games at SRC Arena (Onondaga Community College) Feb. 27: Tully vs. Dolgeville, 11:45 a.m.; Waterville vs. No. 2 West Canada Valley (20-1)/No. 7 South Lewis (13-8).

SECTION III CLASS D PLAYOFFS QUARTERFINALS

No. 1 Hamilton 73, No. 8 Oriskany 45

H (22-0): Led 36-20 at halftime; Hudson Idzi 20 points, 13 rebounds, 5 assists, 4 steals; Zach LaFrance 21 points, 6 points, 4 steals.

O (13-9): No stats provided.

No. 15 Old Forge 47, No. 10 Manlius-Pebble Hill 43

OF (9-14): Led 26-21 at halftime; Roger McGrady 23 points.

M-PH (11-10): No stats provided.

No. 5 DeRuyter 69, No. Belleville-Henderson 65

No. 3 Cincinnatus 64, No. 6 Madison 58

Semifinal games at SRC Arena (Onondaga Community College) Feb. 26: Old Forge vs. Cincinnatus (17-1), 11 a.m.; Hamilton vs. DeRuyter (17-3), 12:45.

Section 3 boys basketball scores from Sunday, Feb. 20

SECTION III CLASS D PLAYOFFS SECOND ROUND

No. 4 Belleville-Henderson 87, No. 13 Morrisville-Eaton 60

B-H (18-3): Led 48-29 at halftime; Dominick Sprague 29 points; Kyle Moyer 21 points.

M-E (8-12): Aiden Berger 19 points; Nick Brady 13 points, 8 rebounds.

Next up: Belleville-Henderson (18-3) will host No. 5 DeRuyter (16-3) in the quarterfinals 6 p.m. Feb. 22.

No. 15 Old Forge 55, No. 2 Sackets Harbor 54

OF (8-14): Outscored opponents 15-13 in the fourth quarter to earn the upset win; Cedric Barkauskas 25 points, with 4 3-pointers, 7 rebounds; Roger McGrady 12 points, 6 rebounds, 10 assists.

SH (19-2): Tyler Green 31 points, 7 rebounds; Austin Griner 11 points.

Next up: Old Forge will travel to No. 10 Manlius-Pebble Hill (11-9) in the quarterfinals 6 p.m. Feb. 22.

Section 3 boys basketball scores from Saturday, Feb. 19

SECTION III CLASS B PLAYOFFS SECOND ROUND

No. 2 Lowville 76, No. 15 Holland Patent 52

L (20-1): Led 38-25 at halftime; Dalton Myers with 8 3-pointers, 4 rebounds; Brody Brown 19 points, 7 rebounds, 7 assists.

HP (10-12): Markise Magyar 20 points; Nicholas Acevedo 10 points.

Next up: Lowville will host No. 10 Marcellus in the quarterfinals Feb. 22.

No. 10 Marcellus 53, No. 7 Little Falls 47

M (16-5): Outscored the Mounties 31-22 in the second half; Adam Sullivan 15 points; Austin Voss 12 points.

LF (17-4): Led 25-22 at halftime; Coltan Frederick 22 points.

No. 5 Central Valley Academy, No. 21 Oneida

CVA (17-4): Led 36-26 at halftime; Deacon Judd 20 points; Adam Hall 16 points.

O (4-17): Gavin Stone 19 points.

Next up: The Thunder will travel to No. 4 Westhill (16-4) in the quarterfinals Feb. 22.

No. 3 Utica Academy of Science 67, No. 14 Syracuse IT 48

UAS (18-3): Led 27-19 at halftime; Doneilous King Jr. 16 points; Najalique Taylor 14 points; Tyrique Taylor 13 points.

IT (9-12): Zay Priester 13 points.

Next up: The Atoms will host No. 11 VVS (15-6) in the quarter finals Feb. 22.

No. 1 Chittenango 73, No. 16 Solvay 56

Next up: Chittenango (20-1) will host No. 8 Skaneateles (17-4) in the quarterfinals Feb. 22.

No. 8 Skaneateles 70, No. 9 General Brown 56

No. 11 Vernon-Verona-Sherrill 74, No. 6 Phoenix 57

No. 4 Westhill 86 No. 13 APW 86

SECTION III CLASS C PLAYOFFS SECOND ROUND

No. 5 Dolgeville 72, No. 12 Sauquoit Valley 34

D (17-4): Led 43-17 at halftime; Kamryn Comstock 22 points, 15 rebounds; Gregory Gonyea 17 points, 7 rebounds.

SV (11-11): No stats provided.

Next up: Dolgeville will play at No. 4 Weedsport in the quarterfinals 6 p.m. Feb. 22.

No. 4 Weedsport 51, No. 13 Westmoreland 50 (OT)

Weeds (17-4): Outscored the Bulldogs 6-5 in overtime to earn the win; Adam O'Bryan 18 points; Landon Kepple 14 points.

West (10-12): No stats provided.

No. 2 West Canada Valley 75, No. 15 Thousand Islands 40

WCV (20-1): Brayden Shepardson 26 points, 6 assists; Will Smith 16 points, 11 rebounds, 6 assists.

TI (8-13): No stats provided.

Next up: West Canada Valleys hosts No. 7 South Lewis (13-8) in the quarterfinals Feb. 22.

No. 3 Waterville 84, No. 14 Adirondack 30

W (18-3): Led 50-5 at halftime; no other stats provided.

A (8-13): No stats provided.

Next up: Waterville will host No. 6 Mount Markham (13-8) in the quarterfinals 7 p.m. Feb. 22.

No. 9 Herkimer 56, No. 8 Cato-Meridian 37

Next up: Herkimer (13-8) will travel to No. 1 Tully (20-1) for the quarterfinals Feb. 22.

No. 1 Tully 67, No. 16 LaFayette 46

SECTION III CLASS D PLAYOFFS SECOND ROUND

No. 1 Hamilton 85, No. 17 McGraw 14

H (21-0): Led 54-3 at halftime; Sami Cigeroglu 19 points, 9 rebounds; Zach LaFrance 15 points, 4 rebounds, 4 assists, 4 steals.

M (6-13): No stats provided.

Next up: Hamilton will host No. 8 Oriskany (13-8) in the quarterfinals Feb. 22.

No. 3 Cincinnatus 59, No. 19 Brookfield 41

Next up: Cincinnatus (16-1) will host No. 6 Madison (17-4) in the quarterfinals Feb. 22.

Section 3 boys basketball scores from Friday, Feb. 18

SECTION III CLASS AA PLAYOFFS FIRST ROUND

No. 7 Proctor 52, No. 10 Nottingham 48

P (11-10): Led 32-22 at halftime; Treshawn Patterson 12 points; Fehmi Ahmeti 8 points.

N (5-16): Trailed 45-30 heading into the final quarter, but managed to cut the lead down to four before an altercation between fans in the stands ended the game with five seconds left; Malachi McCurty 24 points.

Next up: Proctor will play at No. 2 Liverpool (17-3) in the quarterfinals 6:45 p.m. Feb. 22.

No. 11 Baldwinsville 58, No. 6 Rome Free Academy 51

Next up: Baldwinsville (6-15) takes on No. 3 CBA (17-3) in the quarterfinals 7 p.m. Feb 22.

No. 4 Cicero-North Syracuse 82, No. 13 Fowler 30

Next up: CNS (16-5) will host No. 5 Fayetteville-Manlius (13-7) Feb. 22.

No. 5 Fayetteville-Manlius 66, No. 12 Corcoran 54

No. 8 Henninger 79, No. 9 Bishop Ludden 63

Next up: No. 1 West Genesee (19-1) will host Henninger (7-12) in the quarterfinals 6 p.m. Feb. 22.

SECTION III CLASS A PLAYOFFS FIRST ROUND

No. 6 Whitesboro 46, No. 11 Camden 36

W (12-9): Led 21-16 at halftime; Caden Morris 19 points; Dan Russo 12 points.

C (10-11): Ryan Leosi 10 points.

Next up: The Warrior will travel to No. 3 Jamesville-DeWitt (15-6) for the quarterfinals Feb. 22.

No. 3 Jamesville-DeWitt 67, No. 14 Oswego 35

No. 10 Syracuse Academy of Science 68, No. 7 Cortland 41

Next up: No. 2 Fulton (15-4) will host SAS (10-9) in the quarterfinals 7 p.m. Feb. 22.

No. 5 Bishop Grimes 62, No. 12 Central Square 51

Next up: Bishop Grimes (12-9) will play at No. 4 Watertown (12-7) Feb. 22.

No. 8 Auburn 56, No. 9 East Syracuse-Minoa 48

Next up: No. 1 New Hartford (18-2) will host Auburn (11-10) in the quarterfinals 6:30 p.m. Feb. 22.

SECTION III CLASS B PLAYOFFS SECOND ROUND

No. 8 Skaneateles 70, No. 9 General Brown 56

Next up: Skaneateles (17-4) will play the winner of No. 1 Chittenango (19-1) and No. 16 Solvay (9-11) in the quarterfinals Feb. 22.

SECTION III CLASS C PLAYOFFS SECOND ROUND

No. 6 Mount Markham 67, No. 11 Pulaski 43

MM (13-8): Led 32-14 at halftime; Will Lunny 16 points, 11 rebounds; Jake Senko 13 points, 4 steals.

P (9-11): No stats provided.

Next up: Mt. Markham will play the winner of No. 3 Waterville (17-3) and No. 14 Adirondack (8-12) in the quarterfinals Feb. 22.

No. 7 South Lewis 52, No. 10 Beaver River 39

Next up: South Lewis (13-8) will play the winner of No. 2 West Canada Valley (19-1) and No. 15 Thousand Island (8-12) Feb. 22.

SECTION III CLASS D PLAYOFFS SECOND ROUND

No. 6 Madison 71, No. 11 New York Mills 51

M (17-4): Led 26-23 at halftime; Hayden Dumas 24 points, 13 rebounds; Ethan Rivers 22 points, 5 rebounds, 9 assists, 8 steals.

NYM (11-10): No stats provided.

Next up: Madison will ply the winner of No. 3 Cincinnatus (15-1) and No. 19 Brookfield (5-12) in the quarterfinals Feb. 22.

No. 8 Oriskany 63, No. 9 Otselic Valley 33

O (13-8): Led 41-12 at halftime; Ty Zizzi 14 points, 4 rebounds, 3 assists, 3 steals, 3 blocks; Alexander Burrows 14 points, 4 rebounds, 4 assists.

OV (12-9): Braeden Davis 22 points, 8 rebounds.

Next up: Oriskany will play the winner of No. 1 Hamilton (20-0) and No. 17 McGraw (6-12) in the quarterfinals Feb. 22.

No. 10 Manlius-Pebble Hill 51, No. 7 Copenhagen 44

Next up: Manlius-Pebble Hill (11-9) will play the winner of No. 2 Sackets Harbor (19-1) and No. 15 Old Forge (7-14) Feb. 22.

No. 5 DeRuyter 66, No. 12 Faith Heritage 50

Next up: DeRuyter (16-3) will play the winner of No. 4 Belleville-Henderson (17-3) and No. 13 Morrisville-Eaton (8-11) in the quarterfinals Feb. 22.

Section 3 boys basketball scores from Thursday, Feb. 17

SECTION III CLASS B PLAYOFFS FIRST ROUND

No. 13 APW 58, No. 20 Clinton 46

APW (11-8): Overcame a 28-26 halftime deficit; Blake Pugh 31 points, 5 assists, 4 rebounds; Wyatt Standard 10 points, 7 rebounds.

C (5-16): Led 15-5 after the first quarter; no other stats provided.

Next up: Clinton will travel to No. 4 Westhill (15-4) for the second round 2 p.m. Feb. 19.

No. 15 Holland Patent 73, No. 18 Cazenovia 27

HP (10-11): Led 34-31 at halftime; Nicholas Acevedo 22 points; Jeffrey DeWar 17 points.

C (7-14): AJ Rothfield 27 points.

Next up: The Golden Knights will play at No. 2 Lowville (19-1) in the second round 2 p.m. Feb. 19.

No. 11 Vernon-Verona-Sherrill 73, No. 22 Hannibal 36

VVS (14-6): Led 44-13 at halftime; Eliijah Donegan 27 points with 4 3-pointers, 5 steals; Ben Wittman 10 points, 8 rebounds, 5 assists, 6 steals.

H (1-18): No stats provided.

Next up: The Red Devils will travel to No. 6 Phoenix (16-4) in the second round noon Feb. 19.

No. 21 Oneida 54, No. 12 South Jefferson 48

No stats provided.

Next up: Oneida will play at No. 5 Central Valley Academy (16-4) in the second round 3:30 p.m. Feb. 19.

No. 14 Syracuse IT 70, No. 19 Sherburne-Earlville 55

IT (9-11): Outscored Matauders 34-18 in the second half to earn the win; Raquelle Isaac 20 points, 20 rebounds.

S-E (7-14): Brock Weidman 21 points; Preston Eaves 15 points.

Next up: Syracuse will play at No. 3 Utica Academy of Science (17-3) in the second round 6 p.m. Feb. 19.

No. 10 Marcellus 68, No. 23 Canastota 27

No stats provided.

Next up: Marcellus will take on No. 7 Little Falls (17-3) in the second round 7 p.m. Feb. 19.

No. 16 Solvay 60, No. 17 Homer 42

Next up: Solvay will travel to No. 1 Chittenango (19-1) noon Feb. 19.

SECTION III CLASS C PLAYOFFS FIRST ROUND

No. 13 Westmoreland 55, No. 20 Port Byron

W (10-11): Led 28-13 at halftime; Matt Doyle 16 points; Josh Suber 12 points.

PB (4-17): Kody Kurtz 6 points.

Next up: The Bulldogs will play at No. 4 Weedsport (16-4) 6 p.m. Feb. 19.

No. 12 Sauquoit Valley 55, No. 21 Cooperstown 26

SV (11-10): Led 32-10 at halftime; Garret Stalker 19 points; Donovan Nelson 17 points.

C (3-18): Charlie Lambert and Ethan Kukenberger 8 points each.

Next up: Sauquoit Valley will travel to No. 5 Dolgeville (16-4) for their second round matchup 1 p.m. Feb. 19.

No. 14 Adirondack 58, No. 19 Onondaga 49

A (8-12): Led 22-19 at halftime; Bailey Gleasman 20 points, 6 rebounds; Cameron Zanker 13 points.

O (4-15): No stats provided.

Next up: The Wildcats take on No. 3 Waterville (17-3) in the second round 7 p.m. Feb. 19.

No. 16 LaFayette 68, No. 17 Sandy Creek 37

Next up: LaFayette (8-13) will play at No. 1 Tully (19-1) in the second round Feb. 19.

No. 15 Thousand Islands 45, No. 18 Fabius-Pompey 27

Next up: Thousand Islands (8-12) will travel to No. 2 West Canada Valley (19-1) for the second round 5:30 Feb. 19.

SECTION III CLASS D PLAYOFFS FIRST ROUND

No. 13 Morrisville-Eaton 57, No. 20 Poland 29

M-E (8-11): Led 27-7 at halftime; Simon Thomas 17 points, 11 rebounds; Evan Stewart 13 points.

P: Carter Cookinham 7 points.

Next up: Warriors will play at No. 4 Belleville-Henderson (17-3) in the second round noon Feb. 19.

No. 15 Old Forge 67, No. 18 Remsen 57

No stats provided.

Next up: Old Forge will take on No. 2 Sackets Harbor (19-1) in the second round noon Feb. 19.

No. 17 McGraw 55, No. 16. LaFargeville 54

Next up: McGraw (6-12) will travel to No. 1 Hamilton (20-0) for the second round 6 p.m. Feb. 19.

No. 19 Brookfield 59, No. 14 Mater Dei Academy 43

Next up: Brookfield (5-12) will play at No. 3 Cincinnatus (15-1) in the second round 6 p.m. Feb. 19.

Section 3 boys basketball scores from Tuesday, Feb. 15

VVS 69, Clinton 48

VVS: Led 36-27 at halftime; Ben Wittman 18 points, 14 rebounds; Bryce Palmer 16 points, 9 assists.

C: No stats provided.

Mater Dei Academy 60, Morrisville-Eaton 44

MDA: Led 40-12 at halftime; no other stats provided.

M-E: Aiden Beger 12 points, 4 steals; Nick Brady 10 points, 9 rebounds.

Westmoreland 55, Cooperstown 41

W: Led 33-15 at halftime; Matt Doyle 26 points.

C: Charlie Lambert 22 points with 6 3-pointers.

Frankfort-Schuyler 53, Sauquoit Valley 51

F-S: Led 31-21 at halftime; Donald Gatto 24 points, 5 rebounds; Roman Harrod 13 points, 5 rebounds.

SV: Garret Stalker 20 points; Donovan Nelson 13 points.

New Hartford 50, Whitesboro 27

NH: Led 22-11 at halftime; Zach Philipkoski 16 points, 10 rebounds; Garrett Johnson 11 points.

W: Caden Morris 10 points.

Note: Philipkoski surpassed 1,000 career points in the win.

Chittenango 95, Oneida 54

C: Led 67-31 at halftime; Alex Moesch 28 points; Ryan Moesch 25 points; Tyrus Kelly 20 points.

O: No stats provided.

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 52, Herkimer 51

OESJ: Mason Snell 19 points; Owen Feagles 15 points.

H: Brett Coonradt and Kyle Carney 17 points.

Section 3 boys basketball scores from Monday, Feb. 14

Morrisville-Eaton 61, Old Forge 59

M-E: Outscored opponents 35-24 in the second half to win; Simon Thomas 18 points, 11 rebounds; Aiden Berger 14 points, 4 rebounds, 4 assists.

OF: Led 35-26 at halftime; no other stats provided.

Ostelic Valley 55, Poland 52

OV: Overcame a 29-26 halftime deficit; Matthew Wetterer 19 points, 9 rebounds; Braeden Davis 20 points, 6 rebounds, 4 steals.

P: Carter Cookinham 17 points, 10 rebounds; Nate Baumes 12 points.

Hamilton 72, Oriskany 43

H: Led 41-21 at halftime; Hudson Idzi 27 points, 14 rebounds, 4 assists, 4 steals, 5 blocks; Zach LaFrance 22 points, 4 assists, 4 steals.

O: Ty Zizzi 10 points, 5 assists; Jack Tamburino 10 points, 5 rebounds.

Little Falls 56, Clinton 36

LF: Led 27-24 at halftime; Coltan Frederick 19 points; Brayton Langdon 13 points.

C: Jameson Stockwell 8 points.

Waterville 60, Sauquoit Valley 20

W: Led 24-11 at halftime; Tyson Maxam 19 points; Joseph Hinman and Cole Pearsall 11 points.

SV: Donovan Nelson 8 points.

Central Valley Academy 74, Sherburne-Earlville 45

CVA: Led 40-26 at halftime; TJ Luke 14 points; Deacon Judd 12 points.

S-E: Preston Eaves 15 points; Brock Wiedman 12 points.

Whitesboro 40, Camden 35

W: Outscored the Blue Devils 22-15 in the second half; Kyle Meier 11 points.

C: Ryan Leos 14 points.

Gilbertsville Mount Upton 61, Cooperstown 47

GMU: Led 33-17 at halftime; no stats provided.

C: PJ Kiuber 16 points 5 rebounds; Troy Davis 12 points, 8 rebounds.

Dolgeville 80, Adirondack 34

D: Led 39-19 at halftime; Gregory Gonyea 30 points, 7 rebounds; Kamryn Comstock 12 points, 16 rebounds.

A: No stats provided.

Christian Brothers Academy 62, New Hartford 53

CBA: Led 35-23 at halftime; no stats provided.

NH: Zach Philipkoski 14 points, 7 rebounds; Connor Karwoswski 14 points.

Section 3 boys basketball scores from Saturday, Feb. 12

Little Falls 59, Cooperstown 27

LF: Led 36-16 at halftime; John Shepardson 23 points; Coltan Frederick 14.

C: Charlie Lambert 17 points.

Waterville 79, Remsen 37

W: Led 44-14 at halftime; Tyson Maxam 35 points; Joseph Hinman 12 points.

R: No stats provided.

West Canada Valley 79, New York Mills 56

WCV: Led 38-27 at halftime; Will Smith 30 points, 14 rebounds, 10 assists; Camerohn Ludwig 13 points, 5 rebounds.

NYM: No stats provided.

Adirondack 51, Westmoreland 48

A: The Wildcats won their second straight game on a buzzer beater thanks to a last second three-pointer from Bailey Gleasman; Maxim Weiler 13 points, 4 rebounds; Kreedon Rodgers 11 points, 11 rebounds; Gleasman 11 points, 6 rebounds.

W: Matt Doyle 14 points; Jon Dillon 11 points.

Otselic Valley 66, Mater Dei Academy 51

OV: Led 34-22 at halftime; Braeden Davis 34 points, 5 rebounds; Matthew Wetterer 17 points 14 rebounds.

MDA: Nick Edwards 17 points; Joe Mariani 14 points.

Herkimer 56, Old Forge 47

H: Led 27-24 at halftime; Brett Coonradt and Kyle Carney 14 points.

OF: Roger McGrady 15 points.

Section 3 boys basketball scores from Friday, Feb. 11

Otselic Valley 74, Brookfield 58

OV: Led 30-29 at halftime; Braeden Davis 30 points, 12 rebounds; Matthew Wetterer 19 points, 12 rebounds.

B: Spencer Warner 26 points; Quentin Moon 22 points.

VVS 73, Notre Dame 45

VVS: Led 24-20 at halftime; Jackson Horodnick 23 points, 15 rebounds; Elijah Donegan 17 points, 3 rebounds, 3 steals.

ND: No stats provided.

New Hartford 63, Central Valley Academy 48

NH: Led 39-27 at halftime; Zach Philipkoski 23 points; Colton Suriano 15 points.

CVA: Jaylon O'Neal 21 points; Deacon Judd 16 points.

West Canada Valley 93, Frankfort-Schuyler 57

WCV: Led 38-23 at halftime; Will Smith 20 points, 14 rebounds; Brayden Shepardson 19 points, 12 assists.

F-S: No stats provided.

Utica Academy of Science 78, Canastota 20

UAS: Led 46-13 at halftime; Doneilous King Jr. 15 points; Tyrique Taylor 13 points.

C: Clay Roberts 7 points.

Cazenovia 47, Camden 45

Section 3 boys basketball scores from Thursday, Feb. 10

Herkimer 64, Mount Markham 54

H: Outscored the Mustangs 41-31 in the second half; Brett Coonradt 30 points; Dante Mollel 17 p.

MM: Will Lunny 17 points, 8 rebounds, 4 steals; Gio Barletta 12 points, 8 rebounds.

Hamilton 89, Old Forge 46

H: Led 48-22 at halftime; Tom Simpson 30 points, 4 rebounds, 4 assists; Zach LaFrance 21 points, 5 steals.

OF: No stats provided.

VVS 48, Whitesboro 47

VVS: Outscored the Warriors 21-11 in the third quarter to pull within one point heading into the final quarter; Ben Wittman 11 points, 9 rebounds, 3 assists, 4 blocks; Bryce Palmer 11 points, 4 assists, 4 steals.

W: No stats provided.

Oriskany 70, Remsen 48

O: Led 41-26 at halftime; Jack Tamburino 25 points, 5 rebounds; Ty Zizzi 12 points, 10 assists.

R: No stats provided.

Little Falls 74, Cooperstown 30

LF: Led 40-20 at halftime; Coltan Frederick 17 points; Logan Frederick 14 points.

C: Charlie Lambert 14 points.

New York Mills 64, Poland 29

NYM: Led 34-14 at halftime; no stats provided.

P: Nathan Draper 10 points; Seth Walther and Nate Baumes 7 points each.

Holland Patent 67, Sherburne-Earlville 52

HP: Led 42-24 at halftime; Markise Magyar 13 points; Dylan McGuire and Jeffrey DeWar 10 points each.

S-E: Brock Weidman and Jack Rodman 14 points each.

Sauquoit Valley 51, Frankfort-Schuyler 27

SV: Led 30-15 at halftime; Donovan Nelson 21 points; Garret Stalker 14 points.

F-S: Joshua Stemmer 8 points, 6 rebounds; Lionell Coulthurst 8 points, 4 rebounds.

Rome Free Academy 91, Notre Dame 54

Proctor 59, Camden 49

Section 3 boys basketball scores from Wednesday, Feb. 9

Otselic Valley 56, Stockbridge Valley 55 (OT)

OV: Braeden Davis hit a layup at the buzzer in overtime to give his team the win; Davis 30 points, 7 rebounds.

SV: Alex Smith 24 points; Ethan Smith 13 points.

New Hartford 71, Proctor 42

NH: Led 29-22 at halftime; Zach Philipkoski 23 points, 9 rebounds, 5 assists; Will Trela 15 points, 5 rebounds, 4 assists.

P: Fehmi Ahmeti 10 points.

Holland Patent 59, Oneida 41

HP: Led 33-16 at halftime; Jeffrey DeWar 20 points; Nicholas Acevedo 15 points.

O: No stats provided.

Dolgeville 73, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 58

D: Led 41-24 at halftime; Gregory Gonyea 21 points, 9 rebounds, 6 assists; Kamryn Comstock 17 points, 10 rebounds, 5 blocks.

OESJ: Mason Snell 18 points.

New York Mills 86, Morrisville-Eaton 60

NYM: Led 43-24 at halftime; no other stats provided.

M-E: Simon Thomas 20 points, 11 rebounds.

Central Valley Academy 64, Clinton 55

CVA: Led 32-30 at halftime; Jaylon O'Neal 17 points; Adam Hall 15 points with 4 3-pointers.

C: Jameson Stockwell 19 points; Andre Jackson 11 points.

Section 3 boys basketball scores from Tuesday, Feb. 8

Hamilton 79, Westmoreland 41

H: Led 43-21 at halftime; Tom Simpson 22 points, 5 rebounds, 5 assists, 5 steals; Idzi Hudson 15 points, 10 rebounds, 5 assists.

W: Matt Doyle 10 points; Payton Livingston 8 points.

Whitesboro 56, Notre Dame 43

W: Led 29-19 at halftime; Stevy Onate 12 points; Caden Morris 9 points.

ND: Jaden Massey 16 points.

Rome Free Academy 66, Camden 59

Section 3 boys basketball scores from Monday, Feb. 7

Ostelic Valley 55, McGraw 54 (OT)

OV: Overcame a 24-19 halftime deficit; Braeden Davis 29 points, 6 steals; Matthew Wetterer 14 points, 6 rebounds.

M: No stats provided.

Oriskany 66, Old Forge 56

O: Led 35-29 at halftime; Jack Tamburino 30 points, 4 steals; Jason Reid 14 points, 6 rebounds.

OF: No stats provided.

Mount Markham 55, Sauquoit Valley 22

MM: Led 26-16 at halftime; Will Lunny 14 points, 6 rebounds, 7 steals; Jake Senko 12 points.

SV: Nick Miller 10 points.

Little Falls 60, Canastota 37

LF: Led 36-11 at halftime; Logan Frederick 17 points; Coltan Frederick 16 points.

C: Clay Roberts 19 points.

Utica Academy of Science 69, Sherburne-Earlville 48

UAS: Led 36-18 at halftime; Jazier Brown 17 points; Najalique Taylor 12 points.

S-E: Brock Weidman and Taylor Grzymkowski 12 points each.

Dolgeville 74, Herkimer 46

D: Led 44-23 at halftime; Kamryn Comstock 32 points; Gregory Gonyea 13 points, 6 rebounds, 7 assists.

H: Kyle Carney 15 points.

Morrisville-Eaton 55, Poland 50

M-E: Led 33-15 at halftime; Nick Brady 20 points, 12 assists, 4 steals; Simon Thomas 14 points, 10 rebounds.

P: Carter Cookinham 14 points, 9 rebounds, 3 assists, 3 steals; Nate Baunes 13 points, 4 rebounds.

Adirondack 56, Frankfort-Schuyler 53

A: Outscored opponents 21-10 in the third quarter to gain momentum; Kreedon Rodgers hit a three-point shot at the buzzer to secure the win; Cameron Zanker 16 points 5 rebounds, 5 assists, 5 steals; Maxim Weiler 16 points, 5 rebounds.

F-S: Angelo DeBrango 10 points, 8 rebounds.

Central Valley Academy 52, Proctor 49

CVA: Overcame a 25-21 halftime deficit; Jaylon O'Neal and Deacon Judd 14 points each.

P: Tre Quan Le 13 points.

Waterville 79, Cooperstown 50

W: Led 43-24 at halftime; Tyson Maxam 30 points, 7 assists, 7 steals; Cole Pearsall 17 points, 7 rebounds.

C: No stats provided.

New York Mills 91, Remsen 39

Section 3 boys basketball score from Saturday, Feb. 5

General Brown 47, Holland Patent 58

GB: Led 39-26 at halftime; Kacy Lennox 24 points with 3 3-pointers, 8 assists; Luke Heller 12 points, 6 rebounds.

HP: Jeffrey DeWar 24 points.

Hamilton 79, South Kortright 60

H: Outscored opponents 36-23 in the second half to earn the win; Sami Cigeroglu 23 points, 9 rebounds; Zach LaFrance 19 points, 6 steals.

Sauquoit Valley 62, Remsen 44

SV: Led 23-16 at halftime; Donovan Nelson and Garret Stalker 20 points each; Andrew Price 15 points.

R: No stats provided.

Morrsiville-Eaton 54, Canastota 53 (OT)

M-E: Outscored opponents 12-6 in the fourth quarter to force overtime; A Berger 23 points, 7 steals.

C: No stats provided.

UPREP 66, Utica Academy of Science 58

U: Led 35-24 at halftime; Mylan Maxwell and James Mathews 14 points each.

UAS: Doneilous King Jr. 20 points with 5 3-pointers; Donald Grant Jr. and Wol Machteng 12 points each.

Section 3 boys basketball score from Wednesday, Feb. 2

Mount Markham 72, Frankfort-Schuyler 45

MM: Led 36-23 at halftime; Gio Barletta 26 points, 5 rebounds, 1 steal; Shaun Jones 14 points, 12 rebounds, 2 assists, 2 steals.

F-S: Roman Herrod 12 points, 5 rebounds, 1 assist.

West Canada Valley 71, Adirondack 52

WCV: Pulled away thanks to a 16-6 second quarter; Will Smith 38 points, 16 rebounds, 4 assists, 2 steals, 2 blocks; Brayden Shepardson 18 points, 4 rebounds, 6 assists, 1 steal.

A: No stats provided.

Note: West Canada Valley clinched an outright Center State Conference Division II title with the win. Will Smith recorded his 18th double-double of the season and his 20th straight double-double dating back to last season.

Section 3 boys basketball score from Tuesday, Feb. 1

New Hartford 55, Camden 28

NH: Led 31-13 at halftime; Zach Philpkoski 24 points, 9 rebounds, 4 assists, 6 steals, 1 block; Connor Karwowski 12 points, 3 rebounds, 2 assists, 2 steals.

C: No stats provided.

Whitesboro 60, Central Valley Academy 58

W: Outscored the Thunder 32-30 in the second half to get the win; Stevy Onate 22 points; Caden Morris 18 points.

CVA: Jaylon O'Neal 18 points; Ray Watson 12 points.

Proctor 45, Syracuse Academy of Science 44

P: Overcame a 27-14 halftime deficit; Treshawn Patterson 22 points; Tre Quan Le 10 points.

SAS: Davon Perry 13 points, 15 rebounds, 4 assists, 1 steal.

Otselic Valley 64, Oxford 50

OV: Led 35-25 at halftime; Matthew Wetterer 16 points, 12 rebounds, 2 steals, 2 blocks; Levi Lyon 12 points, 3 rebounds, 11 assists, 4 steals; Braden Davis 21 points, 7 rebounds, 2 assists, 1 steal, 3 blocks.

O: No stats provided.

Rome Free Academy 63, VVS 62

RFA: Used a 22 point third quarter to take the lead and ultimately held on for the win; Kaiden McCaskill 20 points; Uzziah Grimes 15 points.

VVS: Led 41-31 at halftime; Isaac Jacobs 19 points, 1 rebound, 2 assists, 5 steals.

Mount Markham 75, Cooperstown 49

MM: Led 38-26 at halftime; Will Lunny 18 points, 7 rebounds, 4 assists, 3 steals; Griffin Doyle 12 points, 2 rebounds, 1 steal.

C: No stats provided.

Sauquoit Valley 61, Morrisville-Eaton 59

SV: Led 27-22 at halftime; Donovan Nelson 22 points; Nick Miller 13 points.

M-E: S Thomas 24 points, 11 rebounds, 1 assist, 1 steal, 2 blocks.

Oneida 64, Notre Dame 55

Section 3 boys basketball score from Monday, Jan. 31

Oriskany 48, Poland 22

O: Jack Tamburino 14 points, 2 rebounds, 4 assists, 6 steals.

P: No stats provided.

Waterville 69, Westmoreland 32

Wa: Led 38-9 at halftime; Cole Pearsall 19 points; Tyson Maxam 17 points.

We: No stats provided.

Little Falls 72, Holland Patent 64 (OT)

LF: Outscored the Golden Knights 12-4 in overtime to get the win; John Shepardson 24 points; Rikki Smith 17 points.

HP: Jeffrey DeWar 25 points; Markise Magyar 14 points.

Otselic Valley 48, Stockbridge Valley 47

OV: Trailed by eight with less than three minutes remaining, but two made free throws from Braden Davis with 1.7 seconds left gave the Vikings the lead and the win; Davis 17 points, 3 rebounds, 1 steal; Matthew Wetterer 16 points, 9 rebounds, 2 assists, 3 blocks.

SV: Alex Smith 18 points; Charlie Cross 14 points.

Hamilton 78, Remsen 43

H: Led 50-24 at halftime; Tom Simpson 20 points, 2 assists, 2 steals; Sami Cigeroglu 10 points, 11 rebounds, 2 assists, 3 steals, 4 blocks; Idzi Hudson 11 points, 10 rebounds, 3 assists, 2 steals, 3 blocks.

R: No stats provided.

West Canada Valley 78, Dolgeville 62

WCV (16-1, 6-0): Led 32-21 at halftime; Brayden Shepardson 25 points with 6 3-pointers, 5 assists; Will Smith 24 points, 15 rebounds.

D (13-4, 4-2): Gregory Gonyea 21 points, 9 rebounds, 5 assists.

Herkimer 87, Adirondack 35

H (10-6, 4-3): Led 46-24 at halftime; Brett Coonradt 16 points; Zack Petucci 14 points.

A (5-10, 1-4): Brett Sandford 10 points.

Utica Academy of Science 60, Clinton 48

UAS (15-2, 8-0): Led 33-22 at halftime; Jazier Brown and Wol Machteng 14 points each.

C (5-10, 3-5): Tega Igho 11 points.

New York Mills 68, Old Forge 39

Section 3 boys basketball score from Saturday, Jan. 29

Utica Academy of Science 46, Nottingham 40

UAS: After being held to 2 points in the first quarter, the Atoms outscored the Bulldogs 44-35 the remainder of the game to get the win; Doneilous King Jr. 17 points; Najalique Taylor 13 points.

N: Malachi McCurty 11 points.

New Hartford 62, Cortland 32

NH: Led 36-14 at halftime; Zach Philipkoski 28 points, 6 rebounds, 7 assists, 7 steals.

C: Max Gambitta 9 points.

Madison 76, Ostelic Valley 53

M: Led 43-22 at halftime. No other stats provided.

OV: Braeden Davis 32 points, 3 rebounds, 2 steals.

Section 3 boys basketball score from Friday, Jan. 28

Whitesboro 45, Watertown 35

Wh: Outscored opponent 19-9 in the final quarter to earn the win; Caden Morris 20 points; Kyle Meier 10 points.

Wa: Joel Davis 13 points; Seth Charlton 12 points.

Utica Academy of Science 84, Holland Patent 55

UAS: Led 55-29 at halftime; Doneilous King Jr. 19 points with 3 3-pointers; Najalique Taylor 12 points.

HP: Jeffrey DeWar 23 points.

Central Valley Academy 73, Camden 48

CVA: Led 33-19 at halftime; Adam Hall 21 points with 4 3-pointers; Jaylon O'Neal 17 points.

C: Connor MacArthur 15 points.

VVS 102, Oneida 55

VVS: Led 63-20 at halftime; Elijah Donegan 26 points with 5 3-pointers, 5 rebounds, 3 assists, 3 steals; Jackson Horodnick 22 points, 9 rebounds, 3 assists, 2 steals, 1 block.

O: No stats provided.

Rome Free Academy 80, Proctor 74

RFA: Kaiden McCaskill 29 points; Deandre Neal 24 points; Uzziah Grimes 14 points.

P: Tre Quan Le 31 points.

Note: McCaskill added 15 rebounds and 10 blocks to record a triple double for the Black Knights.

New Hartford 82, Notre Dame 42

NH: Zach Philipkoski 37 points, 7 rebounds, 5 assists, 4 steals; Will Trela 13 points, 5 rebounds, 1 assist, 2 steals, 2 blocks

ND: No stats provided.

Section 3 boys basketball score from Thursday, Jan. 27

Proctor 64, VVS 53

P (8-7, 6-2): Overcame a 26-22 halftime deficit; Tre Quan Le 19 points; Oliver Rodgers 13 points; Treshawn Patterson 12 points.

VVS (9-5): Nate Costello 17 points; Ben Wittman 13 points.

Little Falls 62, Sherburne-Earlville 38

LF: Logan Frederick 24 points; Coltan Frederick 10 points.

S-E: Preston Eaves 8 points.

Sauquoit Valley 58, Cooperstown 56

SV: Trailed 41-33 heading into the final quarter before outscoring the Hawkeyes 25-15 in the fourth to earn the win; Donovan Nelson 21 points; Nick Miller 11 points.

C: Charlie Lambert 20 points with 4 3-pointers, 3 rebounds, 3 assists, 3 steals, 1 block; PJ Kiuber 18 points with 3 3-pointers, 5 rebounds, 2 steals, 1 block.

Fabius-Pompey 54, Ostelic Valley 30

F-P: Led 21-16 at halftime. No other stats provided.

OV: Braeden Davis 19 points, 5 rebounds, 2 steals, 4 blocks.

Old Forge 61, Poland 45

OF: Led 26-20 at halftime; Alex Williams 16 points, 9 rebounds, 2 assists, 1 block; Roger McGrady 14 points, 6 rebounds, 10 assists, 5 steals, 1 block; Cedric Barkauskas 14 points, 4 rebounds, 4 assists, 3 steals.

P: Carter Cookinham 15 points, 10 rebounds, 3 assists, 1 steal.

Hamilton 77, New York Mills 43

H: Led 37-23 at halftime; Tom Simpson 24 points, 7 rebounds, 4 assists, 5 steals; Sami Cigeroglu 17 points, 13 rebounds, 4 assists, 3 steals, 10 blocks.

NYM: No stats provided.

Westmoreland 71, Mount Markham 63

W: Outscored the Mustangs 25-12 in the fourth quarter to earn the comeback victory; Matt Doyle 16 points, 12 rebounds, 2 assists, 2 blocks; Jon Dillon 12 points, 6 rebounds, 12 assists, 4 steals, 1 block.

MM: Led 38-32 at halftime; Jake Senko 20 points; Will Lunny 17 points.

Morrisville-Eaton 64, Remsen 37

M-E: Led 28-23 at halftime; Nick Brady 16 points, 15 rebounds, 2 assists, 2 steals; Aiden Berger 13 points, 3 rebounds, 5 assists, 5 steals.

R: No stats provided.

Dolgeville 60, Frankfort-Schuyler 37

D: Led 33-8 at halftime; Michael Blaskey 16 points, 3 rebounds, 4 assists, 3 steals; Kamryn Comstock 12 points, 13 rebounds, 3 assists, 1 steal.

F-S: Johua Stemmer 8 points, 9 rebounds, 2 assists, 2 steals.

West Canada Valley 70, Herkimer 47

WCV: Led 31-29 at halftime; Will Smith 25 points, 21 rebounds, 6 assists, 2 steals, 6 blocks; Camerohn Ludwig 18 points, 4 rebounds, 6 assists, 1 steal, 1 block.

H: No stats provided.

Section 3 boys basketball score from Wednesday, Jan. 26

East-Syracuse Minoa 49, Whitesboro 42

Section 3 boys basketball score from Tuesday, Jan. 25

Utica Academy of Science 80, Notre Dame 49

UAS: Outscored Jugglers 47-24 in the second half; Doneilous King Jr. 21 points; Najalique Taylor 18 points.

ND: Jamari Massey, Chris Kelly, Devin Hamacher 11 points each.

Herkimer 70, Frankfort-Schuyler 50

F-S: Donald Gatto 23 points with 3 3-pointers, 2 rebounds, 4 rebounds, 5 assists.

H: No stats provided.

Waterville 77, Remsen 25

W: Led 40-4 at halftime; Tyson Maxam 23 points with 4 3-pointers, 3 rebounds, 5 assists, 6 steals; Cole Pearsall 12 points, 7 rebounds, 1 steal, 1 block.

R: No stats provided.

Old Forge 73, Long Lake 17

Baldwinsville 71, RFA 64

Section 3 boys basketball score from Monday, Jan. 24

West Canada Valley 86, Cooperstown 59

WCV: Led 46-32 at halftime; Will Smith 28 points, 14 rebounds, 3 assists, 3 blocks; Camerohn Ludwig 16 points, 7 rebounds, 3 assists, 1 steal, 2 blocks.

C: No stats provided.

Utica Academy of Science 62, Little Falls 41

UAS: Led 32-13 at halftime; Donald Grant Jr. 17 points; Doneilous King Jr. 13 points.

LF: Brayton Langdon 11 points; Coltan Frederick 11 points.

Proctor 73, Corcoran 56

P (7-7, 5-2): Led 33-22 at halftime; Tre Quan Le 28 points; Oliver Rodgers 15 points.

C (4-9): Reaves 20 points.

Waterville 63, Mount Markham 59

W: Led 38-32 at halftime; Tyson Maxam 30 points with 4 3-pointers; Cole Pearsall 20 points.

MM: No stats provided.

Central Valley Academy 66, VVS 36

CVA: Led 35-24 at halftime; Deacon Judd 18 points; Jaylon O'Neal 16 points; Adam Hall 15 points.

VVS: Ben Wittman 14 points.

Note: With the win, Central Valley Academy clinched its first Pioneer Division title since moving to the Tri-Valley League.

Hamilton 84, Poland 40

H: Led 55-22 at halftime; Tom Simpson 21 points, 3 rebounds, 4 assists, 2 steals, 1 block; Sami Cigeroglu 18 points, 8 rebounds, 1 assist, 3 steals, 2 blocks.

P: Jackson Vail 11 points; Carter Cookinham and Nate Baumes 10 points each.

Oriskany 71, Morrisville-Eaton 63

O: After being tied in the first half, Oriskany outscored the warriors 42-34 in the second half to earn the win; Nick hays 17 points, 4 rebounds, 3 assists, 1 steal; Jack Tamburino 17 points, 3 rebounds, 1 assist, 2 steals.

M-E: Nick Brady 20 points, 10 rebounds, 1 assist, 4 steals, 2 blocks; Cale Marland 14 points, 7 rebounds, 2 steals.

DeRuyter 87, Otselic Valley 37

D: Led 48-22 at halftime; Gavin Richardson 26 points, 10 rebounds, 10 assists, 10 steals, 1 block; Ryder Forrest 23 points, 6 rebounds, 3 assists, 2 steals.

OV: Braeden Davis 17 points, 7 rebounds, 3 assists, 3 steals; Matthew Weather 13 points, 7 rebounds, 1 assist, 2 blocks.

Dolgeville 68, Mayfield 58

D (11-2): Led 35-28 at halftime; Gregory Gonyea 29 points, 5 assists, 3 steals; Kamryn Comstock 13 points, 16 rebounds, 4 assists.

M (7-9): No stats provided.

Section 3 boys basketball score from Saturday, Jan. 22

Little Falls 72, Frankfort-Schuyler 34

LF: Led 43-20 at halftime; Coltan Frederick 18 points; John Shepardson 11 points.

F-S: Roman Harrod 8 points; Angelo DeBrango 7 points.

Westhill 69, Utica Academy of Science 43

W: Outscored the Atoms 38-14 in the second half to pull away with the win; Shawn Mayes 19 points; Luke Gilmartin 15 points.

UAS: Donald Grant Jr. 13 points; Doneilous King Jr. 10 points.

West Canada Valley 68, Delaware Academy 48

WCV: After trailing 24-21 at halftime, team responded by outscoring opponents 47-24 in the second half to earn the win; Will Smith 28 points, 14 rebounds, 2 assists, 1 steal; Brayden Shepardson 18 pointswith 4 3-pointers, 2 rebounds, 9 assists and 2 steals.

Chittenango 71, VVS 35

C: Led 37-10 at halftime; Alex Moesch 18 points.

VVS: Elijah Donegan 13 points.

Herkimer 73, Poland 30

H (8-5): Led 37-12 at halftime; Brett Coonradt 22 points.

P (1-12): Jackson Vail 10 points.

Camden 59, Oswego 54

Section 3 boys basketball score from Friday, Jan. 21

Proctor 56, Notre Dame 22

P (6-7): Led 26-13 at halftime; Tre Quan Le 13 points with 4 3-pointers; Treshawn Patterson 9 points.

ND (1-11): Chris Kelly 7 points.

Hamilton 85, Old Forge 41

H: Led 47-15 at halftime; Tom Simpson 17 points, 1 rebound, 3 assists, 3 steals, 1 block; Sami Cigeroglu 15 points, 12 rebounds, 1 assist, 1 steal, 2 blocks; Idzi Hudson 14 points, 14 rebounds, 5 assists, 4 steals, 2 blocks.

OF: No stats provided.

Adirondack 71, Oriskany 54

O: Ty Zizzi 18 points with 4 3-pointers, 4 rebounds, 2 assists, 2 steals; Jack Tamburino 16 points, 2 rebounds, 3 assists, 4 steals.

A: No stats provided.

Central Valley Academy 65, Oneida 39

CVA: Led 39-13 at halftime; Deacon Judd 23 points, 6 rebounds, 2 assists, 1 block, 1 steal; Jaylon O'Neal 16 points, 1 rebound, 7 assists, 1 block, 3 steals.

O: Hunter West 10 points.

Otselic Valley 50, Brookfield 42

OV: Led 19-16 at halftime; Braeden Davis 18 points, 7 rebounds, 1 assist, 2 steals; Matthew Wetterer 13 points, 9 rebounds, 1 steal, 2 blocks.

B: Spencer Warner and Quentin Moon 20 points each; Warner 4 3-pointers.

Section 3 boys basketball score from Thursday, Jan. 20

West Canada Valley 96, Cooperstown 54

C: Charlie Lambert 23 points with 6 3-pointers, 6 rebounds, 3 assists; Ethan Kukenberger 8 points; Kalen Dempsey, Troy Davis each with 6 points.

WCV: Led 37-20 at halftime; Will Smith career-best 46 points and recorded his 15th consecutive double-double with 15 rebounds, 4 assists, 3 blocks, 2 steals; Connor Yager 14 points, 6 rebounds, 3 assists, 2 steals; Camerohn Ludwig 16 points with 2 3-pointers, 8 rebounds, 3 assists, 2 steals; Brayden Shepardson 8 points, 2 rebounds, 11 assists, 1 steal.

Westmoreland 61, Adirondack 55

A: Kreedon Rogers 22 points with 3 3-pointers; Cameron Zanker 17 points.

W: Led 28-24 at halftime; Josh Suber 11 points with 3 3-pointers, Kyle LaGasse 17 points with 2 3-pointers, 5 rebounds; Matt Doyle 18 points with 20 rebounds; Jon Dillon 6 points, 14 rebounds.

Mt. Markham 58, Frankfort-Schuyler 51

MM (9-5): Led 35-19 at halftime and then held off Frankfort-Schuyler; Will Lunny 11 points; Bryce Lynch, Shaun Jones each with 10 points; Kevin Gates 9 points with 3 3-pointers.

FS (1-11): Roman Harrod 15 points with 3 3-pointers, 4 steals; Lionell Coulthurst 11 points, 6 rebounds; Donald Gatto 14 points with 2 3-pointers.

Sauquoit Valley 60, Remsen 34

R: Jon Jewett 9 points; Grady Helmer 6 points.

SV: Led 39-24 at halftime Donovan Nelson 26 points with 4 3-pointers; Andrew Price 13 points with 3 3-pointers; Garrett Stalker 8 points.

Vernon-Verona-Sherrill 51, Camden 40

C (9-4): No stats provided.

VVS (9-2): Led 26-23 at the half and outscored Camden 13-5 in the third quarter; Isaac Jacobs 9 points with 3 3-pointers; Ben Wittman 15 points, 10 rebounds, 4 assists, 5 blocks; Eliijah Donegan 13 points, 5 rebounds; Nate Costello 7 points, 7 rebounds; Bryce Palmer 7 points, 7 rebounds, 3 rebounds, 4 assists.

Herkimer 67, Old Forge 37

OF (2-8): Roger McGrady 7 points; Alex Williams 13 points; Cedric Barkauskas 8 points;

H (7-5): Led 34-21 at halftime; Dante Mollel 11 points; Brett Coonradt 17 points with 3 3-pointers; Kyle Carney 14 points with with 3 3-pointers. Team finished with 9 3-pointers.

Hamilton 83, Morrisville-Eaton 40

ME (3-7): Berger 19 points with 3 3-pointers; Thomas 8 points, 9 rebounds; Brady 5 points, 9 rebounds.

H (12-0): Led 48-17 at halftime; Zach LaFrance 9 points, 4 assists, 2 rebounds, 2 steals; Tom Simpson 21 points, 4 rebounds, 6 assists, 5 steals; Sami Cigeroglu 23 points, 10 rebounds; Hudson Idzi 10 points, 10 rebounds, 5 assists; Reese Snyder 5 points, 8 rebounds.

Clinton 41, Canastota 26

Section 4

Richfield Springs/Owen D. Young 69, Schenevus 46

RS/ODY (4-2 TVL, 7-6): Led 37-19 at halftime; Brogan Graves 7 points; Dylan Hosford 36 points with 5 3-pointers; Landen Schultz 10 points with 2 3-pointers.

S (0-6 TVL, 0-11): Cory Keator 8 points; Jackson Reed 15 points; Jordan Regg 13 points.

Section 3 boys basketball score from Wednesday, Jan. 19

Whitesboro 49, Proctor 43

P (5-7): Rodgers 10 points; Henderson 11 points; Le 7 points.

W (6-5): Led 26-16 at half; Caden Morris 20 points; Dan Russo 12 points; Kyle Meier 6 points.

Chittenango 86, Oneida 45

O (1-11): No stats provided.

C: Led 54-26 at halftime; Ryan Moesch 20 points; Alex Moesch 18 points; Bryce Bishop 24 points with 8 3-pointers.

Section 3 boys basketball score from Tuesday, Jan. 18

Utica Academy of Science 60, Little Falls 59

UAS (10-1): Overcame a 27-22 halftime deficit; Donald Grant Jr. 18 points; Tyrique Taylor 12 points; Doneilous King Jr. 10 points with 3 3-pointers.

LF (10-2): Rikki Smith 14 points; Coltan Frederick 13 points; Logan Frederick 11 points.

Whitesboro 49, Holland Patent 30

HP (5-6): Markise Maygar 11 points; Jeffrey DeWar 7 points.

W (5-5): Led 29-11 at halftime; Kyle Meier 12 points; Caden Morris 17 points; Dan Russo 8 points with 2 3-pointers.

Camden 58, Notre Dame 47

ND (1-11): No stats provided.

C (9-3): Led 28-20 at halftime. No stats provided.

Waterville 77, Stockbridge Valley 51

W (10-3): Led 42-22 at halftime. Tyson Maxam 40 points with 4 3-pointers; Devin Barnes 18 points; Joseph Hinman 10 points.

SV (2-6): No stats provided.

Central Valley Academy 79, Mount Markham 52

CVA (10-2): Led 47-25 at halftime; Deacon Judd 16 points, 6 rebounds, 3 assists, 1 steal; Tye Dixon 13 points, 4 rebounds, 1 assist, 2 steals.

MM (8-5): Jake Senko 13 points, 4 rebounds, 1 assist, 1 steal, 1 block; Shaun Jones 12 points, 6 rebounds, 1 steal.

Remsen 45, Poland 29

R (4-6): Led 21-18 at halftime. No stats provided.

P (1-11): Forest martin 7 points; Carter Cookinham 5 points.

New Hartford 75, VVS 67 (OT)

NH (11-1): Outscored the Red Devils 40-31 in the second half to force overtime; Zach Philipkoski 40 points; Colton Suriano 16 points.

VVS (10-2): Ben Wittman 19 points; Isaac Jacobs and Jackson Horodnick 16 points each.

Note: Philipkoski scored 30 of his 40 points in the second half and overtime. It is the fourth time Philipkoski has scored 40 or more points in a game this season.

Sauquoit Valley 60, Morrisville-Eaton 54

SV (4-6): Led 23-21 at halftime; Donovan Nelson 24 points; Garret Stalker 22 points.

M-E (3-6): N Brady 17 points, 10 rebounds 2 assists, 3 steals; S Thomas 19 points, 14 rebounds, 1 assist, 2 steals, 1 block.

Clinton 61, Sherburne-Earlville 42

C (3-9): Led 31-22 at halftime; Jameson Stockwell and Pat Ward 12 points each.

S-E (5-8): Brock Weidman 18 points.

Dolgeville 59, Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 51

D (10-2): Led 32-24 at halftime; Kamryn Comstock 16 points, 10 rebounds, 2 assists, 1 steal; Michael Blaskey 13 points, 4 rebounds, 6 assists, 4 steals; Cameron Drager 12 points, 4 rebounds, 5 assists, 2 steals.

OESJ (10-4): Paetyn Logan-Dillenbeck 19 points; Mason Snell 11 points.

New York Mills 59, Westmoreland 44

NYM (6-6): Logan Copperwheat 23 points; Davion Slaughter 13 points.

W (5-8): No stats provided.

Section 3 boys basketball score from Monday, Jan. 17

Old Forge 52, Oriskany 49

OF (2-7): Led 33-25 at halftime; No stats provided.

O (7-6): Alexander Burrows 10 points, 3 rebounds; Jack Tamburino 9 points, 3 rebounds, 5 assists; Ty Zizzi 15 points with 3 3-pointers, 3 assists, 3 steals.

Section 3 boys basketball score from Sunday, Jan. 16

Bishop Ludden 79, Notre Dame 55

Juggler Classic consolation

BL: Led 40-31 at halftime; Jaiden Holloman 18 points; Chad Cook 18 points.

ND: Devin Hamacher 11 points; Jamari Massey 17 points.

Section 3 boys basketball scores from Saturday, Jan. 15

Waterville 78, New York Mills 49

W (9-3): Led 23-22 at halftime; Tyson Maxam 35 points with 2 3-pointers; Cole Pearsall 22 points.

NYM (5-6): No stats provided.

Note: Tyson Maxam eclipsed the 1,000-point mark for his career.

Hamilton 77, Richfield Springs 50

H (11-0): Led 36-19 at halftime; Tom Simpson 26 points, 3 rebounds, 5 assists, 6 steals; Zach LaFrance 19 points with 3 3-pointers, 3 rebounds, 1 assist, 4 steals; Hudson Idzi 13 points, 11 rebounds, 10 assists, 4 steals.

RSO (3-2, 6-6): Bowman 9 points; Hosford 28 points with 6 3-pointers; Idzi 13 points.

Note: Hamilton is ranked No. 6 in the state. Richfield is the third team to hit 50 points on Hamilton this season.

Watertown 59, Whitesboro 41

Wa (5-6): Led 38-20 at halftime; Joel Davis 13 points, 7 rebounds, 1 assist, 2 steals, 1 block; Seth Charlton 12 points, 3 rebounds, 1 assist, 1 steal; Jack Adams 11 points, 5 rebounds, 3 assists.

Wh (4-5): Caden Morris 15 points; Kyle Meier 13 points.

General Brown 57, Clinton 39

Section 3 boys basketball scores from Friday, Jan. 14

Proctor 57, Oneida 41

P (5-6): Raiders led 23-17 at halftime; Oliver Roders 12 points; Tre Quan Le and Sincere Green 9 points each.

O (1-10): Bryson Carinci 14 points.

Otselic Valley 62, Afton 13

OV (4-4): Led 34-9 at halftime; Matthew Wetterer 21 points with 3 3-pointers, 1 assist, 2 blocks, 2 steals; Levi Lyon 15 points with 3 3-pointers, 1 rebound, 3 assists, 3 steals; Drew Sibila 13 points, 2 rebounds, 2 assists, 2 steals.

Camden 58, Carthage 44

Rome Free Academy 79, Central Valley Academy 76

Section 3 boys basketball scores from Thursday, Jan. 13

Hamilton 87, Sauquoit Valley 37

SV (3-6): Donovan Nelson 10 points; Garrett Stalker 11 points; Jacob Jouben 6 points.

H: Led 55-16 at halftime; Zach LaFrance 12 points with 2 3-pointers, 2 assists, 3 steals; Tom Simpson 22 points with 4 3-pointers, 5 rebounds, 3 assists, 2 steals, 2 blocks; Luke Jackson 11 points with 3 3-pointers; 5 rebounds; Sami Cigeroglu 12 points, 10 rebounds, 3 assists; Hudson Idzi 15 points, 11 rebounds, 5 assists.

Note: Coach Tom Blackford earned his 572nd career win to become the all-time winningest coach in Section III.

West Canada Valley 82, Westmoreland 63

WCV (11-1): Brayden Shepardson 23 points with 5 3-pointers; 2 rebounds, 7 rebounds; Will Smith 27 points, 17 rebounds, 5 assists; Camerohn Ludwig 18 points with 6 3-pointers, 6 rebounds; Connor Yager 7 points, 4 rebounds, 4 assists.

W: No stats provided.

Little Falls 54, Adirondack 27

A (4-7): Bailey Gleasman 12 points with 2 rebounds; Cameron Zanker 5 points.

LF (10-1): Team scored the the game’s first 21 points and led 36-11 at halftime; Logan Frederick 10 points; Coltan Frederick 17 points; John Shepardson 13 points with 3 3-pointers; Tanner Jacquay 7 points.

Note: Little Falls is ranked No. 13 in Class B this week by the New York State Sportswriters Association.

Herkimer 63, Poland 27

H (6-5): Led 34-10 at halftime; Dante Mollel 14 points; Nicholas Caruso 11 points; Brett Coonradt career-best 24 points with 4 3-pointers;

P: Jackson Vail 6 points; Hunter Conklin 4 points.

Waterville 90, Frankfort-Schuyler 57

W (8-3): Led 45-16 at halftime; No stats provided.

FS (1-10): No stats provided.

Section 3 boys basketball scores for Wednesday, Jan. 12

Mt. Markham 79, Sherburne-Earlville 51

MM (8-4) : Led 38-25 at halftime; Bryce Lynch 11 points with 2 3-pointers, 4 rebounds, 3 steals; Will Lunny 23 points with 3 3-pointers, 13 rebounds, 2 assists, 9 steals; Jake Senko 17 points, 5 rebounds; Gio Barletta 13 points, 4 rebounds.

SE (5-7): Preston Eaves 21 points, 3 rebounds; Jack Rodman 8 points.

Camden 50, Canastota 28

Cam (7-3): Led 25-4 at halftime; Ryan Leos 12 points with 4 3-pointers; Connor Dean 19 points with 2 3-pointers; AJ Paul 8 points.

Can (0-12): Hyden Lightcap, Clay Roberts each with 8 points.

Indian River, 54, Notre Dame 52

ND (1-8): Jaden Massey 13 points; Devin Hamacher 10 points; Magic Johnson 11 points.

IR: Michael Frimpong 24 points.

Section 4

Richfield Springs-ODY 57, Milford 35

RSO (3-2, 6-5): Led 40-20 at halftime; Bobnick 8 points; Hosford D 23 points; Schultz 6 points.

M (4-2, 7-3): Steven 10 points; Thorsland 7 points; Murph 10 points.

Section 3 boys basketball scores for Tuesday, Jan. 11

New Hartford 65, Rome Free Academy 39

RFA (4-7): Uzziah Grimes 19 points; Kaiden McCaskill 6 points; Surafia Norries 5 points.

NH (10-1): Will Trela 13 points; Colton Suriano 11 points; Zach Philipkoski 18 points; Andrew Durr 9 points.

West Canada Valley 88, New York Mills 42

NYM: No stats provided.

WCV (10-1): Led 45-22 at halftime; Brayden Shepardson 19 points with 5 3-pointers, 2 rebounds, 9 assists; Will Smith 25 points, 13 rebounds; Connor Yager 11 points, 8 rebounds, 3 assists; Camerohn Ludwig career-best 24 points with career-best 6 3-pointers, 6 rebounds, 3 assists, 2 steals; Team had 11 3-pointers.

Notes: West Canada Valley is ranked No. 11 in Class C this week by the New York State Sportswriters Association; West Canada Valley is 6-0 when it hits nine or more three-point shots this season.

Oriskany 71, Herkimer 52

H: No stats provided

O: Led 24-12 at halftime; Jack Tamburino 20 points, 4 rebounds, 3 assists, 5 steals; Alexander Burrows 9 points with 3 3-pointers; Jason Reid 12 points, 4 rebounds, 6 assists, 3 blocks; Josh Zyskowski 9 points.

Waterville 68, Clinton 51

W (7-3): Led 44-18 at halftime; Tyson Maxam 31 points with 5 3-pointers; Joseph Hinman 12 points; Cole Pearsall 12 points.

C: No stats provided.

Camden 59, Oneida 46

O (1-9): No stats provided.

C (6-3): Led 27-18 at halftime. No other stats provided.

Section 3 boys basketball scores for Monday, Jan. 10

DeRuyter 79, Brookfield 65

D (7-1): Andrew Glisson 20 points; Gavin Richardson 32 points.

B (1-6): Spencer Warner 21 points; Quentin Moon 13 points; Kaden Ondrako 20 points.

Section 3 boys basketball scores from Saturday, Jan. 8

Dolgeville 47, Westmoreland 42

D: Trailed 30-17 at halftime and outscored Westmoreland 30-12 in the second half; Beasley 10 points; Comstock 14 points, 16 rebounds; Dager 7 points, 10 rebounds; Barr 9 points with 3 3-pointers.

W (2-2, 5-5): Schram 7 points; Suber 8 points with 2 3-pointers; LaGasse 10 points with 2 3-pointers; M. Doyle 7 points.

Camden 66, Holland Patent 49

Section 3 boys basketball scores from Friday, Jan. 7

New Hartford 75, Oneida 28

O (1-8): Hunter West 7 points; Gavin Stone 5 points; Austin DeGroat 5 points.

NH (8-1): Led 32-8 after 1 quarter; Will Trela 16 points with 4 3-pointers, 4 rebounds, 3 assists; Zach Philipkoski 23 points with 2 3-pointers, 8 rebounds, 7 assists, 6 steals Cutler Cristiano 9 points; Colton Suriano 8 points, 10 rebounds, 6 steals; Team had 9 total 3-pointers.

New York Mills 64, Morrisville-Eaton 37

ME (3-5): Thomas 15 points, 7 rebounds; Moot 5 points; Stewart 5 points.

NYM (5-4): Led 47-16 at hafltime; No stats provided.

Westmoreland 61, Oriskany 55

O (5-5): Tambourino 10 points; Zizzi 23 points with 6 3-pointers; Zyskowski 9 points with 2 3-pointers.

W (2-2, 5-4): Led 45-44 after 3 quarters; Dillon 10 points, 2 assists, 7 rebounds, 2 blocks; LaGasse 15 points, 4 assists, 2 steals, 11 rebounds; M. Doyle 19 points, 2 assists, steal, 17 rebounds, block; B. Doyle 9 points.

Dolgeville 61, Poland 34

D (7-2): Led 25-16 at halftime; Kamryn Comstock 23 points, 10 rebounds for ninth double-double of the season; 2 assists, 4 steals, 3 blocks; Michael Blakey 12 points, 1 rebound, 2 assist, 5 steals.

P (1-9): Jackson Vail 10 points; Carter Cookinham 8 points.

West Canada Valley 77, Mt. Markham 68

WCV (9-1): Led 39-29 at halftime; Brayden Shepardson 24 points with 6 3-pointers, 5 rebounds, 9 assists, 1 steal, 2 blocks; Will Smith 37 points, 18 rebounds for his 10th double-double in as many games this season; Kolby Weakley 7 points, 8 rebounds.

MM (7-4): Will Lunny 22 points, 8 rebounds; Jake Senko 23 points, 13 rebounds; Griffin Doyle 8 points.

Notes: Will Smith’s 37 points were two short of his career high set in a 79-64 win over Mat. Markham Dec. 2; Sophomore guard Jake Senko’s 23 points were a career-best;

Herkimer 47, Little Falls 45

LF (5-4): Pulled close with a 20-point 4th quarter; Logan Frederick 13 points; Coltan Frederick 16 points; John Shepardson 6 points.

H (5-4): James Collins 9 points; Isiah Brown 7 points; Kyle Carney 15 points.

Notes: Kyle Carney scored eight of Herkimer’s 10 points in the first quarter; Logan and Colten Frederick combined for 15 points for Little Falls in fourth quarter;

Madison 60, Brookfield 47

M (10-2): Led 46-36 after 3 quarters; Ethan Rivers 16 points with 2 3-pointers; Hayden Dumas 21 points, 8 rebounds; Anthony Dodge 11 points, 12 rebounds; Colby Bingel 4 points, 9 rebounds.

B (1-5): Spencer Warner 20 points with 2 3-pointers; Quintin Moon 10 points; Kaden Ondrako 10 points.

Adirondack 51, Remsen 45

Section 4

Richfield Springs-ODY 65, Laurens 34

RSO (5-5): Led 35-16 at halftime; Bowman 12 points; Graves 11 points; Hosford 23 points; Dunckel 9 points.

Laurens (1-9): Adam Peddie 11 points; Mann 8 points.

Section 3 boys basketball scores from Thursday, Jan. 6

Central Valley Academy 92, Notre Dame 47

CVA (9-1): Opened up the game with a 30-5 lead after one quarter and led 57-22 at half; Jaylon O'Neal 24 points including 14 in the 1st quarter, 2 rebounds, 4 assists, 6 steals, 1 block; Deacon Judd 18 points, 8 rebounds, 1 assist, 2 steals, 3 blocks; TJ Luke 13 points, 6 rebounds, 3 assists, 4 steals, 2 blocks; Adam Hall 13 points with 3 3-pointers, 2 rebounds, 3 assists, 2 steals. Team had 9 3-pointers.

ND (1-7): Sin Mohamed 9 points with 2 3-pointers; Jamari Massey 10 points; Devin Hamacher 9 points; Magic Johnson 10 points. Team had 5 3-pointers.

Notes: Central Valley Academy’s first crossover against the Tri-Valley League’s Colonial Division after sweeping its first pass through the Pioneer.

West Genesee 73, Proctor 64

WG (9-0): Led 32-29 at halftime; Christian Amica 20 points; Christian Cain 17 points; Jordan Cain 14 points.

P (4-6): Trae Quan Le 27 points; Oliver Rodgers 15 points.

Section 3 boys basketball scores from Wednesday, Jan. 5

Hamilton 73, Stockbridge Valley 30

H (9-0): Led 36-13 at halftime; Zach LaFrance 10 points, 4 assists, 3 steals; Tom Simpson 12 points, 1 rebound, 8 assists, 3 steals; Sami Cigeroglu 12 points, 2 rebounds, 3 assists, 2 steals, block; Hudson Idzi 16 points, 14 rebounds, 3 assists, 2 steals.

SV: No stats provided.

Note: Coach Tom Blackford earned his 571st win, which ties the record for wins in Section III held by to Pat Donnelly (retired from Bishop Ludden). Blackford is 391-171 in 26 seasons at Class D Hamilton and 180-114 in 14 seasons at Class AA Fayetteville-Manlius. Hamilton's next game is Jan. 13 against hosts Sauquoit Valley.

Dolgeville 63, Herkimer 46

D (3-1 CSC-II, 6-2): Led 32-14 at halftime; Kamryn Comstock game-best 26 points, 20 rebounds, 2 assists, 3 steals, 6 blocks;; Michael Blaskey 14 points, 3 rebounds, 3 assists, 3 steals; TJ Rankins 7 points, 1 rebound, 3 assists, 4 steals.

H (2-2, 4-4): Dante Mollel 15 points; Nick Caruso 7 points; Brett Coonradt 8 points; Kyle Carney 10 points.

Section 3 boys basketball scores from Tuesday, Jan. 4

Utica Academy of Science 93, Sherburne-Earlville 34

UAS (9-1): Led 51-19 at halftime; Najalique Taylor and Wol Machteng 16 points each; Donald Grant Jr. 15 points.

S-E (5-6):Preston Eaves 13 points.

West Canada Valley 71, Richfield Springs 50

WCV (8-1): Outscored opponent 34-18 in the second half; Brayden Shepardson 23 points, 4 rebounds, 6 assists, 2 steals; Will Smith 23 points, 10 rebounds, 3 assists, 3 steals.

RS: No stats provided.

Little Falls 73, Canastota 37

LF (9-0): Led 44-19 at halftime; Logan Frederick 18 points; Coltan Frederick 12 points; ; John Shepardson 8 points with 2 3-pointers, 5 rebounds, four assists. Little Falls had 9 3-pointers.

C (0-10): Hyden Lightcap 18 points; Clay Roberts 8 points.

Notes: Little Falls is No. 12 this week in the New York State Sportwriters Association’s state Class B rankings.

New Hartford 55, Whitesboro 41

NH (8-1): Led 28-19 at halftime; Zach Philipkoski 22 points, 4 rebounds, 2 assists, 6 steals, 1 block; Colton Suriano 15 points, 6 rebounds, 4 assists, 6 steals.

W (4-4): Caden Morris 13 points; Kyle Meier 10 points.

Morrisville-Eaton 61, Poland 49

M-E (3-4): Led 33-15 at halftime; Aiden Berger 19 points, 4 rebounds, 5 assists, 2 steals; Nick Brady 12 points, 17 rebounds, 3 assists, 2 steals, 1 block; Simon Thomas 12 points, 10 rebounds, 2 assists, 1 steal, 2 blocks.

P (1-8): Hunter Conklin 23 points; Seth Walther 11 points.

Adirondack 70, Frankfort-Schuyler 54

A (3-6): Outscored opponents 41-28 in the second half to secure the win; Brett Sanford 24 points; Cameron Zanker and Bailey Gleasman 10 points each.

F-S (1-9): Roman Harrod 15 points, 3 rebounds, 1 assist; Lionell Coulthurst 11 points, 4 rebounds, 4 assists.

Mt. Markham 61, Sauquoit Valley 30

MM (3-1 CSC-III, 7-3): Led 31-16 at halftime; Will Lunny 20 points; J Senko 10 points; Gio Barletta 9 points

SV (1-3 CSC-III, 3-5): Donovan Nelson 10 points; Garret Stalker 6 points with 2 3-pointers; Ben Logalbo 5 points.

Notes: Mt. Markham has won six consecutive games after starting 1-3; Mt. Markham received honorable mention this week in the New York State Sportswriters Association’s state Class C rankings.

RFA 75, Notre Dame 54

Holland Patent 70, Clinton 61

Section 3 boys basketball scores from Thursday, Dec. 30

Central Valley Academy 74, West Canada Valley 58

West Canada Valley tournament

CVA (8-1): Led 42-28 at halftime; Jaylon O'Neal 26 points and named tournament MVP; Adam Hall 14 points; Deacon Judd 22 points and named to all-tournament team;

WCV (7-1): Will Smith had 27 points, 16 rebounds and named to all-tournament team; Brayden Shepardson 10 points; Connor Yager 12 points; Kolby Weakley 9 points.

LaFayette 58, Morrisville-Eaton 55

ME (2-4): Trailed 29-26 at halftime; Prentice 7 points, 3 rebounds; Stewart 7 points, 3 rebounds; Brady 14 points, 11 rebounds; Berger 8 points, 3 rebounds, 4 assists, 3 steals; Worlock 8 points, 2 rebounds; Thomas 13 points, 11 rebounds.

Mt. Markham 89, Oxford 29

MM: Led 51-14 at halftime; Jordan Dietz 9 points; Bryce Lynch 11 points, 3 rebounds; Will Lunny 4 points, 3 rebounds, 6 assists, 6 steals; Jake Senko 8 points; Ethan Siega 9 points; Shaun Jones 12 points, 18 rebounds; Gio Bartletta 9 points, 4 rebounds. Team had 8 3-pointers.

Canajoharie 45, Dolgeville 42

D: Kamryn Comstock 11 points, 12 rebounds, 4 assists, 5 blocks; Jakob Barr 11 points with 3 3-pointers; TJ Rankins 6 points with 2 3-pointers.

C: Led 33-13 at halftime.

Camden 70, South Lewis 32

C (4-3): Led 37-13 at halftime; No other stats provided.

SL: Cody Spann 14 points, 11 rebounds.

New Hartford 67, Webster Thomas 44

at Nazareth College

Section 3 boys basketball scores from Wednesday, Dec. 29

Tamarac 64, Utica Academy of Science 57

UAS (8-1): Trailed by 13 at end of 3rd quarter and got to within six points with 1:42 to play; Wol Machteng 16 points; Tyrique Taylor 10 points.

T: Zachary Rice 30 points.

Utica Academy of Science takes on Tamarac on Wednesday, Dec. 29, 2021 at Rome Free Academy in a holiday tournament. Tamarac won 64-57 to hand UAS its first loss of the season.
Utica Academy of Science takes on Tamarac on Wednesday, Dec. 29, 2021 at Rome Free Academy in a holiday tournament. Tamarac won 64-57 to hand UAS its first loss of the season.

Notre Dame 55, Indian River 44

RFA tournament

ND (1-5): First game under new coach Pete Clark. No stats provided.

Pittsford Mendon 77, New Hartford 41

Tournament at Nazareth College

NH (6-1): Trailed 38-22 at halftime; Zach Philipkoski 17 points;

Central Valley Academy 69, Holland Patent 45

CVA: Led 32-22 at halftime; Deacon Judd 16 points; Jaylon O'Neal 14 points; TJ Luke 9 points.

HP (3-4): Markise Magyer 15 points; Jonathon Zylinsky 7 points; Maddox Williams 5 points.

West Canada Valley 78, Adirondack 54

A: No stats provided.

WCV (7-0): Led 33-24 at halftime; Brayden Shepardson 14 points with 4 3-pointers, 6 assists; Will Smith 26 points, 16 rebounds, 4 assists, 2 blocks; Connor Yager 9 points, 6 rebounds; Kolby Weakley 10 points with 2 3-pointers and 4 rebounds; Camerohn Ludwig 8 points, 4 rebounds, 3 assists, 2 steals, 1 block.

Edmeston tournament

Mount Markham 82, Sidney, 42

MM (5-3): Will Lunny 18 points; Gio Barletta 15 points; Shaun Jones 11 points; Jake Senko 10 points; Team advances to tournament's championship.

Madison tournament

Oriskany 44, McGraw 40

O: Alexander Burrows 14 points, 2 rebound, 1 assist, 1 steal; Jack Tamburino 13 points, 3 rebounds, 1 assist, 10 steals

Section 3 boys basketball scores from Tuesday, Dec. 28

RFA Tournament

Rome Free Academy 89, Corcoran 83

RFA: Jalynn Brownlee 20 points; Surafia Norries 14 points; UzziahGrimes 15 points; Deandre Neal 13 points; McCaskill 16 points.

C: Danzy 9 points; Garceau 9 points; Debnam 20 points; Reaves 39 points.

VVS 69, Waterville 67 (2 OT)

W (6-3): Tyson Maxam 25 points with 4 3-pointers, 4 rebounds, 10 assists, 9 steals; Devin Barnes 14 points, 11 rebounds; Joseph Hinman 3 points, 13 rebounds, 3 assists, 7 blocks; Cole Pearsall 23 points, 6 rebounds.

VVS (8-1): Bryce Palmer 21 points, 6 assists, 6 steals; Elijah Donegan 15 points, 13-rebound, 5 assists, 4 steals, 3 blocks; Jackson Horodnick 15 points, 11 rebounds; Ben Wittman 9 points, 5 blocks.

Westmoreland 84, New York Mills 63

W (4-4): Led 37-29 at halftime; Josh Suber 15 points; Jon Dillon 5 points, 7 rebounds, 8 assists; Kyle LaGasse 26 points with 2 3-pointers, 11 rebounds, 6 assists, 6 steals; Matt Doyle 25 points, 10 rebounds; Mitchell Schram 2 points, 3 rebounds, 2 steals, 3 assists.

NYM: Davion Slaughter 20 points with 4 3-pointers; Jaydon Dietz 8 points; Antonio DiOrio 13 points; Marc Fellows 10 points; Noah Diskin 5 points; Lucas Kominick 5 points.

Herkimer 80, Brookfield 58

at Richfield Springs High School

B (1-4): Spencer Warner 10 points; Quentin Moon 30 points; Kaden Ondrako 16 points with 2 3-pointers.

H (4-3): Led 47-26 at halftime. Dante Mollel 11 points; Exavier Nichols 12 points; Brett Coonradt 12 points; Isiah Brown 10 points; Kyle Carney 19 points. Herkimer had 7 3-pointers (Mollel 3, Carney 2, Coonradt 1, Petucci 1).

Notes: Game was originally part of a holiday tournament that was canceled and Herkimer was presented the varsity and junior varsity championship trophies; Brookfield won the varsity three-point shootout.

Oriskany 66, Madison 61

O: Led 46-40 after 3 quarters by outscoring Madison 21-13 in opening quarter of second half; Alexander Burrowns 16 points, 4 rebounds; Jack Tamburino 9 points; Jason Reid 18 points, 6 rebounds; Ty Zizzi 13 points, 8 assists;

M: Jacob Burns 17 points; Hayden Dumas 30 points, 10 rebounds, 5 assists.

Richfield Springs-ODY 52, Cooperstown 45

RSO (4-4): Led 29-18 at half and led by as much as 23 late in the third quarter; Graves 10 points; Hosford 24 points; Dunckel 6 points;, Diliberto 10 points.

C (2-6): Davis 14 points; Lambert 15 points; Criqui 3 points; Kukenberger 3 points.

Camden 62, Carthage 59

SECTION 2

Coach Cutspec Holiday Classic (first round)

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 64, North Warren 62

at Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville High School

NW (4-4): Tommy Conway 10 points; Sean Evans 20 points; Zach Hopper 13 points; Andrew Beadnell 9 points. Team had 8 3-pointers.

OESJ (6-2): Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville trailed by 10 points in the final minute of the third quarter and took the lead with a 15-0 run; Paetyn Logan-Dillenbeck 9 points; Mason Snell 21 points in the second half; Colten Christensen 9 points; Owen Feagles 14 points.Team had 8 3-pointers (M.Snell 4, H.Smith 2, Logan-Dillenbeck 1, A.Snell 1).

JV: Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 36-34

Next up: Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville plays Fort Plain in the tournament’s championship game Wednesday.

Section 3 boys basketball scores from Monday, Dec. 27

Dick White Tournament first round

Cooperstown 58, Edmeston 34

C: Led 26-15 at halftime; Charlie Lambert 17 points, 6 rebounds, 4 assists, 5 steals, 1 block; Troy Davis 10 points, 18 rebounds; PJ Kiuber 10 points, 5 rebounds, 1 steal, 2 blocks.

Note: Cooperstown plays Richfield Springs in the championship round.

Section 3 boys basketball scores from Thursday, Dec. 23

New Hartford 79, Watertown 44

NH: Led 46-18 at halftime; Zach Philipkoski 40 points, 12 rebounds, 6 assists, 8 steals; Colton Suriano 9 points, 9 rebounds, 2 assists, 3 steals 4 blocks.

W: Joel Davis 14 points, 8 rebounds, 2 assists, 4 steals, 1 block; William Ligabo 7 points, 2 rebounds, 1 assist, 4 blocks; Seth Charlton 7 points, 2 assists, 2 steals.

Note: Philipkoski has now scored 40 or more points in three of the Spartans' six games.

Hamilton 63, Westmoreland 50

H: Led 40- 23 at halftime; Tom Simpson 20 points, 3 rebounds, 6 assists, 3 steals; Zach LaFrance 19 points, 3 rebounds, 4 assists, 4 steals; Sami Cigeroglu 16 points, 6 rebounds, 2 assists, 2 steals, 2 bloacks.

W: No stats provided.

Oriskany 54, Adirondack 50

A: Led 28-26 at halftime; no other stats provided.

O: Outscored the Wildcats 16-6 in the fourth quarter to earn the win; Nick Hays 15 points, 8 rebounds, 2 assists, 5 steals; Ty Zizzi 11 points, 2 rebounds, 1 assist, 3 steals, 2 blocks; Jason Reid 10 points, 9 rebounds, 6 assists, 2 blocks.

Section 3 boys basketball scores from Wednesday, Dec. 22

Central Valley Academy 73, Vernon-Verona-Sherrill 66

VVS: Isaac Jacobs 16 points, 3 rebounds, 4 assists, 2 steals; Ben Wittman 15 points, 11 rebounds, 6 assists, 1 block; Bryce Palmer 14 points, 3 rebounds, 6 assists, 5 steals, 1 block; Elijah Donegan 11 points, 4 rebounds, 2 assists.

CVA: Led 38-22 at halftime; Jaylon O'Neal 15 points, 5 rebounds, 7 assists, 1 block; Deacon Judd 17 points, 7 rebounds, 1 steal; Adam Hall 15 points with 4 3-pointers, 1 rebound.

Mt. Markham 81, Herkimer 50

MM: Led 45- 28 at halftime; Will Lunny 26 points with 4 3-pointers, 6 rebounds, 1 assist, 4 steals; Shaun Jones 16 points, 9 rebounds; Jake Senko 15 points with 4 3-pointers, 1 steal.

H: Dante Mollel 9 points; Brett Coonradt and Nick Caruso 6 points each.

Oneida 62, Clinton 43

Whitesboro 52, Central Square 39

Section 3 boys basketball scores from Tuesday, Dec. 21

Utica Academy of Science 86, Canastota 33

UAS: Led 43-14 at halftime; Doneilous King Jr. 15 points with 5 3-pointers; Najalique Taylor 13 points; Jamir Bowles, Donald Grant Jr., Wol Machteng 11 points each.

C: Dante Vaughn and Anware Durham 6 points each.

Little Falls 58, Clinton 51 (OT)

LF (8-0): Led 29-24 at halftime, trailed 43-41 at the end of 3 and were tied at 51 at end of regulation; Coltan Frederick 23 points, 10 rebounds, 5 steals; John Shepardson season-best 17 points, career-best 12 rebounds, 4 assists; Brayton Langdon 6 points, 10 rebounds; Tanner Jaquay 5 points, 6 rebounds.

C (2-5): Pat Ward 14 points; Tega Igho 11 points; Andrew Jackson 6 points; Jack Devine 6 points.

Note: Little Falls is ranked No. 15 in New York State Sportswriters Association’s first Class B rankings for the season.

Fayetteville-Manlius 59, Proctor 37

P (4-3): Cayden Adamson 8 points; Jerquell Henderson 12 points; Trae Quan Le 8 points.

FM: Sam Dunn 12 points; Luke Davidson 10 points; Trevor Roe 18 points; Pat Emery 8 points.

Holland Patent 75, Sherburne-Earlville 42

SE: Brock Weidman 19 points; Garrett Fleming 5 points; Taylor Grzymkowski 5 points.

HP: Led 43-27 at halftime; Nicholas Acevedo 10 points; Dylan McGuire 20 points; Jonathan Zylinsky 8 points; Jeffrey DeWar 25 points;

Morrisville-Eaton 68, Old Forge 61

OF (1-6): No stats provided.

ME: Led 47-39 after three quarter by outscoring Old Forge 16-9; Evan Stewart 18 points, 5 rebounds, 5 steals; Nicholas Brady 12 points, 12 rebounds; Aiden Berger 17 points, 4 rebounds, 4 assists; Mitchell Dewey 9 points; Simon Thomas 4 points, 8 rebounds.

Hamilton 92, Oriskany 54

O (2-4): No stats provided.

H: Led 39-29 at halftime and totaled 53 points in the second half;

Dolgeville 65, Adirondack 41

D (2-1 CSC-II, 4-1): Led 37-11 at halftime; Kamryn Comstock 27 points, 18 rebounds, 2 steals; 8 blocks; Cameron Dager 6 points; TJ Rankins 15 points, 5 assists; Jakob Barr 12 points, 8 rebounds, 8 assists; Dolgeville had 10 (Rankins 5, Barr 4, Connor Morse 1).

A (0-2 CSC-II, 2-3): Bailey Gleasman 7 points; Kreedon Rodgers 8 points with 2 3-pointers, 5 rebounds, 3 steals, 2 blocks; Cameron Zanker 20 points with 2 3-pointers with 5 rebounds, 3 steals, 2 asssist; Maxim Weiler 4 points, 7 rebounds.

West Canada Valley 82, Frankfort-Schuyler 41

FS (0-3 CSC-II, 1-8): No stats provided.

WCV (3-0 CSC-II, 6-0): Led 44-14 at halftime; Brayden Shepardson 21 points, 6 assists; Will Smith 24 points, 10 rebounds, 5 blocks; Connor Yager 11 points; Cominick Coriale 6 points; Camerohn Ludwig 7 points, 5 rebounds, 5 assists; Team had 9 3-pointers (Shepardson 5, Coriale 1, Grabowski 1, Ludwig 1, Yager 1).

Note: West Canada Valley is ranked No. 6 in New York State Sportswriters Association’s first Class C rankings for the season.

Westmoreland 75, Cooperstown 47

W: Led 42-19 at halftime; Schram 7 points, Suber 10 points; Dillon 6 points, 10 rebounds, 4 blocks, 3 steals;; LaGasse 24 points, 3 rebounds, 4 steals; M. Doyle 22 points, 11 rebounds, 4 blocks, 1 steal; Bulischeck 5 points, 3 rebounds, 2 blocks.

C: Kukenbeger 7 points; Dempsey 8 points; Davis 6 points; Lambert 19 points; Erway 5 points.

Waterville 55, Sauquoit Valley 30

SV: Donovan Nelson 16 points; Garret Stalker and Nick Miller each with 5 points.

W: Led 26-19 at halftime and then outscored SV 29-13 in the second half; No other stats provided.

Section 3 boys basketball scores from Monday, Dec. 20

Central Valley Academy 77, Oneida 36

O (0-4 TVL Pioneer, 0-6): Hayden Freebern 8 points with 2 3-pointers; Bryson Carinci 12 points with 3 3-pointers; Austin DeGroat 4 points; Landen Fox 8 points.

CVA (2-0 TVL Pioneer, 5-1): Led 41-14 at halftime; Tye Dixon 14 points with 3 3-pointers; Cole Brewer 6 points, 8 rebounds, 3 steals; Adam Hall 19 points with 3 3-pointers; Jaylon O’Neal 18 points with a 3-pointer, 8 assists, 5 steals; Deacon Judd 10 points with a 3-pointer, 7 rebounds.

RFA 81, Bishop Ludden 77

BL (3-3): Cook 28 points; Holloman 14 points; Aman 14 points; T. Dunham 14 points.

RFA (2-5): Kaiden McCaskill 28 points; Uzziah Grimes 20 points; Surafia Norries 12 points; Jalynn Brownlee 9 points; Eddie Rakowski 8 points.

Section 3 boys basketball scores from Saturday, Dec. 18

Utica Academy of Science 91, Bishop Maginn 55

UAS: Led 42-21 at halftime; Jazeir Brown 19 points with 5 3-pointers; Wol Machteng 17 points; Doneilous King Jr. 13 points with 3 3-pointers.

BM: Q. Green 23 points; Sean Martinez 12 points.

Section 3 boys basketball scores from Friday, Dec. 17

New Hartford 74, Proctor 50

NH (4-0, 5-0): Led 32-25 at halftime and pulled away with help from outscoring Proctor 23-9 in third third Durr 5 points; Trela 11 with 3 3-pointers; Suriano 8 points; Philipkowski 43 points with 3 3-pointers.

P (3-1, 4-2) Adamson 6 points, Ahmeti 6 points; Kadja-Thomi 3 points; Patterson 3 points; Rodgers 15 points; Watson 9 points.

JV: Proctor 65-40.

Whitesboro 59, Notre Dame 49

ND (0-5): Sin Mohamed 11 points, 5 assists; Jamari Massey 3 points, 7 rebounds; Domante Cook 10 points, 9 rebounds; Chris Kelly 12 points, 7 rebounds, 4 assists, 5 steals; Jacob Novick-Maxwell 9 points;

W (3-3): Trailed 26-23 at half, but outscored Notre Dame 36-23 in second half; No other stats provided.

Herkimer 69, Adirondack 38

A (0-1 CSC-II, 2-2): Kreedon Rodgers 6 points; Brock Weiler 3 points; Cameron Zanker 12 points; Brett Sandford 5 points Afton Green 3 points.

H (2-1 CSC-II, 3-2): Led 29-12 at halftime; James Collins 6 points; Dale Mollel 11 points; Nick Caruso 9 points; Exavier Nichols 8 points; Brett Coonradt 7 points; Isiah Brown 5 points; Kyle Carney 17 points with 3 3-pointers.

West Canada Valley 64, Dolgeville 44

WCV (2-0 CSC-II, 5-0): Led 31-21 at halftime; Brayden Shepardson 17 points, 5 rebounds, 5 assists; Will Smith 22 points, 18 rebounds, 7 steals; Connor Yager 8 points, 6 rebounds; Kolby Weakley 5 points; Camerohn Ludwig 10 points, 11 rebounds, five assists; Team had 8 3-pointers (Shepardson 3, Ludwig 2, Yager 2, Weakley)

D (1-1 CSC-II, 3-1): Michael Blaskey 13 points; Kamryn Comstock 12 points, 10 rebounds; Jakob Barr 6 points; Connor Morse 8 points with 2 3-pointers.

Little Falls 72, Holland Patent 59

HP (1-2 CSC-I, 1-3): Maddox Williams 6 points; Nicholas Acevedo 8 points; Alex McLaughlin 4 points; Zion Snyder 7 points; Dylan McGuire 14 points; Jeffrey DeWar 15 points.

LF (2-0 CSC-I, 7-0): Had a 45-27 lead at halftime; Logan Frederick 27 points, 10 rebounds, 4 steals, 4 assists; Coltan Frederick 21 points, 8 rebounds, 7 steals, 4 assists, 2 blocked shots; John Shepardson 8 points; Rikki Smith 7 points; Brayton Langdon 5 points. Made 8 3-pointers (C.Frederick 2, L.Frederick 2, Shepardson 2, Dunn 1, Smith 1).

Utica Academy of Science 82, Clinton 35

UAS: Led 35-16 at halftime; Donald Grant Jr. 16 points; Doneilous King Jr. 13 points; Jamir Bowles 10 points.

C: Tega Igho 8 points; Jack Devine and Jack Palmeri 5 points each.

Hamilton 76, Remsen 23

R: No stats provided.

H: Led 51-13 at half; Zach LaFrance 12 points with 2 3-pointers; Tom Simpson 16 points, 5 assists, 3 steals; Luke Jackson 7 points, 4 assists; Sami Cigeroglu 8 points, 7 rebounds; Hudson Idzi 10 points, 2 rebounds, 5 assists; Team had 9 3-pointers.

Waterville 70, Westmoreland 69

Wat (5-2): Led 35-24 at half; Tyson Maxam 28 points with 4 3-pointers; Gabe Williams 13 points with 2 3-pointers; Devin Barnes 8 points; Joseph Hinman 7 points; Cole Pearsall 8 points.

West (2-3):

Suber 12 points, 3 rebounds, 2 assists; Dillon 4 points, 8 rebounds, 2 steals, 3 assists; LaGasse 17 points, 5 rebounds, 1 block, 2 assists; M. Doyle 26 points, 11 rebounds, 2 assists; B. Doyle 5 points, 2 steals.

Oriskany 54, Poland 32

O (2-3): Alexander Burrows 14 points, 5 rebounds, 3 assists, 7 steals; Nick Hays 2 points, 5 rebounds, 3 assists, 4 steals; Jack Tamburino 5 points, 3 rebounds, 2 assists, 2 steals; Jason Reid 9 points, 6 rebounds; Ty Zizzi 18 points, 3 assists.

P (1-5): No stats provided.

Section 3 boys basketball scores from Thursday, Dec. 16

Frankfort-Schuyler 51, Oxford 49

Ray Clement Holiday Classic at Morris High School

F-S: Used a 20-point effort in the second half to escape with the win; Donald Gatto 13 points, 3 rebounds, 1 assist, 2 steals; Angelo DeSarro 10 points 5 rebounds, 5 assists, 3 steals; Roman Harrod 10 points, 3 rebounds, 3 assists, 4 steals

O: Led 32-31 at halftime; no other stats provided.

Hamilton 75, Stockbridge Valley 29

H: Led 48-8 at halftime; Zach LaFrance 21 points, 2 rebounds, 3 assists, 4 steals; Hudson Idzi 12 points, 12 rebounds, 3 assists, 1 steal; Tom Simpson 15 points 2 rebounds, 4 assists, 3 steals.

SV: No stats provided.

New York Mills 71, Old Forge 43

NYM: Led 36-25 at halftime; Davion Slaughter 32 points; Marc Fellows 13 points; Antonio Diorio 12 points.

OF: No stats provided.

Section 3 boys basketball scores from Wednesday, Dec. 15

New Hartford 76, Notre Dame 40

ND: Sin Mohamed 11 points with 3 3-pointers; Jaden Massey 10 points with 3 3-pointers; Jamari Massey 10 points; Chris Kelly 6 points.

NH (2-0, 4-0): Led 45-22 at halftime. Connor Karwowski 12 points, 4 rebounds; Will Trela 10 points, 5 rebounds, 3 assists; Colton Suriano 10 points, 8 rebounds, 5 steals; Zach Phillipkoski 22 points, 7 rebounds, 5 assists, 4 steals; Garrett Johnson 8 points.

West Canada Valley 64, Herkimer 51

H (1-1 CSC-II, 2-2): No stats available.

WCV (1-0 CSC-II, 4-0): Team lead 36-13 at halftime; Brayden Shepardson 18 points with 5 3-pointers; Will Smith 19 points, 12 rebounds, 3 steals; Connor Yager 9 points; Kolby Weakley 6 points, 6 assists, 4 steals; Camerohn Ludwig 8 points with 2 3-pointers, 5 assists, 5 rebounds, 4 blocks, 3 steals.

Section 3 boys basketball scores from Tuesday, Dec. 14

Proctor 65, RFA 51

RFA (0-3, 0-5): Grimes 11 points; Perron 9 points; Norries 11 points with 3 3-pointers; McCaskill 9 points.

Proctor (3-0, 4-1): Broke 46-all tie after third quarter by outscoring Knights 19-5 in the fourth quarter. Adamson 8 points; Patterson 24 points with 2 3-pointers; Rodgers 21 points.

Utica Academy of Science 87, Holland Patent 46

UAS: Led 24-8 after the first quarter; Donelious King Jr. 24 points; Jazier Brown 12 points; Donald Grant Jr. 10 points; Wol Machteng 11 points; Najalique Taylor 9 points.

HP: Adam Jones 8 points; Nicholas Acevedo 9 points; Jeffrey DeWar 7 points.

Clinton 56, Canastota 38

Clinton (2-3): Led 36-18 at halftime; Jameson Stockwell 14 points; Ikenna Duru 9 points; Andre Jackson 7 points; Jack Palmeri 6 points; 5 players with 4 points each.

Can (0-4): Clay Roberts 22 points, 7 rebounds; Caiden Bonneau 6 points, 6 rebounds; Austin Ames 6 points, 4 assists;

Sauquoit Valley 51, Cooperstown 36

C (2-2): Charlie Lambert 14 points, including 4 3-pointers in the first half, and 10 rebounds; PJ Kiuber 9 points; Colyn Criqui 6 points with 2 3-pointers; Kalen Dempsey 7 rebounds, 4 assists.

SV (3-3): Donovan Nelson 15 points; Garrett Stalker 10 points; Ben LoGalbo 10 points; Nick Miller 11 points.

VVS 72, Oneida 58

VVS: Outscored opponents 40-18 in the second half to pull away; Isaac Jacobs 10 points, 4 assists; Ben Wittman 14 points, 11 rebounds, 5 assists, 5 steals; Bryce Palmer 22 points, 2 rebounds, 7 assists, 4 steals, 2 blocks; Eliijah Donegan 12 points, 6 rebounds, 5 assists.

O: Led 40-32 at halftime; No stats provided.

Hamilton 86, New York Mills 43

H: Led 41-26 at halftime; Reese Snyder 14 points, 12 rebounds, 4 assists, 2 steals, 1 block; Tom Simpson 14 points, 3 rebounds, 9 assists, 3 steals; Zach LaFrance 14 points, 6 rebounds, 4 assists, 4 steals.

NYM: No stats provided.

Central Valley Academy 70, Camden 54

CVA (1-0 TVL Pioneer, 4-1): Outscored Camden 17-9 in the 4th quarter to help pull away; Adam Hall 15 points with 3 3-pointers; Ray Watson 6 points; Jaylon O’Neal 21 points with 2 3-pointers, five assists, three steals; CJ Judd 6 points; Deacon Judd 15 points; Kadin Brower 3 points, 10 rebounds, four assists.

Cam (1-2 TVL Pioneer, 1-3, ) – Connor Dean 14 points with 4 3-pointers; Ryan Leos 16 points with 2 3-pointers; Connor MacArthur 9 points; Eli Cioni 10 points.

Little Falls 70, Sherburne-Earlville 45

LF (1-0 CSC-I, 6-0): Led 36-22 at halftime and pulled away with 22-point third quarter; Xavier Dunn 5 points; Logan Frederick 11 points with 2 3-pointers; Coltan Frederick 13 points; John Shepardson 14 points with 2 3-pointers; Brayton Langdon 11 points; Tanner Jaquay 6 points.

SE (1-1 CSC-I, 3-3): Taylor Grzymkowski 9 points; Preston Eaves 6 points; Brock Weidman 8 points; Ethan Kober 6 points; Jack Rodman 6 points.

Dolgeville 75, Frankfort-Schuyler 51

FS (0-2 CSC-II, 0-6): No stats provided.

D (1-0 CSC-II, 3-0): Outscored opponents 24-9 in third quarter to extend lead; Connor Morse 12 points with 4 3-pointers, 6 rebounds; Michael Blaskey 12 points, 8 steals, 7 assists;; Kamryn Comstock 39 points, 20 rebounds, 3 assists, 3 steals, 3 blocks; Jakob Barr 6 points.

Mt. Markham 61, Westmoreland 51

W (1-1 CSC-III, 2-2): No stats provided.

MM (1-1 CSC-III, 2-3): Mt. Markham trailed 31-23 at halftime and 44-38 after three quarters before outscoring Westmoreland 23-7 in the fourth. Bryce Lynch 7 points, 5 steals; Will Lunny 23 points with 2 3-pointers, 8 steals, 6 rebounds; Jake Senko 6 points, 7 rebounds, 4 steals; Griffin Doyle 9 points; Gio Barletta 5 points; Benjamin Lohmann 6 points with 2 3-pointers.

Madison 62, McGraw 32

Ma: Led 34-14 at halftime; Hayden Dumas 25 points, 11 rebounds, 6 assists, 5 steals; Ethan Rivers 23 points, 3 rebounds, 9 assists, 8 steals, 1 block.

Mc: Cameron Nitti 10 points.

Remsen 59, Morrisville-Eaton 57

R: Outscored the Warriors 21-14 in the fourth quarter to earn the win; Jon Jewett 16 points; Matthew Murphy 13 points; Grady Helmer 10 points.

M-E: Led 31-23 at halftime; E. Stewart 17 points; N. Brady 14 points.

Section 3 boys basketball scores from Monday, Dec. 13

Waterville 81, Stockbridge Valley 33

SV: No stats provided.

W: Rocco Padullo 10 points; Tyson Maxam 19 points; Gabe Williams, Joseph Hinman and Hunter Meddaugh each with 8 points; Cole Pearsall 10 points.

Utica Academy of Science 87, Holland Patent 46

UAS (5-0): Atoms led 43-22 at halftime; Doneilous King Jr. 24 points with 8 3 pointers; Jazeir Brown 12 points with 4 3 pointers; Wol Machteng 11 points.

HP (1-2): Nicholas Acevedo 9 points; Adam Jones 8 points.

Section 4

Richfield Springs-ODY 50, Edmeston 33

Edmeston (0-1): Zinger 6 points, Ough 11 points; C.McEnro 8 points.

RSO (2-3): Led 15-5 after 1st quarter and pushed lead to 20 points in fourth quarter; Bowman 16 points; Hosford 18 points and had a triple-double (no stats provided.)

Section 3 boys basketball scores from Saturday, Dec. 11

Little Falls 62, Central Valley Academy 50

Little Falls Holiday Classic championship

CVA: Jaylon O'Neal 17 points; CJ Judd 7 points.

LF: Led 34-27 at halftime; Logan Frederick 14 points, 5 assists, 4 steals; Coltan Frederick 13 points, 7 rebounds; John Shepardson 12 points; Drayton Langdon 10 points; Tanner Jaquay 6 points, 9 rebounds.

Little Falls Classic Most Valuable Player: Logan Frederick, Little Falls.

Tournament All-Stars: Angelo DeSarro, Frankfort-Schuyler; LA Fairley, Canajoharie; Coltan Frederick, Little Falls; Deacon Judd, Central Valley Academy; Jaylon O’Neal, Central Valley Academy; John Shepardson, Little Falls.

JV sportsmanship awards: Zach Fallis, Little Falls; Cody Hyney, Canajoharie; Thomas Jacquays, Central Valley Academy; Philip Tangorra, Frankfort-Schuyler.

Canajoharie 74, Frankfort-Schuyler 37

Little Falls Holiday Classic consolation

C: Led 19-14 at halftime; LA Fairley 11 points; Aundray Fowler 18 points; Jack Montanye 11 points; Zach Suits 20 points.

F-S: Joshua Stemmer 11 points, 6 rebounds, 1 steal; Roman Harrod 11 points, 1 rebound, 1 assist, 1 steal; Angelo DeSarro 6 points.

New Hartford 43, Henninger 36

NH: Zach Philipkoski 17 points, 8 rebounds and 2 blocks; Colton Suriano added 8 points, 9 rebounds and 3 blocks. Will Trela also with 8 points.

H: No stats provie

Utica Academy of Science 76, Beekmantown 34

UAS: Led 32-16 after two quarters; Tyrique Taylor 17 points; Jamir Bowles and Jaivonni Bowman 10 points each.

B: No stats provided.

Hamilton 61, Sauquoit Valley 41

H: Led 35-24 at halftime; Zach LaFrance 18 points with 4 3-pointers, 4 rebounds, 3 assists, 4 steals; Tom Simpson 16 points, 5 rebounds, 3 assists, 4 steals, 1 block; Sami Cigeroglu 10 points, 8 rebounds, 3 assists, 2 steals, 5 blocks.

SV: Garret Stalker 14 points; Nick Miller 10 points.

Waterville 61, Mt. Markham 52 (OT)

W: Outscored opponent 9-0 in the fourth quarter; Tyson Maxam 33 points, 6 assists, 7 steals; Gabe Williams 8 points, 6 rebounds; Cole Pearsall 12 points, 12 rebounds.

MM: Will Lunny 29 points, 13 rebounds, 4 assists; Ethan Siega 7 points, 7 rebounds; Jake Senko 5 points, 5 rebounds.

Bishop Grimes 60, Whitesboro 54

Nottingham 59, RFA 50

Marcellus 69, Oneida 36

Section 3 boys basketball scores from Friday, Dec. 10

Holland Patent 96, Canastota 46

C: Hayden Lightcap 29 points; Caidin Bonneau 4 points.

HP: Team had 53-23 lead at halftime; Adam Jones 25 points with 3 3-pointers; Nicholas Acevedo 18 points; Dylan McGuire 20 points; Jonathan Zylinsky 9 points; Alex McLaughlin 11 points.

Central Valley Academy 75, Canajoharie 56

Little Falls Holiday Classic

CVA: Jaylon O'Neal 26 points.

Can: Fairley 18 points.

Little Falls 78, Frankfort-Schuyler 33

Little Falls Holiday Classic

FS: Angelo DeSarro 13 points; Angelo DeBrango 5 points; Donald Gatto 4 points.

LF: Logan Frederick with 16 points; John Shepardson 12 points with 3 3-pointers; Brayton Langdon 9 points; Xavier Dunn 8 points; 12 players had points.

Little Falls plays Central Valley Academy at 2:30 p.m. Saturday for tournament championship.

Oriskany 71, Morrisville-Eaton 53

ME: No stats provided.

O: Led 40-25 at halftime; Nick Hays 10 points, 5 rebounds, 5 assists; Josh Zyskowski 11 points; Jason Reid 18 points, 7 rebounds; Ty Zizzi 13 points, 3 assists, 4 steals; Jack Tamburino 7 points, 6 assists.

Remsen 58, Old Forge 51

OF: Roger McGrady 11 points; Alex Williams 18 points; Cedric Barkauskas 11 points.

R: Matthew Murphy 15 points; Grady Helmer 23 points with 4 3-pointers; Jon Jewett 9 points; Ryan Staskoski 8 points.

Hamilton 81, Poland 18

P (1-3): No stats provided.

H (2-0): Led 35-2 after the first quarter; Tom Simpson 15 points, 5 rebounds, 9 assists, 5 steals; Sami Cigeroglu 14 points, 5 rebounds; Reese Snyder 10 points, 6 points; Hudson Idzi 9 points, 8 rebounds; Zach LaFrance 6 points, 6 assists, 5 steals.

Madison 78, Mater Dei Academy 49

MDA: No stats provided.

M: Ethan Rivers 40 points with 6 3-pointers, 8 assists, 7 steals; Hayden Dumas 30 points with 4 3-pointers, 15 rebounds, 4 assists, 4 steals; Anthony Dodge 3 points, 7 rebounds.

Waterville 61, Mount Markham 52 (OT)

W: Outscored the Mustangs 9-0 in overtime to earn the win; Waterville 9-0 in Tyson Maxam 33 points; Cole Pearsall 12 points.

MM: Will Lunny 29 points with 4 3-pointers, 13 rebounds, 4 assists, 3 steals, 1 block.

VVS 61, Camden 49

V: Outscored the Blue Devils 43-26 in the first half; Isaac Jacobs 17 points, 2 rebounds, 2 assists, 1 steal; Elijah Donegan 13 points, 7 rebounds, 1 assist, 3 steals; Ben Wittman 12 points, 7 rebounds, 3 steals, 5 blocks.

C: No stats provided.

Westmoreland 57, Sauquoit Valley 35

W: Outscored Sauquoit Valley 36-14 in the second half; No other stats provided.

SV: Donovan Nelson 15 points; Andrew Price 9 points.

Sherburne-Earlville 81, Clinton 78 (2OT)

S-E: Scored 13 points in the second overtime period; Brock Weidman 34 points with 3 3-pointers; Preston Eaves 19 points with 5 3-pointers.

C: Scored 27 points in the fourth quarter to force overtime; No other stats provided.

Section 2

Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville 62, Berne-Knox-Westerlo 61

BKW: Mark Edwards 21 points; Zach Brink 15 points; Jake Detlefson 7 points.

OESJ (3-0, 2-0 WAC Mohawk) – Paetyn Logan-Dillenbeck 15 points; Mason Snell 20 points; Colten Cristensen 15 points;.

Fonda-Fultonville 45, Duanesburg 26

FF: Jackson Cusack 10 points, 9 rebounds, 3 assists, 3 steals; Colin Kowalski 9 points; Connor Weaver 10 points.

D: Owen Lohret 4 points; Jeffrey Mulhern 9 points.

Section 3 boys basketball scores from Thursday, Dec. 9

Proctor 49, Notre Dame 43

ND (0-3): Sin Mohamed 18 points with 4 3-pointers, 1 rebound, 2 assists, 5 steals; Domante Cook 9 points, 3 rebounds, 2 assists, 2 steals.

P (2-1): Led 24-16 at halftime; no other stats provided.

Whitesboro 56, Rome Free Academy 44

W (2-2): Held the Black Knights to one point in the final quarter to secure the win; Kyle Meier 16 points; Stevy Onate 13 points; Ryan Cook 11 points.

RFA (0-3): Uzziah Grimes 15 points; Surafia Norries 13 points.

Section 3 boys basketball scores from Wednesday, Dec. 8

Utica Academy of Science 92, Cooperstown 13

UAS (3-0): Team led 46-5 at halftime; Jazeir Brown 18 points with 3 3-pointers; Jermaine Gaither 13 points; Wol Machteng, Kaiden Hakim-Montiero, Najalique Taylor 10 points.

C (1-2): PJ Kiuber 6 points.

VVS 82, Waterville 62

VVS (5-0): Scored 27 points in the first quarter to take an early 15 point lead; Bryce Palmer 18 points, 2 rebounds, 6 assists, 7 steals; Nate Costello 17 points, 7 rebounds, 1 block; Ben Wittman 16 points 17 rebounds, 4 assists, 2 blocks.

W (2-2): Tyson Maxam 22 points with 4 3-pointers; Cole Pearsall 19 points.

Section 3 boys basketball scores from Tuesday, Dec. 7

Proctor 43, Whitesboro 41

W (0-1, 1-2): Cook 6; Dorozynski 8; Montrose 4, Morris 15 with 2 3-pointers, Russo 3.

P (1-0, 1-1): Led 28-22 at halftime and Treshawn Patterson scored with 20 seconds to play to help give Raiders the lead; Patterson 14 with 2 3-pointers; Fehmi Ahmeti 4; Trae Quan Le 14 with 3 3-pointers; Oliver Rodgers 4.

West Canada Valley 72, Westmoreland 47

Westmoreland: No stats provided.

WCV: Team led 46-23 at halftime; Brayden Shepardson 20 points, 4 rebounds, 5 assists; Will Smith 26 points, 14 rebounds, 10 assists; Connor Yaeger 11 points, 7 rebounds; Camerohn Ludgwig 5 points, 5 rebounds.

Poland 32, Remsen 26

R (0-2): Matthew Murphy 8 points; Grady Helmer 7 points; Dylan Jones 5 points;

P (1-2): Forest Martin 8 points; Carter Cookinham 3 points; Nathan Draper 5 points; Hunter Conklin12 points.

Little Falls 64, Adirondack 45

LF (3-0): Team had 5 3-pointers; Xavier Dunn 5 points; Logan Frederick 15 points; Coltan Frederick 11 points; Jack Morotti 2 0-0 5; Brayton Langdon 15 points.

A (2-1): Team lead 35-13 at halftime; Bailey Gleasman 12 points; Kreedon Rodgers 6 points; Maxim Weiler 6 points on 2 3-pointers, 8 rebounds; Cameron Zanker 8 points, 5 assists, 5 rebounds; Brett Sandford 9 points, 14 rebounds.

Central Valley Academy 66, Clinton 43

C (1-2): Pat Ward 11 points; Wyatt Wilcox 9 points on 3 3-pointers; Taevon Jackson 4 points; Andre Jackson 5 points; Trevor Forde 6 points on 2 3-pointers.

CVA (2-0): Scored 29 points in the third quarter to help build lead; Cole Brewer 4 points, 6 rebounds; Ray Watson 11 points on 3 3-pointers; Jaylon O’Neal 18 points, 7 assists, 6 steals; CJ Judd 12 points.

Hamilton 88, Morrisville-Eaton 39

H (1-0): Led 58-18 at haltime with help from 32-point 1st quarter; Zach LaFrance 16 points, 2 rebounds, 3 assists; Tom Simpson 30 points (with 3 3-pointers), 6 assists; Luke Jackson 11 points, 4 assists; Sami Cigeroglu 14 points, 6 rebounds, 5 blocks; Hudson Idsi 10 points, 13 rebounds.

ME: Berger 7 points; Worlock 6 points; Thomas 8 points, 6 rebounds; Moot 4 points, 4 rebounds.

Mt. Markham 68, Sherburne-Earlville 22

SE: Brock Weidman 7 points; Jack Rodman 3 points; Zachary Trass, Taylor

Grzymkowski and Ethan Simonds each with 2 points;

MM: Will Lunny 20 points, 9 rebounds; Jake Senko 16 points, 11 rebounds; Ethan Siega 10 points, 6 rebounds; Benjamin Lohmann 8 points.

Morris 48, Richfield Springs-ODY 47

RSO (1-3): Team had chances late in the game to tie or go ahead, but couldn't covert; Bowman 7 points; Oakley 5 points; Graves 8 points; Hosford 25 points;

Morris: Stancil 12 points; Aikens 11 points; Murphy 11 points; Franklin 9 points.

Section 3 boys basketball scores from Monday, Dec. 6

Bishop Ludden 68, Notre Dame 32

BL (1-0): Jumped out of the gates with a 20-point first quarter and never lost the lead from there.

ND (0-2): Sin Mohamed 11 points, one rebound 3 assists, 2 steals; Devin Hamacher 6 points, 2 rebounds, one assist.

Waterville 82, Frankfort-Schuyler 37

FS (0-2): Roman Harrod 7 points; Lionel Coulthurst 8 points, 5 rebounds; Donal Gatto 6 points, 5 rebounds; Joshua Stemmer 6 points, 8 rebounds.

W (2-1): Team led 52-25 at the half; Tyson Maxam 24 points; Joseph Hinman 10 points; Cole Pearsall 11 points; Devin Barnes 9 points.

Section 3 boys basketball scores from Saturday, Dec. 4

Mekeel Christian Academy 81, Whitesboro 50

MCA: Fallen 37 points with 5 3-pointers; Skeeter 14 points; Radcliff 9.

W (1-1): Kyle Meier 18 points with 3 3-pointers; Caden Morris 14 points, including going 9-of-14 from the free throw line; Ryan Cook 11 points.

West Canada Valley 71, Unatego 65

WCV: Will Smith 30 points with 11-of-13 on free throws, 20 rebounds; Cameron Ludwig 14 points; Brayden Shepardson 13 points, 9 assists; Connor Yager 12 points, 5 rebounds;

U: Shea Barber 34 points; Garrett Backus 9 points.

Utica Academy of Science 67, Syracuse Academy of Science 61

UAS (2-0): Used a 20 point fourth quarter to help pull away and secure the win; Doneilous King Jr. 31 points with 5 3-pointers; Wol Machteng 11 points.

SAS (1-2): Makai Reed 22 points with 3 3-pointers; Devon Perry 17 points.

Cooperstown 50, Unadilla Valley 46

Sherburne Tip Off Tournament, second round

C (1-1): Charlie Lambert hit 2 free throws to give Cooperstown a 4 point lead with 3.6 seconds left and secure the win; Lambert 20 points on 4 3-pointers, 8 rebounds, 4 assists, 3 steals; PJ Kiuber 13 points.

UV: Zach Smith 12 points; Trent Marinelli 10 points.

Section 4

Galway 43, Richfield Springs-ODY 42

at Fulton Montgomery Community College

RSO (1-2): Team had the ball twice trailing with under 20 seconds to go; Austin Bowman 11 points, Dylan Hosford 22 points.

Galway (2-0): Overcame 11-point deficit at end of first quarter; Casey Clark 11 points; Pleasants 8 points.

Section 3 boys basketball scores from Friday, Dec. 3

New Hartford 76, RFA 56

NH (1-0): Zach Philipkowski 41 points; Colton Suriano 9 points; Garrett Johnson 8 points.

RFA (0-1): Kaiden McCaskill 20 points; CJ Perron 10 points; Surafia Norries 10 points.

West Genesee 56, Proctor 28

P: Sincere Green 5 points; Oliver Rodgers 3 points; Trae Quan Le 9 points; Treshawn Patterson 5 points.

WG: Christian Cain 17 points; Gary McLane 17 p

Whitesboro 59, Saranac 24

W: Warriors led 37-10 at the half. Ryan Cook 10 points; Stevy Onate 9 points; Caden Morris 16 points, including 4 3-pointers.

S: Bedard 6 points; Pierce 4 points.

Vernon-Verona-Sherrill 78, Unadilla Valley 28

VVS: Ben Wittman 23 points, 7 rebounds, 4 assists; Eliijah Donegan 17 points, 4 rebounds, 4 assists, 6 steals, 4 blocks; Nate Costello 12 points, 11 rebounds; Isaac Jacobs 9 points, 3 rebounds, 3 assists, 3 steals.

UV: Collin Gilbert 11 points; Ben Gorrell 10 points.

Little Falls 59, Frankfort-Schuyler 43

LF (2-0): Led 25-19 at the half and extended advantage with 17-points third quarter; Logan Frederick 17 points; Coltan Frederick 17 points with 3 3-pointers; John Shepardson 11 points with 3 3-pointers.

FS (0-1): Roman Harrod 18 points; Joshua Stemmer 12 points; Donald Gatto 5 points.

Clinton 72, Waterville 60

C: No stats provided.

W: Tyson Maxam 13 points; 10 assists, 5 rebounds, 4 assists; Joseph Hinman 22 points, 10 rebounds; Cole Pearsall 15 points, 4 rebounds; Brent Barnes 5 points, 4 rebounds.

Dolgeville 54, New York Mills 32

NYM: No stats provided.

D (2-0): Team led 35-7 at the half; Michael Blaskey 14 points, 4 steals; Kamryn Comstock 16 points, 17 rebounds, 4 assists; Cameron Dager 8 points, 5 assists, 4 steals; TJ Rankins 9 points.

Sherburne-Earlville 67, Cooperstown 38

Sherburne Tip Off Tournament, first round

C (0-1): Ethan Kukenberger 11 points with 2 3-pointers, 4 rebounds; PJ Kiuber 8 points, 5 rebounds; Troy Davis 8 points, 4 rebounds.

SE (2-0): Led 27-11 at the half; Tyler Grzymkowski 12 points; Brock Wiedman 18 points; Preston Eaves 9 points; Toby Frisbie 9 points.

Sauquoit Valley 54, Poland 13

P (0-2): Nathan Draper 5 points; Aiden Alsheimer 3 points; Jackson Vail 4 points.

SV (2-1): Team led 38-3 at the half; Donovan Nelson 14 points; Garret Stalker 17 points; Nick Miller 8 points.

Morrisville-Eaton 54, Canastota 52 (OT)

C: No stats provided.

ME: Outscored Canastota 8-4 in overtime to earn the win; Berger 17 points, 4 rebounds, 3 assists, 3 steals; Marland 5 points, 13 rebounds; Worlock 6 points, 10 rebounds; Dewey 11 points, 5 rebounds; Thomas 10 points.

Belleville-Henderson 75, Old Forge 35

OF: Roger McGrady 6 points; Alex Williams 9 points, 9 rebounds; Cedric Barkauskas 7 points, 6 rebounds; Chip Robinson 6 points, 7 rebounds.

BH: No stats provided.

Camden 55, Oneida 38

Herkimer 72, Oriskany 60

Section 3 boys basketball scores from Thursday, Dec. 2

West Canada Valley 79, Mt. Markham 64

MM (0-2): Bryce Lynch 11 points; Will Lunny Jr 18 points, 11 rebounds; Jacob Senko 10 points Ethan Siega 9 points, 10 rebounds.

WCV: Team pulled away by outscoring Mount Markham 20-9 in the second quarter. Team totaled 12 3-pointers; Brayden Shepardson 20 points with help from 6 3-pointers, 9 assists.; Will Smith 39 points, 20 rebounds; Camerohn Ludwig 11 points, 5 assists.

Section 3 boys basketball scores from Wednesday, Dec. 1

Utica Academy of Science 69, Notre Dame 41

UAS: Team led led 35-12 at halftime and a had 25-point third quarter to help maintain lead; Doneilous King Jr. 18 points; Jazier Brown 14 points.

ND: Jamari Massey 10 points, 3 rebounds; Devin Hamacher 8 points, 3 rebounds; Sin Mohammed 6 points, 3 assists.

Stockbridge Valley 55, Brookfield 37

B (1-1): Kaden Ondrako 20 points; Spencer Warner 9 points; Quentin Moon 5 points.

SV (1-0): Seth McHugh 13 points; Alex Smith 15 points; Leo Jayson 8 points.

Madison 75, Otselic Valley 57

OV: Drew Sibila 11 points, 3 rebounds; Levi Lyon 13 points, 4 assists; Braeden Davis 27 points (including 4 3-pointers) and 11 rebounds.

M: Hayden Dumas 26 points; Jake Burns 15 points on 5 3-pointers; Anthony Dodge 17 points.

Section 3 boys basketball scores from Tuesday, Nov. 30

Central Valley Academy 78, Mt. Markham 50

CVA (1-0): Jaylon O'Neal 23 points, five assists, five steals; Adam Hall 15 points, four rebounds; Deacon Judd 13 points, nine rebounds, three blocks.

MM (0-1): Will Lunny 13 points, eight rebounds; Ethan Siega 10 points, four rebounds.

Waterville 66, New York Mills 51

W (1-0): Tyson Maxam 19 points; Devin Barnes 16 points; Jackson Ruane 14 points.

NYM (0-1): Davion Slaughter 19 points; Jaydon Dietz 10 points.

Westmoreland 69, Oriskany 32

W: Bulldogs led 40-19 at the half; Kyle LeGasse 18 points; Josh Suber 10 points; Matt Doyle 28 points.

O: No stats provided.

Little Falls 67, Herkimer 47

H: No stats provided.

LF: Logan Frederick 19 points; John Shepardson 14 points, including 2 three-pointers; Coltan Frederick 9 points; Brayton Langdon 11 points. Team had five three-pointers.

Adirondack 51, Remsen 36

A (2-0): Cameron Zanker 19 points, six rebounds, four assists, four steals; Kreedon Rodgers 11 points, three rebounds, two steals.

R (0-1): Grady Helmer 13 points; Jon Jewett 10 points.

Phoenix 65, Clinton 56

P: Team lead 30-25 at the half; Johnathan Dion 32 points.

C: No stats provided.

Sherburne-Earlville 59, Sidney 25

SE: Ethan Simmons 11 points; Brock Wideman 15 points; Taylor Grzymkowski 8 points.

S: No stats provided.

Dolgeville 44, Poland 1

Section 3 boys basketball scores from Monday, Nov. 29

Adirondack 61, Old Forge 60

Brookfield 69, Morris 63

Section 3 boys basketball scores for Friday, Nov. 26

Sauquoit Valley 65, Laurens 33

SV (1-0): Donovan Nelson 24 points; Andrew Price 17 points, five three-pointers.

L (0-1): No stats provided.

Vernon-Verona-Sherrill 83, Richfield Springs 35

VVS (1-0): Elijah Donegan 21 points, three rebounds, two steals, block; Isaac Jacobs 17 points, six rebounds, five assists, four steals; Bryce Palmer 14 points, two rebounds, six assists, seven steals.

RS (0-1): No stats provided.

This article originally appeared on Observer-Dispatch: Section 3 boys basketball scores for the 2021-22 season

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting