Section 4 girls swimming and diving: Results, top performers fall 2022

To report scores

Email: Coaches or team representatives are asked to report results by emailing bgmsports@gannett.com. Please submit with a name/contact number and make sure to include the sport and final score.

STAC All-Stars

Metro/West All-Conference

Ithaca: sophomore Ivalee Bascom; sophomore Alice Clapp.

Vestal: senior Kelsey Callaghan; sophomore Jay Ratterree.

Corning: junior Angie McKane; junior Kara Peters, junior Brooke Terwilliger.

Horseheads: sophomore Anna Lowe, sophomore Sibby Lowe.

Maine-Endwell: senior Aleah Nale.

Binghamton: senior Ava Olsian.

Central/East All-Conference

Chenango Valley: junior Jenna Beck, sophomore Colsten Beers, junior Sophia Bucci, junior Kamryn Hoyt, senior Tessa McEnaney.

Chenango Forks: senior Marissa Figueroa, senior Shaylee Meier.

Oneonta: sophomore Kaylen Turley, seventh-grader Kinnley Wightman.

Owego: sophomore Kaelyn Katchuk.

Norwich: sophomore Nina Kman.

West All-Division

Horseheads ‒ senior Emma Bachert, freshman Mia Carro, sophomore Gabrielle Janeski, freshman Karina Lapierre, senior Gracie Ringer, senior Grace Shelhamer, senior Delaney Woodhouse. Ithaca ‒ 8th-grader Fiona Blakely-Armitage. Corning ‒ senior Carolyn Heckle, senior Audra Hilker. Elmira ‒ senior McKenna Malone.

Metro All-Division

Maine-Endwell: junior Panayiota Anastos; freshman Ayla Hecker, 8th-grader Gianna Ioannisci; senior Leah Krise; sophomore Madison Morris; senior Olivia Richeda. Vestal: junior Maddie Bishop; freshman Fran Vallone; junior Margaret Wood; sophomore Reagan Young. Union-Endicott: junior Chloe Basile.

Central All-Division

Chenango Forks ‒ junior Gabrielle Backman; sophomore Taylor Scales; sophomore Sophia Shepard. Chenango Valley ‒ sophomore Mary Bush; freshman Mackenna Leonard; senior Olivia SantaCroce; sophomore Natalie Turner; junior Mia Volpe. Owego ‒ 8th-grader Ava Murphy; freshman Olivia Schrader; 7th-grader Ayla Young.

East All-Division

Windsor ‒ senior Annalina Calandra; junior Dakota Payne. Norwich ‒ senior Regan Finnegan, sophomore Megan Funk; freshman Mikayla Sastri; junior Aurora Strauch. Oneonta ‒ 8th-grader Peyton Gregory; junior Victoria Heilveil; 7th-grader Adella Koehn; sophomore Jaelyn Privitera; junior Briegha Truesdell.

Nov. 2

Section 4 Class A prelims

(At Ernie Davis Academy, Elmira)

200 medley relay: Horseheads (Anna Lowe, Gabrielle Janeski, Sibby Lowe, Grace Shelhamer) 1:54.35; 200 freestyle: Kara Peters (Corning) 2:02.06; 200 IM: Alice Clapp (Ithaca) 2:19.97; 50 freestyle: Angie McKane (Corning) 23.70 (state standard); 100 butterfly: McKane (Corning) 55.54 (state standard); 100 freestyle: Anna Lowe (Horseheads) 54.83; 500 freestyle: Peters (Corning) 5:29.25; 200 freestyle relay: Horseheads (S. Lowe, Gracie Ringer, Shelhamer, A. Lowe) 1:41.39 (state standard); 100 backstroke: Clapp (Ithaca) 1:01.70; 100 breaststroke: Ava Olsian (Binghamton) 1:12.14; 400 freestyle relay: Corning (McKane, Carolyn Heckle, Maria Kuksenkova, Peters) 3:46.84.

Section 4 Class B prelims

(At Maine-Endwell)

200 medley relay: Maine-Endwell (Mira Kittle, Lauryn Welles, Sophia Desisti, Sophia Lee) 2:00.63; 200 freestyle: Nina Kman (Norwich) 2:02.71; 200 IM: Jenna Beck (Chenango Valley) 2:20.74; 50 freestyle: Tessa McEnaney (Chenango Valley) 26.21; 100 butterfly: Colsten Beers (Chenango Valley) 1:01.86; 100 freestyle: Beck (CV) 55.44; 500 freestyle: Kman (Norwich) 5:31.98; 200 freestyle relay: Waverly (Lee, Welles, Desisti, Kittle) 1:44.15; 100 backstroke: Kittle (Waverly) 1:00.71; 100 breaststroke: Leah Krise (Maine-Endwell) 1:14.31; 400 freestyle relay: Chenango Valley (Beck, Mary Bush, McEnaney, Beers) 3:54.52.

Section 4 Class C prelims

(At Watkins Glen)

200 medley relay: WGOM (Alannah Klemann, Faye Mooney, Emily Melveney, Thalia Marquez) 1:54.17; 200 freestyle: Marquez (WGOM) 1:56.89 (state standard); 200 IM: Klemann (WGOM) 2:18.51; 50 freestyle: Charli Bennett (Southern Cayuga) 26.21; 100 butterfly: Marissa Figueroa (Chenango Forks) 1:02.33; 100 freestyle: Mooney (WGOM) 54.24 (state standard); 500 freestyle: Ellie Burroughs (Southern Cayuga) 5:46.4; 200 freestyle relay: WGOM (Mooney, Kendra Fish, Klemann, Marquez) 1:42.03; 100 backstroke: Klemann (WGOM) 1:00.35 (state standard); 100 breaststroke: WGOM (Mooney) 1:07.19 (state standard); 400 freestyle relay: WGOM (Melveney, Fish, Aubrey Klemann, Malina Butler) 4:03.20.

* Swimming finals Nov. 5 at Watkins Glen for all three classes.

Oct. 27

Chenango Forks 98, Greene 49

200 medley relay: Forks (Kocak, Meier, Figueroa, McPeek) 2:12.69; 200 freestyle: Gabrielle Backman (CF) 2:24.97; 200 IM: Marissa Figueroa (CF) 2:29.92; 50 freestyle: Shaylee Meier (CF) 27.42; Diving: Madalyn Hall (CF) 172.65; 100 butterfly: Figueroa (CF) 1:05.01; 100 freestyle: Taylor Scales (C) 1:04.32; 500 freestyle: Backman (CF) 6:48.33; 200 freestyle relay: Greene 2:23.43; 100 backstroke: Victoria Austin (CF) 1:21.96; 400 freestyle relay: Greene 6:11.24.

Oct. 25

Lansing 78, Greene 63

200 medley relay: Lansing 2:33.66; 200 freestyle: Harper Ivery (L) 2:28.47; 200 IM: Erin Thompson (L) 2:46.50; 50 freestyle: Savannah Nowalk (G) 31.85; 100 butterfly: Flynn Ivery (L) 1:21.58; 100 freestyle: Erin Thompson (L) 1:08.7; 500 freestyle: Keeli Roe (G) 8:38.51; 200 freestyle relay: Greene 2:27.43; 100 backstroke: Alexa West (G) 1:52.45; 100 breaststroke: Savannah Nowalk (G) 1:45.24; 400 freestyle relay: Lansing 4:51.84.

Corning 93, Ithaca 80

200 medley relay: Corning (Kuksenkova, Hilker, McKane, Heckle) 2:00.08; 200 freestyle: Kara Peters (C) 2:09.74; 200 IM: Alice Clapp (I) 2:26.57; 50 freestyle: Angie McKane (C) 24.46; Diving: Brooke Terwilliger (C) 259.30; 100 butterfly: McKane (C) 56.99; 100 freestyle: Carolyn Heckle (C) 58.01; 500 freestyle: Peters (C) 5:38.6; 200 freestyle relay: Corning (Heckle, Gross, Peters, Bain) 1:49.17; 100 backstroke: Clapp (I) 1:04.99; 100 breaststroke: Ivalee Bascom (I) 1:18.41; 400 freestyle relay: Ithaca 4:28.02.

Vestal 90, Binghamton 59

200 freestyle relay: Vestal (Bishop, Callaghan, Wood, Jones) 2:11.59; 200 freestyle: Jay Ratterree (V) 2:07.5; 200 IM: Fran Vallone (V) 2:36.75; 50 freestyle: Ava Olsian (B) 24.53; Diving: Lily Cardone (V) 171.05; 100 butterfly: Margaret Wood (V) 1:11.01; 100 freestyle: Olsian (B) 56.10; 500 freestyle: Kelsey Callaghan (V) 6:13.61; 200 freestyle relay: Vestal (Ratterree, Vallone, Wood, Young) 1:59.93; 100 backstroke: Molly Castner (B) 1:20.73; 100 breaststroke: Alexandra Abdelazim (B) 1:33.25; 400 freestyle relay: Binghamton (Gahagan, Olsian, Gal, Macharia) 4:32.46.

Oct. 22

Horseheads' Jack Mathers Diving Invitational

1-Brooke Terwilliger (Corning) 528.75; 2-Kaelyn Katchuk (Owego) 503.0; 3-Emma Bachert (Horseheads) 439.5; 4-Madison Morris (Maine-Endwell) 413.85; 5-Victoria Kotalik 406.35; 6-Cella Mclaughlin (Corning) 403.35; 7-Jessica Swart (Ithaca) 378.30; 8-Jenna Comer (Corning) 366.95; 9-Sofia Sterbenk (Cornign) 356.45; 10-Emma Beach (Elmira) 354.90.

Terwilliger broke the Horseheads pool record for 11-dive score. Scores for Terwilliger and Katchuk topped the state qualifying standard. Corning won the team title.

IAC Championships

Team scores: Watkins Glen/Odessa-Montour 484, Dryden 349, Lansing 283, Waverly 268, Southern Cayuga 232, Elmira Notre Dame 185, Whitney Point 2.

200 medley relay: WGOM (Alannah Klemann, Faye Mooney, Emily Melveney, Thalia Marquez) 1:53.71; 200 freestyle: Marquez (WGOM) 1:57.49; 200 IM: Klemann (WGOM) 2:16.74; 50 freestyle: Mooney (WGOM) 25.17; 100 butterfly: Mira Kittle (Wav) 1:03.85; 100 freestyle: Marquez (WGOM) 54.59; 500 freestyle: Ellie Burroughs (SC) 5:45.31; 200 freestyle relay: WGOM (Mooney, Kendra Fish, Klemann, Marquez) 1:41.87; 100 backstroke: Kittle (Wav) 59.92 (state qualifying time); 100 breaststroke: Lilianna Van De Water (SC) 1:21.56; 400 freestyle relay: WGOM (Emily Melveney, Malina Butler, Fish, Aubrey Klemann) 4:01.01.

Oct. 21

Union-Endicott 58, Johnson City 44

200 medley relay: U-E (Lily Gill-Martiny, April Delahanty, Madison Buongiorno, Lilyan Haskett) 2:17.33; 200 freestyle: Chloe Basile (U-E) 2:21.36; 200 IM: Liana Kadylak (JC) 2:41.80; 50 freestyle: Gill-Martiny (U-E) 28.72; 1-meter diving: Alyssa Kelleher (JC) 213.35; 100 butterfly: Kadylak (JC) 1:15.81; 100 freestyle: Kaitlyn Harvey (JC) 1:03.10; 500 freestyle: Delahanty (U-E) 6:44.25; 200 freestyle relay: U-E (Kelsey Jackson, Haskett, Basile, Gill-Martiny) 2:00.2; 100 backstroke: Carly Wheeler (JC) 1:21.75; 100 breaststroke: Delahanty (U-E) 1:23.07; 400 freestyle relay: U-E (Jackson, Buongiorno, Basile, Gill-Martiny) 4:37.7.

Oct. 18

Owego 74, Greene 69

200 medley relay: Owego (Olivia Shrader, Izzy Taylor, Ava Murphy, Maddie Allen) 2:34.05; 200 freestyle: Ava Murphy (O) 2:24.09; 200 IM: Madison Pavlovich (G) 3:18.31; 50 freestyle: Savannah Nowalk (G) 32.05; 1-meter diving: Kaelyn Katchuk (O) 247.35; 100 butterfly: Shrader (O) 1:15.4; 100 freestyle: Alexis Clark (G) 1:23.49; 500 freestyle: Allen (O) 7:26.03; 200 freestyle relay: Owego (Shrader, Taylor, Allen, Murphy) 2:16.85; 100 backstroke: Murphy (O) 1:17.23; 100 breaststroke: Shrader (O) 1:27.69; 400 freestyle relay: Greene (Natalie Specht, Madison Pavlovich, Alexis Clark, Savannah Nowalk) 5:47.87.

Johnson City 96, Binghamton 74

200 medley relay: Binghamton (Gahagan, Olsian, Castner, Macharia) 2:19.97; 200 freestyle: Alexandra Abdelazim (B) 2:33.82; 200 IM: Ava Olsian (B) 2:36.01; 50 freestyle: Kaitlyn Harvey (JC) 28.86; Diving: Alyssa Kelleher (JC) 199.15; 100 butterfly: Brianna Kolb (JC) 1:23.09; 100 freestyle: Harvey (JC) 1:03.79; 500 freestyle: Molly Castner (B) 6:44.43; 200 freestyle relay: Binghamton (Macharia, Olsian, Abdelazim, Castner) 2:02.73; 100 backstroke: Grace Gahagan (B) 1:17.68; 100 breaststroke: Olsian (B) 1:18.37; 400 freestyle relay: Binghamton (Macharia, Gal, Gahagan, Walsh) 4:56.11.

Maine-Endwell 95, Union-Endicott 87

200 medley relay: Maine-Endwell (Nale, Richeda, Dawe, Krise) 2:07.03; 200 freestyle: Gianna Ioannisci (M-E) 2:15.99; 200 IM: Kristen Blight (M-E) 2:40.68; 50 freestyle: Leah Krise (M-E) 27.16; Diving: Olivia Ackley (U-E) 172.90; 100 butterfly: Haley Hennessey (M-E) 1:19.63; 100 freestyle: Panayiota Anastos (M-E) 1:05.54; 500 freestyle: Chloe Basile (U-E) 6:22.57; 200 freestyle relay: M-E (Richeda, Nale, Frederick, Krise) 1:56.5; 100 backstroke: Aleah Nale (M-E) 1:06.66; 100 breaststroke: Olivia Richeda (M-E) 1:20.62; 400 freestyle relay: M-E (Krise, Anastos, Nale, Richeda) 4:23.83.

Ithaca 94, Elmira 83

200 medley relay: Ithaca (Clapp, Bascom, Pollock, Gao) 2:08.91; 200 freestyle: Ivalee Bascom (I) 2:12.18; 200 IM: Alice Clapp (I) 2:31.55; 50 freestyle: Gabrielle Mattoon (E) 29.57; Diving: Jessica Swart (I) 207.0; 100 butterfly: Madelyn Cavalier (E) 1:11.03; 100 freestyle: Clapp (I) 58.71; 500 freestyle: Fiona Blakely-Armitage (I) 5:58.51; 200 freestyle relay: Elmira (Mattoon, Rose, Roney, Novotny) 2:01.36; 100 backstroke: Chloe Boyer (I) 1:12.85; 100 breaststroke: Bascom (I) 1:16.63; 400 freestyle relay: Elmira 4:27.7.

Horseheads 112.5, Vestal 72.5

200 medley relay: Horseheads (Lowe, Janeski, Lowe, Shelhamer) 1:58.51; 200 freestyle: Fran Vallone (V) 2:13.31; 200 IM: Kelsey Callaghan (V) 2:29.71; 50 freestyle: Sibby Lowe (H) 25.49; Diving: Ella Blowers (H) 229.60; 100 butterfly: Mia Carro (H) 1:08.13; 100 freestyle: Gracie Ringer (H) 59.68; 500 freestyle: Jay Ratterree (V) 5:35.65; 200 freestyle relay: Horseheads (Janeski, Tran, Ringer, Shelhamer) 1:51.52; 100 backstroke: Maddie Bishop (V) 1:06.4; 100 breaststroke: Kelsey Callaghan (V) 1:17.42; 400 freestyle relay: Horseheads (Lowe, Ringer, Carro, Woodhouse) 4:08.59.

Oct. 17

Binghamton 98, Windsor 69

200 medley relay: Binghamton (Gahagan, Olsian, McAlister, Macharia) 2:21.71; 200 freestyle: Mikayla Walsh (B) 2:42.6; 200 IM: Ava Olsian (B) 2:39.15; 50 freestyle: Dakota Payne (W) 27.42; Diving: Annalina Calandra (W) 185.15; 100 freestyle: Delilah Gal (B) 1:12.53; 500 freestyle: Grace Gahagan (B) 6:35.23; 200 freestyle relay: Binghamton (Abdelazin, Castner, Olsian, McRae) 2:08; 100 backstroke: Gahagan (B) 1:20.74; 100 breaststroke: Olsian (B) 1:12.01; 400 freestyle relay: Binghamton (Walsh, Macharia, Gal, Gahagan) 4:46.14.

Oct. 15

Elmira Invitational

Team Scores

Class A: Horseheads 315.5, Corning 284.5, Greece 202, Ithaca 180, Elmira 127, Binghamton/Seton CC 93, Union-Endicott 70, Hilton 19.

Class B: Chenango Valley 395, Waverly 280.

Class C: Chenango Forks 359, Dryden 311, Elmira Notre Dame 207, Susquehanna Valley 150.

Top Finishers

200 medley relay: Corning (Maria Kuksenkova, Audra Hilker, Angie McKane, Carolyn Heckle) 1:55.21; Greece 1:56.63; Horseheads 1:58.99.

200 freestyle: Jenna Beck (CV) 2:01.41; Kara Peters (Corn) 2:04.27; Fiona Blakely-Armitage (Ith) 2:08.68.

200 IM: Allie O'Brien (END) 2:21.54; Alice Clapp (Ith) 2:21.58; Marissa Figueroa (CF) 2:27.57.

50 freestyle: McKane (Corn) 23.62; Ava Olsian (Bing) 24.24; Mira Kittle (Wav) 24.53.

100 butterfly: McKane (Corn) 55.05; Sibby Lowe (Horse) 1:01.69; Figueroa (CF) 1:03.17.

1-meter diving: Brooke Terwilliger (Corn) 536.20; Emma Bachert (Hors) 468.40; Alexis Gherig (Hil) 407.75.

100 freestyle: Heckle (Corn) 56.89; Peters (Corn) 57.70; Sophia Desisti (Wav) 57.72.

500 freestyle: Ivalee Bascom (Ith) 5:38.92; Fiona Blakely-Armitage (Ith) 5:41.99; Mary Evans (Greece) 5:49.63.

200 freestyle relay: Horseheads (Sibby Lowe, Gabrielle Janeski, Gracie Ringer, Grace Shelhamer) 1:43.89; Greece 1:46.62; Corning 1:47.16.

100 backstroke: Kittle (Wav) 1:00.64; Alice Clapp (Ith) 1:01.03; O'Brien (END) 1:03.25.

100 breaststroke: Olsian (Bing) 1:08.32; Emily Thomas (Greece) 1:09.64; Bascom (Ith) 1:15.58.

400 freestyle relay: Corning (McKane, Heckle, Kuksenkova, Peters) 3:46.44; Chenango Valley 3:56.81; Horseheads 4:05.67.

Oct. 14

Lansing 47, Southern Cayuga 46

200 medley relay: SC 2:15.72; 200 freestyle: Erin Thompson (L) 2:27.46; 200 IM: Ellie Burroughs (SC) 2:37.73; 100 butterfly: Valerie Wansink (L) 1:21.52; 100 freestyle: Charli Bennett (SC) 1:01.09; 500 freestyle: Flynn Ivery (L) 6:20.77; 100 backstroke: Ellie Burroughs (SC) 1:07.25.

Oct. 11

Horseheads 96, Corning 90

200 medley relay: Corning 1:58.48; 200 freestyle: Kara Peters © 2:09.49; 200 IM: Grace Shelhamer (H) 2:29.78; 50 freestyle: Angelina McKane © 24.46; Diving: Brooke Terwilliger © 283; 100 butterfly: Angelina McKane © 57.78; 100 freestyle: Gracie Ringer (H) 58.6; 500 freestyle: Kara Peters © 5:42.5; 200 freestyle relay: Corning 1:45.91; 100 backstroke: Karina Lapierre (H) 1:06.4; 100 breaststroke: Audra Hilker © 1:19.01; 400 freestyle relay: Corning 4:04.80.

Oct. 6

Dryden 93, Greene 43

200 medley relay: Dryden 2:13.28; 200 freestyle: Amaya Rose (D) 2:30.36; 200 IM: Laura Clark (D) 2:46.25; 50 freestyle: Kaitlyn Perrine (D) 30.41; 100 butterfly: Ryan Rose (D) 1:16.52; 100 freestyle: Carlea Davis (D) 1:03.85; 500 freestyle: Kaitlyn Perrine (D) 6:50.82; 200 freestyle relay: Dryden 2:00.07; 100 backstroke: Cherish Nowalk (G) 2:00.87; 100 breaststroke: Mallory Jeffrey (G) 1:49.58; 400 freestyle relay: Greene 5:55.90.

Oct. 4

Corning 95, Elmira 74

200 medley relay: Corning (Kuksenkova, Hilker, Heckle, Peters) 2:04.73; 200 freestyle: Angie McKane (C) 2:02.24; 200 IM: Caton Riesbeck (C) 2:49.58; 50 freestyle: Kara Peters (C) 27.05; Diving: Brooke Terwilliger (C) 297.80; 100 butterfly: Audra Hilker (C) 1:11.48; 100 freestyle: Peters (C) 59.26; 500 freestyle: McKane (C) 5:38.27; 200 freestyle relay: Corning (Peters, Kuksenkova, Gross, McKane) 1:48.01; 100 backstroke: Natalie Rose (E) 1:20.02; 100 breaststroke: Gabrille Mattoon (E) 1:22.79; 400 freestyle relay: Elmira 4:50.3.

Lansing 97, Southern Cayuga 70

200 medley relay: Lansing 2:19.67; 200 freestyle: Erin Thompson 2:26.92; 200 IM: Ellie Burroughs (SC) 2:36.83; 50 freestyle: Charli Bennett (SC) 27.43; 100 butterfly: Valerie Wansink (L) 1:22; 100 freestyle: Charli Bennett (SC) 1:03.04; 500 freestyle: Flynn Ivery (L) 6:26.46; 200 freestyle relay: SC 1:59.10; 100 backstroke: Ellie Burroughs (SC) 1:08.64; 100 breaststroke: Lillanna Van De Water (SC) 1:24.97; 400 freestyle relay: SC 4:26.42.

Horseheads 109, Johnson City 57

200 medley relay: Horseheads (Tran, Janeski, Lowe, Shelhamer) 2:06.59; 200 freestyle: Delaney Woodhouse (H) 2:14.24; 200 IM: Grace Shelhamer (H) 2:33.2; 50 freestyle: Sibby Lowe (H) 25.61; Diving: Emma Bachert (H) 240.80; 100 butterfly: Gabrielle Janeski (H) 1:10.32; 100 freestyle: Sibby Lowe (H) 56.97; 500 freestyle: Woodhouse (H) 6:10.23; 200 freestyle relay: Horseheads (Shelhamer, Janeski, Carro, Ringer) 1:52.37; 100 backstroke: Carly Wheeler (JC) 1:23.65; 100 breaststroke: Christy Bazile (JC) 1:31.67; 400 freestyle relay: JC 4:51.90.

Sept. 29

Maine-Endwell 85, Norwich 74

200 medley relay: Norwich (Nale, Richeda, Krise, Hunter) 2:04.09; 200 freestyle: Nina Kman (N) 2:06.47; 200 IOM: Gianna Ioannisci (M-E) 2:39.93; 50 freestyle: Leah Krise (M-E) 27.86; Diving: Madison Morris (M-E) 244.95; 100 butterfly: Kman (N) 1:08.16; 100 freestyle: Aleah Nale (M-E) 1:01.39; 200 freestyle relay: Norwich 2:03.97; 100 backstroke: Aurora Strauch (N) 1:15.84; 100 breaststroke: Olivia Richeda (M-E) 1:20.69; 400 freestyle relay: Norwich (Kman, Finnegan, Llewellyn, Sastri) 4:21.48.

Vestal 92, Johnson City 78

Vestal (Bishop, Callaghan, Young, Ratterree) 2:11.02; 200 freestyle: Fran Vallone (V) 2:14.7; 200 IM: Maddie Bishop (V) 2:31.11; 50 freestyle: Reagan Young (V) 27.75; Diving: Alyssa Kelleher (JC) 198.70; 100 butterfly: Margaret Wood (V) 1:12.51; 500 freestyle: Mary Sonnen (V) 6:25.42; 200 freestyle relay: Vestal (Vallone, Wood, Jones, Young) 1:55.78; 100 backstroke: Carly Wheeler (JC) 1:22.51; 100 breaststroke: Kaitlyn Harvey (JC) 1:26.3; 400 freestyle relay: JC 4:54.28.

Sept. 28

Corning 96, Vestal 86

200 medley relay: Corning (Maria Kuksenkova, Audra Hilker, Angie McKane, Kyra Gross) 2:04.65; 200 freestyle: Jay Ratterree (V) 2:07.39; 200 IM: McKane (C) 2:21.15; 50 freestyle: Carolyn Heckle (C) 26.67; 1-meter diving: Brooke Terwilliger (C) 299.60; 100 butterfly: McKane (C) 1:02.14; 100 freestyle: Heckle (C) 58.93; 500 freestyle: Ratterree (V) 5:36.19; 200 freestyle relay: Corning (McKane, Heckle, Gross, Kara Peters) 1:46.92; 100 backstroke: Maddie Bishop (V) 1:06.37; 100 breaststroke: Kelsey Callaghan (V) 1:15.13; 400 freestyle relay: Vestal (Ratterree, Fran Vallone, Mary Sonnen, Maddie Bishop) 4:13.91.

Note: Terwilliger broke the Vestal six-dive pool record. The previous mark of 288.55 was set by Vestal's Missy Urbanic in 1987. At the time it was a Section 4 record.

Sept. 27

Waverly 57, Southern Cayuga 35

200 Medley Relay: Waverly (Cooney, Harmon, VanDyke, Knolles) 2:02.18; 200 Freestyle: Ellie Burroughs (SC) 2:12.57; 200 Individual Medley: Lilianna Van De Water (SC) 2:55.61; 50 Freestyle: Charli Bennett (SC) 28.00; 100 Butterfly: Mira Kittle (WAV) 1:07.28; 100 Freestyle: Sophia Desisti (WAV) 1:00.04; 500 Freestyle: Ellie Burroughs (SC) 6:12.05; 200 Freestyle Relay: Waverly (Kittle, Welles, Lee, Desisti) 1:53.60; 100 Backstroke: Mira Kittle (WAV) 1:04.22; 100 Breaststroke: Lilianna Van De Water (SC) 1:22.61; 400 Freestyle Relay: Waverly (Knolles, VanDyke, Root, Williams) 4:41.91.

Union-Endicott 59, Binghamton 43

200 medley relay: U-E (Madison Buongiorno, April Delahanty, Lauren Kneer, Lily Gill-Martiny) 2:19.25; 200 freestyle: Ava Olsian (B) 2:11.61; 200 IM: Alexandra Abdelazim (B) 3:01.11; 50 freestyle: Gill-Martiny (U-E) 29.73; 1-meter diving: Olivia Ackley (U-E) 185.30; 100 butterfly: Olsian (B) 1:09.67; 100 freestyle: Chloe Basile (U-E) 1:05.05; 500 freestyle: April Delahanty (U-E) 6:44.36; 200 freestyle relay: Binghamton (Olsian, Abdelazim, Imani Macharia, Molly Castner) 2:01.56; 100 backstroke: Buongiorno (U-E) 1:17.99; 100 breaststroke: Abdelazim (B) 1:30.71; 400 freestyle relay: U-E (Lilyan Haskett, Ember Kunkel, Delahanty, Basile) 4:42.96.

Chenango Forks 79, Susquehanna Valley 57

200 medley relay: SV (Connors, Short, Ondreyko, Vega) 2:30.74; 200 freestyle: Gabrielle Backman (CF) 2:35.19; 200 IM: Sophia Shepard (CF) 3:03.82; 50 freestyle: Marissa Figueroa (CF) 27.05; 100 butterfly: Skylar Stasik (CF) 1:39.37; 100 freestyle: Taylor Scales (CF) 1:04.69; Backman (CF) 6:47.01; 200 freestyle relay: SV (Burns, LaMantia, Short, Ondreyko) 2:19.48; 100 breaststroke: Lillian Short (SV) 1:33.24; 400 freestyle relay: Forks (Stasik, Backman, Cornell, Figueora) 4:59.10.

Horseheads 109, Elmira 68

200 medley relay: Horseheads (Lowe, Janeski, Shelhamer, Lowe) 2:03.33; 200 freestyle: Mia Carro (H) 2:17.04; 200 IM: Gracie Ringer (H) 2:33.50; 50 freestyle: Anh Thu Tran (H) 27.01; Diving: Emma Bachert (H) 246.40; 100 butterfly: Grace Shelhamer (H) 1:09.94; 100 freestyle: Sibby Lowe (H) 56.63; 500 freestyle: Anna Lowe (H) 5:56.57; 200 freestyle relay: Horseheads (Carro, Carro, Shelhamer, Lowe) 1:49.8; 100 backstroke: Madelyn Cavalier (E) 1:16.07; 100 breaststroke: Gabrille Mattoon (E) 1:23.10; 400 freestyle relay: Elmira 4:22.28.

Windsor 128, Greene 38

Sept. 24

Invitational in The Glen at Watkins Glen

Team scores: Shenendehowa 613, Horseheads 275, New Paltz 258, Corning 231.5, Fairport 206.5, Watkins Glen/Odessa-Montour 199, Skaneateles 172, Hilton 141.5, Ithaca 94, Wallkill 50.5, Elmira Notre Dame 34, Southern Cayuga 19, Owego Free Academy 18, Lansing 6, Onondaga 5.

200 medley relay: Watkins Glen/O-M (Alannah Klemann, Faye Mooney, Emily Melveney, Thalia Marquez) 1:53.21; Corning 1:54.95; Horseheads 1:54.97; 200 freestyle: Hannah Harpootlian (Shen) 1:57.78; Marquez (WGOM) 1:59.28; Samantha Sands (Shen) 2:01.93; 200 IM: Angie McKane (Corn) 2:07.87 (state cut); Brooke Vos (New Paltz) 2:10.38 (state cut); Isabella Gayle (Shen) 2:17.54; 50 freestyle: Sibby Howe (Hors) 25.18; Mooney (WGOM) 25.21; Anna Lowe (Hors) 25.43; 1-meter diving: Sophie Meuwissen (Fairport) 546.45 (pool record, state cut); Kaelyn Katchuk (OFA) 493.80 (state cut); Brooke Terwilliger (Corn) 480.80 (state cut); 100 butterfly: McKane (Corn) 54.66 (state cut, broke her own pool record); Alice Spaulding (Skan) 59.18 (state cut); S. Lowe (Hors) 1:00.93; 100 freestyle: Isabella Gayle (Shen) 54.70; Harpootlian (Shen) 54.75; Anna Stoup (Shen) 54.80; 6-Gracie Ringer (Hors) 58.17; 500 freestyle: Samantha Sands (Shen) 5:17.65; Marquez (WGOM) 5:21.73; Sophie Silaika (Shen) 5:26.34; 200 freestyle relay: Shenendehowa (Zhang, Harpootlian, Gayle, Stoup) 1:40.24 (state cut); Corning (McKane, Heckle, Kuksenkova, Peters) 1:40.41 (state cut); Fairport 1:43.44; 100 backstroke: Stella Zhang (Shen) 59.69 (state cut); Vos (New Paltz) 1:00.11 (state cut); Katie Schloth (Shen) 1:00.97; 5-Klemann (WGOM) 1:02.01; 100 breaststroke: Mooney (WGOM) 1:08.54 (state cut); Stoup (Shen) 1:10.40; Spaulding (Skan) 1:11.32; 400 freestyle relay: Shenendehowa (Zhang, Harpootlian, Gayle, Stoup) 3:40.99 (state cut); Shen 3:48.59; Fairport 3:50.07; 6-Horseheads 3:54.50.

Sept. 22

Lansing 96, Elmira Notre Dame 66

200 medley relay: Daly O’Brien (END) 2:16.13; 200 freestyle: Erin Thompson (L) 2:30.90; 200 IM: Hannah Gonzalez (END) 2:50.66; 50 freestyle: Allie O’Brien (END) 27.20; 100 butterfly: Allie O’Brien (END) 1:10.68; 100 freestyle: Flynn Ivery (L) 1:01.22; 500 freestyle: Sarah Levine (L) 7:06.89; 200 freestyle relay: Lansing 2:03; 100 backstroke: Erin Thompson 1:13.25; 100 breaststroke: Bailey Waters (L) 1:24.32; 400 freestyle relay: Elmira Notre Dame 4:39.84.

Union-Endicott 61, Susquehanna Valley 32

200 Medley Relay: UE (Madison Buongiorno, April Delahanty, Lauren Kneer, Lily Gill-Martiny), 2:19.44; 200 Free: Ava Fliedner (UE) 2:32.81; 200 IM: Madison Buongiorno (UE) 2:43; 50 Free: Lily Gill-Martiny (UE) 28.97; Diving: Olivia Ackley (UE) 173.95; 100 Fly: Lauren Kneer (UE) 1:27.74; 100 Free: Chloe Basile (UE) 1:04.86; 500 Free: April Delahanty (UE) 6:44.90; 200 Free Relay: U-E (Celia Durham, Ember Kunkel, Lilyan Haskett, Lily Gill-Martiny) 2:09.79; 100 Back: Reilly Connors (SV) 1:24.98; 100 Breast: Courtney Martone (SV) 1:31.49; 400 Free Relay: SV (Julie LaMantia, Reilly Connors, Lillian Short, Courtney Martone) 5:17.28.

Sept. 20

Corning 95, Union-Endicott 82

200 medley relay: Corning 2:03.62; 200 freestyle: Chloe Basile 2:22.36; 200 IM: Carolyn Heckle © 2:44.37; 50 freestyle: Angelina McKane © 25.14; Diving: Brooke Terwilliger © 270.70; 100 butterfly: Carolyn Heckle © 1:14.21; 100 freestyle: Maria Kuksenkova © 1:01.16; 500 freestyle: Kara Peters © 5:45.57; 200 freestyle relay: Corning 1:57.82; 100 backstroke: Johnny Haskett (U-E) 1:25.70; 100 breaststroke: Lauren Kneer (U-E) 1:30.39; 400 freestyle relay: Union-Endicott 5:01.11.

Windsor 93, Owego 71

200 medley relay: Owego (Madison Allen, Olivia Schrader, Ava Murphy, Charlotte Kozak) 2:31.47; 200 freestyle: Allen (OFA) 2:44.71; 200 IM: Schrader (OFA) 2:48.08; 50 freestyle: Anasya Hines (W) 35.12; 1-meter diving: Kaelyn Katchuk (OFA) 252.70; 100 butterfly: Murphy (OFA) 1:12.35; 100 freestyle: Allen (OFA) 1:17.22; 500 freestyle: Amelia Jenson (W) 7:30.58; 200 freestyle relay: Owego (Schrader, Isabelle Taylor, Allen, Murphy) 2:13.06; 100 backstroke: Schrader (OFA) 1:16.12; 100 breaststroke: Hannah Wright (W) 1:47.7; 400 freestyle relay: Windsor (Katelyn McLaughlin, Hannah Wright, Jenson, Ella Maxian) 5:38.31.

Horseheads 115, Maine-Endwell 66

200 medley relay: Horseheads (Lowe, Janeski, Lowe, Shelhamer) 1:57.97; 200 freestyle: Delaney Woodhouse (H) 2:14.92; 200 IM: Shelhamer (H) 2:30.98; 50 freestyle: Sibby Lowe (H) 25.49; 1-meter diving: Madison Morris (M-E) 260.20; 100 butterfly: S. Lowe (H) 1:01.56; 100 freestyle: Anna Lowe (H) 56.55; 500 freestyle: Woodhouse (H) 6:10.05; 200 freestyle relay: Horseheads (Janeski, Shelhamer, Ringer, Lowe) 1:49.58; 100 backstroke: A. Lowe (H) 1:03.67; 100 breaststroke: Annette Zindle (M-E) 1:28.91; 400 freestyle relay: Maine-Endwell 4:37.06.

Sept. 16

Chenango Valley 93, Binghamton 61

200 Medley Relay: Chenango Valley (Beck, Hoyt, Beers, Blaise) 2:04.84; 200 Freestyle: Tessa McEnaney (CV) 2:14.53; 200 IM: Colsten Beers (CV) 2:33.46; 50 Freestyle: Ava Olsian (BHSG) 24.29; Diving: Brookelynn McAlister (BHSG) 169.40; 100 Butterfly: Jenna Beck (CV) 1:05.42; 100 Freestyle: Mary Bush (CV) 1:02.73; 500 Freestyle: Sophia Bucci (CV) 5:55.51; 200 Freestyle Relay: Chenango Valley (Bush, McEnaney, Beers, Bucci) 1:53.07; 100 Backstroke: Jenna Beck (CV) 1:08.88; 100 Breaststroke: Ava Olsian (BHSG) 1:09.14; 400 Freestyle Relay: Binghamton (Castner, Walsh, Macharia, Gahagan) 5:08.18.

Chenango Forks 104, Windsor 67

200 medley relay: CF (Tessa Kocak, Taylor Scales, Marissa Figueroa, Sophia Shepard) 2:15.81; 200 freestyle: Gabrielle Backman (CF) 2:30.66; 200 IM: Shaylee Meier (CF) 2:41.61; 50 freestyle: Figueroa (CF) 26.81; 1-meter diving: Madalyn Hall (CF) 182.65; 100 butterfly: Figueroa (CF) 1:01.83; 100 freestyle: Meier (CF) 1:01.53; 500 freestyle: Backman (CF) 6:51.64; 200 freestyle relay: CF (Figueroa, Taylor Scales, Angela Forster, Meier) 1:54.37; 100 backstroke: Tessa Kocak (CF) 1:22.08; 100 breaststroke: Ella Maxian (W) 1:48.56; 400 freestyle relay: Windsor (Katelyn McLaughlin, Hannah Wright, Amelia Jenson, Faith Putiny) 5:31.21.

Sept. 15

Dryden 91, Lansing 79

200 medley relay: Dryden 2:12.49; 200 freestyle: Amaya Rose (D) 2:29.19; 200 IM: Laura Clark (D) 2:47.50; 50 freestyle: Flynn Ivery (L) 28.07; 100 butterfly: Ryan Rose (D) 1:19.03; 100 freestyle: Flynn Ivery (L) 1:01.99; 500 freestyle: Reagan Burnham (D) 6:43.28; 200 freestyle relay: Dryden 2:02.16; 100 backstroke: Erin Thompson (L) 1:12.81; 100 breaststroke: Laura Clark (D) 1:24.05; 400 freestyle relay: Dryden 4:47.14.

Sept. 13

Horseheads 88, Union-Endicott 14

200 medley relay: Horseheads (Anna Lowe, Gabby Janeski, Sibby Lowe, Grace Shelhammer) 2:01.93; 200 freestyle: Delaney Woodhouse (H) 2:15.92; 200 IM: Grace Shelhammer (H) 2:40.23; 50 freestyle: Gracie Ringer (H) 27.04; 1-meter diving: Emma Bachert (H) 223.55; 100 butterfly: Grace Shelhammer (H) 1:13.32; 100 freestyle: Sibby Lowe (H) 57.51; 500 freestyle: Delaney Woodhouse (H) 6:08.03; 200 freestyle relay: Anh Thu Tran, Sibby Lowe, Gracie Ringer, Gabby Janeski) 1:52.12; 100 backstroke: Sibby Lowe (H) 1:05.85; 100 breaststroke: Jessica Campbell (H) 1:24.04; 400 freestyle relay: Horseheads (Shelhammer, Tran, Ringer, A. Lowe) 4:11.46.

Oneonta 128, Greene 36

200 medley relay: Oneonta (Breigha Truesdell, Jaelyn Privitera, Kinnley Wightman, Peyton Gregory) 2:11.6; 200 freestyle: Kaylen Turley (O) 2:09.45; 200 IM: Victoria Heilveil (O) 2:50.8; 50 freestyle: Kinnley Wightman (O) 27.94; 1-meter diving: Sadie Baskin (O) 146.50; 100 butterfly: Kinnley Wightman (O) 1:11.27; 100 freestyle: Breigha Truesdell (O) 1:05.16; 500 freestyle: Peyton Gregory (O) 6:12.38; 200 freestyle: Greene (Madison Pavlovich, Alexa West, Stephanie Hall, Savannah Nowalk) 2:24.83; 100 backstroke: Alexis Clark (G) 1:49.4; 100 breaststroke: Jaelyn Privitera (O) 1:24.80; 400 freestyle relay: Oneonta (Adella Koehn, Breigha Truesdell, Shayla Truesdell, Kaylen Turley) 4:21.77.

Vestal 92, Elmira 83

200 medley relay: Vestal (Bishop, Callaghan, Wood, Young) 2:08.28; 200 freestyle: Jay Ratterree (V) 2:11.02; 200 IM: Kelsey Callaghan (V) 2:33.10; 50 freestyle: Reagan Young (V) 28.60; Diving: Emma Beach (E) 154.55; 100 butterfly: Kelsey Callaghan (V) 1:12.21; 100 freestyle: McKenna Malone (E) 1:01.44; 500 freestyle: Ratterree (V) 5:45.0; 200 freestyle relay: Vestal (Vallone, Sonnen, Ratterree, Young) 1:55.57; 100 backstroke: Maddie Bishop (V) 1:08.44; 100 breaststroke: Gabrielle Mattoon (E) 1:22.55; 400 freestyle relay: Elmira (Novotny, Cavalier, Sherman, Malone) 4:27.91.

Maine-Endwell 102, Ithaca 80

200 medley relay: M-E (Nale, Richeda, Hecker, Krise) 2:04.13; 200 freestyle: Ivalee Bascom (I) 2:13.66; 200 IM: Alice Clapp (I) 2:32.29; 50 freestyle: Leah Krise (M-E) 27.68; Diving: Madison Morris (M-E) 240.10; 100 butterfly: Aleah Nale (M-E) 1:08.29; 100 freestyle: Bascom (I) 1:00.73; 500 freestyle: Fiona Blakely-Armitage (I) 6:09.74; 200 freestyle relay: Ithaca (Bascom, Boyer, Blakely-Armitage, Clapp) 1:54.84; 100 backstroke: Clapp (I) 1:05.04; 100 breaststroke: Leah Krise (M-E) 1:18.90; 400 freestyle relay: Ithaca (Torelli, Rojas, Wilensky, Pollock) 5:07.0.

Corning 94, Johnson City 79

200 medley relay: Corning (Peters, Hilker, McKane, Gross) 2:03.69; 200 freestyle: Carolyn Heckle (C) 2:19.9; 200 IM: Maria Kuksenkova (C) 2:38.13; 50 freestyle: Audra Hilker (C) 28.56; Diving: Brooke Terwilliger (C) 250.0; 100 butterfly: Heckle (C) 1:14.46; 100 freestyle: Angie McKane (C) 53.73; 500 freestyle: Caitlyn Bain (C) 6:08.21; 200 freestyle relay: Corning (Heckle, Gross, Bain, McCarthy) 1:57.58; 100 backstroke: Carly Wheeler (B) 1:24.45; 100 breaststroke: Liana Kadylak (B) 1:30.55; 400 freestyle relay: Binghamton 4:53.42.

Note: McKane's 100 freestyle time was a state qualifying time.

Sept. 10

Waverly's Wolverine Invitational

Swimming

Team scores: Corning 436.5, Chenango Valley 366, Maine-Endwell 324.5, Norwich 199, Waverly 187, Elmira 181, Elmira Notre Dame 150, Susquehanna Valley 78.

200 freestyle relay: Corning (Maria Kuksenkova, Audra Hilker, Angie McKane, Carolyn Heckle) 1:56.67; 200 freestyle: Kara Peters (Corning) 2:06.52; 200 IM: McKane (Corning) 2:07.16; 50 freestyle: Mira Kittle (Waverly) 24.94; 100 butterfly: McKane (Corning) 54.74; 1-meter diving: Brooke Terwilliger (Corning); 100 freestyle: Heckle (Corning) 57.47; 500 freestyle: Peters (Corning) 5:39.63; 200 freestyle relay: Corning (McKane, Heckle, Kyra Gross, Peters) 1:43.71; 100 backstroke: Kittle (Waverly) 1:00.28; 100 breaststroke: Audra Hilker (Corning) 1:15.65; 400 freestyle relay: Chenango Valley (Jenna Beck, Mary Bush, Tessa McEnaney, Colsten Beers) 3:57.75.

Notes: Corning won team title and meet MVP McKane broke meet and pool records in the IM, 100 butterfly and 50 free with her leadoff time in the 200 freestyle relay. Her time in the 100 butterfly was worthy of All-American consideration. Her times in the IM and butterfly qualified for NYS Championships. ... Terwilliger broke meet and pool records with a state-qualifying score in diving ... Kittle's backstroke time qualified for states.

Diving

1-Brooke Terwilliger (Corning) 485.95; 2-Madison Morris (Maine-Endwell) 426.85; 3-Sofia Sterbenk (Corning) 359.45; Nicole Gaskievicz (Corning) 353.40; Krista Sanyshyn (M-E) 348.15; Emma Beach (Elmira) 343.10.

Note: Terwilliger broke meet and pool 11-dive records and Corning was diving team champion.

Sept. 9

Vestal 52, Union-Endicott 47

200 medley relay: VES (Reagan Young, Kelsey Callaghan, Margaret Wood, Mary Sonnen), 2:11.98; 200 Free: Maddie Bishop, VES, 2:13.73; 200 IM: Kelsey Callaghan, VES, 2:34.32; 50 Free: Reagan Young, VES, 28.37; Diving: Kelsey Jackson, UE, 170.90; 100 Fly: Margaret Wood, VES, 1:12.92; 100 Free: Maddie Bishop, VES, 1:02.19Y; 500 Free: Jay Ratterree, VES, 5:50.50; 200 Free: 'VES' (Maddie Bishop, Mary Sonnen, Reagan Young, Jay Ratterree), 1:55.11; 100 Back: Ava Fliedner, UE, 1:26.11; 100 Breast: April Delahanty, UE, 1:30.74; 400 Free: 'UE' (Chloe Basile, Lilyan Haskett, K'Onna Lawson, Lauren Kneer), 4:58.88.

Oneonta 114, Binghamton 56

200 medley relay: Oneonta (Truesdell, Privitera, Wightman, Turley) 2:09.01; 200 freestyle: Peyton Gregory (O) 2:19.66; 200 IM: Kinnley Wightman (O) 2:32.22; 50 freestyle: Ava Olsian (B) 24.79; Diving: Brookelynn McAlister (B) 176.65; 100 butterfly: Kinnley Wightman (O) 1:13.86; 100 freestyle: Kaylen Turley (O) 1:00.77; 500 freestyle: Gregory (O) 6:18.57; 200 freestyle relay: Oneonta (Wightman, Koehn, Rothenberger, Gregory) 1:55.63; 100 backstroke: Briegha Truesdell (O) 1:11.84; 100 breaststroke: Olsian (B) 1:10.32; 400 freestyle relay: Binghamton (Macharia, Gal, Castner, Slusser-Burnett) 5:39.89.

Note: Olsian qualified for NYS Championships with her 50 freestyle time.

Sept. 6

Corning 83, Binghamton 59

200 medley relay: Corning 2:00.73; 200 freestyle: Kara Peters (C) 2:08.88; 200 IM: Nicole Miller (C) 2:49.49; 50 freestyle: Ava Olsian (B) 25.30; Diving: Brooke Terwilliger (C) 284.45; 100 butterfly: Angelina McKane (C) 57.27; 100 freestyle: Kara Peters (C) 59.39; 500 freestyle: Caitlyn Bain (C) 6:13.47; 200 freestyle relay: Corning 1:46.70; 100 backstroke: Molly Castner (B) 1:30.27; 100 breaststroke: Ava Olsian (B) 1:12.87; 400 freestyle relay: Binghamton 5:28.30.

Horseheads 107, Ithaca 73

200 medley relay: Horseheads (Lowe, Janeski, Lowe, Shelhamer) 1:57.8; 200 freestyle: Ivalee Bascom (I) 2:10.95; 200 IM: Alice Clapp (I) 2:28.14; 50 freestyle: Sibby Lowe (H) 25.37; Diving: Emma Bachert (H) 203.70; 100 butterfly: Anna Lowe (H) 1:06.62; 100 freestyle: S. Lowe (H) 55.72; 500 freestyle: Fiona Blakely-Armitage (I) 6:06.11; 200 freestyle relay: Horseheads (Tran, Janeski, Ringer, Lowe) 1:49.75; 100 backstroke: A. Lowe (H) 1:03.41; 100 breaststroke: Bascom (I) 1:17.56; 400 freestyle relay: Ithaca 4:17.04.

This article originally appeared on Binghamton Press & Sun-Bulletin: Section 4 girls swimming and diving: Results, top performers fall 2022