Section V basketball players, cheerleaders on the Ronald McDonald House All-Star roster

Take some of the area's top high school basketball players, add cheerleaders, coaches and very willing referees. And bring them all together for two games to aid the Ronald McDonald House Charities of Rochester.

What you have is a mix that has raised more than $370,000 since 1986, according to organizers of the Greater Rochester Ronald McDonald House High School All-Star Basketball Games.

The Ronald McDonald House Charities of Rochester works with families who have children receiving care in Rochester, providing a place to stay, transportation, meals and more.

Coaches of girls and boys teams in leagues around Section V select the 58 players, all who are in their senior years. This year's all-star doubleheader is March 25 at Rush-Henrietta, beginning at 1 p.m.

Brighton's Troy McPherson (22), center, drives to the basket over Thomas's Shawn Mason (13), left, during their Section V matchup Wednesday, Dec. 7, 2022 at Brighton High School.
Brighton's Troy McPherson (22), center, drives to the basket over Thomas's Shawn Mason (13), left, during their Section V matchup Wednesday, Dec. 7, 2022 at Brighton High School.

Cheerleaders

  • Lauryn Carter (Monroe), Isabella Crane (Avoca/Prattsburgh), Halayna Eddy (Cuba-Rushford)

  • Alyssa Golden (Gananda), Sophia Gugino (Belfast/Genesee Valley), Mia Hubbard (Avon)

  • Emily Konfederath (Alexander), Madison Marshall (Gananda), Ella Mattice (LeRoy)

  • Lexie Mitchell (Palmyra-Macedon), Jamie Napoleon (Palmyra-Macedon), Hailey O'Neill (Eastridge)

  • Emma Peterson (Aquinas), Emma Quintern (Kendall), Cadance Ridley (Avoca/Prattsburgh)

  • Chelsey Stewart (Bath Haverling), Nevaeh Smith (Fairport), Grace Swereda (Webster Schroeder)

  • Coaches: Jenn Pero (Gananda), Tamara Housel (Red Jacket), Alexa Freidman (Irondequoit).

Girls Gold Basketball Team

Jackie Funk scored 16.9 points per game during the regular season with the Penfield Patriots.
Jackie Funk scored 16.9 points per game during the regular season with the Penfield Patriots.
  • Grace Alexander (Penfield), Brooke Burd (Canisteo-Greenwood), Lorelei Dillenbeck (Lyndonville)

  • Jackie Funk (Penfield), Caydence Hadley (Bishop Kearney), Vanessa Hall (Andover)

  • Madalyn Kelly (Webster Thomas), Lauren Kingsley (Pavilion), Jaida Larsen (Clyde-Savannah)

  • Sarina McDowell (Avon), Ella Meabon (Fairport), Bella Pucci (Fairport)

  • Taylor Searle (Cuba-Rushford), Karlee Zinkievich (Pavilion).

  • Coaches: Ben Schwenebraten (Pavilion) and Patrick Muldowney (Fairport).

Girls Red

Mya Herman and her Canandaigua teammates are in the Class A state tournament final four after winning the Section V Class A Championship.
Mya Herman and her Canandaigua teammates are in the Class A state tournament final four after winning the Section V Class A Championship.
  • Ellie Bergin (Pittsford Sutherland), Kylie Buckley (Livonia), Morgan Caraballo (Waterloo)

  • Natalie Cotroneo (Marcus Whitman), Lily Funk (East Rochester)

  • Alayna Garwood (Northstar Christian), Mya Herman (Canandaigua)

  • Olivia Herod (Marcus Whitman), Chiara Lai (Addison), Jazzmyn Lewis (Waterloo)

  • Jazlynn Logan (School of the Arts), Amelia McCulley (Batavia Notre Dame)

  • Sydney Postell (Churchville-Chili), Maya Williams (School of the Arts)

  • Coaches: Shenai Banks (School of the Arts) and Mike Bree (Waterloo)

Boys Red

JC Walker of Lyons passes the ball.
JC Walker of Lyons passes the ball.
  • Haden Abbott (Avoca/Prattsburgh), Sha'mere Freeman (Franklin)

  • Ian Goodness (Palmyra-Macedon), Mikey Kaufman (South Seneca/Romulus)

  • Troy McPherson (Brighton), Sam Pisanelli (Pittsford Sutherland)

  • Giovanni Schillaci (Webster Schroeder), Jaquan Shears (Monroe), Maddox Timothy (York)

  • Jordan Welker (Batavia Notre Dame), Ryan Whitney (Geneseo)

  • Cordell Young (Eastridge), John "JC" Walker (Lyons).

  • Coaches: Ryan Clemenson (South Seneca/Romulus) and Ed Orman (York).

Boys Gold

Ryan Heath and his Irondequoit teammates have advanced to the Class A boys basketball state tournament final four.
Ryan Heath and his Irondequoit teammates have advanced to the Class A boys basketball state tournament final four.
  • Jair Bialek (Fillmore), Jace Brown (Red Creek), Saywer DeVoe (Avoca/Prattsburgh)

  • Andrew Eschner (Northstar Christian), Jason Gibbs (Churchville-Chili)

  • Quentin Gordon-Smith (East High), Jackson Green (Pittsford Mendon)

  • Ryan Heath (Irondequoit), Cayden Pfalzer (Pembroke)

  • Jacob Smith (Cuba-Rushford), Nick Slavick (Dundee/Bradford)

  • Anthony Torres (Geneva), Hudson Volpe (Avon), Mykel White (Aquinas)

  • Coaches: Chris Cardon (Irondequoit) and Randy Crouch (Fillmore).

This article originally appeared on Rochester Democrat and Chronicle: Section V basketball: Ronald McDonald House All-Star Game players