Section V girls basketball scores for the 2021-22 season

·131 min read

To report Section V girls basketball scores: Coaches or team representatives are asked to send Section V girls basketball scores as soon as possible by emailing sports@democratandchronicle.com. Please include a name and contact number.

The Section V girls basketball scores for the 2021-22 season will be listed below by date.

You can find scores for other Section V winter sports here: Boys basketball | Wrestling | Hockey | Girls indoor track | Boys indoor track | Bowling | Alpine and Nordic skiing | Boys swimming

On social: Follow our sports coverage on Instagram

Section V girls basketball scores for Wednesday, Feb. 16

Monroe County

Greece Olympia 48, Batavia 46

GO: Tehilyah Murray 19 points; Shania Estrich 16 points.

B: Jaylene Dersham 16 points, 3 seals; Olivia Shell 9 points.

Hilton 49, Gates Chili 35

Hilton is 11-9; Gates Chili is 4-16.

Honeoye Falls-Lima 61, Greece Odyssey 32

HFL (14-5): Whitley Easton 17 points; Teagan Kamm 11 points, 10 rebounds; Brooklyn Bellavia 10 points, 10 rebounds.

GO (2-18): Asia Philip 21 points, 6 rebounds; Jenayla Hunter 7 points.

Greece Athena 53, Eastridge 42

GA (5-15): Mariah Freeman 17 points; Lynia Thomas 16 points.

Eastridge is 7-13.

Webster Thomas 77, Churchville-Chili 42

WT (8-12): Mady Kelly 22 points; Bella Fanale 18 points.

CC is 8-12.

Fairport 65, Webster Schroeder 62

F (16-4): Bella Pucci 25 points, 4 rebounds; Ella Meabon 19 points (6 points away from 1,000), 5 rebounds; Ne’vaeh Buntley 10 points, 4 rebounds; Riley DeRue 7 points, 9 rebounds.

WS (13-6): Mariah Watkins 24 points; Bria Watkins 25 points.

Finger Lakes

Palmyra-Macedon 43, Penn Yan 23

PM (11-9): Tatum Smyth 12 points, 7 rebounds, 3 steals; Marianna Hodgins 12 points, 11 rebounds; Molly Seither 8 points, 5 rebounds, 5 steals.

PY (12-8): Sierra Harrison 8 points, 3 blocks; Elle Harrison 7 points, 4 rebounds.

Waterloo 58, Newark 31

W (20-0): Giavanna White-Principio 16 points; Macy Carr 12 points.

N (7-12): TaKyla Vaughn 13 points; Jayda Solomon 12 points.

Harley Allendale Columbia 61, Romulus 27

HAC (18-2): Eliza Nicosia 16 points, 14 rebounds; Anna Thomas 13 points, 6 assists, 6 rebounds, 4 steals.

R (3-16): Maggie Bloom 10 points; Andrea Teed 6 points; Annaliese Shoots 6 points.

Midlakes 68, Geneva 20

Midlakes is 15-5; Geneva is 1-19.

Mynderse 46, Wayne 27

Mynderse is 13-6; Wayne is 7-13.

Livingston County

Hornell 89, Wayland-Cohocton 25

Hornell is 14-5; Way-Co is 0-18.

Wayne County

Clyde-Savannah 73, Red Creek 22

RC (3-17): Alexandria Cleveland 5 points.

C-S is 17-2.

Williamson 52, North Rose-Wolcott/Sodus 33

W (8-10): Reagan Mangos 31 points; Kate Campbell 6 points.

NR-W/S is 4-16.

Non-league

Brighton 51, East High 27

B (9-11): Kiara Anglin 18 points; Nora Smith 14 points.

East is 10-10.

Mercy 68, Williamsville South 64

M (11-9): Audrey Hintz 30 points, 12 rebounds; Libby McDonough 24 points, 6 rebounds.

Aquinas 79, School of the Arts 52

A (9-10): Loren Green 27 points; Molly O’Toole 14 points; Jade Harvey 12 points, 9 rebounds.

SOTA (9-8): Jazzlyn Logan 15 points; NyKemyah Wilson 16 points.

Batavia Notre Dame 51, Perry 40

BND (15-5): Avelin Tomidy 14 points

P (6-14): McKenna Kelly 14 points, 4 steals; Jayden McClurg 6 points, 11 rebounds.

Portville 53, Wellsville 32

Wellsville is 15-4.

Avon 64, Rochester Academy Charter 35

Avon is 12-8; RAC is 7-11.

Private

Northstar Christian 32, Rochester Prep 27

Northstar is 13-2; Rochester Prep is 3-16.

Allegany County

Andover/Whitesville 69, Hinsdale 12

A/W (16-3): Vanessa Hall 36 points; Rachel Jackson 15 points; Maria Riloba 10 points.

Hinsdale is 1-15.

Fillmore 46, Genesee Valley/Belfast 31

Fillmore is 20-0; GV/B is 15-5.

Section V girls basketball scores for Tuesday, Feb. 15

Finger Lakes

Dundee/Bradford 47, Marcus Whitman 42

D/B (19-1): Kendall Parker 13 points, 3 steals; Hallie Knapp 12 points, 11 rebounds; Mikayla Schoffner 6 points, 13 rebounds; Kailey Yeoman 10 points, 8 steals.

MW (9-10): Aurora Woodworth 12 points, 5 steals, 5 rebounds; Olivia Herod 11 points, 4 assists, 2 steals; Natalie Cotroneo 8 points; Lily Carroll 6 points, 5 rebounds, 2 steals.

Bloomfield 60, Naples 4

B (15-5): Abby O’Brien 13 points; Ashlyn Wright 10 points; Kira Johnson 8 points.

N (0-16): Brynn Davis 2 points.

South Seneca 48, Honeoye 20

SS (9-11): Chloe Shaulis 17 points; Ciera Babcock 10 points.

Honeoye is 3-17.

Red Jacket 56, Romulus 32

RJ (6-14): Emily Record 14 points; Natalie Lecceardone 12 points; Briella Commisso 8 points.

Romulus is 3-15.

Rochester-City

East 50, School of the Arts 46

E (10-9): Gabriella Brown-Sturdviant 3 16 points, 10 rebounds, 6 steals; Jiasa Norris 3 points, 10 rebounds; Imani Oliver 10 points, 7 assists, 4 rebounds, 3 steals.

SOTA is 9-7.

Livingston County

Dansville 51, Geneseo 20

D (10-10): Brielle Caruso 20 points; Chelsie Tyler 11 points; Madison Lee 11 points.

Geneseo is 11-9.

Haverling 52, Letchworth 19

H (12-8): Meredith Czajkowski 13 points, 5 rebounds, 6 steals; Sydney Burns 12 points, 4 rebounds; Keegan Smith 10 points, 12 rebounds, 7 steals.

L (5-15): Jonello Flitcroft 8 points; Morgan Brace 5 points.

Keshequa 46, York 41

K (15-5): Libby Benner 18 points, 7 rebounds, 4 steals; Kelsey Davis 9 points; Ava Thayer 4 points, 6 rebounds, 3 steals.

York is 17-3.

Warsaw 44, Wayland-Cohocton 29

W (7-13): Emma Tangeman 19 points, 11 rebounds; Mattelyn Heim 9 points.

WC (0-17): Kloe Azzi 9 points; Madison Levee 8 points.

Livonia 38, Avon 28

L (15-5): Kylie Buckley 20 points, 12 rebounds, 8 blocks.

Avon is 11-8.

Hornell 78, Le Roy 35

Hornell is 13-5; Le Roy is 6-14.

Private

Bishop Kearney 79, Mercy 34

BK (16-3): Kaia Goode 32 points, 7 assists, 6 rebounds, 4 steals; Aniya Rowe 25 points, 11 assists, 12 rebounds, 3 steals.

Mercy is 10-9.

Finney 59, Lima Christian 33

LC (5-9): Alyssa Marsh 19 points, 7 steals; Chloe Gilbert 6 points.

Finney is 13-6.

Non-league

Honeoye Falls-Lima 55, Aquinas 50

HF-L (13-5): Teagan Kamm 18 points, 12 rebounds; Whitley Easton 14 points; Clare Ruff 11 points, 6 assists, 6 steals.

A (8-10): Molly O’Toole 16 points.

Caledonia-Mumford 59, Wheatland-Chili 14

Cal-Mum is 10-10; Wheatland-Chili is 2-18.

Northstar Christian 53, Wilson Magnet 22

Northstar is 12-2; Wilson is 5-12.

Wayne County

East Rochester 73, North Rose-Wolcott/Sodus 33

ER (19-1): Sam Lewis 25 points, Lily Funk 15 points.

NR-W/S (4-15): Lexi Countryman 8 points; Hailey Peters 6 points.

Gananda 58, Red Creek 20

RC (3-16): Alexandra Cleveland 14 points, 3 assists.

Gananda is 11-7.

Lyons 60, Marion 24

L (14-6): Jayla Bell 27 points, 7 rebounds, 7 steals; Kamryn Bonnell 8 points, 4 assists, 4 rebounds, 2 steals.

Marion is 1-15.

Genesee Region

Attica 45, Pembroke 31

A: Emily Gersitz 18 points, 19 rebounds; Emily Gadd 10 points, 7 rebounds; Victoria Walker 2 points, 10 rebounds, 1 steal.

P: Karli Houseknecht 11 points, 6 rebounds, 4 steals; Carly Cerasani 5 points, 3 rebounds; Isabel Breeden 7 rebounds, 1 block, 1 steal.

Byron-Bergen 45, Lyndonville 35

BB (15-5): Oliva Senf 9 points; MacKenzie Senf 8 points; Maddie Pimm 8 points.

Lyndonville is 12-8.

Alexander 55, Holley 22

Alexander is 11-9; Holley is 4-16.

Oakfield-Alabama 47, Kendall 34

O-A is 17-3; Kendall is 15-5.

Steuben County

Prattsburgh/Avoca 48, Canisteo-Greenwood 47

P/A is 14-6; C-G is 15-5.

Section V girls basketball scores for Monday, Feb. 14

Monroe County

Canandaigua 35, Pittsford Sutherland 27

CA (19-1): Clinches Monroe County Division III title for second straight season; Kyleigh Chapman 11 points; Macy Bacon 10 points; Abbey Herod 9 points.

PS (15-5): Annie Dodge 8 points, 3 steals; Ellie Bergin 7 points, 5 rebounds; Eden Lewis 8 rebounds.

Penfield 47, Victor 37

P (14-5): Eva Elliot 16 points; Jackie Funk 9 points.

V (12-7): Mallory Clar 8 points; Rachel Gill 7 points; Kaitlin Murphy 7 points.

Webster Thomas 53, Churchville-Chili 50

WT (7-11): Mady Kelly 23 points; Mary Marrapese 9 points.

CC (8-11): Esabella Smith 18 points; Sydney Postell 13 points.

Pittsford Mendon's Anaya Coleman (3), right, pulls up for a short jumper over Brighton's Kaiya Larkins (11), left, as she drives into the lane during their game Monday, Feb. 14, 2022 at Brighton High School. Mendon won the game 59-37.
Pittsford Mendon's Anaya Coleman (3), right, pulls up for a short jumper over Brighton's Kaiya Larkins (11), left, as she drives into the lane during their game Monday, Feb. 14, 2022 at Brighton High School. Mendon won the game 59-37.

Greece Olympia 76, Greece Odyssey 29

Olympia (10-9): Shania Estrich 21 points; Tehilyah Murray 17 points; Nondja Nelson 16 points.

Odyssey (2-17): Asia Philip 12 points; Jenayla Hunter 9 points.

Fairport 61, Hilton 49

F (15-4): Raiders clinch second straight Monroe County Division I title; Ella Meabon 17 points, 8 rebounds, 3 steals; Bella Pucci 17 points, 6 steals; Ne’vaeh Buntley 12 points, 19 rebounds; Riley DeRue 4 points, 12 rebounds, 4 blocks; Abi Smith 9 points, 5 rebounds, 5 steals.

H (10-9): Ella Clark 23 points.

Eastridge 44, Batavia 24

E (7-12): Nora Miller 31 points, 6 steals; Myasia Holmes 4 points.

B (4-15): Jaylene Dersham 13 points.

Webster Schroeder 70, Rush-Henrietta 52

WS (13-5): Mariah Watkins 34 points; Julia Perales 10 points; Ava Gallup 8 points; Bria Watkins 8 points.

R-H (7-11): Avery Roberts 17 points.

Gates Chili 59, Irondequoit 34

GC (4-15): Emily McManus 24 points; Paris Anthony 19 points.

I (9-11): Leila Rosario 16 points.

Greece Athena 55, Greece Arcadia 36

Athena is 4-15; Arcadia is 1-19.

Finger Lakes

Penn Yan 35, Mynderse 33

PY (12-7): Sierra Harrison 11 points; Jammie Decker 7 points, 19 rebounds; Elle Harrison 11 points, 6 rebounds, 7 steals.

Mynderse is 12-6.

Non-league

Waterloo 76, Hornell 49

W (19-0): Giavanna White-Principio 27 points; Morgan Caraballo 22 points; Jazzmyn Lewis 12 points; Macy Carr 10 points.

Hornell is 12-5.

Harley Allendale Columbia 53, North Rose-Wolcott/Sodus 27

HAC (17-2): Anna Thomas 17 points, 6 rebounds, 7 steals; Eliza Nicosia 11 points, 10 rebounds, 3 blocks, 5 steals; Chloe Fowler 10 points, 6 rebounds.

NR-W/S (4-12): Natalie LaMar 8 points; AJ McIntyre 6 points.

Aquinas 62, Edison Tech 18

A (8-9): Abigail Pfluke 17 points, 3 rebounds; Loren Green 17 points, 4 steals; Jade Harvey 7 points, 11 rebounds.

Edison is 0-18.

Geneva 39, Rochester Prep 36

Geneva is 1-18; Rochester Prep is 3-15.

Caledonia-Mumford 66, Scio/Friendship 32

Cal-Mum is 9-10; S/F is 7-12.

Livingston County

Pavilion 55, Mount Morris 31

P (16-2): Karlee Zinkievich 17 points; Lauren Kingsley 13 points, 9 rebounds; Paige Landers 8 points, 6 assists.

MM (2-18): Sierra Somers 23 points.

Wayne County

Lyons 85, East Rochester 74

L (13-6): Jayla Bell 26 points, 6 assists, 5 steals; Imani Harder 17 points, 8 rebounds, 7 steals; Kamryn Bonnell 16 points; Mikayla Chase 12 points, 5 rebounds, 7 blocks.

East Rochester is 18-1.

Williamson 50, Red Creek 36

RC (3-15): Alexandria Cleveland 11 points; Halle Brown 8 points.

Williamson is 6-10.

Clyde-Savannah 69, Marion 8

C-S is 16-2; Marion is 1-14.

Genesee Region 63, Holley 23

P (10-9): Karli Houseknecht 15 points, 5 rebounds, 9 steals; Isabel Breeden 12 points, 5 rebounds, 3 steals; Allie Schwerthoffer 7 points, 12 rebounds.

Holley is 4-15.

Section V girls basketball scores for Saturday, Feb. 12

Monroe County

Pittsford Mendon 70, Pittsford Sutherland 35

Mendon is 17-1.

PS (15-4): Ellie Bergin 18 points; Eden Lewis 6 points.

Churchville-Chili 55, Gates Chili 46

CC (8-10): Sydney Postell 27 points; Layla Jackson 16 points.

Gates is 3-15.

Finger Lakes

Harley Allendale Columbia 30, Bloomfield

HAC (16-2): Chloe Fowler 15 points, 12 rebounds; Lucy Michael 10 points, 6 rebounds.

B (14-5): Lily Baughman 14 points; Calla McCombs 9 points.

South Seneca 48, Marcus Whitman 45

SS (8-11): Chloe Scott 16 points; Phalyn Covert 10 points.

MW (9-9): Natalie Cotroneo 19 points, 3 assists, 3 steals; Sophie Snyder 8 points, 4 rebounds; Aurora Woodworth 4 points, 5 steals, 3 rebounds; Lilly Carroll 6 points, 4 steals, 4 rebounds.

Penn Yan 61, Newark 40

PY (11-7): Sierra Harrison 20 points; Elle Harrison 12 points; Kaley Griffin 12 points.

N (7-11): Isabel Robson 22 points; Jayda Solomon 9 points.

Wayne County

Lyons 67, Williamson 36

L (12-6): Jayla Bell 32 points; Kamryn Bonnell 20 points.

Williamson is 5-10.

Livingston County

York 45, Pavilion 42

Y (17-2): Sydnee Emerson 16 points, 7 rebounds; Kaitlyn Holland 8 points, 10 rebounds, 5 assists; Adison Plank 11 points; Katelyn Curry 7 points, 8 rebounds.

P (15-2): Karlee Zinkievich 20 points; Shea Amberger 12 points, 9 rebounds.

Perry 61, Mount Morris 33

P (6-13): McKenna Kelly 20 points; Jayden McClurg 8 points, 8 rebounds.

MM (2-17): Maria Caccres-Poy 16 points.

Keshequa 45, Caledonia-Mumford 40

Keshequa is 14-5; Cal-Mum is 8-10.

Non-league

Palmyra-Macedon 62, Weedsport 23

PM (10-9): Marianna Hodgins 17 points, 13 rebounds; Tatum Smyth 11 points, 14 rebounds, 4 steals; Molly Seither 12 points; Ryley Trail 11 points, 6 rebounds.

Dansville 38, Olean-VI 36

D (9-10): Madison Lee 12 points, including winner with 1 second left; Chelsie Tyler 10 points.

East 58, Aquinas 47

A (7-9): Abigail Pfluke 26 points; Elizabeth Tantalo 7 points, 11 rebounds; Amaris Watts 13 rebounds.

East is 9-9.

Genesee Region

Attica 47, Kendall 45

A (13-6): Chase Harding 18 points, 6 rebounds; Emily Gadd 14 points, 5 rebounds, 4 assists, 4 steals; Emily Gersitz 13 points, 13 rebounds.

K (15-4): Alezya Brown 16 points; Libby Snyder 14 points.

Allegany County

Cuba-Rushford 51, Bolivar-Richburg 25

CR (7-11): Taylor Searle 30 points; Brynn Lavery 10 points.

B-R is 3-15.

Andover/Whitesville 83, Scio/Friendship 31

A/W (15-3): Vanessa Hall 33 points; Serena Ainsworth 12 points; Maria Riloba 12 points; Rachel Jackson 10 points.

S/F is 7-11.

Section V girls basketball scores for Friday, Feb. 11

Monroe County

Fairport 57, Rush-Henrietta 46

F (14-4): Ne’vaeh Buntley 19 points, 6 rebounds; Riley DeRue 12 points, 10 rebounds; Ella Meabon 4 points, 10 rebounds; Bella Pucci 11 points, 4 rebounds, 3 steals.

R-H (7-10): Avery Roberts 16 points; Alivia Day 10 points.

Penfield 68, Hilton 37

P (13-5): Eva Elliott 23 points (ties school record with 6 3-pointers); Grace Alexander 11 points.

H (10-8): Mallory Heise 12 points.

Webster Schroeder 38, Victor 33

WS (12-5): Mariah Watkins 22 points, 13 rebounds, 4 assists; Julia Perales 6 points.

V (12-6): Kaitlin Murphy 14 points; Eva Pronti 8 points.

Webster Thomas 53, Brighton 48

B (8-10): Kiki Anglin 15 points; Sadie Scott 13 points; Kaiya Larkins 10 points.

WT (6-11): Mady Kelly 18 points; Mary Marrapese 18 points.

Brockport 69, Greece Athena 44

B (15-5): Ella Fadale 38 points (1,000 for career), 7 steals, 5 rebounds; Emma Sodoma 22 points, 7 rebounds, 6 assists, 5 steals.

Athena is 3-15.

Batavia 61, Greece Odyssey 53

B (4-14): Jaylene Dersham 22 points, 13 rebounds, 4 steals; Julia Clark 15 points, 3 steals; Mackenzie Harmon 5 points, 40 rebounds; 4 steals.

GO (2-16): Asia Philip 25 points; Jenayla Hunter 17 points.

Honeoye Falls-Lima 63, Eastridge 39

HF-L (12-5): Teagan Kam 18 points (1,000 for career), 12 rebounds; Whitley Easton 14 points, 6 rebounds, 7 steals; Clare Ruff 9 steals; 7 points, 10 assists; Shaye Angelo 8 points, 5 assists.

E (6-12): Nora Miller 16 points.

Finger Lakes

Harley Allendale Columbia 53, Honeoye 13

HAC (15-2): Eliza Nicosia 24 points, 14 rebounds, 6 steals; Chloe Fowler 8 points, 13 rebounds; Anna Thomas 9 points, 7 steals, 5 assists.

Honeoye is 3-15.

Waterloo 60, Mynderse 38

W (18-0): Giavanna White-Principio 18 points; Addison Bree 14 points; Morgan Caraballo 12 points.

Palmyra-Macedon 69, Geneva 10

PM (9-9): Tatum Smyth 16 points, 4 rebounds; Ryley Trail 12 points, 13 rebounds, 3 blocks, 3 steals; Erika Mitchell 11 points; Marianna Hodgins 10 points, 3 steals.

G (0-18): Maddie Martinez 4 points; Natalie Budgar 5 rebounds.

Midlakes 55, Newark 33

M (14-5): Callie Walker 13 points; Mary Givens 13 points.

N (7-10): Isabel Robson 10 points; Jayda Solomon 9 points.

Mynderse is 12-5.

Bloomfield 70, Romulus 25

Bloomfield is 14-4; Romulus is 3-14.

Dundee/Bradford 68, Naples 12

D/B is 18-1; Naples is 0-15.

Penn Yan 27, Wayne 26

PY is 10-7; Wayne is 7-12.

Livingston County

Livonia 67, Wayland-Cohocton 29

L (14-5): Kylie Buckley 29 points (1,000th point of career), 12 rebounds, 6 blocked shots; Kelsey Stewart 16 points, 4 assists, 4 steals.

WC (0-15): Madi Levee 17 points.

Geneseo 51, Letchworth 16

G (11-8): Mary Claire Rollins 13 points; Tessa Reilly 13 points.

L (5-14): Allison Valentine 7 points.

Hornell 60, Haverling 52

Hav (11-8): Sydney Burns 12 points, 10 rebounds, 3 steals; Emma Luckenbach 11 points, 11 rebounds; Keegan Smith 10 points, 16 rebounds; Natalie Krelie 8 points, 16 rebounds.

Hor (12-4): Tayghan Doorley 26 points; Lilian Hoyt 13 points.

Avon 48, Le Roy 32

L (6-13): Kailyn Tresco 21 points; Lindsey Steffenilla 6 points.

A (11-7): Sarina McDowell 24 points (1,000th of career), 8 rebounds; 3 blocks, 3 steals; Courtney Yencer 9 points, 6 rebounds; Ali DiFranco 5 points, 9 rebounds.

Non-league

Bishop Kearney 78, Williamsville South 43

BK (15-3): Amaia Jackson 25 points, 5 assists, 4 rebounds, 3 steals; Caydence Hadley 25 points, 15 rebounds, 5 blocks; Aniya Rowe 16 points, 11 assists, 12 rebounds, 4 steals, 3rd triple-double of season.

Greece Olympia 61, Edison Tech 21

GO (9-9): Shania Estrich 15 points; Tenaja Scott 11 points.

E (0-16): Tahiri Rodriguez 10 points.

Warsaw 52, Rochester Prep 25

W (6-13): Emma Tangeman 34 points, 13 rebounds; Mattelyn Heim 7 points; Leah O’Geen 4 points, 13 rebounds.

RP (3-14): Jade Riveria 19 points.

Genesee Region

Oakfield-Alabama 58, Pembroke 38

P (9-9): Olivia Breeden 12 points; Allie Schwerthoffer 10 points.

OA (16-3): Kelsey Schlagenhauf 13 points, 10 rebounds, 3 steals; Brooke Reding 12 points; Makena Reding 6 points, 8 assists.

Elba 51, Lyndonville 35

E (14-5): Sydney Reilly 15 points; Kennedy Augello 15 points.

L (12-6): Karlee Rounds 12 points; Ella Lewis 9 points.

Batavia Notre Dame 44, Wheatland-Chili 10

BND is 12-5.

WC (2-17): Lauren Nelson 5 points.

Attica 51, Holley 37

A (12-6): Emily Gersitz 18 points, 19 rebounds; Emily Gadd 11 points, 7 rebounds; Chase Harding 10 points; 5 rebounds, 5 steals.

H (4-14): Tatum Gagne 12 points; Sam Bates 11 points.

Private

Rochester Academy Charter 63, Lima Christian 56

LC (5-8): Lillian Herring 26 points, 6 rebounds, 3 steals; Alyssa Marsh 19 points, 5 rebounds, 6 steals.

RAC is 7-9.

Section V girls basketball scores for Thursday, Feb. 10

Monroe County

Pittsford Sutherland 52, Spencerport 39

PS (15-3): Ellie Bergin 22 points, 12 rebounds, 8 steals; Leora Cook 14 points, 6 rebounds; Annie Dodge 9 points, 3 steals.

S (12-8): Marah Auburn 18 points.

Honeoye Falls-Lima 58, Greece Olympia 40

GO (8-9): Shania Estrich 18 points; Tehilyah Murray 9 points.

HF-L (11-5): Cougars clinch 4th straight MC Division 4 title; Teagan Kamm 16 points, 18 rebounds; Whitley Easton 12 points; Clare Ruff 5 points, 7 assists, 6 steals.

Brighton 51, Eastridge 29

B (8-9): Kiara Anglin 21 points; Kaiya Larkins 11 points.

Eastridge is 6-11.

Churchville-Chili 51, Irondequoit 50

CC (7-10): Sydney Postell 18 points; Esabella Smith 10 points.

Irondequoit is 8-11.

Pittsford Mendon 80, Gates Chili 37

PM (16-1): Lily Kennedy 23 points; Bridget Miller 19 points.

Gates is 3-14.

Rochester-City

East High 57, Wilson Magnet 25

E (8-9): Imani Oliver 23 points, 5 assists, 4 rebounds, 5 steals; Ali’Yana Robinson 12 points, 5 rebounds, 5 steals; D’niah Johnson 13 rebounds.

Wilson is 5-11.

Non-league

Victor 47, Mercy 43

V (12-5): Eva Pronti 12 points; Rachel Gill 11 points; Kaitlin Murphy 9 points.

M (10-8): Maddie Fitzgerald 12 points, 2 steals; Audrey Hintz 8 points, 5 rebounds; Sophie Dearcop 7 points, 6 rebounds.

Wellsville 36, Cuba-Rushford 26

Wellsville is 14-3; C-R is 6-11.

Wayne County

East Rochester 78, Marion 10

ER (18-0): Samantha Lewis 16 points, 5 rebounds, 7 steals; Lebria Hickman 7 points, 15 rebounds, 5 steals; Aniyah Eldridge 12 points, 2 steals.

Marion is 1-13.

Gananda 64, Lyons 46

L (11-6): Jayla Bell 26 points, 7 blocks, 7 steals; Kara Stephens 10 points, 11 rebounds, 3 blocks, 3 steals.

G (10-7): Kaylee Martin 34 points, 20 rebounds; Eva Jenny 9 points, 14 rebounds.

Clyde-Savannah 58, Red Creek 17

RC (3-14): Madalyn Mayville 9 points, 5 rebounds; Mackenzie Ferguson 3 points, 12 rebounds.

Clyde-Savannah is 15-2.

Williamson 33, North Rose-Wolcott/Sodus 29

W (6-9): Reagan Mangos 14 points; Elizabeth Brandt 6 points.

NRW/S (4-12): Hailey Peters 7 points; Lexi Countryman 8 points; AJ McIntyre 6 points.

Steuben County

Prattsburgh/Avoca 33, Addison 22

P/A (13-6): Riley Stowe 15 points; Marissa Reid 10 points.

Addison is 12-7.

Jasper-Troupsburg 55, Campbell-Savona 18

J-T is 4-15; C-S is 1-17.

Canisteo-Greenwood 49, Arkport/Canaseraga 36

C-G (15-4): Lillian Mullen 22 points; Brooke Burd 10 points.

A/C is 10-9.

Allegany County

Andover/Whitesville 48, Genesee Valley/Belfast 44

A/W (14-3): Vanessa Hall 27 points; Serena Ainsworth 9 points.

GV/B is 13-4.

Section V girls basketball scores for Wednesday, Feb. 9

Monroe County

Penfield 81, Webster Thomas 43

P (12-5): Jackie Funk 15 points; Grace Alexander 13 points; Elisa Farkas 11 points.

Thomas is 5-11.

Canandaigua 56, Greece Athena 30

CA (17-1): Kyleigh Chapman 12 points; Macy Bacon 11 points; Mya Herman 11 points.

Athena is 3-14.

Bishop Kearney's Aniya Rowe (2), left, pulls a rebound away from Aquinas's Elizabeth Tantalo (22), right, during their game Wednesday, Feb. 9, 2022 at Bishop Kearney High School.
Bishop Kearney's Aniya Rowe (2), left, pulls a rebound away from Aquinas's Elizabeth Tantalo (22), right, during their game Wednesday, Feb. 9, 2022 at Bishop Kearney High School.

Finger Lakes

Marcus Whitman 70, Naples 30

MW (9-8): Lily Carroll 15 points, 5 assists, 2 steals; Natalie Cotroneo 14 points, 3 assists, 4 steals; Olivia Herod 14 points, 6 rebounds, 4 steals; Aurora Woodworth 8 points, 5 assists, 3 steals, 5 rebounds.

N (0-14): Delaney Sauer career-high 14 points; Adiah Northrop 12 points.

Bloomfield 51, South Seneca 43

B (13-4): Lily Baughman 18 points; Ashlyn Wright 12 points; Allison Baughman 11 points.

SS (6-11): Haley Parry 10 points; Ciera Babcock 7 points.

Harley Allendale Columbia 54, Red Jacket 36

HAC: Eliza Nicosia 25 points, 14 rebounds, 5 blocks; Anna Thomas 15 points, 10 assists, 5 steals.

Waterloo 63, Palmyra-Macedon 40

W (17-0): Morgan Caraballo 20 points; Natalie DiSanto 12 points; Giavanna White-Principio 12 points.

PM (8-9): Tatum Smyth 16 points; Ryley Trail 9 points, 8 rebounds, 5 blocks; Marianna Hodgins 6 points, 11 rbounds.

Dundee/Bradford 74, Romulus 26

D/B (17-1): Hallie Knapp 17 points, 11 rebounds, 3 steals; Kendall Parker 16 points, 10 rebounds; Jade Roussell 7 points, 10 rebounds.

Romulus is 3-13.

Penn Yan 70, Geneva 32

PY (9-7): Jammie Decker 24 points, 20 rebounds; Kaley Griffin 20 points.

G (0-17): Rylie McGhan 8 points.

Midlakes 48, Wayne 33

M (13-5): Callie Walker 15 points; Grace Murphy 10 points; Hanna Godkin 10 points.

W (7-11): Emily Pratt 12 points; Sidnee Burlee 11 points.

Mynderse 43, Newark 29

M (12-4): Haley Mosch 15 points, 10 rebounds, 5 steals; Ella Wirth 5 points, 10 rebounds, 6 assists; Mackenzie Higby 12 points.

N (7-9): Isabel Robson 13 points.

Livingston County

Dansville 66, Wayland-Cohocton 21

D (8-10): Erin Patanella 18 points; Chelsie Tyler 16 points; Aynsley Belcher 14 points.

Way-Co is 0-15.

Keshequa 68, Mount Morris 17

K (13-5): Libby Benner 23 points, 5 rebounds, 5 steals; Julia Wilkins 13 points, 10 rebounds.

MM (2-16): Sierra Somers 11 points.

Avon 60, Letchworth 37

L (5-13): Jonelle Flitcroft 18 points; Morgan Brace 5 points.

Avon is 10-7.

York 61, Caledonia-Mumford 24

Y (16-2): Sydnee Emerson 17 points, 4 rebounds, 4 steals; Katelyn Curry 14 points; Cierra Smith 13 points; Kaitlyn Holland 6 points, 8 rebounds, 2 blocks.

CM (8-9): Taylor Mills 8 points.

Pavilion 50, Perry 37

Pav (15-1): Lauren Kingsley 16 points, 6 assists, 9 rebounds, 3 steals; Shea Amberger 12 points, 4 rebounds; Karlee Zinkievich 11 points, 7 assists.

Per (5-13): McKenna Kelly 15 points; Brooke Westfall 8 points.

Livonia 50, Haverling 21

H (11-7): Gillian Oksinski 7 points; Keegan Smith 6 points, 7 rebounds.

L (13-5): Kylie Buckley 22 points, 9 rebounds; Mary Kwak 9 points, 5 rebounds; Emma King 8 points; Kelsey Stewart 6 points, 8 assists; 4 rebounds, 3 steals.

Geneseo 39, Warsaw 25

G (10-8): MC Rollins 16 points; Tessa Reilly 11 points.

W (5-13): Carlee Hunt 10 points, 4 rebounds; Emma Tangeman 7 points, 10 rebounds.

Non-league

Bishop Kearney 94, Aquinas 53

BK (14-3): Amaia Jackson 27 points, 7 rebounds, 5 steals; Kaia Goode 18 points, 9 assists, 6 rebounds, 8 steals; Caydence Hadley 18 points, 14 rebounds, 6 blocks.

Aquinas is 7-8.

Lima Christian 58, Honeoye 34

LC (5-7): Alyssa Marsh 26 points; Lillian Herring 14 points, 7 assists, 8 steals.

Honeoye is 3-14.

Lyndonville 42, Royalton-Hartland 35

Lyndonville is 12-5.

Genesee Region

Alexander 64, Pembroke 27

A (10-9): Natalie Whitmore 20 points; Alyssa Kramer 9 points.

Pembroke is 9-8.

Elba 50, Wheatland-Chili 13

E (13-5): Sydney Reilly 14 points; Adrianna Long 10 points.

W-C is 2-16.

Byron-Bergen 53, Batavia Notre Dame 33

B-B is 14-5; BND is 11-5.

Kendall 45, Holley 26

K (15-3): Alezya Brown 12 points, 8 rebounds, 3 assists, 3 steals; Libby Snyder 8 points, 10 rebounds, 3 steals, 6 blocks; Julia Szczepanski 6 points, 5 rebounds, 4 blocks.

H (4-13): Samantha Bates 13 points, 5 assists.

Attica 49, Oakfield-Alabama 41

Attica is 11-6; O-A is 15-3.

Section V girls basketball scores for Tuesday, Feb. 8

Monroe County

Pittsford Sutherland 52, Honeoye Falls-Lima 48

HFL (10-5): Teagan Kamm 25 points, 15 rebounds; Whitley Easton 6 points, 6 assists, 5 steals.

PS (14-3): Ellie Bergin 27 points, 13 rebounds, 3 steals; Leora Cook 10 points, 8 rebounds, 4 steals.

Fairport 48, Churchville-Chili 47

F (13-4): Ne’vaeh Buntley 19 points (winning basket with 1 second remaining), 5 rebounds, 4 blocks; Bella Pucci 11 points, 8 rebounds, 3 steals; Ella Meabon 8 points, 7 rebounds, 2 steals.

CC (6-10): Sydney Postell 27 points; Esabella Smith 7 points.

Brockport 81, Greece Olympia 39

B (14-5): Ella Fadale 30 points (4 points from 1,000), 6 rebounds, 7 assists, 3 steals; Emma Sodoma 29 points, 11 rebounds; Maeve Petitti 6 rebounds, 6 assists, 6 steals.

GO (8-8): Macie Vetter 12 points; Shania Estrich 10 points.

Batavia 49, Greece Arcadia 29

B (3-14): Jaylene Dersham 20 points; Jaimin Macdonald 12 points.

Arcadia is 1-17.

Spencerport 79, Greece Odyssey 24

GO (2-15): Jenayla Hunter 8 points; Asia Philip 7 points.

S (12-7): Jorga Gray 20 of her 22 points in 1st half; Jazell Jones 14 points; Marah Auburn 11 points.

Victor 68, Irondequoit 31

V (11-5): Eva Pronti 27 points; Rachel Gill 13 points; Devin Livingston 6 points, 5 steals.

I (8-10): Amiyah Nunn 7 points; Maeve Brennan 5 points.

Webster Schroeder 40, Brighton 35

WS (11-5): Mariah Watkins 24 points; Brian Watkins 7 points.

B (7-9): Kiara Anglin 14 points.

Eastridge 41, Greece Athena 33

E (6-10): Ella Scantlin 12 points, 16 rebounds.

GA (3-13): Lynia Thomas 14 points.

Hilton 63, Webster Thomas 48

H (10-7): Ella Clark 26 points, 7 rebounds; Mallory Heise 21 points, 9 rebounds; Leah Thompson 9 points.

WT (5-10): Mady Kelly 19 points.

Pittsford Mendon 56, Rush-Henrietta 30

PM (15-1): Anaya Coleman 14 points.

R-H is 7-9.

Finger Lakes

Marcus Whitman 37, Romulus 27

MW (8-8): Lily Carroll 15 points; Aurora Woodworth 10 points; Olivia Herod 7 points.

R (3-12): Andrea Teed 12 points; Hannah Sullivan 5 points.

Bloomfield 53, South Seneca 29

B (12-4): Lily Baughman 13 points; Sofie Kachmaryk 12 points; Calla McCombs 7 points.

South Seneca is 6-10.

Wayne County

East Rochester 83, Red Creek 24

RC (3-13): Ryleigh Holliday 7 points; Mackenzie Ferguson 4 points, 10 rebounds; Madalyn Mayville 6 points.

East Rochester is 17-0.

Clyde-Savannah 56, North Rose-Wolcott/Sodus 31

C-S is 14-2; NR-W/S is 4-11.

Livingston County

York 37, Geneseo 18

Y (15-2): Katelynn Curry 13 points, 9 rebounds, 4 assists; Sydnee Emerson 11 points; Cierra Smith 5 points, 7 rebounds, 4 steals.

G (9-8): MC Rollins 9 points.

Steuben County

Avoca/Prattsburgh 53, Jasper-Troupsburg 35

A/P (12-6): Riley Stowe 16 points; Kendra Pinckney 12 points.

J-T is 3-15.

Canisteo-Greenwood 95, Alfred-Almond 16

CG (14-4): Lillian Mullen 25 points, 6 assists, 4 rebounds, 9 steals; Bailey Mullen 22 points, 5 rebounds, 4 steals; Brooke Burd 21 points, 16 rebounds.

A-A is 0-13.

Andover/Whitesville 73, Cuba-Rushford 23

A/W (13-3): Vanessa Hall 33 points; Maria Ribola 18 points; Serena Ainsworth 12 points; Rachel Jackson 10 points.

C-R is 6-10.

Non-league

Lima Christian 59, Scio/Friendship 49

LC (4-7): Alyssa Marsh 31 points, 5 rebounds, 9 steals; Lillian Herring 14 points, 5 assists, 4 steals.

Scio/Friendship is 6-10.

Hinsdale 27, Olean Walsh 25

H (1-13): Jaylee Jimmerson 14 points; Sarah Tuttle 8 points.

Hornell 60, Wellsville 45

Hornell is 11-4; Wellsville is 13-3.

Section V girls basketball scores for Monday, Feb. 7

Non-league

Bishop Kearney 61, Buffalo Cardinal O'Hara 51

BK (13-3): Winning streak for Kings goes to nine games; Kaia Goode 25 points; Annia Jackson 14 points; Klarissa Goode 7 points; Aniya Rowe 7 points. Aquinas at Bishop Kearney on February 9.

HAC's Eliza Nicosia (4), left, puts up a three point shot over Whitman's Katie Bootes (44), right, during their game at Allendale Columbia School in Pittsford Monday, Feb. 7, 2022.
HAC's Eliza Nicosia (4), left, puts up a three point shot over Whitman's Katie Bootes (44), right, during their game at Allendale Columbia School in Pittsford Monday, Feb. 7, 2022.

Newark 55, Red Jacket 22

N (7-8): Isabel Robson 17 points; Jayda Solomon 10 points.

RJ (4-12): Ella Pysnack 6 points; Emily Record 5 points.

Batavia Notre Dame 56, Finney 26

BND is 11-4; Finney is 11-6.

Elba 45, Batavia 38

E (12-5): Dakota Brinkman 20 points; Kennedy Augello 12 points.

Batavia is 2-14.

Lyndonville 67, Barker 25

L (11-5): Ella Lewis 18 poins; Karlee Rounds 12 points.

Williamson 49, Geneva 39

W (5-9): Reagan Mangos 18 points; Elizabeth Brandt 15 points.

G (0-16): Allie Good 11 points, 6 rebounds; Rylie McGhan 10 points, 4 rebounds; Danielle O’Brien 8 points.

Mercy 46, Penn Yan 30

M (10-7): Libby McDonough 20 points, 3 rebounds; Karli Harnishfeger 7 points, 5 rebounds; Audrey Hintz 6 points, 16 rebounds.

PY (8-7): Sierra Harrison 11 points, 3 blocks; Jammie Decker 8 points, 6 assists, 5 rebounds.

Le Roy 43, Holley 39

L (6-12): Abby Allen 9 points; Lindsey Steffenilla 9 points, 10 rebounds; Corina Dunn 7 points, 10 rebounds.

Holley is 4-12.

Clyde-Savannah 60, Port Byron-III 30

C-S is 13-2.

Monroe County

Irondequoit 52, Brighton 41

B (7-8): Kiara Anglin 16 points; Sadie Scott 10 points.

I (8-9): Leilah Rosario 21 points with 7 3-pointers; Amiyah Nunn 20 points; Maeve Brennan 7 points, 11 rebounds, 3 blocks.

Victor 49, Hilton 42

V (10-5): Mallory Clar 13 points; Rachel Gill 13 points; Kaitlin Murphy 11 points.

Hilton is 9-7.

Spencerport 45, Greece Athena 32

S (11-7): Marah Auburn 12 points; Jorga Gray 11 rebounds; Erica Beaty 8 points.

Athena is 3-12.

Finger Lakes

Honeoye 36, Naples 26

N (0-13): Delaney Sauer 9 points; Brynn Davis 8 points.

Honeoye is 3-13.

Harley Allendale Columbia 42, Marcus Whitman 18

HAC (13-2): Anna Thomas 14 points, 9 assists, 6 steals; Chloe Fowler 10 points, 10 rebounds; Eliza Nicosia 8 points, 12 rebounds.

MW (7-8): Katie Bootes 9 points.

Mynderse 55, Midlakes 49

Myn (11-4): Maddie Verkey 22 points; Mackenzie Higby 13 points.

Mid (12-5): Callie Walker 13 points, 13 rebounds; Stella DelPapa 12 points; Mary Givens 10 points.

Palmyra-Macedon 42, Wayne 23

PM (8-8): Tatum Smyth 12 points; Ryley Trail 10 points; Marianna Hodgins 12 points.

W (7-10): Riley Simpson 6 points.

Dundee/Bradford 71, Romulus 29

D/B (16-1): Hallie Knapp 24 points, 11 rebounds, 4 steals; Kailey Yeoman 17 points, 6 steals; Kendall Parker 14 points, 6 rebounds, 7 steals; Mikayla Schoffner 10 points, 10 rebounds.

Romulus is 3-11.

Livingston County

Livonia 34, Dansville 33

L (12-5): Kylie Buckley 17 points, including winning basket with 5 seconds remaining with assist from Kelsey Stewart; Emma King 7 points; Libby Kwak 6 points.

D (7-10): Madison Lee 11 points.

Warsaw 58, Mount Morris 31

W (5-12): Emma Tangeman 23 points, 15 rebounds; Mattelyn Heim 10 points; Taylor Howard 10 points.

MM (2-15): Sierra Somers 13 points; Maria Pau Caceres 6 points.

Perry 58, Caledonia-Mumford 49

P (4-12): McKenna Kelly 24 points; Brooke Westfall 10 points; Jayden McClurg 9 points, 9 rebounds.

CM (8-7): Hazell Nickerson 16 points, 10 rebounds.

Avon 49, Wayland-Cohocton 28

Avon is 9-7; Way-Co is 0-14.

Wayne County

Red Creek 48, Marion 19

RC (3-12): Mackenzie Ferguson 14 points, 8 rebounds; Alexander Cleveland 1 points, 4 steals; Madalyn Mayville 12 points.

Marion is 1-11.

Genesee Region

Byron-Bergen 50, Wheatland-Chili 14

BB (13-5): MacKenzie Senf 10 points.

Wheatland-Chili is 2-15.

Kendall 45, Alexander 28

K (14-3): Alezya Brown 10 points, 11 rebounds, 3 assists, 3 steals; Libby Snyder 10 points, 10 rebounds, 3 steals, 6 blocks.

A (9-9): Natalie Whitmore 9 points, 10 rebounds.

Section V girls basketball scores for Saturday, Feb. 5

Monroe County

Pittsford Mendon 69, Brighton 40

PM (14-1): Lily Kennedy 20 points; Danielle Strauf 15 points; Bridget Miller 10 points.

B (7-7): Kiara Anglin 10 points, 5 rebounds, 2 blocks, 3 steals.

Pittsford Sutherland 71, Greece Arcadia 25

PS (13-3): Ellie Bergin 18 points, 7 rebounds, 3 steals; Leora Cook 11 points, 4 rebounds; Eden Lewis 10 points, 5 rebounds.

Arcadia is 1-16.

Penfield 55, Rush-Henrietta 22

P (10-5): Jackie Funk 23 points; Eva Eliot 8 points.

R-H is 7-8.

Churchville-Chili 37, Irondequoit 32

CC (6-9): Sydney Postell 16 points, 13 rebounds; Haley Leonard 6 points, 5 rebounds.

I (7-9): Daisy Smith 9 points, 9 rebounds; Amiyah Nunn 5 points, 4 rebounds.

Canandaigua 67, Brockport 41

CA (16-1): Kyleigh Chapman 18 points; Macy Bacon 12 points; Mya Herman 11 points; Abbey Herod 10 points.

B (13-5): Ella Fadale 26 points; Emma Sodoma 9 points.

Finger Lakes

Dundee/Bradford 64, South Seneca 44

D/B (15-1): Hallie Knapp 19 points, 8 rebounds, 4 steals; Kailey Yeoman 13 points, 7 steals; Kendall Parker 12 points, 5 steals; Mikayla Schoffner 7 points, 12 rebounds.

SS (6-9): Ciera Babcock 19 points; Chloe Shaulis 11 points.

Bloomfield 71, Romulus 27

B (11-4): Lily Baughman 13 points; Calla McCombs 13 points; Ashlyn Wright 12 points; Allison Baughman 12 points.

Romulus is 3-9.

Harley Allendale Columbia 58, Marcus Whitman 39

HAC (12-2): Eliza Nicosia 34 points, 24 rebounds, 4 blocks, 4 steals; Anna Thomas 12 points, 10 assists.

MW (7-7): Natalie Cotroneo 17 points; Katie Bootes 8 points.

Wayne County

Gananda 46, Williamson 31

Gananda is 8-7; Williamson is 4-9.

Livingston County

Avon 45, Warsaw 23

A (8-7): Sarina McDowell 20 points, 13 rebounds, 3 blocks; Maggie Vanderbilt 8 points; Kennedy Fries 8 points, 4 assists.

W (4-12): Mattelyn Heim 7 points; Taylor Howard 6 points, 10 rebounds.

Genesee Region

Alexander 68, Wheatland-Chili 12

Alexander is 9-8; W-C is 2-14.

Oakfield-Alabama 68, Lyndonville 34

OA (15-2): MaKena Reding 12 points; Alea Groff 11 points, 6 rebounds, 3 steals; Caitlin Ryan 11 points, 10 rebounds, 5 steals; Kelsey Schlagenhauf 11 points, 11 rebounds, 10 steals.

L (10-5): Karlee Rounds 11 points; Addison Dillenbeck 8 points.

Non-league

Mercy 57, St. Mary’s 48

M (9-7): Libby McDonough 19 points, 4 rebounds, 2 steals; Audrey Hintz 17 points, 19 rebounds.

Kendall 37, Albion-VI 35

K (13-3): Elizabeth Snyder 16 points, 16 rebounds, 4 blocks, 5 steals; Alezya Brown 11 points, 8 rebounds, 3 steals.

Section V girls basketball scores for Wednesday, Feb. 2

Finger Lakes

Midlakes 41, Penn Yan 35

Midlakes is 12-4.

PY (8-6): Kaley Griffin 12 points, 4 rebounds; Jammie Decker 8 points, 11 rebounds, 6 blocks.

Dundee/Bradford 67, South Seneca 26

D/B: Kendall Porter 17 points, 7 assists, 8 steals; Kailey Yeoman 16 points, 5 rebounds, 8 steals; Hallie Knapp 11 points, 10 rebounds, 4 steals.

SS is 6-8.

Newark 57, Geneva 25

N (6-8): Mara Coleman 11 points; Takyla Vaughn 11 points; Anna Verdino 8 points; Jayda Solomon 8 points.

G (0-14): Maddie Martinez 10 points, 8 rebounds; Grace Validzic 5 points, 8 rebounds; Rylie McGhan 5 points.

Waterloo 59, Wayne 15

Wat (15-0): Morgan Caraballo 13 points; Addison Bree 13 points; Macy Carr 12 points.

Wayne is 7-9.

Mynderse 40, Palmyra-Macedon 39

Mynderse is 10-4; Pal-Mac is 7-8.

Livingston County

Haverling 46, Dansville 36

H (11-6): Meredith Czajkowski 10 points, 8 rebounds; Emma Luckenbach 9 points, 16 rebounds; Keegan Smith 10 points, 8 rebounds.

D (7-9): Madison Lee 12 points; Aynsley Belcher 13 points.

Le Roy 51, Letchworth 28

Le Roy (5-12): Abby Allen 14 points; Corina Dunn 9 points, 16 rebounds; Lindsey Steffenilla 13 points, 4 rebounds.

Letchworth is 5-12.

Non-league

Lyons 38, Rochester Academy Charter 17

L (11-5): Jayla Bell 18 points, 3 rebounds, 2 steals; Kamryn Bonnell 12 points, 2 steals; Nadia Chase 6 rebounds, 3 blocks.

RAC is 1-9.

Greece Olympia 57, Rochester Prep 29

GO (8-7): Tehilyah Murray 21 points; Kyleigh Bathe 14 points; Nondja Nelson 12 points.

RP (3-10): Jade Rivera 15 points; Chelsea Snow 7 points.

Fillmore 66, Finney 47

Fillmore is 17-0; Finney is 10-5.

Northern Potter 48, Jasper-Troupsburg 40

J-T is 3-14.

Andover/Whitesville 62, Hammondsport 32

A/W (12-3): Vanessa Hall 27 points; Maria Riloba 14 points.

Hammondsport is 8-8.

Allegany County

Scio/Friendship 22, Hinsdale 17

H (0-13): Jaylee Jimmerson 7 points; Fran Childs 4 points.

S/F is 6-9.

Section V girls basketball scores for Tuesday, Feb. 1

Monroe County

Rush-Henrietta 51, Webster Thomas 47

RH (7-7): Avery Roberts 13 points; Alivia Day 12 points.

WT (5-9): Maddy Kelly 24 points (6 3-pointers).

Pittsford Mendon 49, Victor 40

PM (13-1): Anaya Coleman 12 points; Kate Hennessey 11 points.

V (9-5): Kaitlin Murphy 13 points; Eva Pronti 10 points.

Pittsford Sutherland 82, Greece Olympia 34

PS (12-3): Ellie Bergin scores 1,000th point of career.

Olympia is 7-7.

Fairport 59, Brighton 38

F (12-4): Ella Meabon 19 points, 5 rebounds; Bella Pucci 16 points; Ne’vaeh Buntley 8 points, 11 rebounds.

B (7-6): Kiara Anglin 13 points.

Brockport 65, Batavia 31

Brock (13-4): Ella Fadale 32 points, 5 assists, 6 steals; Emma Sodoma 25 points, 14 rebounds.

Batavia is 2-13.

Canandaigua 82, Eastridge 16

CA (15-1): Mya Herman 18 points; Macy Bacon 14 points; Eily Hubler career-high 13 points.

Honeoye Falls-Lima 82, Greece Arcadia 17

HFL (10-4): Teagan Kamm 16 points, 15 rebounds; Whitley 15 points.

GA (1-15): Island Miles 7 points.

Greece Athena 71, Greece Odyssey 46

A (3-11): Tiara Smith 18 points, 6 rebounds, 5 steals; Lynia Thomas 12 points, 12 rebounds, 7 steals; Mariah Freeman 17 points, 5 steals.

O (2-14): Asia Philip 22 points, 18 rebounds; Jenayla Hunter 20 points; Sienna Tyo 4 points, 9 rebounds, 3 steals, 3 blocks.

Penfield 63, Churchville-Chili 25

P (9-5): Eva Elliott 19 points; Grace Alexander 14 points; Kenndy Cone 12 points.

CC (5-9): Esabella Smith 5 points; Katherine Draper 5 points; Sydney Postell 5 points.

Pittsford Sutherland 82, Greece Olympia 34

PS (12-3): Ellie Bergin 17 points to score 1,000th of career, 5 rebounds, 3 steals; Annie Dodge 14 points.

GO (7-7): Tehilyah Murray 15 points, Kyleigh Bathe 11 points.

Non-league

Webster Schroeder 61, Mercy 46

WS (10-5): Mariah Watkins 31 points, 18 rebounds, 11 steals; Julia Perales 13 points.

M (8-7): Libby McDonough 16 points.

East Rochester 70, East 43

ER (16-0): Samantha Lewis 18 points, 10 rebounds, 3 assists; Lily Funk 16 points, 8 rebounds, 5 blocks; Lebria Hickman 17 points, 16 rebounds, 3 steals.

East is 6-9.

Schroeder guard Mariah Watkins steals the ball from Mercys Sophie Dearcop.
Schroeder guard Mariah Watkins steals the ball from Mercys Sophie Dearcop.

Private

Northstar Christian 70, Lima Christian 44

NC (10-2): Alayna Garwood 34 points, 20 rebounds; Aileen Murphy 12 points; Cristina Aparicio 10 points.

LC (3-6): Alyssa Marsh 20 points.

Finger Lakes

Marcus Whitman 43, Honeoye 18

MW (7-6): Lily Carroll 10 points; Olivia Herod 8 points, 5 rebounds, 4 steals; Helen Snyder 8 points; Natalie Cotroneo 7 points, 6 rebounds, 4 steals, 4 assists; Aurora Woodworth 4 points, 9 rebounds, 5 steals.

Honeoye is 1-13.

Harley Allendale Columbia 44, Naples 21

South Seneca 47, Romulus 28

SS (6-8): Phalyn Covert 17 points; Chloe Scott 11 points; Ciera Babcock 10 points.

Romulus is 3-8.

Harley Allendale Columbia 46, Naples 21

HAC (11-2): Chloe Fowler 14 points, 10 rebounds; Cadence Brecker 9 points, 10 rebounds.

Naples is 0-12.

Dundee/Bradford 39, Red Jacket 21

D/B (14-1): Kailey Yeoman 13 points, 8 steals; Hallie Knapp 10 points, 11 rebounds, 5 steals.

Red Jacket is 4-11.

Livingston County

Pavilion 62, Keshequa 38

P (14-1): Karlee Zinkievich 23 points, 9 assists; Lauren Kingsley 16 points, 11 rebounds; Shea Amberger 8 points, 7 rebounds.

K (12-5): Libby Benner 23 points.

Letchworth 42, Warsaw 40

L (5-11): Phoebe Conklin 14 points; Morgan Brace 15 points.

W (4-11): Emma Tangeman 19 points, 12 rebounds; Taylor Howard 8 points, 3 rebounds.

York 53, Perry 32

Y (14-2): Katelyn Curry 17 points, 8 rebounds, 2 blocks; Sydney Emerson 12 points, 4 rebounds, 4 steals, 3 assists; Adison Plank 9 points, 4 rebounds, 2 steals.

P 4-12): McKenna Kelly 12 points; Jayden McClurg 10 points.

Geneseo 51, Le Roy 31

G (8-7): Mary Claire Rollins 28 points, 10 steals; Tessa Salatel 6 points.

L (4-12): Angela Allen 9 points; Kailyn Tresco 8 points.

Hornell 61, Livonia 58

H (10-4): Jane Spitulnik 19 points, 10 rebounds; Lillian Hoyt 11 points.

L (11-5): Kylie Buckley 39 points, 14 rebounds; Libby Kwak 9 points, 5 rebounds.

Caledonia-Mumford 51, Mount Morris 39

CM (8-7): Hazell Nickerson 16 points, 15 rebounds; Maddy DeVore 13 points, 13 rebounds.

MM (2-14): Sierra Somers 10 points; Maria Pau Cacerces 9 points; Cadence Stroud 9 points.

Wayne County

Lyons 60, Red Creek 31

L (11-5): Jayla Bell 19 points, 12 rebounds, 5 blocks, 7 steals; Kamryn Bonnell 13 points, 7 rebounds, 5 steals; Kara Stephens 12 points, 9 rebounds.

RC (2-12): Mackenzie Ferguson 10 points, 11 rebounds, 3 steals; Madeline Smith 6 points, 4 rebounds.

Clyde-Savannah 57, Williamson 27

CS (12-2): Jaida Larsen 28 points, 20 rebounds; Kylie Paylor 8 points, 7 assists, 5 rebounds.

Williamson is 3-8.

Gananda 47, North Rose-Wolcott/Sodus 19

Gananda is 7-7; NR-W/S is 4-10.

Genesee Region

Pembroke 41, Kendall 38

P (9-7): Izzy Breeden 11 points, 3 rebounds, 6 steals; Carly Cerasani 8 points, 2 steals; Sydney Johnson 9 points; Allie Schewerthoffer 5 points, 6 rebounds, 2 steals.

K (12-3): Libby Snyder 21 points.

Oakfield-Alabama 64, Holley 26

OA (13-2): Kelsey Schlaganhauf 14 points; Makena Reding 10 points.

Holley is 4-11.

Alexander 65, Attica 58

Alex (8-7): Alyssa Kramer 15 points; Riley Powell 12 points; Natalie Whitmore 12 points.

Att (10-6): Chase Harding 20 points, 4 rebounds, 3 assists; Emily Gersitz 10 points, 12 rebounds.

Byron-Bergen 56, Elba 53 (OT)

BB (12-5): Sydney Reilly 16 points; Laci Sewar 16 points; Dakota Brinkman 13 points.

Elba is 11-5.

Lyndonville 56, Wheatland Chili 26

L (10-4): Ella Lewis 18 points; Addison Dillenbeck 8 points.

WC is 2-13.

Section V girls basketball scores for Monday, Jan. 31

Monroe County

Hilton 38, Irondequoit 33

I (7-8): Amiyah Nunn 9 points, 6 rebounds, 2 steals; Maeve Brennan 8 points, 9 rebounds; Daisy Smith 5 points, 7 rebounds.

H (9-6): Mallory Heise 14 points, 6 rebounds; Ella Clark 9 points, 10 rebounds; Leah Thompon 8 points, 7 rebounds.

Spencerport 54, Greece Olympia 40

GO (10-7): Nondja Nelson 17 points; Tehilyah Murray 8 points.

Olympia is 7-6.

Spencerport's Marah Auburn (40), right, pulls down an offensive rebound and goes back up for two past Olympia's Kyleigh Bathe (24), left, during their game Monday, Jan. 31, 2022 at Spencerport High School.
Spencerport's Marah Auburn (40), right, pulls down an offensive rebound and goes back up for two past Olympia's Kyleigh Bathe (24), left, during their game Monday, Jan. 31, 2022 at Spencerport High School.

Finger Lakes

Waterloo 45, Penn Yan 41

W (14-0): Morgan Caraballo 19 points; Addison Bree 11 points; Macy Carr 10 points.

PY (8-5): Jammie Decker 18 points, 19 rebounds, 2 steals; Sierra Harrison 18 points.

Non-league

Bishop Kearney 77, Bishop Ludden 56

BK (12-3): Aniya Rowe 24 points, 11 rebounds, 4 steals; Amaia Jackson 20 points, 6 rebounds; Caydence Hadley 8 points, 12 rebounds; Kaia Goode 19 points, 8 assists, 6 rebounds, 8 steals.

Pembroke 59, Albion 38

P (8-7): Olivia Breeden career-high 21 points, 2 steals; Karli Houseknecht 11 points, 5 steals; Elle Peterson 7 rebounds.

Wellsville 42, Dansville 41

Wellsville is 13-2.

D (7-8): Chelsie Tyler 12 points; Brielle Caruso 9 points.

Fillmore 33, Jasper-Troupsburg 19

Fillmore is 16-0; J-T is 3-13.

Allegany County

Genesee Valley/Belfast 48, Scio/Friendship 24

GV (12-3): Mary Hamer 20 points; Katlin Sadler 16 points.

S/F is 5-9.

Section V girls basketball scores for Saturday, Jan. 29

Monroe County

Brockport 83, Eastridge 38

B (12-4): Ella Fadale 41 points, 8 rebounds, 5 assists, 4 steals; Maeve Petitti 16 points, 5 rebounds; Ava Velletri 12 points, 8 rebounds.

Eastridge is 5-9.

Non-league

Aquinas 46, Palmyra-Macedon 37

A (7-7): Loren Green 18 points, 4 steals; Abigail Pfluke 9 points, 6 rebounds; Jade Harvey 9 points, 17 rebounds.

PM (7-7): Tatum Smyth 15 points.

Bishop Kearney 66, Baldwinsville 46

BK (11-3): Kaia Goode 16 points, 8 steals; Caydence Hadley 15 points, 16 rebounds; Klarissa Goode 12 points, 5 rebounds, 5 steals; Aniya Rowe 11 rebounds, 3 steals.

Penfield 62, Horseheads 39

P (8-5): Eva Elliot 15 points; Emily Fordham 12 points; Grace Alexander 12 points.

Weedsport 47, Mynderse 43

Mynderse is 9-4.

Hammondsport 60, Scio/Friendship 39

Hammondsport is 8-7; Scio/Friendship is 5-7.

Finger Lakes

Midlakes 58, Newark 23

M (11-4): Grace Murphy 17 points, 16 rebounds; Callie Walker 13 points 17 rebounds; Stella DelPapa 9 points; Mary Givens 9 points.

N (5-8): Ciana Galvin 8 points.

Livingston County

York 80, Mount Morris 29

MM (2-12): Sierra Somers 18 points; Briana Lang 4 points.

York is 13-2.

Pavilion 47, Caledonia-Mumford 18

P (13-1): Karlee Zinkievich 12 points, 7 assists; Lauren Kingsley 15 points, 6 rebounds.

CM (7-7): Hazell Nickerson 8 points.

Wayne County

Lyons 62, North Rose-Wolcott/Sodus 32

L (9-5): Jayla Bell 17 points, 7 steals; Imani Harder 17 points, 9 rebounds, 6 blocks, 5 steals; Kamryn Bonnell 10 points; Kara Stephens 6 points, 15 rebounds, 4 blocks.

NR-W/S is 4-9.

Section V girls basketball scores for Friday, Jan. 28

Monroe County

Victor 49, Rush-Henrietta 36

V (9-4): Grace Callahan career-high 13 points; Kaitlin Murphy 11 points; Eva Pronti 10 points.

R-H (6-7): Allison Utter 12 points.

Canandaigua 46, Spencerport 22

CA (14-1): Macy Bacon 16 points; Abbey Herod 10 points; Mya Herman 10 points.

Spencerport is 9-7.

A deflection flies by the face of Kaitlyn Gregg (24) and Alison Utter of Rush-Henrietta before ending up with Victor's Eva Pronti, who cashed in for two points on Friday night.
A deflection flies by the face of Kaitlyn Gregg (24) and Alison Utter of Rush-Henrietta before ending up with Victor's Eva Pronti, who cashed in for two points on Friday night.

Fairport 34, Penfield 26

F (11-4): Bella Pucci 14 points; Riley DeRue 5 points; 12 rebounds; Ne’vaeh Buntley 5 points, 6 rebounds.

P (7-5): Jackie Funk 8 points; Grace Alexander 7 points; Elisa Faklaris 6 points.

Pittsford Sutherland 79, Greece Athena 40

PS (11-3): Ellie Bergin 20 points; Leora Cook 15 points; Dylan Madigan 10 points; Eden Lewis 8 points.

GA (2-11): Lynia Thomas 16 points.

Webster Schroeder 57, Hilton 48

WS (9-5): Mariah Watkins 23 points; Andraia DiPisa 13 points; Julia Perales 10 points.

H (8-6): Leah Thompson 14 points.

Irondequoit 60, Webster Thomas 56 (OT)

I (7-7): Amiyah Nunn 19 points, 5 steals, 3 blocks; Leila Rosario 17 points (5 3-pointers); Aubrey Smith 10 points, 5 rebounds; Maeve Brennan 6 points, 11 rebounds; Daisy Smith 10 rebounds.

WT (5-8): Mady Kelly 18 points; Teagan Baylor 14 points; Bella Fanale 14 points.

Eastridge 72, Greece Odyssey 44

GO (2-13): Asia Philip 21 points, 11 rebounds; Jenayla Hunter 10 points, 4 rebounds, 4 steals; Sienna Tyo 8 points, 9 rebounds, 3 steals.

Eastridge is 2-13.

Pittsford Mendon 59, Churchville-Chili 28

Mendon is 12-1; C-C is 5-8.

Finger Lakes

South Seneca 52, Naples 19

N (0-11): Delaney Sauer 9 points; Danielle Clark 4 points; Adiah Northrop 4 points.

South Seneca is 5-7.

Dundee/Bradford 72, Honeoye 11

D/B (12-1): Hallie Knapp 17 points, 7 rebounds; Mikayla Shoffner 4 points, 12 rebounds; Kendall Parker 13 points, 8 assists, 6 steals; Jade Roussell 12 points, 5 rebounds; Nikki Peterson 11 points, 6 steals.

Honeoye is 1-11.

Newark 43, Wayne 25

N (5-7): Ciana Galvin 15 points; TaKyla Vaughn 12 points.

Wayne is 7-8.

Mynderse 58, Geneva 28

Mynderse is 9-3; Geneva is 0-13.

Wayne County

East Rochester 57, Williamson 37

ER (15-0): Samantha Lewis 24 points, 6 rebounds, 5 steals; Lily Funk 15 points, 11 rebounds, 6 blocks; Zarriah Eldridge 14 points, 5 rebounds, 4 steals.

W (3-7): Reagan Mangos 15 points; Paige Jordan 10 points.

Livingston County

Keshequa 46, Perry 38

K (12-4): Anna Linde 13 points, 4 steals; Ava Thayer 10 points, 3 steals; Libby Benner 8 points, 5 rebounds.

P (4-11): McKenna Kelly 14 points.

Dansville 63, Hornell 47

D (7-7): Aynsley Belcher 13 points, 11 rebounds; Chelsie Tyler 14 points; Madison Lee 22 points, 2 steals.

Hornell is 9-4.

Avon 35, Geneseo 31

A (7-7): Sarina McDowell 13 points, 9 rebounds, 3 blocks; Ali DiFranco 7 points, 6 rebounds.

G (8-7): Mary Claire Rollins 9 points; Brogan Henderson 7 points.

Warsaw 36, Le Roy 33

W (4-10): Emma Tangeman 18 points, 12 rebounds; Taylor Howard 4 points, 7 rebounds.

L (4-11): Kailyn Tresco 10 points; Lindsey Steffenilla 9 points.

Private

Northstar Christian 52, Rochester Prep 26

Northstar is 9-1; Rochester Prep is 3-9.

Genesee Region

Elba 49, Holley 19

E (11-4): Sydney Reilly 13 points; Kennedy Augello 8 points; Dakota Brinkman 8 points.

Holley is 4-10.

Kendall 30, Wheatland-Chili 27

K (12-2): Alezya Brown 15 points, 10 rebounds, 4 steals; Emma Allen 5 points; Julia Szczepanski 5 points, 10 rebounds; Elizabeth Snyder 4 points, 11 rebounds.

WC (2-12): Cheyene Whitcomb 12 points, 4 rebounds.

Oakfield-Alabama 55, Byron-Bergen 37

OA (12-2): Kelsey Schlagenhauf 16 points, 14 rebounds; Caitlin Ryan 14 points, 10 rebounds; MaKena Reding 13 points.

B-B is 11-5.

Pembroke 64, Lyndonville 63

P (7-7): Isabel Breeden 14 points, 4 rebounds; Sydney Johnson 14 points, 5 assists; Elle Peterson 5 points, 8 rebounds; Karli Houseknecht 12 points, 5 steals.

L (9-4): Ashlee Stephens 19 points; Addison Dillenbeck 15 points; Karlee Rounds 13 points.

Batavia Notre Dame 49, Attica 35

BND is 10-4; Attica is 10-5.

Allegany County

Cuba-Rushford 27, Hinsdale 13

C-R (6-9): Taylor Searle 13 points; Brynn Lavery 6 points.

Hinsdale is 0-12.

Fillmore 38, Andover/Whitesville 30

Fillmore is 15-0; A/W is 10-3.

Section V girls basketball scores for Thursday, Jan. 27

Monroe County

Pittsford Sutherland 52, Webster Thomas 50

PS (10-3): Ellie Bergin 27 points, 13 rebounds, including winning basket with 4 seconds left; Annie Dodge 12 points; Leora Cook 6 points.

WT (5-7): Mady Kelly 14 points; Ella Wambach 10 points; Teagan Baylor 10 points.

Brockport 63, Greece Arcadia 18

B (11-4): Ella Fadale 20 points; Ava Velletri 13 points; Emma Sodoma 9 points.

Arcadia is 1-14.

Brighton 64, Gates Chili 34

B (7-5): Kiara Anglin 30 points; Sadie Scott 9 points; Olivia Rush 6 points.

Gates Chili is 2-12.

Finger Lakes

Midlakes 37, Palmyra-Macedon 36

M (10-4): Stella DelPapa 11 points; Grace Murphy 10 points; Kate Mahoney 6 points, including winning 3-pointer with 19.6 seconds left; Mary Givens 6 points.

PM (7-6): Marianna Hodgins 11 points, 6 rebounds; Georgia Wirth 7 points, 7 rebounds, 2 blocks; Molly Seither 6 points, 5 rebounds, 2 steals.

Livingston County

York 58, Livonia 52

Y (12-2): Adison Plank 19 points, 4 assists; Sydnee Emerson 14 points, 7 rebounds, 3 assists; Katelyn Curry 13 points, 16 rebounds, 3 assists.

L (11-4): Kylie Buckley 17 points; Mary Kwak 11 points.

Haverling 59, Wayland-Cohocton 20

H (10-6): Meredith Czajkowski 26 points, 8 rebounds, 6 steals; Gillian Oksinski 14 points; Sydney Burns 9 points, 9 rebounds.

WC (0-13): Madison Levee 8 points; Brooke Lander 6 points.

Steuben County

Canisteo/Greenwood 57, Arkport/Canaseraga 41

C/G (13-4): Lillian Mullen 30 points, 14 rebounds, 4 steals; Peyton Peters 9 points, 9 rebounds, 5 steals; Brooke Burd 7 points, 13 rebounds, 3 blocks, 5 steals.

A/C is 9-8.

Addison 44, Hammondsport 27

Addison is 11-5; Hammondsport is 7-7.

Section V girls basketball scores for Wednesday, Jan. 26

Monroe County

Canandaigua 49, Webster Schroeder 38

CA (13-1): Mya Herman 18 points; Abbey Herod 10 points; Kyleigh Chapman 10 points; Macy Bacon 9 points.

Schroeder is 8-5.

Izzy VerHow of Webster Schroeder tries to fend off the defense by Canandaigua's Liv Schorr on Jan. 26, 2021.
Izzy VerHow of Webster Schroeder tries to fend off the defense by Canandaigua's Liv Schorr on Jan. 26, 2021.

Finger Lakes

Bloomfield 55, Honeoye 18

B (9-4): Lily Baughman 14 points; Caila McCombs 12 points; Sofie Kachmaryk 8 points; Ashlyn Wright 8 points.

H (1-10): Catelin Farrell 6 points.

Dundee/Bradford 48, Harley Allendale Columbia 24

D/B (11-1): Hallie Knapp 15 points, 17 rebounds; Kendall Parker 9 points, 5 steals; Mikayla Schoffner 8 points, 12 rebounds, 4 steals.

HAC is 10-2.

Livingston County

Le Roy 54, Letchworth 52 (OT)

Letch (4-11): Jonelle Flitcroft 20 points; Hana Gill 8 points; Morgan Brace 7 points.

Le Roy (4-10): Kailyn Tresco scores winner with 1 second left in OT; Lindsey Steffenilla 18 points.

Genesee Region

Elba 62, Lyndonville 51

E (10-4): Laci Sewar 16 points; Sydney Reilly 13 points; Dakota Brinkman 10 points.

Lyndonville is 9-3.

Holley 37, Mount Morris 32

MM (2-11): Sierra Somers 10 points; Cadence Stroud 7 points; Maria Pau Caceres 7 points.

Holley is 4-9.

Attica 43, Wheatland-Chili 35

A (10-4): Emily Gersitz 16 points; Chase Harding 13 points.

W-C is 2-11.

Non-league

East Rochester 77, Rochester Academy Charter 25

ER (14-0): Samantha Lewis 18 points, 10 rebounds, 5 steals; Lily Funk 17 points, 5 rebounds, 6 blocks; Lebria Hickman 9 points, 8 rebounds, 5 steals.

RAC is 1-6.

Aquinas 58, Rochester Prep 17

A (6-7): Abigail Pfluke 15 points, 4 steals; Loren Green 14 points, 4 steals; Layla German 8 points, 6 rebounds.

Rochester Prep is 3-8.

Byron-Bergen 29, Batavia 25

B-B is 11-4; Batavia is 2-12.

Batavia Notre Dame 46, Oakfield-Alabama 35

BND is 9-4; O-A is 11-2.

Allegany County

Houghton 22, Hinsdale 6

Houghton is 6-5; Hinsdale is 0-11.

Section V girls basketball scores for Tuesday, Jan. 25

Monroe County

Victor 42, Churchville-Chili 32

V (8-4): Olivia Eschler 7 points; Abbie Murphy 7 points; Mallory Clar 6 points; Rachel Gill 6 points.

CC (4-7): Sydney Postell 23 points; Esabella Smith 5 points.

Eastridge 56, Greece Arcadia 24

E (4-8): Nora Miller 24 points, 7 rebounds, 5 steals; Myasia Holmes 8 points, 8 rebounds, 5 steals; Madyson Fizer 6 points, 12 rebounds, 5 steals, 5 blocks.

A (1-13): Island Miles 10 points.

Rush-Henrietta 56, Irondequoit 54

RH (6-6): Avery Roberts 15 points, 7 steals; Alivia Day 13 points; Ashlyn Roberts 11 points, 5 rebounds; Ava Santiago 10 points.

I (6-7): Amiyah Nunn 25 points, 6 steals; Daisy Smith 8 points, 10 rebounds.

Rush-Henrietta guard Alivia Day drives to the basket.
Rush-Henrietta guard Alivia Day drives to the basket.

Livingston County

Letchworth 46, Wayland-Cohocton 44

L (4-10): Morgan Brace 16 points, 6 rebounds; Delaney Bean 7 points, 7 rebounds.

WC (0-12): Kelly Pickard 15 points.

Pavilion 62, Hornell 61

P (12-1): Karlee Zinkievich 29 points (6 3-pointers), 8 assists; Shea Amberger 26 points, 8 rebounds; Lauren Kingsley 15 points, 8 rebounds.

H (9-3): Jordy Dyring 12 points; Jane Spitulnik 12 points; Maddie Moore 12 points.

Non-league

Bishop Kearney 85, The Park School 20

BK (10-3): Amaia Jackson 21 points, 6 rebounds, 4 steals; Kaia Goode 20 points, 8 assists, 6 rebounds, 11 steals; Caydence Hadley 13 points, 14 rebounds; Aniya Rowe 10 points, 11 assists, 13 rebounds.

Hilton 61, Dansville 46

H (8-5): Mallory Heise 20 points, 5 assists; Ella Clark 15 points, 7 rebounds; Maddie Johnson 9 points.

D (6-7): Brielle Caruso 12 points; Chelsie Tyler 9 points.

Le Roy 59, Wheatland-Chili 43

L (3-10): Kailyn Tresco 22 points, 4 rebounds; Abby Allen 10 points, 8 steals; Lindsey Steffenilla 4 points, 9 rebounds.

Wheatland-Chili is 2-10.

Keshequa 50, Arkport/Canaseraga 38

K (11-4): Libby Benner 21 points, 7 rebounds; Julia Wilkins 15 points, 4 rebounds, 6 steals; Ava Thayer 4 points, 6 rebounds, 2 steals.

A/C is 9-7.

Greece Athena 71, East High 48

GA (2-10): Lynia Thomas 29 points; Mariah Freeman 15 points; Lauren Branagan 13 points.

E (6-7): D’Niah Johnson 15 points; Imani Oliver 1 points; Ali’Yana Robinson 11 points.

Attica 44, Perry 41

A (9-4): Chase Harding 21 points; Emily Gersitz 11 points, 10 rebounds; Victoria Walker 6 points, 5 assists, 2 steals.

P (4-10): McKenna Kelly 18 points; Brooke Westfall 8 points; Jayden McClurg 6 points.

Webster Thoms 60, Newark 44

WT (5-6): Mady Kelly 24 points; Bella Fanale 11 points; Mary Marrapese 10 points.

N (4-7): Ciona Glavin 19 points.

Wellsville 51, Haverling 41

W (12-2): Marley Adams 17 points; Emily Costello 13 points.

H (9-6): Keegan Smith 8 points; Emma Luckenbach 7 points, 9 rebounds; Sydney Burns 6 points, 8 rebounds.

Byron-Bergen 67, Greece Odyssey 30

BB is 10-4; Odyssey is 2-12.

Allegany County

Andover/Whitesville 64, Alfred-Almond 10

A/W (10-2): Vanessa Hall 22 points; Rachel Jackson 12 points; Maria Riloba 9 points.

A-A is 0-10.

Fillmore 51, Hinsdale 16

Fillmore is 14-0; Hinsdale is 0-10.

Section V girls basketball scores for Monday, Jan. 24

Monroe County

Irondequoit 57, Gates Chili 35

I (6-6): Amiyah Nunn 20 points, 6 steals; Leila Rosario 15 points; Daisy Smith 7 points; Maeve Brennan 8 rebounds, 4 blocks.

GC (2-10): India Williams 12 points, 8 rebounds.

Canandaigua 63, Greece Athena 25

CA (12-1): Mya Herman 20 points; Kayla Taylor 10 points; Kyleigh Chapman 9 points.

Athena is 1-10.

Hilton 60, Penfield 56

H (7-5): Cadets hit 7 3-pointers to rally from 31-18 halftime deficit; Ella Clark 24 points, 6 rebounds; Mallory Heise 20 points, 5 assists; Riley Letta 7 points.

P (7-4): Kennedy Cone 15 points.

Finger Lakes

Waterloo 39, Midlakes 28

W (13-0): Jazzmyn Lewis 11 points; Morgan Caraballo 9 points; Natalie DiSanto 7 points; Giavanna White-Principio 7 points.

M (9-4): Callie Walker 6 points, 18 rebounds; Mary Givens 6 points; Stella DelPapa 6 points.

Mynderse 78, South Seneca 15

M (8-3): Maddie Verkey 13 points, 8 steals; Julia Jacobs 13 points; Haley Mosch 12 points, 6 rebounds; Bella Ferrara 10 points, 7 rebounds; Megan Marley 11 points, 5 rebounds, 4 assists.

SS (4-7): Chloe Scott 4 points.

Wayne County

Lyons 48, Gananda 37

L (8-5): Jayla Bell 20 points, 7 rebounds, 4 blocks, 6 steals; Imani Harder 14 points, 7 rebounds, 5 blocks; Kara Stephens 4 points, 11 rebounds, 5 steals.

Gananda is 5-7.

Red Creek 48, Williamson 44

RC (2-11): Mackenzie Ferguson 25 points, 17 rebounds; Madalyn Mayville 4 points, 10 rebounds; Alexandria Cleveland 8 points, 3 steals.

Williamson is 1-5.

Non-league

East Rochester 57, Palmyra-Macedon 55

ER (13-0): Lily Funk 18 points, 4 rebounds, 3 blocks, 2 steals; Samantha Lewis 17 points, 4 rebounds; Zarriah Eldridge 14 points, 6 rebounds, 7 steals.

PM (7-5): Tatum Smyth 13 points, 6 assists, 7 rebounds, 3 steals; Molly Seither 12 points, 3 assists, 3 rebounds; Ryley Trail 12 points, 9 rebounds; Marianna Hodgins 10 points, 11 rebounds, 2 steals.

Oakfield-Alabama 61, Batavia 34

B (2-11): Jaylene Dersham 10 points, 4 rebounds, 3 steals; Julia Preston 8 points, 4 rebounds.

O-A is 11-1.

Scio/Friendship 67, Mount Morris 56

MM (2-10): Sierra Somers 28 points; Mckenzie Ryan 8 points; Maria Pau Caceres 8 points.

S/F is 5-6.

Holley 42, Barker-VI 23

Holley is 3-9.

Section V girls basketball results for Saturday, Jan. 22

Monroe County

Canandaigua 45, Pittsford Sutherland 34

CA (11-1): Mya Herman 18 points; Abbey Herod 10 points; Kyleigh Chapman 7 points.

PS (9-3): Ellie Bergin 14 points; Leora Cook 7 points.

Pittsford Mendon 52, Cicero-North Syracuse 48 (2OT)

PM (9-1): Anaya Coleman 17 points; Bridget Miller 11 points; Dani Strauf 9 points.

Brockport 64, Greece Athena 48

B (10-4): Ella Fadale 30 points, 10 rebounds; Emma Sodoma 15 points; Ava Velletri 9 points, 12 rebounds, 5 assists.

Athena is 1-8.

Spencerport Tournament championship

Spencerport 43, Churchville-Chili 39

S: Erica Beaty (MVP) 12 points, 12 rebounds; Emma Taylor named to all-tournament team.

CC: Sydney Postell named to all-tournament team.

Finger Lakes

Harley Allendale Columbia 64, South Seneca 46

HAC (10-1): Chloe Fowler 20 points, 8 assists; Anna Thomas 19 points, 11 assists, 12 steals; Eliza Nicosia 15 points, 12 rebounds.

South Seneca is 4-6.

Red Jacket 44, Naples 17

RJ (3-9): Emily Record 16 points; Isabelle McHugh 14 points.

N (0-9): Adiah Northrop 13 points.

Livingston County

York 70, Le Roy 34

Y (11-2): Kaitlyn Holland 18 points, 11 rebounds, 3 blocks; Sydnee Emerson 16 points, 6 rebounds, 4 assists; Tessa Rodwell 12 points, 6 rebounds; Adison Plank 10 points, 5 rebounds, 3 blocks; Katelyn Curry 10 points, 5 rebounds, 4 assists.

L (2-10): Kailyn Tresco 12 points; Kenna MacKenzi 5 points, 6 rebounds; Lindsey Steffenilla 5 points, 7 rebounds.

Genesee Region

Elba 62, Attica 59

A (8-4): Emily Gersitz 21 points; Chase Harding 13 points; Emily Gadd 10 points.

E (9-4): Adrianna Long 14 points; Kennedy Augello 14 points; Laci Sewar 10 points; Dakota Brinkman 10 points; Sydney Reilly 10 points.

Byron-Bergen 53, Holley 20

BB (9-4): Kendall Phillips 11 points; Olivia Senf 8 points.

Holley is 2-9.

Non-league

Hornell 57, Aquinas 47

Hornell is 9-2; Aquinas is 5-7.

Caledonia-Mumford 45, Gananda 39

Cal-Mum is 7-6; Gananda is 5-6.

Scio/Friendship 40, Lima Christian 16

S/F is 4-6; Lima Christian is 3-5.

Section V girls basketball results for Friday, Jan. 21

Monroe County

Churchville-Chili 50, Brockport 47

CC (4-5): Sydney Russell 20 points; Haley Leonard 12 points; Layla Jackson 11 points.

Brockport is 9-4.

Fairport 64, Victor 50

F (10-4): Bella Pucci 27 points, 5 rebounds; Ne’vaeh Buntley 18 points, 5 rebounds; Ella Meabon 14 points, 13 rebounds, 3 steals.

V (7-4): Kaitlin Murphy 15 points.

Eastridge 56, Greece Olympia 51

GO (7-5): Shania Estrich 17 points; Nondja Nelson 16 points.

E (3-8): Nora Miller 19 points, 6 steals; Ada Krupa 15 points.

Penfield 74, Webster Schroeder 62 (2OT)

P (7-3): Jackie Funk 20 points; Kennedy Cone 19 points; Eva Elliot 12 points.

Schroeder is 8-4.

Hilton 49, Rush-Henrietta 40

H (6-5): Ella Clark 17 points; Maddie Johnson 9 points; Riley Letta 8 points; Leah Thompson 8 points, 10 rebounds.

R-H (3-6): Avery Roberts 14 points.

Honeoye Falls-Lima 51, Batavia 25

HF-L (9-4): Teagan Kamm 14 points, 11 rebounds; Shaye Angelo 9 points; Clare Ruff 5 points, 6 assists.

Batavia is 2-10.

Finger Lakes

Palmyra-Macedon 43, Newark 27

PM (7-4): Tatum Smyth 14 points; Marianna Hodgins 11 points; Ryley Trail 6 points.

N (4-6): Ciana Galvin 9 points; Brooklyn Graham 4 points; Milleniyah Glanton 4 points.

Penn Yan 44, Mynderse 22

PY (8-4): Sierra Harrison 15 points; Jammie Decker 11 points, 13 rebounds; Kaley Griffin 9 points.

M (7-3): Maddie Verkey 6 points.

Wayne 43, Geneva 30

W (7-7): Aly Johnson 12 points; Sidnee Burlee 11 points; Emily Pratt 7 points.

G (0-12): Grace Validzic 4 points, 16 rebounds; Maddie Martinez 8 points, 7 rebounds; Rylie McGhan 11 points, 3 steals; Allie Good 6 points.

Livingston County

Keshequa 67, Mount Morris 23

K (10-4): Libby Benner 15 points, 10 rebounds, 2 blocks, 3 steals; Anna Linde 12 points; Aurora Sabins 11 points, 8 rebounds, 4 steals; Ava Thayer 11 points, 5 steals; Julia Watkins 11 points, 6 rebounds.

MM (2-9): Sierra Somers 11 points; Cadence Stroud 6 points.

Livonia 57, Haverling 45

H (9-5): Keegan Smith 16 points, 11 rebounds; Raegan Faulkner 12 points, 3 rebounds; Sydney Burns 7 points, 4 assists.

L (11-3): Kylie Buckley 25 points; Kelsey Stewart 12 points; Libby Kawak 9 points.

Geneseo 25, Warsaw 21

G (8-6): Tessa Reilly 11 points; Emily Lamb 5 points.

W (3-10): Alyssa Jones 6 points, 4 rebounds; Emma Tangeman 4 points, 11 rebounds.

Pavilion 66, Perry 31

Pav (11-1): Lauren Kingsley 20 points (becomes third player in school history to score 1,000 career points); Karlee Zinkievich 18 points; Paige Landers 14 points; Shea Amberger 10 points.

Perry (4-9): McKenna Kelly 13 points; Emma Dorocha 5 points.

Avon 38, Letchworth 14

A (6-7): Sarina McDowell 10 points, 6 rebounds; Ali DiFranco 11 points, 6 rebounds, 3 steals; Emma Bondgren 5 points, 5 rebounds.

L (3-10): Phoebe Conklin 8 points; Morgan Brace 5 points.

Dansville 69, Wayland-Cohocton 17

D (6-6): Aynsley Belcher 30 points; Kali Meyer 10 points.

Way-Co is 0-11.

Steuben County

Canisteo-Greenwood 63, Alfred-Almond 10

CG (12-4): Lillian Mullen 27 points, 4 rebounds, 8 steals; Brooke Burd 12 points, 7 rebounds, 4 blocks; Bailey Mullen 9 points, 4 rebounds, 4 steals.

A-A is 0-9.

Prattsburg/Avoca 35, Jasper-Troupsburg 29

P/A is 9-6; J-T is 2-11.

Allegany County

Cuba-Rushford 41, Houghton 30

C-R (5-8): Taylor Searle 22 points; Gabby Kranock 6 points.

Houghton is 5-5.

Andover/Whitesville 52, Hinsdale 14

A/W (9-2): Vanessa Hall 28 points; Maria Riloba 9 points; Gabbi Hall 6 points.

Hinsdale is 0-9.

Section V girls basketball scores for Thursday, Jan. 20

Monroe County

Webster Thomas 64, Gates Chili 39

WT (4-6): Bella Fanale 17 points, 10 rebounds; Mady Kelly 16 points; Teagan Baylor 14 points; Mary Marrapese 10 points.

GC (2-9): India Williams 16 points.

Finger Lakes

Honeoye 46, Naples 39

N (0-7): Adiah Northrop 17 points; Delaney Sauer 6 points.

Honeoye is 1-9.

Dundee/Bradford 41, Bloomfield 37

D/B (10-1): Hallie Knapp 11 points; Kailey Yeoman 9 points, 8 steals; Mikayla Schoffner 6 points, 6 rebounds.

Bloomfield is 7-4.

Marcus Whitman 33, Red Jacket 18

MW (6-5): Oliva Herod 10 points, 3 assists, 3 steals, 5 rebounds; Natalie Cotroneo 9 points, 3 steals; Katie Bootes 6 points, 4 steals; Lily Carroll 6 points, 3 steals, 15 rebounds.

RJ is 2-9.

East Rochester's Samantha Lewis (3), front, scrambles for the loose ball after a collision with Clyde-Savannah's Taylor Carnevale (5), back, sent them both to the floor during their game Thursday, Jan. 20, 2022 at East Rochester High School.
East Rochester's Samantha Lewis (3), front, scrambles for the loose ball after a collision with Clyde-Savannah's Taylor Carnevale (5), back, sent them both to the floor during their game Thursday, Jan. 20, 2022 at East Rochester High School.

Wayne County

East Rochester 60, Clyde-Savannah 39

ER (12-0): Zarriah Eldridge 14 points, 3 steals; Lily Funk 12 points, 8 rebounds; Lebria Hickman 12 points, 10 rebounds, 3 steals; Aniyah Eldridge 10 points, 4 steals; Samantha Lewis 10 points, 8 rebounds, 7 steals.

C-S is 11-2.

Non-league

Mercy 74, Wilson 20

M (8-6): Lauren Loiacono 12 points, 3 rebounds; Sophie Dearcop 9 points; Jaylynn Haeusser 8 points, 10 rebounds; Lucy Cotrupe 7 points, 7 points.

Wilson is 4-8.

Bishop Kearney 50, Edison 8

BK (9-3): Kaia Goode 20 points, 9 rebounds, 9 steals; Amaia Jackson 10 points, 5 steals; Aniya Rowe 7 points, 11 rebounds, 3 steals.

Edison is 0-10.

School of the Arts 64, Greece Odyssey 49

GO (2-11): Asia Philip 19 points, 8 rebounds; Sienna Tyo 13 points, 7 rebounds; Jenayla Hunter 12 points.

SOTA is 5-6.

Mount Morris 57, Lima Christian 30

MM (2-8): Sierra Somers 27 points; Briana Lang 15 points.

Lima Christian is 3-4.

Genesee Region

Elba 59, Pembroke 44

E (8-4): Dakota Brinkman 17 points; Laci Sewar 15 points.

P (6-7): Elle Peterson 15 points, 5 rebounds; Carly Cerasani 6 points, 7 rebounds; Isabel Breeden 8 points.

Byron-Bergen 43, Alexander 34

B-B is 8-4; Alexander is 7-7.

Holley 36, Wheatland-Chili 21

Holley is 2-8; W-C is 1-9.

Kendall 33, Batavia Notre Dame 19

K (11-2): Alezya Brown 11 points, 8 rebounds, 3 assists, 3 steals; Libby Snyder 10 points, 13 rebounds, 3 steals, 4 blocks; Julia Szczepanski 6 points, 8 rebounds.

BND (8-4): Avelin Tomidy 8 points, 10 rebounds.

Lyndonville 57, Attica 54

Lyndonville is 9-2; Attica is 8-3.

Allegany County

Bolivar-Richburg 39, Hinsdale 16

B-R is 3-10; Hinsdale is 0-8.

Fillmore 60, Scio/Friendship 14

Fillmore is 13-0; Scio/Friendship is 3-6.

Section V girls basketball results for Wednesday, Jan. 19

Monroe County

Canandaigua 68, Gates Chili 21

CA (10-1): Mya Herman 23 points, 7 steals; Kyleigh Chapman 16 points, 6 blocks.

Gates is 2-8.

Greece Olympia 55, Greece Arcadia 36

Olympia (7-4): Shania Estrich 19 points; Nondja Nelson 13 points; Tehilyah Murray 11 points.

Arcadia (1-11): Island Miles 20 points; Katelyn Geraci 5 points.

Finger Lakes

Midlakes 74, Geneva 19

M (9-3): Grace Murphy 18 points; Stella DelPappa 14 points; Mary Givens 14 points; Callie Walker 13 points.

G (0-11): Grace Validzic 5 rebounds; Rylie McGhan 11 points; Maddie Martinez 1 points, 9 rebounds; Danielle O’Brien 5 points.

Waterloo 83, Newark 24

W (12-0): Macy Carr 24 points; Addison Bree 14 points; Jazzmyn Lewis 12 points; Morgan Caraballo 10 points.

Newark is 4-5.

Palmyra-Macedon 38, Penn Yan 35

PM (6-4): Marianna Hodgins 15 points; Taryn Goodness 6 points; Molly Seither 5 points.

PY (7-4): Sierra Harrison 15 points; Jammie Decker 9 points.

Mynderse 50, Wayne 23

M (7-2): Maddie Verkey 13 points, 11 steals; Haley Mosch 9 points, 8 rebounds.

W (6-7): Sam Branner 5 points.

Non-league

Victor 49, Dansville 34

V (7-3): Rachel Gill 13 points; Kaitlin Murphy 11 points.

D (5-6): Aynsley Belcher 8 points; Madison Lee 6 points; Brielle Caruso 6 points.

Aquinas 54, Webster Thomas 51

WT (3-6): Bella Fanale 17 points; Mady Kelly 14 points.

Aquinas is 5-6.

Rush-Henrietta 50, East High 49

RH (5-5): Avery Roberts 15 points, 3 steals; Alivia Day 11 points, 4 rebounds, 3 steals; Kate Gregg 10 rebounds; Cassidy Pearce 9 points, 7 rebounds.

East is 6-6.

Northstar Christian 52, Rochester School of the Deaf 35

Northstar is 8-1; School of the Deaf is 0-3.

Livingston County

York 74, Letchworth 25

Y (10-2): Sydnee Emerson 19 points, 8 rebounds, 3 assists, 3 steals; Kaitlyn Holland 15 points, 7 rebounds, 2 blocks; Adison Plank 12 points, 7 rebounds.

L (3-9): Morgan Brace 8 points.

Pavilion 54, Le Roy 37

P (10-1): Karlee Zinkievich 20 points, 6 assists; Lauren Kingsley 24 points, 14 rebounds; Shea Amberger 6 points, 9 rebounds.

L (2-10): Kenna MacKenzie 14 points; Kailyn Tresco 6 points.

Keshequa 65, Warsaw 38

K (9-4): Libby Benner 20 points; Anna Linde 12 points; Kelsey Davis 12 points; Julia Wilkins 10 points.

W (2-10): Taylor Howard 10 rebounds; Emma Tangeman 13 points; Alyssa Jones 6 points, 5 rebounds.

Avon 39, Perry 31

A (5-7): Sarina McDowell 23 points, 13 rebounds, 2 steals; Kennedy Fries 6 points, 5 rebounds, 2 steals; Ali DiFranco 6 points, 3 rebounds.

P (4-8): McKenna Kelly 10 points; Lydia Conway 7 points; Sydney Hnat 6 points.

Geneseo 41, Caledonia-Mumford 37

G (7-6): Mary Claire Rollins 18 points; Tessa Reilly 6 points.

C-M (6-6): Hazel Nickerson 18 points, 17 rebounds.

Steuben County

Canisteo-Greenwood 70, Hammondsport 40

C-G (11-4): Lillian Mullen 39 points, 8 rebounds, 3 steals; Brooke Burd 18 points, 13 rebounds, 6 blocks.

Hammondspsort is 6-5.

Jasper-Troupsburg 55, Campbell-Savona 27

J-T is 2-10; C-S is 1-13.

Allegany County

Genesee Valley/Belfast 54, Cuba-Rushford 42

C-R (4-8): Taylor Searle 25 points; Lillian Forward 6 points; Aleah Demick 6 points.

GV/B is 9-3.

Section V girls basketball scores for Tuesday, Jan. 18

Monroe County

Honeoye Falls-Lima 46, Pittsford Sutherland 44

PS (9-2): Ellie Bergin 21 points, 9 rebounds, 3 steals; Leora Cook 14 points, 8 rebounds.

HFL (8-4): Teagan Kamm 17 points, 18 rebounds; Caroline Smith 6 points, 10 rebounds; Clare Ruff 8 points, 6 assists, scores winner with 4.9 seconds remaining.

Webster Schroeder 79, Greece Athena 39

WS (8-3): Mariah Watkins 22 points; Bria Watkins 19 points.

Athena is 1-7.

Hilton 57, Spencerport 32

H: Ella Clark 17 points; Leah Thompson 14 points, 13 rebounds; Mallory Heise 11 points, 7 steals.

S: Makenna Stacey 13 points.

Finger Lakes

Marcus Whitman 37, Naples 12

MW (5-5): Olivia Herod 13 points, 6 steals, 4 assists; Katie Bootes 12 points, 6 steals; Lily Carroll 6 points.

Naples is 0-6.

Wayne County

North Rose-Wolcott/Sodus 55, Red Creek 32

RC (1-10): Madalyn Mayville 12 points, 4 rebounds, 3 steals; Alexandria Cleveland 8 points, 4 steals; Mackenzie Ferguson 6 points, 18 rebounds.

NR-W/S (3-8): Emma Grace humbert 28 points; Hailey Peters 11 points.

Clyde-Savanna 55, Gananda 48

C-S is 11-1; Gananda is 5-5.

Non-league

Fairport 56, Mercy 46

F (9-4): Riley DeRue 16 points, 11 rebounds, 3 blocks, 4 steals; Bella Pucci 14 points, 4 blocks; Ne’vaeh Buntley 13 points, 7 rebounds; Ella Meabon 13 points, 10 rebounds.

M (7-6): Libby McDonough 15 points, 7 rebounds; Audrey Hintz 13 points, 7 rebounds; Karli Harnischfeger 8 points, 3 rebounds, 3 steals.

Irondequoit 58, Frontier-VI 40

I (5-5): Amiyah Nunn 16 points, 5 rebounds; Leilah Rosario 13 points; Daisy Smith 12 points, 6 rebounds.

Greece Olympia 57, Rochester Prep 31

GO (6-4): Shania Estrich 26 points; Tehilyah Murray 14 points; Nondja Nelson 9 points.

RP (1-7): Delia Cruz 9 points; Jade Rivera 9 points.

Harley Allendale Columbia 53, Rochester Academy Charter 49

HAC (8-1): Eliza Nicosia 24 points, 20 rebounds, 5 blocks; Anna Thomas 13 points, 5 assists, 8 rebounds, 6 steals; Chloe Fowler 10 points, 9 rebounds.

RAC is 1-5.

Genesee Region

Attica 54, Byron-Bergen 53

A (8-2): Emily Gersitz 20 points, 13 rebounds; Chase Harding 12 points, 7 rebounds, 5 assists, 3 steals; Emily Gadd 12 points, 9 rebounds.

B-B (7-4): Dayanara Caballero 11 points.

Pembroke 54, Wheatland-Chili 35

P (6-6): Elle Peterson 14 points, 11 rebounds, 3 steals; Karli Houseknecht 13 points, 6 steals; Isabel Breeden 8 points, 8 rebounds.

W-C is 1-8.

Elba 54, Kendall 42

E (7-4): Dakota Brinkman 18 points; Laci Sewar 12 points; Kenndy Augello 10 points.

K (10-2): Elizabeth Snyder 17 points; Aleyza Brown 14 points.

Alexander 49, Batavia Notre Dame 35

Alexander is 7-6; BND is 8-3.

Allegany County

Scio/Friendship 35, Bolivar-Richburg 33

S/F is 3-5; B-R is 2-10.

Fillmore 43, Hinsdale 9

Fillmore is 12-0; Hinsdale is 0-7.

Section V girls basketball scores for Sunday, Jan. 16

Non-league

Bishop Kearney 75, Saratoga Springs 52

BK (7-3): Amaia Jackson 22 points; Kaia Goode 19 points; Aniya Rowe 15 points; Klarissa Goode 11 points.

Section V girls basketball scores for Saturday, Jan. 15

Monroe County

Pittsford Sutherland 51, Brockport 41

PS (9-1): Ellie Bergin 26 points; Leora Cook 7 points.

Brockport is 9-3.

Honeoye Falls-Lima 74, Eastridge 30

HFL (7-4): Teagan Kamm 18 points, 18 rebounds, 3 steals; Whitley Easton 17 points; Clare Ruff 10 points, 6 assists, 9 steals.

E (2-8): Nora Miller 22 points, 10 rebounds, 3 blocks; Ada Krupa 4 points, 7 rebounds.

Non-league

Bishop Kearney 60, Shenendehowa 44

BK (6-3): Kaia Goode 21 points; Klarissa Goode 11 points; Caydence Hadley 11 points.

Penfield 45, Mercy 32

P (6-3): Elisa Faklaris 12 points; Jackie Funk 11 points; Eva Elliot 8 points.

M (7-5): Audrey Hintz 15 points, 13 rebounds; Libby McDonough 10 points, 3 rebounds; Karli Harnischfeger 5 points, 4 rebounds, 4 steals.

Warsaw 41, Arkport/Canaseraga 38

W (3-8): Emma Tangeman 22 points, 15 rebounds; Mattelyn Heim 6 points, 6 rebounds.

A/C (8-5): Caitlyn Gilman 16 points; Emily Pfaff 9 points.

East High 62, Greece Arcadia 40

E (6-5): Ali’Yana Robinson 18 points, 5 steals; Imani Oliver 17 points, 7 assists, 3 steals; Jiasia Norris 5 points, 8 rebounds.

GA (1-10): Katelyn Geraci 9 points, 5 rebounds; Aimee Turner 9 points, 8 rebounds; Stef Martinez-Munoz 7 points, 11 rebounds.

Wellsville 60, Hornell 35

W (10-2): Marley Adams 11 points, 12 rebounds, 6 assists; Jaelyn Knapp 11 points, 4 rebounds; Emily Costello 10 points, 11 rebounds; Makenna Dunbar 9 points, 11 rebounds.

H (8-2): Lillian Hoyt 13 points; Jane Spitulnik 3 points, 10 rebounds; Selena Maldonado 7 points, 7 rebounds.

Livingston County

Livonia 67, Dansville 50

L (9-3): Kylie Buckley 34 points, 16 rebounds, 5 blocks, 3 steals; Libby Kwak 15 points, 5 rebounds; Kelsey Stewart 8 rebounds, 4 rebounds.

D (5-5): Madison Lee 14 points; Chelsie Tyler 12 points.

Wayne County

Clyde-Savannah 71, Lyons 59

CS (10-1): Jaida Larsen 30 points, 12 rebounds; Kelsie DiSanto 16 points, 15 rebounds; Kylie Paylor 13 points, 4 rebounds, 3 steals.

L (7-5): Jayla Bell 22 points, 10 rebounds, 3 blocks, 3 steals; Kamryn Bonnell 17 points, 8 rebounds.

Allegany County

Genesee Valley/Belfast 46, Jasper-Troupsburg 36

JT (1-10): Kayla Atherton 11 points; Zoe Cornell 8 points; Natalie Cornell 7 points.

GV/B is 8-3.

Fillmore 34, Canisteo-Greenwood 33

CG (10-4): Lillian Mullen 12 points, 4 rebounds, 7 steals; Bailey Mullen 11 points; Brooke Burd 8 points, 8 rebounds, 5 blocks.

Fillmore is 11-0.

Section V girls basketball scores for Friday, Jan. 14

Monroe County

Victor 53, Penfield 49

P (5-3): Elisa Faklaris 18 points; Kennedy Cone 12 points; Eva Elliot 7 points.

V (6-3): Kaitlyn Murphy 22 points; Eva Pronti 13 points.

Fairport 73, Hilton 56

F (8-4): Ne’vaeh Buntley 22 points, 10 rebounds; Bella Pucci 22 points, 5 assists; Ella Meabon 19 points, 7 rebounds, 6 assists.

H (4-5): Mallory Heise 21 points; Ella Clark 11 points; Leah Thompson 11 points.

Greece Olympia 72, Greece Odyssey 40

Odyssey (2-9): Janayla Hunter 18 points; Asia Philip 12 points, 11 rebounds; Sienna Tyo 8 points.

Olympia (5-4): Shania Estrich 22 points; Kyleigh Bathe 10 points; Nondja Nelson 10 points.

Webster Schroeder 61, Rush-Henrietta 40

WS (7-3): Mariah Watkins 17 points, 10 rebounds; Julia Perales 12 points; Bria Watkins 9 points; Andraia DiPisa 9 points.

R-H (4-5): Avery Roberts 19 points.

Lily Baughman of Bloomfield goes in for a lay up in the second quarter on Friday night.
Lily Baughman of Bloomfield goes in for a lay up in the second quarter on Friday night.

Finger Lakes

Dundee/Bradfod 48, Marcus Whitman 37

D/B (9-1): Kailey Yeoman 16 points; Hailie Knapp 15 points, 8 rebounds; Jade Roussell 6 points, 7 rebounds.

MW (4-5): Natalie Cotroneo 15 points; Olivia Herod 14 points, 5 steals, 3 assists.

Waterloo 49, Mynderse 42

W (11-0): Morgan Caraballo 24 points; Addison Bree 9 points; Macy Carr 6 points; Natalie DiSanto 6 points.

M (6-2): Mackenzie Higby 15 points, 3 assists; Bridget Miller 16 rebounds, 4 assists.

Penn Yan 41, Wayne 20

PY (7-3): Sierra Harrison 17 points; Kaley Griffin 10 points; Jammie Decker 5 points, 16 rebounds.

W (6-6): Riley Simpson 8 points; Allie Chimenti 5 points.

Palmyra-Macedon 70, Geneva 12

P-M (5-4): Tatum Smyth 19 points, 5 rebounds, 4 assists, 2 steals; Marianna Hodgins 14 points, 7 rebounds, 2 blocks; Georgia Wirth 12 points, 4 assists, 4 rebounds.

G (0-10): Madison Martinez 5 points, 6 rebounds; Grace Validzic 4 points, 5 rebounds.

South Seneca 57, Honeoye 20

SS is 3-5; Honeoye is 0-9.

Livingston County

Geneseo 43, Letchworth 28

G (6-6): Mary Claire Rollins 14 points; Emily Lamb 8 points; Morgan Wolcott 7 points.

L (3-8): Morgan Brace 14 points; Phoebe Conklin 9 points.

Avon 54, Le Roy 48

L (2-8): Kailyn Tresco 16 points, 5 rebounds; Abby Allen 14 points; Kenna MacKenzie 12 points, 5 rebounds.

A (4-7): Sarina McDowell 24 points, 8 rebounds, 4 steals; Ali DiFranco 13 points, 4 rebounds; Kennedy Fries 8 points, 5 rebounds.

York 53, Pavilion 27

Y (9-2): Sydnee Emerson 21 points (5 3-pointers); Cierra Smith 10 points; Katelyn Curry 8 points, 9 rebounds; Tessa Rodwell 5 points, 8 rebounds.

P (9-1): Lauren Kingsley 8 points, 7 rebounds; Shea Amberger 6 points, 7 rebounds.

Perry 53, Mount Morris 21

MM (1-8): Sierra Somers 13 points.

Perry is 4-7.

Wayne County

East Rochester 55, Gananda 46

ER (11-0): Lily Funk 19 points, 8 rebounds; Zarriah Eldridge 18 points, 6 assists, 4 steals; Aniyah Eldridge 7 points, 4 steals; Samantha Lewis 7 points, 11 rebounds, 4 steals.

Gananda is 5-4.

Non-league

Aquinas 77, Edison 11

A (4-6): Loren Green 18 points, 8 rebounds; Abigail Pfluke 16 points; Molly O’Toole 13 points; Jade Harvey 11 points, 4 rebounds.

Edison is 0-8.

Harley Allendale Columbia 47, North Rose-Wolcott/Sodus 35

HAC (7-1): Chloe Fowler 20 points, 8 rebounds, 4 steals; Eliza Nicosia 12 points, 10 rebounds, 7 blocks; Anna Thomas 7 points, 8 assists, 5 steals.

NR-W/S (2-8): Emma Grace Humbert 20 points; AJ McIntyre 10 points.

Genesee Region

Byron-Bergen 58, Pembroke 48

BB (7-3): MacKenzie Senf 18 points; Ava Wagner 14 points; Dayanara Caballero 14 points.

P (5-6): Sydney Johnson 19 points, 4 assists, 4 rebounds, 3 steals; Allie Schwerthoffer 9 points, 14 rebounds; Elle Peterson 8 points, 5 rebounds.

Kendall 54, Lyndonville 38

K (10-1): Alezya Brown 17 points, 10 rebounds, 2 steals; Libby Snyder 17 points, 10 rebounds, 2 steals, 5 blocks; Emma Allen 10 points; T’Mia Kitchings 6 points, 7 rebounds.

L (8-2): Karlee Rounds 18 points, 9 rebounds.

Elba 47, Alexander 41

E (6-4): Adrianna Long 15 points; Sydney Reilly 10 points.

A (6-6): Natalie Whitmore 17 points; Alyssa Kramer 14 points.

Allegany County

Andover/Whitesville 62, Bolivar-Richburg 29

A/W is 8-2; B-R is 2-9.

Section V girls basketball scores for Thursday, Jan, 13

Monroe County

Brockport 56, Spencerport 37

B (9-2): Emma Sodoma 18 points; Ella Fadale 17 points; Ava Velletri 17 points.

Spencerport is 7-5.

Mercy 48, Honeoye Falls-Lima 47

M (7-4): Audrey Hintz 13 points, 11 rebounds, 5 blocks; Maddie Fitzgerald 10 points, 2 rebounds, 3 steals; Karli Harnischfeger 10 points, 7 steals; Libby McDonough 10 points, 4 rebounds.

HF-L is 6-4.

Greece Athena 56, Greece Arcadia 37

Athena (1-6): Lynia Thomas 22 points, Mariah Freeman 15 points, Tiara Smith 12 points.

Arcadia (1-9): Island Miles 11 points; Carly Cegielski 10 points.

Rochester City

Wilson Magnet 35, Edison Tech 33

Wilson is 4-7; Edison is 0-7.

Livingston County

Hornell 46, Haverling 41

Hav (9-4): Sydney Burns 17 points, 12 rebounds; Keegan Smith 9 points, 7 rebounds.

Horn (8-1): Lilian Hoyt 20 points; Madelyn Moore 12 points.

Caledonia-Mumford 53, Keshequa 40

K (8-4): Libby Benner 18 points, 6 rebounds, 6 steals; Aurora Sabins 12 points, 3 rebounds.

Cal-Mum is 6-5.

Private

Lima Christian 40, Rochester Prep 37

Lima Christian is 3-3; Rochester Prep is 1-6.

Steuben County

Canisteo-Greenwood 63, Jasper-Troupsburg 20

CG (10-3): Lillian Mullen 30 points, 8 rebounds, 8 steals; Brooke Burd 20 points, 19 rebounds, 4 steals; McKenna Ferris 10 points, 4 rebounds.

J-T is 1-9.

Non-league

Northstar Christian 50, Houghton 32

Northstar is 7-1; Houghton is 5-4.

Section V girls basketball scores for Wednesday, Jan. 12

Finger Lakes

Penn Yan 53, Marcus Whitman 21

PY (6-3): Kaley Griffin 17 points, 7 assists; Sierra Harrison 14 points; Hailey Trank 10 rebounds; Jammie Decker 10 rebounds.

Whitman is 4-4.

Harley Allendale Columbia 61, Honeoye 17

HAC (6-1): Eliza Nicosia 20 points, 13 rebounds; Anna Thomas 12 points, 10 assists, 12 steals; Chloe Fowler 12 points, 10 rebounds, 5 steals.

Honeoye is 0-8.

Dundee/Bradford 49, Naples 7

D/B (8-1): Kendall Parker 14 points, 10 rebounds, 10 steals; Hallie Knapp 11 points, 7 rebounds, 5 steals; Jade Roussell 8 points, 5 rebounds.

N (0-4): Adiah Northrop 5 points; Kaylee White 2 points.

Waterloo 77, Geneva 9

W (10-0): Giavanna White-Principio 20 points; Morgan Caraballo 18 points; Addison Bree 14 points.

G (0-9): Grace Validzic 7 rebounds; Maddie Martinez 2 points, 6 rebounds.

Wayne County

East Rochester 80, Marion 19

ER (10-0): Samantha Lewis 16 points, 10 rebounds, 4 steals; Lily Funk 15 points, 10 rebounds; Lebria Hickman 10 points, 20 rebounds; Aniyah Eldridge 15 points.

Marion is 1-8.

Genesee Region

Lyndonville 65, Alexander 61

Lyndonville is 8-1; Alexander is 6-5.

Non-league

Pavilion 52, Batavia Notre Dame 26

P (9-0): Karlie Zinkievich 16 points, 4 steals; Lauren Kingsley 15 points, 9 rebounds, 8 blocks, 5 steals; Shea Amberger 14 points, 14 rebounds.

BND (7-2): Avelin Tomidy 8 points; Lindsey Weidman 8 points.

Geneseo 43, Rochester Academy Charter 35

G (5-6): Tessa Reilly 8 points; Brogan Henderson 7 points.

RAC (1-4): Tione Hall 11 points; Lundyn Benjamin 19 points.

Kendall 43, Rochester Prep 13

K (9-1): Libby Snyder 12 points, 10 rebounds, 6 blocks; Alezya Brown 8 points, 4 rebounds; Kailie Regan 5 points, 8 rebounds, 5 steals.

RP (1-5): Marley Johnson 9 points, 6 rebounds, 5 steals.

Allegany County

Genesee Valley/Belfast 47, Andover/Whitesville 43

GV/B (7-3): Katlin Sadler 14 points; Mary Hamer 13 points.

Andover/Whitesville is 7-2.

Section V girls basketball scores for Tuesday, Jan. 11

Monroe County

Webster Schroeder 48, Webster Thomas 28

WS (6-3): Mariah Watkins 17 points; Bria Watkins 17 points.

WT (3-5): Mady Kelly 18 points.

Penfield 60, Brighton 16

P (5-2): Jackie Funk 12 points; Elisa Faklaris 11 points; Kennedy Cone 10 points.

Brighton is 6-5.

Canandaigua 79, Greece Odyssey 27

C (9-1): Mya Herman 20 points; Abbey Herod 12 points; Macy Bacon 11 points.

GO (2-8): Asia Philip 8 points; Jenayla Hunter 6 points.

Pittsford Sutherland 76, Eastridge 41

PS (8-1): Annie Dodge 20 points; Ellie Bergin 18 points; Eden Lewis 17 points; Leora Cook 11 points.

E (2-6): Nora Miller 21 points; Madyson Fizer 12 rebounds.

Brockport 59, Honeoye Falls-Lima 46

B (8-2): Ella Fadale 35 points; Ava Velletri 8 points; Emma Sodoma 8 points.

HF-L (6-3): Teagan Kamm 21 points; Clare Ruff 10 points.

Greece Olympia 58, Greece Athena 56

GO (4-4): Shania Estrich 21 points; Nondja Nelson 13 points; Macie Vetter 12 points.

GA (0-6): Lynia Thomas 17 points; Mariah Freeman 21 points.

Spencerport 60, Batavia 25

S (6-4): Marah Auburn 17 points, 6 rebounds.

Batavia is 1-8.

Pittsford Mendon 67, Fairport 45

Mendon is 8-1; Fairport is 7-4.

Private

Bishop Kearney 60, Mercy 37

BK (5-3): Aniya Rowe 13 points, 11 rebounds; Caydence Hadley 13 points, 14 rebounds; Amaia Jackson 12 points; Kaia Goode 11 points, 7 rebounds, 10 steals; Klarissa Goode 11 steals.

M (6-4): Libby McDonough 15 points; Audrey Hintz 8 points, 10 rebounds, 4 blocks.

Wayne County

East Rochester 71, Lyons 60

ER (9-0): Lily Funk 10 points, 14 rebounds; Zarriah Eldridge 18 points, 9 rebounds; Lebria Hickman 17 points, 10 rebounds; Samantha Lewis 14 points, 9 rebounds.

L (7-4): Jayla Bell 19 points, 11 assists, 13 rebounds, 5 steals; Kamryn Bonnell 16 points, 4 blocks, 5 steals.

Livingston County

Pavilion 67, Mount Morris 12

P (8-0): Lauren Kingsley 16 points, 8 rebounds, 7 blocks; Shea Amberger 15 points, 12 rebounds, 4 steals; Karlee Zinkievich 14 points, 7 assists, 6 rebounds; Paige Landers 10 points, 4 rebounds.

MM (1-7): Sierra Somers 4 points; Cadence Stroud 3 points.

York 60, Keshequa 45

Y (8-2): Katelyn Curry 20 points, 22 rebounds, 3 steals; Sydnee Emerson 13 points, 7 assists, 6 rebounds; Kaitlyn Holland 11 points, 7 rebounds.

K (8-3): Julia Watkins 16 points, 5 rebounds; Libby Benner 14 points, 6 rebounds, 3 steals.

Avon 32, Warsaw 17

A (3-7): Kenned Fries 9 points; Sarina McDowell 10 points.

W (2-8): Emma Tangeman 10 points.

Caledonia-Mumford 45, Perry 38

Cal-Mum is 5-5; Perry is 3-7.

Hornell 65, Wayland-Cohocton 11

Hornell is 7-1; Way-Co is 0-9.

Non-league

Newark 56, Haverling 43

N (4-4): Jayda Solomon 16 points; Isabel Robson 14 points; Ciana Galvin 13 points.

H (9-3): Meredith Czajkowski 17 points, 5 rebounds; Sydney Burns 9 points, 5 rebounds.

Wellsville 48, Canisteo-Greenwood 24

CG (9-3): Lillian Mullen 10 points, 4 rebounds, 2 steals; Brooke Burd 9 points, 7 rebounds, 4 blocks.

Wellsville is 9-2.

Genesee Region

Attica 52, Pembroke 42

A (7-2): Chase Harding 16 points, 5 rebounds, 3 assists, 3 steals; Olivia Colon Mercado 14 points, 12 rebounds; Emily Gadd 7 points, 9 rebounds.

P (5-5): Elle Peterson 10 points; Allie Schwerthoffer 10 points, 12 rebounds.

Section V girls basketball results for Monday, Jan. 10

Finger Lakes

Penn Yan 66, South Seneca 22

PY (5-3): Sierra Harrson 19 points; Kaley Griffin 16 points; Jammie Decker 11 points.

S (2-5)S: Ciera Babcock 6 points; Mackenzie Snyder 4 points; Phalyn Covert 6 points.

Non-league

Andover/Whitesville 71, Campbell-Savona 19

A/W (7-1): Vanessa Hall 38 points; Maria Riloba 10 points.

Campbell-Savona is 0-10.

Alexander 55, Geneseo 24

A (6-4): Alyssa Kramer 23 points; Melanie Pohl 11 points; Natalie Whitmore 8 points.

Geneseo is 4-6.

Lima Christian 48, Honeoye 31

Lima Christian is 2-3; Honeoye is 0-7.

Private

Northstar Christian 50, Rochester Academy Charter 36

Northstar is 6-1; RAC is 1-3.

Genesee Region

Kendall 24, Byron-Bergen 18

K (8-1): Alezya Brown 10 points, 10 rebounds, 4 steals, 2 assists; Libby Snyder 9 points, 16 rebounds, 3 steals.

B-B (6-3): Dayanara Cabarello 5 points, 6 rebounds.

Allegany County

Genesee Valley/Belfast 47, Hinsdale 22

GV/B is 6-3; Hinsdale is 0-6.

Fillmore 63, Cuba-Rushford 40

Fillmore is 9-0; C-R is 4-6.

Section V girls basketball results for Saturday, Jan. 8

Non-league

Cardinal O’Hara 45, Bishop Kearney 37

BK (4-3): Kaia Goode 15 points, Amaia Jackson 10 points.

Wellsville 45, Letchworth 20

L (3-7): Phoebe Conklin 10 points, 5 rebounds; Morgan Brace 5 points, 6 rebounds.

Wellsville is 8-2.

Attica 40, Greece Olympia 28

A (6-2): Emily Gersitz 13 points, 22 rebounds; Victoria Walker 8 points, 7 rebounds, 3 assists, 3 steals.

GO (3-4): Nondja Nelson 10 points, 5 rebounds, 3 steals; Shania Estrich 6 points, 7 rebounds, 4 steals.

Monroe County

Greece Odyssey 78, Batavia 68

GO (2-7): Asia Philip career-hight 34 points, 23 rebounds; Jenayla Hunter career-high 29 points; Sienna Tyo 9 points, 13 assists.

B (1-8): Jaimin Macdonald 17 points, 8 rebounds; Jaylen Dersham 18 points, 5 rebounds.

Finger Lakes

Mynderse 56, Newark 36

N (3-4): Isabel Robson 14 points; Xiomara Coleman 9 points.

M (6-1): MaxKenzie Higby 15 points; Bella Ferrara 11 points.

Genesee Region

Alexander 55, Warsaw 26

W (2-7): Mattelyn Heim 8 points, Emma Tangeman 8 points, 8 blocks.

Alexander is 5-4.

Section V girls basketball results for Friday, Jan. 7

Monroe County

Webster Schroeder 56, Victor 48 (OT)

WS (5-3): Mariah Watkins 20 points; Bria Watkins 14 points.

V (5-3): Eva Pronti 16 points; Kaitlin Murphy 13 points.

Canandaigua 84, Greece Arcadia 14

CA (8-1): Abbey Herod 17 points; Mya Herman 15 points; Macy Bacon 14 points; Eily Hubler 10 points.

GA: Aimee Turner 6 points.

Fairport 72, Rush-Henrietta 37

F (7-3): Ne’vaeh Buntley 22 points, 6 rebounds; Bella Pucci 21 points, 5 steals; Ella Meabon 19 points, 6 rebounds, Abi Smith 8 assists.

R-H (4-4): Avery Roberts 9 points; Cassidy Pearce 9 points.

Finger Lakes

Waterloo 55, Palmyra-Macedon 36

W (9-0): Giavanna White-Principio 17 points; Morgan Caraballo 14 points; Macy Carr 9 points.

Pal-Mac is 4-4.

Midlakes 51, Wayne 32

M (8-3): Callie Walker 12 points, 14 rebounds; Grace Murphy 12 points, Stella DelPappa 8 points.

W (6-5): Riley Simpson 11 points.

Penn Yan 76, Geneva 13

PY (4-3): Sierra Harrison 15 points; Kaley Griffin 14 points, 10 rebounds, 7 assists, 5 steals; Hannah Parsons 11 points; Jammie Decker 10 points, 7 rebounds

G (0-8): Danielle O’Brien 4 points; Grace Validzic 3 points, 8 rebounds; Maddie Martinez 3 points, 8 rebounds.

Livingston County

Pavilion 54, Livonia 42

P (7-0): Karlee Zinkievich 17 points, 5 rebounds, 4 steals; Lauren Kingsley 14 points, 19 rebounds, 7 blocks; Paige Landers 11 points; Shea Amberger 8 points, 13 rebounds.

L (7-3): Kylie Buckley 24 points; Libby Kwak 8 points.

Dansville 65, Keshequa 60

K (8-2): Libby Benner 36 points; Aurora Sabins 11 points, 9 rebounds.

D (5-4): Madi Lee 22 points; Sidney Stone 17 points; Aynsley Belcher 12 points.

York 64, Wayland-Cohocton 19

Y (7-2): Tessa Rodwell 13 points; Kaitlyn Holland 12 points, 7 rebounds, 7 steals; Sydnee Emerson 11 points, 6 assists, 5 rebounds.

WC (0-8): Kloe Azzi 6 points; Madi Levee 5 points.

Hornell 57, Perry 54

Hornell is 6-1; Perry is 3-6.

Non-league

School of the Arts 59, Mount Morris 32

MM (1-6): Sierra Somers 15 points; Maria Pau Caceres 5 points; Alysecia Young 5 points.

SOTA is 3-6.

Steuben County

Prattsburg/Avoca 48, Hammondsport 39

P/A (8-5): Kamryn Edwards 17 points; Riley Stowe 13 points.

Hammondsport is 5-4.

Allegany County

Fillmore 47, Houghton Academy 18

Fillmore is 8-0; Houghton is 5-3.

Section V girls basketball results for Thursday, Jan. 6

Monroe County

Pittsford Sutherland 53, Spencerport 44

PS (7-1): Ellie Bergen 23 points, 13 rebounds, 4 assists; Leora Cook 10 points, 8 rebounds.

S (6-4): Marah Auburn 23 points.

Brockport 81, Greece Athena 54

B (7-2): Ava Velletri 21 points, 5 assists; Ella Fadale 18 points, 9 assists, 8 rebounds, 7 steals.

Athena is 0-5.

Finger Lakes

Harley Allendale Columbia 58, Red Jacket 40

HAC (5-1): Eliza Nicosia 22 points, 12 rebounds; Anna Thomas 12 points, 10 assists, 6 steals; Chloe Fowler 9 points, 7 rebounds.

RJ (2-7): Emily Record 20 points; Maddie Chase 5 points; Natalie Lecceardone 5 points.

Rochester-City

East High 86, Wilson Magnet 32

E (5-5): Graftoneishe Bowers 21 points, 12 rebounds; Imani Oliver 16 points, 10 steals; Gabriella Brown-Sturdviant 3 13 points, 10 assists; Jaylen Giles 15 points.

Wilson is 2-7.

Non-league

Batavia Notre Dame 42, Le Roy 33

BND is 7-1; Le Roy is 2-7.

Wellsville 43, Olean-VI 34

Wellsville is 7-2.

Genesee Region

Lyndonville 45, Holley 12

Lyndonville is 7-1; Holley is 1-7.

Allegany County

Andover/Whitesville 59, Cuba-Rushford 31

CR (4-5): Taylor Searle 18 points.

Andover/Whitesville is 6-1.

Genesee Valley/Belfast 50, Bolivar-Richburg 39

GV/B (5-3): Mary Hamer 20 points; Katlin Sadler 10 points.

B-R is 2-6.

Section V girls basketball results for Wednesday, Jan. 5

Finger Lakes

Mynderse 45, Palmyra-Macedon 38

PM (4-3): Tatum Smyth 16 points; Ryley Trail 10 points; 8 rebounds; Georgia Wirth 6 points, 2 rebounds; Marianna Hodgins 11 rebounds, 3 steals.

M (5-1): McKenzie Higby 19 points (11 in 4th quarter); Maddie Verkey 14 points.

Livingston County

Keshequa 58, Letchworth 30

K (8-1): Libby Benner 19 points, 8 rebounds; Julia Wilkins 15 points, 3 blocks, 6 steals.

Letchworth is 3-6.

Geneseo 56, Mount Morris 17

G (4-5): Tessa Reilly 18 points; Mary Claire Rollins 13 points; Emily Lamb 12 points.

MM (1-5): Sierra Somers 6 points; Maria Pau Caceres 6 points.

Pavilion 52, Warsaw 27

P (6-0): Lauren Kingsley 23 points, 7 rebounds, 6 blocks; Paige Landers 11 points; Karlee Zinkievich 6 points, 6 rebounds, 5 assists; Shea Amberger 6 points, 8 rebounds, 4 steals.

W (2-6): Emma Tangeman 8 points, 7 rebounds; Carlee Hunt 6 rebounds; Leah O’Geen 9 points; Mattelyn Heim 8 points.

Avon 32, Caledonia-Mumford 29

Avon is 2-7; Cal-Mum is 4-5.

Kylie Buckley of Livonia gets inside of Mary Givens of Midlakes for a second quarter bucket on Wednesday.Photo by Jack Haley for Daily Messenger.
Kylie Buckley of Livonia gets inside of Mary Givens of Midlakes for a second quarter bucket on Wednesday.Photo by Jack Haley for Daily Messenger.

Non-league

Livonia 49, Midlakes 39

L (7-2): Kylie Buckley 17 points.

M (7-3): Grace Murphy 15 points.

Pembroke 46, Batavia 42

P (5-4): Karli Houseknecht 12 points; Isabel Breeden 11 points, 5 steals; Allie Schwerthoffer 10 points, 7 rebounds, 4 steals.

Batavia is 1-7.

Clyde-Savannah 60, Central Square 44

Clyde-Savannah is 7-1;

Steuben County

Canisteo-Greenwood 61, Campbell/Savona 21

CG (8-2): Lillian Mullen 26 points, 4 rebounds, 4 steals; Brooke Burd 11 points, 6 rebounds; Bailey Mullen 11 points, 5 rebounds.

C/G is 0-9.

Hammondsport 55, Jasper-Troupsburg 51

Hammondsport is 5-3; J-T is 1-7.

Section V girls basketball results for Tuesday, Jan. 4

Monroe County

Fairport 77, Irondequoit 34

F (6-3): Bella Pucci 17 points; Ne’Vaeh Buntley 17 points; Ella Meabon 14 points; Riley DeRue 11 points, 10 rebounds, 6 blocks.

I (3-4): Lelah Rosario 11 points.

Greece Odyssey 46, Greece Arcadia 39

Odyssey (2-6): Jenayla Hunter 19 points; Asia Philip 13 points; Sienna Tyo 12 points.

Arcadia is 0-8.

Webster Schroeder 51, Churchville-Chili 32

WS (4-3): Mariah Watkins 22 points, Julia Perales 13 points; Andraia DiPisa 10 points.

CC (3-5): Sydney Postell 14 points.

Spencerport 53, Honeoye Falls-Lima 42

S (6-3): Marah Auburn 25 points; Erica Beaty 19 points.

HF-L is 6-2.

Canandaigua 62, Greece Olympia 40

CA (7-1): Mya Herman 14 points; Abbey Herod 12 points; Macy Bacon 12 points; Kyleigh Chapman 12 points.

GO (3-3): Shania Estrich 17 points; Tehilyah Murray 11 points.

Victor 51, Brighton 37

V (5-2): Rachel Gill 17 points; Eva Pronti 14 points.

B (5-4): Kiara Anglin 13 points; Kaiya Larkins 7 points.

Rush-Henrietta 65, Gates Chili 21

R-H (4-3): Avery Roberts 15 points; Cassidy Pearce 11 points; Kate Gregg 10 points.

Gates is 2-7.

Pittsford Mendon 62, Hilton 38

PM (7-1): Dani Strauf 18 points; Anaya Coleman 15 points.

Hilton is 4-4.

Finger Lakes

Harley Allendale Columbia 45, Bloomfield 35

HAC (4-1): Eliza Nicosia 18 points, 10 blocks, 6 rebounds; Chloe Fowler 9 points, 7 rebounds, 7 steals; Lucy Michael 8 points.

B (6-3): Calla McCombs 11 points.

Leah Batterson of Red Jacket's tries to knock the ball away from Sarah Jarosinski of Honeoye.
Leah Batterson of Red Jacket's tries to knock the ball away from Sarah Jarosinski of Honeoye.

Red Jacket 37, Honeoye 24

RJ (2-6): Natalie Lecceardone 15 points; Leah Batterson 11 points.

Honeoye is 0-6.

Marcus Whitman 52, Romulus 21

MW (4-3): Natalie Cotroneo 15 points; Katie Bootes 15 points; Olivia Herod 10 points, 6 rebounds.

Romulus is 2-4.

Wayne County

East Rochester 76, Red Creek 9

ER (8-0): Lily Funk 22 points, 12 rebounds, 5 blocks, 4 steals; Zarriah Eldridge 16 points, 7 steals; Samantha Lewis 13 points, 14 rebounds; Emma Romach 8 points, 10 rebounds.

RC (1-8): Tamara Crawford 2 points; Madeline Smith 2 points; Mackenzie Ferguson 2 points.

Clyde-Savannah 48, North Rose-Wolcott 36

C-S: Ashley Rattray 18 points; Jaida Larson 15 points.

NR-W: Emma Grace Humbert 19 points; Lexi Countryman 8 points.

Genesee Region

Batavia Notre Dame 49, Pembroke 34

BND is 6-1.

P (4-4): Karli Houseknecht 16 points; Isabel Breeden 6 points; Sydney Johnson 6 points.

Lyndonville 65, Byron-Bergen 62

Lyndonville is 6-1; B-B is 6-2.

Oakfield-Alabama 51, Kendall 28

O-A is 10-0; Kendall is 7-1.

Alexander 44, Holley 23

Alexander is 4-4; Holley is 1-6.

Non-league

Waterloo 43, Mercy 34

W (8-0): Giavanna White-Principio 19 points; Macy Carr 8 points.

M (6-3): Audrey Hintz 10 points, 7 rebounds; Karli Harnischfeger 6 pints, 5 rebounds, 4 steals; Libby McDonough 6 points, 8 rebounds.

Wayne 50, Lyons 42

W (6-4): Emily Pratt 13 points; Aly Johnson 11 points.

L (7-3): Jayla Bell 16 points.

York 70, Wheatland-Chili 16

Y (6-2): Adison Plank 13 points, 9 rebounds; Katelyn Curry 12 points, 8 rebounds; Sydnee Emerson 11 points, 5 steals.

W-C (1-7): Lauren Nelson 7 points.

Hornell 66, Aquinas 44

Hornell is 5-1; Aquinas is 3-6.

Elba 50, Prattsburg/Avoca 43

Elba is 4-3; P/A is 6-5.

Le Roy 48, Batavia 44

B (1-6): Jaylene Dersham 15 points, 9 rebounds, 6 assists, 6 steals; Jaimin Macdonald 16 points, 12 rebounds.

L (2-6): Kenna McKenzie 13 points; Lindsey Steffenilla 13 points.

East High 41, Geneva 26

E (4-5): Imani Oliver 10 points; Jaelyn Giles 10 points.

G (0-7): Grace Validzic 9 points, 7 rebounds; Kelly Bucklin 7 points, 3 rebounds; Maddie Martinez 4 points, 10 rebounds.

Section V girls basketball results for Monday, Jan. 3

Non-league

Haverling 51, Addison 39

H (9-2): Meredith Czajkowski 15 points, 9 rebounds; Sydney Burns 13 points, 8 rebounds; Emma Luckenbach 12 points, 9 rebounds.

A (5-4): Anna Carlineo 11 points; Jillian Ames 9 points.

Section V girls basketball results for Thursday, Dec. 30

Monroe County division crossover

Pittsford Sutherland 68, Batavia 24

PS: Ellie Bergin 25 points, 9 rebounds, 5 steals; Leora Cook 17 points, 6 rebounds; Knights 6-1.

B: Jaylene Dershjam 7 points; 7 players scored. Blue Devils 1-5.

Midlakes 43, School of the Arts 19

M: Game stopped by officials 5:50 remaining fourth quarter, due to large number of technical fouls vs. SOTA. Grace Murphy 16 points, 10 rebounds; Cate Peacock 10 rebounds. Screaming Eagles 7-2.

SOTA: Jazlynn Logan 9 points. Silverhawks 2-6.

Bloomfield 54, Red Creek 18

B: Allison Baughman 12 points; Ashlyn Wright 11 points; Lily Baughman 9 points; Calla McCombs 8 points; Sofie Kachmaryk 8 points; Kira Johnson 6 points.

RC: Alexandria Cleveland 8 points; Mackenzie Ferguson 5 points.

Livonia Holiday Tournament

Championship

Waterloo 67, Livonia 50

W: Giavanna White-Principio 21 points; Morgan Caraballo 18 points; Macy Carr 10 points. Waterloo 7-0.

L: Libby Kwak 21 points; Kylie Buckley 13 points; Bulldogs 6-2.

Non league

Mercy 59, Baldwinsville 57

M: Libby McDonough 21 points; Sophie Dearcop 13 points; Karli Harnischfeger 11 points, 6 assists; Audrey Hintz 7 points, 20 rebounds.

Pittsford Mendon 49, Albany 44

PM: Lilly Kennedy 15 points; Anaya Coleman 13 points; Danelle Strauf 8 points; Bridget Miller 8 points.

Brighton 54, Greece Arcadia 8

B: Sadie Scott 14 points, 5 rebounds, 2 steals; Nora Smith 10 points, 5 rebounds, 4 steals; Kiara Anglin 10 points, 3 rebounds, 4 steals.

Lyons 64, Newark 56

L: Jayla Bell 27 points, 5 assists, 14 rebounds, 6 blocked shots, 6 steals; Kara Stephens 10 points, 7 rebounds, 3 steals; Imani Harder 9 points, 5 assists, 8 rebounds, 2 blocked shots, 2 steals; Mikayla Chase 8 points, 4 sreeals.

Section V girls basketball results for Wednesday, Dec. 29

Non-league

Pittsford Mendon 52, Averill Park 25

PM: Anaya Coleman 14 points; Lily Kennedy 13 points; Vikings No. 4 in New York State Sportswriters Association Class A state rankings.

AP: Plays in Section II, ranked No. 1 in state.

Lyndonville 59,

Medina (Section VI) 35

Monroe County division crossover

Canandaigua 46, Hilton 31

C: Mya Herman 10 points; Macy Bacon 10 points; Abbey Herod 9 points.

Finger Lakes crossover

Mynderse 68, South Seneca 23

Gates Chili tournament

Brockport 59, Gates Chili 46

B: Ella Fadale 35 points, named tournament MVP; Ava Velletri also named to all-tournament team.

Palmyra-Macedon Tournament

East Rochester 59, Palmyra-Macedon 51 (OT)

ER: Samantha Lewis 18 points, 5 in overtime, 8 rebounds, 4 assists, 2 steals; Lily Funk 11 points, 7 rebounds, 3 blocked shots; Zariah Eldridge 11 points, 5 assists, 5 steals; eighth-grader Anyiah Eldridge 11 points, 4 steals, 2 blocked shots; Lebria Hickman 7 rebounds. Bombers (7-0).

Pal-Mac: Tatum Smyth 16 points, 8 rebounds, 4 assists, 1 steal; freshman Taryn Goodness 13 points, 3 assists; Molly Seither 9 points, 3 assists, 3 steals, 1 blocked shot; Marianna Hodgins 8 points, 7 rebounds, 3 assists, 2 steals; Ryley Trail 13 rebounds, 4 blocked shots. Red Raiders (4-2).

Aquinas 73, Geneva 24

Aq: Abigail Pfluke 24 points, 3 rebounds, 2 steals; Loren Green 24 points, 6 steals; Jade Harvey 8 points, 9 rebounds; Amaris Watts 12 rebounds.

Livonia tournament

Waterloo 83, Holland 38

W: Gia White-Principio 24 points; Morgan Caraballo 15 points; Addison Bree 12 points; Jazzmyn Lewis 11 points. Waterloo (6-0).

H: Holland plays in Section VI.

Caledonia-Mumford tournament

Championship

Oakfield-Alabama 46, York 33

O-A: Kelsey Schlagenhauf 18 points; Brooke Reding 9 points.

Consolation

Caledonia-Mumford 39, Wheatland-Chili 15

Avon tournament

Clyde-Savannah 35, Avon 32

C-S: Kylie Paylor 15 points; Jaida Larsen 11 points. Golden Eagles (4-1).

A: Emma Bondgreng 9 points; Ali DiFranco 9 points. Avon (1-5).

Haverling Coaches vs. Cancer Tournament

Championship

Newark Valley 57, Penn Yan 33

NV: Tournament champion plays in Section IV or Binghamton region.

PY: Ellie Harrison 14 points; Kaley Griffin 12 points.

Consolation

Bath Haverling 45, Wellsville 34

BH: Meredith Czajkowski 11 points, 9 rebounds; Gillian Okinski 9 points; Emma Luckenbach 10 rebounds; Rams (8-2).

W: Marley Adams 19 points. Lions (6-2).

Livingston County division crossover

Keshequa 49, Warsaw 27

K: Libby Brenner 20 points; Anna Linde 7 points; Julia Wilkins 7 points. Keshequa (7-1).

W: Emma Tangeman 9 points, 12 rebounds. Tigers (2-5).

Section V girls basketball results for Tuesday, Dec. 28

Palmyra-Macedon Tournament

Palmyra-Macedon 47, Mercy 46

Pal-Mac: Sophomore center/forward Marianna Hodgins made a free-throw with one second remaining, 10 points, 10 rebounds, 2 steals; Riley Trail 10 points, 6 rebounds; Molly Seither 10 points, 5 steals; Tatum Smyth 7 points, 7 rebounds, 3 assists, 2 steals. Red Raiders (4-1).

M: Libby McDonough 14 points; Audrey Hintz 14 points; Karli Harnischfeger 8 points. (5-2).

East Rochester 71, Geneva 24

ER: Samantha Lewis 18 points, 11 rebounds, 7 assists, 4 steals; Zarriah Eldridge 16 points, 8 rebounds, 3 steals; Lily Funk 12 points, 13 rebounds, 3 assists, 3 steals; Lebria Hickman 8 points, 11 rebounds.

Gates Chili Tournament

Brockport 52, Spencerport 35

B: Ella Fadale 26 points, 13 rebounds, 5 steals; Ava Velletri 17 points, 7 rebounds, 5 assists.

S: Ranger (4-3).

Churchville-Chili Tournament

Churchville-Chili 40, Dansville 37

C-C: Layla Jackson 14 points; Sydney Postell 10 points; Esabella Smith 7 points.

D: Madison Lee 13 points; Aynsley Belcher 11 points; Sidney Stone 10 points.

Wilson 52, Edison 34

Caledonia-Mumford Tournament

York 49, Caledonia-Mumford 36

Y: Sydnee Emerson 22 points, 5 steals, 4 assists; Tessa Rodwell 8 points, 14 rebounds; Kaitlyn Holland 9 points. Knights (5-1).

Cal-Mum: Ava Amorese 10 points; Hazell Nickerson 10 points. Raiders (3-4).

Oakfield-Alabama 61, Wheatland-Chili 23

O-A: Caitlin Ryan 17 points, 8 rebounds, 3 blocked shots, 2 steals; Alea Groff 14 points, 5 rebounds, 7 steals; Kelsey Schlagenhauf 11 points, 12 rebounds, 5 steals. Hornets (8-0).

W-C: Wildcats (1-5).

Haverling Coaches vs. Cancer Tournament

Penn Yan 38, Bath Haverling 36

PY: Mustangs (3-2) came back from a double-digit deficit in the first half. Sierra Harrison 15 points; Elle Harrison 10 points. Losses are to Waterloo (5-0) and Midlakes (6-2).

BH: Sydney Burns 12 points; Meredith Czajkowski 8 points. Rams (7-2).

Newark Valley (Section IV) 66, Wellsville 37

Keshequa Tournament

Warsaw 37, Campbell-Savona 27

W: Emma Tangeman 16 points, 16 rebounds; Tigers (2-4).

C-S: Ashlynn Stratton 12 points. Panthers (0-7).

Keshequa 38, Arkport 35

K: Libby Benner 16 points; Julia Wilkins 10 points, 7 rebounds; Aurora Sabins 7 points, 9 rebounds; 2 steals.

Amsterdam Tournament

Schalmont (II) 60, Fairport 39

F: Ella Meabon 12 points; Bella Pucci 12 points; Ne'vaeh Buntley 11 points.

Penfield vs. Baldwinsville

Non-league

Finney 77, Lyons 70

F: Falcons (2-2).

L: Jayla Bell 29 points, 10 rebounds, 6 steals; Mikayla Chase 15 points, 6 blocked shots, 5 steals; Kara Stephens 12 points, 15 rebounds, 4 steals; Imani Harder 10 points, 11 rebounds, 6 assists, 5 blocked shots. Lions (6-2).

Byron-Bergen 55, LeRoy 49

B-B: Bees (6-1).

L: Lindsey Steffenilla 22 points, 8 rebounds; Kenna MacKenzie 8 points; Kailyn Teresco 7 points, 5 rebounds; Abby Allen 7 points, 6 rebounds.

Livonia 70, Holland (VI) 42

L: Kylie Buckley 29 points; Libby Kwak 15 points; Kelsey Stewart 13 points.

Hannibal (III) 59, Red Creek 22

RC: Alexandria Cleveland 7 points; Mackenzie Ferguson 7 points, 4 assists, 10 rebounds.

Hornell 67, Corning (IV) 51

H: Lillian Hoyt 22 points; Madelyn Moore 12 points, 12 rebounds, 4 assists; Jane Spitulnik 11 points, 8 rebounds; Selena Maldonado 10 points; Juliet Marino 8 points, 10 rebounds.

Dundee/Bradford 58, Newfield (IV) 13

Prattsburgh/Avoca 52, Gananda 42

P/A: Riley Stowe 21 points; Kendra Pinckney 14 points; Kamryn Edwards 8 points.

Section V girls basketball results for Monday, Dec. 27

Non-league

At Amsterdam

Fairport 62, Saratoga Springs (Section II) 39

F: Bella Pucci 23 points; Ne'vaeh Buntley 16 points, 8 rebounds; Riley DeRue 10 points, 10 rebounds. Red Raiders (5-2).

SS: Nora Carminucci 11 points; Lauren Lafountain 11 points; Saratoga Springs (3-5).

Penfield 57, Albany (Section II) 55

At Churchville-Chili

Dansville 74, Wilson 12

D: Anynsley Belcher 15 points; Abby Belcher 14 points; Sidney Stone 12 points; Madison Lee 11 points.

Churchville-Chili 50, Edison 12

C-C: Esabella Smith 13 points; Sydney Postell 10 points

E: Chasity Edwards 12 points.

At Elba

Elba 54, Batavia 31

E: Dakota Brinkman 13 points; Laci Sewar 9 points; Kennedy Augello 9 points; Adrianna Long 8 points.

B: Jaylene Dersham 10 points, 2 steals; Tianna Rhim 6 points, 3 rebounds.

At Prattsburgh

Gananda 70, Wayland-Cohocton 9

At Watkins Glen

Homer (Section III) 60, Dundee/Bradford 37

D/B: Hallie Knapp 12 points, 6 rebounds; Kailey Yeoman 6 points, 3 steals.

Section V girls basketball results for Thursday, Dec. 23

Monroe County

Hilton 47, Victor 40

H (4-2): Ella Clark 15 points, 10 rebounds; Mallory Heise 12 points, 11 rebounds; Leah Thompson 10 points.

V (4-2): Eva Pronti 14 points; Rachel Gill 12 points.

Pittsford Sutherland 71, Greece Arcadia 22

PS (5-1): Ellie Bergin 23 points, 9 rebounds; Eden Lewis 10 points, 13 rebounds; Leora Cook 9 points, 8 rebounds, 5 steals.

Arcadia is 0-6.

Fairport 62, Webster Schroeder 58

F (4-2): Ne’vaeh Buntley 31 points, 6 rebounds, 6 steals; Bella Pucci 22 points.

WS (3-3): Mariah Watkins 20 points; Bria Watkins 14 points; Andraia DiPisa 11 points; Sarah Ferruzza 10 points.

Batavia 47, Greece Olympia 37

GO (3-2): Kylie Bathe 12 points; Tenaja Scott 9 points.

Batavia is 1-3.

Penfield 63, Rush-Henrietta 37

P (3-1): Grace Alexander 16 points; Eva Elliot 11 points; Elisa Faklaris 9 points, 10 rebounds.

R-H is 2-3.

Churchville-Chili 45, Gates Chili 40

CC (1-4): Haley Leonard 14 points; Rachel Kabaka 8 points.

Gates Chili is 1-5.

Honeoye Falls-Lima 83, Greece Odyssey 34

HF-L (6-1): Whitely Easton 21 points, 5 3-pointers; Shaye Angelo 17 points; Claire Ruff 15 points, 8 steals; Teagan Kamm 15 points, 15 rebounds.

GO (1-6): Asia Phillip 10 points.

Non-league

Bloomfield 59, Red Creek 27

RC (1-5): Madalyn Mayville 11 points; Mackenzie Ferguson 7 points, 13 rebounds, 3 steals.

Bloomfield is 5-2.

Rochester-City

East 64, Edison 14

East is 3-3; Edison is 0-2.

Private

Mercy 65, Aquinas 47

M (5-1): Libby McDonough 16 points; 7 rebounds; Karli Harnishfeger 13 points, 4 steals; Audrey Hintz 10 points, 14 rebounds.

A (2-5): Abigail Fluke 20 points; Loren Green 11 points; Amaris Watts 12 rebounds.

Livingston County

Geneseo 46, Wayland-Cohocton 27

G (3-4): Tessa Reilly 14 points; Morgan Wolcott 7 points.

Way-Co is 0-5.

Section V girls basketball results for Wednesday, Dec. 22

Monroe County

Canandaigua 40, Victor 36

Scott Zahn Memorial Classic

CA (5-1): Mya Herman 17 points; Macy Bacon 9 points; Braves win 4th straight in this annual matchup and have a 7-2 lead in the series.

V (4-1): Rachel Gill 11 points; Eva Pronti 10 points.

Canandaigua guard Mya Herman pulls up and shoots a jump shot against Victor.
Canandaigua guard Mya Herman pulls up and shoots a jump shot against Victor.

Pittsford Mendon 71, Webster Thomas 41

PM (4-1): Dani Strauf 24 points, including 6 3-pointers.

Thomas is 3-2.

Finger Lakes

Palmyra-Macedon 40, Wayne 14

PM (3-1): Tatum Smyth 18 points; Ryley Trail 9 points, 10 rebounds, 3 blocks; Marianna Hodgins 6 points, 5 rebounds, 2 steals.

W (5-4): Ally Johnson 5 points.

Marcus Whitman 42, Honeoye 21

MW (3-3): Katie Bootes 12 points, 9 rebounds, 5 steals, 6 assists; Lily Carroll 10 points, 5 rebounds; Natalie Controneo 9 points.

Honeoye is 0-5.

Dundee/Bradford 67, Red Jacket 41

D/B (6-0): Hallie Knapp 18 points, 6 rebounds; Kendall Parker 15 points, 10 assists.

RJ (1-6): Natalie Lecceardone 17 points; Emily Record 9 points.

South Seneca 39, Romulus 35

South Seneca is 2-3; Romulus is 2-3.

Penn Yan 63, Newark 33

PY (2-2): Kaley Griffin 17 points; Elle Harrison 14 points; Sierra Harrison 11 points.

N (3-2): Ciana Galvin 9 points; Victoria Ward 8 points.

Midlakes 44, Mynderse 24

Midlakes (6-2): Kate Mahoney 12 points; Grace Murphy 8 points, 20 rebounds; Callie Walker 5 blocks.

Mynderse (3-1): Maddie Verkey 7 points; Bridget Miller 13 rebounds.

Livingston County

York 63, Perry 38

Y (4-1): Sydnee Emerson 18 points, 13 rebounds, 5 steals; Katelyn Curry 13 points, 8 rebounds; Tessa Rodwell 10 points.

P (2-5): McKenna Kelly 21 points, 6 rebounds.

Genesee Region

Oakfield-Alabama 60, Pembroke 28

O-A is 7-0.

P (4-3): Olivia Breeden 12 points; Karli Houseknecht 5 points; Sydney Johnson 5 points.

Batavia Notre Dame 44, Wheatland-Chili 15

BND is 5-1; W-C is 1-4.

Kendall 41, Alexander 32

K (7-0): Alezya Brown 13 points, 7 rebounds, 3 steals; Libby Snyder 8 points, 10 rebounds, 3 steals.

A (3-4): Melanie Pohl 10 points, 6 rebounds.

Attica 44, Holley 19

A (5-2): Chase Harding 10 points, 7 rebounds, 6 assists, 4 steals; Emily Gersitz 9 points, 10 rebounds.

Holley is 1-5.

Steuben County

Canisteo-Greenwood 69, Campbell-Savona 17

CG (7-2): Lillian Mullen 30 points, 7 steals; Peyton Peters 12 points, 11 rebounds, 5 steals.

C-S is 0-6.

Jasper-Troupsburg 63, Scio/Friendship 26

JT is 1-6; S/F is 2-4.

Non-league

Pavilion 50, Byron-Bergen 38

P (5-0): Lauren Kingsley 24 points, 7 rebounds, 7 blocks; Shea Amberger 6 points, 11 rebounds; Karlee Zinkievich 7 points, 10 assists.

BB (5-1): Mikayla Peacock 9 points.

Bishop Kearney 81, Mount St. Mary’s 27

BK: Kaia Goode 27 points; Aniya Rowe 20 goals; Caydence Hadley 12 points.

Northstar 58, Wilson 36

N (5-0): Alayna Garwood career-high 30 points, 17 rebounds; Sophia McMullen 8 assists; Aileen Murphy 12 rebounds; Cristina Aparicio 15 points.

W (1-4): Breanna Majors Brown 20 points.

Bolivar-Richburg 50, Olean Walsh-VI 33

B-R is 2-5.

Wellsville 52, Olean-VI 47

Wellsville is 6-0.

Section V girls basketball results for Tuesday, Dec. 21

Monroe County

Brighton 52, Churchville-Chili 25

B (4-3): Kiara Anglin 26 points; Katie Hardie 8 points.

C-C (0-4): Layla Jackson 7 points; Esabella Smith 6 points.

Livingston County

Caledonia-Mumford 55, Mount Morris 32

CM (3-3): Sierra Somers 18 points; Cadence Stroud 6 points; Maria Pau Caceres 6 points.

Mount Morris is 1-4.

Le Roy 52, Geneseo 42

L (1-5): Abby Allen 12 points; Kailyn Tresco 11 points, 6 rebounds; Kenna MacKenzie 10 points, 6 rebounds.

Geneseo is 2-4.

Haverling 47, Dansville 40

H (7-1): Gillian Oksinski 16 points; Meredith Czajkowski 9 points, 10 rebounds; Keegan Smith 8 points, 9 rebounds.s

D (3-3): Brielle Caruso 10 points, 5 rebounds, 4 assists; Chelsie Tyler 13 points, 7 rebounds.

Pavilion 54, Keshequa 28

P (4-0): Lauren Kingsley 14 points, 8 rebounds, 7 blocks; Karlee Zinkievich 12 points, 8 assists; Paige Landers 12 points, 7 rebounds; Shea Amberger 9 points, 14 rebounds, 7 steals.

K (5-1): Julia Wilkins 10 points, 5 rebounds; Anna Linde 8 points, 6 rebounds.

Letchworth 29, Warsaw 28

L (3-5): Hana Gil 9 points, 4 steals; Phoebe Conklin 6 points, 4 rebounds.

W (1-4): Carlee Hunt 8 points; Alyssa Jones 5 points.

Wayne County

Lyons 79, Marion 27

L (6-1): Jayla Bell 26 points, 8 rebounds, 8 steals, 4 blocks; Imani Harder 9 points, 13 rebounds; Mikayla Chase 11 points, 6 steals.

Marion is 0-4.

East Rochester 75, North Rose-Wolcott/Sodus 13

ER (5-0): Samantha Lewis 16 points; Lily Funk 16 points, Zarriah Eldridge 8 points, 11 steals; Lebria Hickman 6 points, 7 rebounds.

NR-W/S is 2-5.

Non-league

Mercy 64, Honeoye Falls-Lima 43

M (4-1): Libby McDonough 24 points, 10 rebounds; Maddie Fitzgerald 10 points, 6 rebounds; Karli Harnischfeger 9 points, 6 points, 7 steals.

HF-L (5-1): Teagan Kamm 16 points, 15 rebounds; Marlee Green 6 points.

Greece Olympia 73, School of the Arts 62

GO (3-1): Shania Estrich 28 points, Kylie Bathe 15 points; Nondja Nelson 14 points.

SOTA (1-5): Maya Williams 20 points; Jazzlyn Logan 18 points.

Eastridge 68, East 56

Eastridge (2-5): Nora Miller 31 points; Grace Devlin 16 points; Madyson Fizer 18 rebounds.

East (2-3): Gabriella Brown-Sturdviant 25 points.

Andover/Whitesville 45, Addison 32

A/W (5-1): Vanessa Hall 32 points; Rachel Jackson 6 points.

Addison is 5-3.

Depew-VI 70, Elba 40

Elba is 2-3.

Section V girls basketball results for Monday, Dec. 20

Monroe County

Canandaigua 45, Brockport 34

CA (4-1): Abbey Herod 15 points; Mya Herman 9 points; Macy Bacon 9 points.

Brockport is 4-2.

Spencerport 46, Greece Arcadia 14

S (4-2): Erica Beaty 15 points, 10 rebounds; Marah Auburn 8 points.

Arcadia is 0-5.

Hilton 71, Greece Athena 35

H (3-2): Ella Clark 21 points; Mallory Heise 14 points; Elena Graziano 14 points, 7 rebounds.

GA (0-3): Tiara Smith 13 points.

Finger Lakes

Mynderse 67, Geneva 19

M (3-0): Bridget Miller 6 steals, 13 rebounds; Haley Mosch 14 points; Kelly Kohberger 5 steals.

G (0-4): Danielle O’Brien 8 points; Grace Validzic 7 rebounds; Maddie Martinez 7 rebounds.

Livingston County

Livonia 60, Hornell 58

Livonia is 5-1; Hornell is 3-1.

Non-league

Midlakes 56, Webster Thomas 55

M (5-2): Screaming Eagles rally from 4 points down (55-51) with 35 seconds left on Callie Walker layup and Stella DelPapa steal and 3-pointer; Walker 6 points, 11 rebounds, 3 blocks; Kate Mahoney 12 points, 7 assists; DelPapa 11 points; Mary Givens 9 rebounds.

WT (3-2): Mady Kelly 19 points; Mary Marrapese 19 points.

Honeoye Falls-Lima 62, Aquinas 39

HF-L (5-0): Clare Ruff 3 points; Teagan Kamm 15 points.

A (2-4): Abigail Pfluke 17 points; Molly O’Toole 12 points.

Byron-Bergen 66, Greece Odyssey 32

BB (5-0): Kendall Phillips 28 points; Zoey Shepherd 9 points.

Odyssey is 1-5.

Dundee/Bradford 40, Campbell-Savona 14

D/B (5-0): Hallie Knapp 19 points, 11 rebounds; Mikayla Schoffner 11 rebounds; Kailey Yeoman 7 points.

C-S is 0-5.

Wayne 43, Williamson 39

Wayne (5-3): Aly Johnson 9 points; Allie Cheminti 9 points.

Williamson is 1-4.

Batavia Notre Dame 48, Red Jacket 16

BND is 41; Red Jacket is 1-5.

Oakfield-Alabama 47, Albion 12

O-A is 6-0; Albion is 0-5.

Northstar Christian 38, Houghton Academy 28

Northstar is 4-0; Houghton is 4-2.

Canisteo-Greenwood 59, Bolivar-Richburg 32

CG (6-2): Lillian Mullen 27 points, 10 rebounds, 4 steals; Brooke Burd 14 points, 17 rebounds; Peyton Peters 11 rebounds.

B-R is 1-5.

Wheatland-Chili 55, Wilson 16

WC (1-3): Emily Parker 17 points; Reghan LaMere 10 points.

W (1-3): Imani McKinney 11 points.

Section V girls basketball results for Saturday, Dec. 18

Monroe County

Irondequoit 41, Brighton 35 (OT)

I (4-4): Amiyah Nunn 19 points, 8 rebounds, 6 assists; Daisy Smith 10 points, 8 rebounds.

B (3-3): Kiara Anglin 16 points, 5 rebounds, 4 steals; Lucy Lederman 11 points, 4 rebounds, 5 steals.

Non-league

Victor 42, Mercy 37

V (4-0): Kaitlin Murphy 19 points, 12 rebounds; Mallory Clar 15 points, 8 assists.

M (3-1): Libby McDonough 19 points, 13 rebounds; Karli Harnischfeger 10 points.

Aquinas 71, East High 61

A (2-3): Abigail Pfluke 26 points; Molly O’Toole 17 points; Jade Harvey 11 points, 24 rebounds.

E (2-2): Gabriella Brown-Sturdviant 25 points, 6 steals; Imani Oliver 15 points, 4 rebounds.

Bishop Kearney 77, Elmira Public 45

BK (3-0): Kaia Goode 25 points; Amaia Jackson 19 points.

Oakfield-Alabama 53, Letchworth 25

OA (5-0): Alea Groff 12 points, 6 rebounds, 5 steals; Emma Wray 11 points, 6 rebounds; Kelsey Schlagenhauf 9 points, 9 rebounds.

L (2-5): Morgan Brace 11 points; Delaney Bean 5 points, 9 rebounds.

Elba 49, Albion 23

E (2-2): Sydney Reilly 9 points; Dakota Brinkman 9 points.

Albion is 0-4.

Cuba-Rushford 55, Dunkirk 35

CR (3-4): Taylor Searle 24 points; Gabby Kranock 12 points.

Fillmore 56, Franklinsville 31

Fillmore is 6-0.

Finger Lakes

Newark 58, Geneva 36

N (3-1): Jayda Solomon 14 points; Mara Coleman 11 points.

G (0-3): Rylie McGhan 13 points.

Livingston County

Pavilion 65, Caledonia-Mumford 27

P (3-0): Shea Amberger 19 points, 9 rebounds, 4 steals; Karlee Zinkievich 16 points, 11 assists.

CM (2-3): Amorese 9 points.

Steuben County

Canisteo-Greenwood 67, Alfred-Almond 12

CG (5-2): Lillian Mullen 19 points, 9 rebounds, 8 steals; Bailey Mullen 17 points, 7 steals; Brooke Burde 12 poins, 11 rebounds.

A-A is 0-5.

Prattsburgh/Avoca 51, Jasper-Troupsburg 26

P/A is 4-3; J-T is 0-5.

Allegany County

Addison 42, Genesee Valley/Belfast 36

Addison is 5-2; GV/B is 2-2.

Section V girls basketball results for Friday, Dec. 17

Monroe County

Canandaigua 53, Spencerport 23

CA (3-1): Macy Bacon 14 points, Mya Herman 13 points.

Spencerport is 3-2.

Victor 52, Rush-Henrietta 24

V (3-0): Eva Pronti 20 points; Kaitlin Murphy 9 points.

RH (2-2): Avery Roberts 11 points; Pearce Cassidy 8 points.

Erica Beaty of Spencerport looks to make a pass in the first half of Friday's game against Canandaigua.
Erica Beaty of Spencerport looks to make a pass in the first half of Friday's game against Canandaigua.

Fairport 66, Penfield 49

F (3-2): Ella Meabon 29 points; Bella Pucci 19 points.

P (2-1): Grace Alexander 12 points.

Honeoye Falls-Lima 82, Greece Olympia 25

HF-L (4-0): Teagan Kamm 14 points, 11 rebounds; Clare Ruff 14 points, 6 steals; Shaye Angelo 13 points; Whitley Easton 10 points.

GO (2-1): Shania Estrich 12 points.

Brockport 72, Greece Arcadia 19

B (4-1): Ella Fadale 24 points, 7 steals; Mia Tyndell 11 points.

Arcadia is 0-4.

Eastridge 66, Greece Odyssey 41

E (1-5): Nora Miller 13 points.

Odyssey is 1-4.

Private-Parochial

Northstar 56, Finney 48

Northstar is 3-0; Finney is 1-2.

Finger Lakes

Midlakes 36, Penn Yan 32

M (4-2): Callie Walker 12 point, 17 rebounds, 6 blocks; Hanna Godkin 8 points; Mary Givens 8 points, 10 rebounds.

PY (1-2): Sierra Harrison 11 points, Elle Harrison 9 points.

Livingston County

York 79, Mount Morris 25

Y (3-1): Sydnee Emerson 26 points, 8 steals, 5 rebounds; Tessa Rodwell 15 points; Kaitlyn Holland 10 rebounds.

MM (1-3): Sierra Somers 13 points; Maria Pau Caceres 5 points.

Geneseo 40, Avon 32

G (2-3): Mary Claire Rollins 9 points; Caroline Capel 8 points.

Avon is 0-5.

Keshequa 48, Perry 40

K (5-0): Libby Bennett 14 points, 5 steals; Julia Wilkins 13 points, 9 rebounds.

P (2-4): McKenna Kelly 22 points.

Haverling 56, Wayland-Cohocton 19

H (6-1): Gillian Oksinski 12 points, 5 steals; Emma Luckenbach 7 points, 8 rebounds; Natalie Krelie 12 points, 7 steals.

WC (0-3): Haley Hoyt 9 points; Kloe Azzi 8 points.

Warsaw 39, Le Roy 33

W (1-3): Emma Tangeman 13 points.

L (0-4): Abby Allen 10 points; Kailyn Tresco 9 points.

Hornell 54, Dansville 45

Hornell is 3-0.

D (3-2): Madison Lee 12 points; Brielle Caruso 10 points; Chelsea Tyler 11 points.

Wayne County

Gananda 59, North Rose-Wolcott 29

NR-W: Emma Grace Humbert 17 points; Alydia McIntyre 8 points.

Gananda is 1-2; NR-W is 2-4.

Steuben County

Canisteo-Greenwood 46, Prattsburg/Avoca 36

CG (4-2): Lillian Mullen 26 points, 11 rebounds, 4 steals; Brooke Burd 9 points, 15 rebounds.

P/A is 3-3.

Non-league

Franklinville 42, Cuba-Rushford 40

CR (2-4): Taylor Searle 22 points; Brynn Lavery 13 points.

Section V girls basketball results for Thursday, Dec. 16

Monroe County

Webster Thomas 59, Irondequoit 29

WT (3-1): Mady Kelly 16 points; Bella Fanale 14 points; Maggie Smith 8 points, 7 rebounds.

I (3-4): Rosasio Leilah 9 points.

Webster Schroeder 44, Hilton 40

WS (3-2): Mariah Watkins 16 points; Bria Watkins 14 points.

H (2-2): Mallory Heise 20 points.

Brighton 63, Gates Chili 33

B (3-2): Sadie Scott 23 points, 8 rebounds; Kiara Anglin 15 points, 3 rebounds, 4 steals; Avery Hopkin 13 points.

GC (1-4): Paris Anthony 11 points; India Williams 10 points.

Rochester City

East 86, School of the Arts 66

E (2-1): Gabriella Brown-Sturdviant 23 points, 8 rebounds, 8 assists; Jaylen Giles 16 points, 6 assists; Ali’Yana Robinson 14 points, 8 rebounds, 5 ateals.

SOTA is 1-4.

Finger Lakes

Dundee/Bradford 55, Honeoye 20

D/B (4-0): Kendall Parker 21 points, 4 rebounds, 4 steals; Hallie Knapp 8 points, 12 rebounds, 8 steals.

Honeoye is 0-3.

South Seneca 56, Naples 11

South Seneca is 1-3; Naples is 0-3.

Wayne County

Lyons 64, Red Creek 32

L (5-1): Imani Harder 17 points, 12 rebounds, 10 steals; Mikayla Chase 16 points; Jayla Bell 16 points, 10 rebounds, 10 steals.

Red Creek is 1-3.

Genesee Region

Kendall 40, Holley 22

H (1-4): Sam Bates 10 points; Adriana Botello 5 points.

K (6-0): Libby Snyder 12 points, 11 rebounds, 3 steals, 5 blocks for sixth straight double-double; Alezya Brown 7 points, 6 rebounds, 4 steals.

Byron-Berge 35, Batavia Notre Dame 33

BB is 4-0; BND is 3-1.

Oakfield-Alabama 36, Attica 24

OA (4-0): Caitlin Ryan 12 points, 9 rebounds, 3 steals; MaKena Reding 9 points.

Attica is 4-2.

Alexander 57, Pembroke 39

P (4-2): Allie Schwerthoffer 11 points, 9 rebounds; Karli Houseknecht 10 points.

Alexander is 3-3.

Steuben County

Addison 53, Jasper-Troupsburg 25

JT (0-4): Kayla Atherton 11 points; Natalie Cornell 8 points, 11 rebounds.

Addison is 4-2.

Non-league

Lyndonville 73, Rochester Academy 38

Lyndonville is 4-1; Rochester Academy is 1-2.

Section V girls basketball scores for Wednesday, Dec. 15

Livingston County

York 44, Avon 19

Y (2-1): Tessa Rodwell 17 points, 5 rebounds; Katelyn Curry 7 points, 10 rebounds.

A (0-4): Ali Defranco 8 points, 5 rebounds.

Keshequa 64, Geneseo 31

K (4-0): Libby Benner 20 points, 6 rebounds; Julia Wilkins 15 points, 9 rebounds, 7 steals.

G (1-3): Tessa Reilly 11 points; Morgan Wolcott 10 points.

Caledonia-Mumford 52, Letchworth 34

CM (2-2): Hazell Nickerson 13 points, 11 rebounds.

L (2-4): Morgan Brace 15 points; Jonelle Flitcroft 9 points.

Genesee Region

Elba 49, Wheatland-Chili 36

E (1-2): Dakota Brinkman 19 points; Sydney Reilly 11 points.

WC (0-3): Chyene Whitcomb 10 points; Thalaih Sainpaulin 9 points.

Allegany County

Fillmore 43, Genesee Valley/Belfast 22

Fillmore is 4-0; GV/B is 2-1.

Non-league

Bishop Kearney 68, Bishop Ludden-III 45

BK (2-0): Kaia Goode 26 points; Klarissa Goode 15 points; Aniya Rowe 13 points.

Northstar Christian 54, Rochester School of the Deaf 36

Northstar is 2-0; SOTD is 0-1.

Section V girls basketball scores for Tuesday, Dec. 14

Monroe County

Victor 49, Webster Thomas 37

V (2-0): Eva Pronti 16 points; Rachel Gill 12 points; Kaitlin Murphy 9 points.

WT (2-1): Mady Kelly 14 points; Ruby Marrapese 6 points; Maggie Smith 6 points.

Canandaigua 62, Batavia 25

CA (2-1): Macy Bacon 12 points; Mya Herman 9 points; Kayla Taylor 9 points.

Batavia is 0-3.

Fairport 62, Gates Chili 32

F (2-2): Bella Pucci 17 points; Ne’vaeh Buntley 15 points; Ella Meabon 11 points.

GC (1-3): Paris Anthony 18 points.

Penfield 60, Pittsford Mendon 50

P (2-0): Jackie Funk 15 points; Kennedy Cone 13 points; Grace Alexander 12 points.

Mendon is 3-1.

Rush-Henrietta 52, Churchville-Chili 39

RH (2-1): Avery Roberts 24 points; Alivia Day 8 points; Ava Santiago 8 points.

Churchville-Chili is 0-3.

Pittsford Sutherland 84, Greece Odyssey 37

PS (4-1): Annie Dodge 18 points; Ellie Bergin 14 points; Petra Hunt 12 points; Annie Refermat 12 points.

GO (1-3): Sienna Tyo 10 points, 7 rebounds; Jenayla Hunter 10 points.

Spencerport 44, Eastridge 43

S (3-1): Marah Auburn 15 points; Erica Beaty 13 points, 10 rebounds.

E (0-5): Nora Miller 23 points.

Honeoye Falls-Lima 67, Greece Athena 39

HF-L (3-0): Teagan Kamm 13 points, 10 rebounds; Whitley Easton 12 points; Clare Ruff 9 points, 5 steals, 5 assists.

GA (0-3): Marion Freeman 16 points.

Hilton 51, Brighton 46

H (2-1): Ella Clark 15 points; Mallory Heise 12 points; Leah Thompson 9 points, 11 rebounds.

B (2-1): Kiara Anglin 17 points.

Webster Schroeder 66, Irondequoit 52

I (3-3): Leila Rosario 16 points; Maeve Brennan 13 rebounds; Amiyah Nunn 15 points, 6 assists, 7 rebounds.

Schroeder is 2-2.

Greece Olympia 64, Greece Arcadia 28

GO (2-0): Shania Estrich 31 points; Nondja Nelson 12 points.

GA (0-3): Tashi Forkell 6 points.

Finger Lakes

Midlakes 43, Palmyra-Macedon 34

M (3-2): Callie Walker 9 points, 10 rebounds, 7 blocks; Grace Murphy 14 points; Kate Mahoney 7 points, 6 rebounds.

PM (2-1): Tatum Smyth 14 points.

Waterloo 65, Penn Yan 34

W (4-0): Morgan Caraballo 17 points; Macy Carr 16 points; Giavanna White-Principio 15 points.

PY (1-1): Sierra Harrison 12 points; Jammie Decker 6 points, 15 rebounds.

Marcus Whitman 52, South Seneca 25

Whitman is 2-3; South Seneca is 0-3.

Newark 36, Wayne 30

N (2-1): Ciana Galvin 11 points; Jayda Solomon 10 points.

W (4-2): Aly Johnson 8 points; Riley Simpson 6 points; Allie Cheminti 6 points.

Romulus 36, Naples 12

R (2-2): Mackale Werner 12 points; Emma Yuhas 10 points.

N (0-2): Delane Sauer 5 points; Danielle Clark 3 points; Adiah Northrop 3 points.

Dundee/Bradford 52, Harley Allendale Columbia 37

D/B (3-0): Kendall Parker 16 points, 6 rebounds, 6 steals; Hallie Knapp 12 points; Mikayla Schoffner 4 points, 10 rebounds.

HAC is 3-1.

Wayne County

East Rochester 64, Williamson 40

ER (4-0): Samantha Lewis 28 points, 13 rebounds; Lily Funk 10 points, 6 blocks; Lebria Hickman 8 points, 13 rebounds.

Williamson is 1-2.

Lyons 63, North Rose-Wolcott/Sodus 42

L (4-1): Jayla Bell 26 points, 6 rebounds, 11 steals, 2 blocks; Imani Harder 10 points, 13 rebounds, 6 steals.

North Rose-Wolcott/Sodus is 2-3.

Red Creek 43, Marion 18

RC: Mackenzie Ferguson 10 points; Alexandria Cleveland 9 points.

Red Creek is 1-2; Marion is 0-3.

Livingston County

Perry 47, Le Roy 31

P (2-3): McKenna Kelly 21 points, 7 rebounds, 4 steals; Jayden McClurg 10 points, 8 rebounds.

L (0-4): Abby Allen 9 points.

Genesee Region

Oakfield-Alabama 34, Alexander 32

O-A is 3-0; Alexander is 2-3.

Batavia Notre Dame 46, Lyndonville 39

BND is 3-0; Lyndonville is 3-1.

Kendall 30, Attica 28

K (5-0): Alezya Brown 11 points, 13 rebounds, 3 steals; Libby Snyder 12 points, 12 rebounds for 5th straight double-double.

A (4-1): Chase Harding 8 points, 6 rebounds, 5 assists.

Non-league

Haverling 52, Addison 19

H (5-1): Meredith Czajkowski 15 points; Emma Luckenbach 9 points, 11 rebounds.

Addison is 2-2.

Hornell 60, Canisteo-Greenwood 49

CG (3-2): Lillian Mullen 20 points, 7 rebounds; Bailey Mullen 12 points, 9 rebounds; Brooke Burd 5 points, 16 rebounds.

Hornell is 2-0.

Dansville 54, Prattsburg/Avoca 30

D (3-1): Chelsie Tyler 14 points; Madison Lee 12 points; Aynsley Belcher 7 points, 9 rebounds.

Prattsburg/Avoca is 3-2.

Aquinas 58, Nichols 47

A (1-3): Loren Green 22 points; Abigail Pfluke 18 points.

Section V girls basketball scores for Monday, Dec. 13

Wayne County

East Rochester 58, Gananda 27

ER (3-0): Lily Funk 18 points, 8 rebounds, 6 assists; Lebria Hickman 14 points, 10 rebounds; Zarriah Eldridge 13 points, 8 rebounds; Samantha Lewis 11 points, 10 rebounds.

G (0-1): Kaylee Marvin 12 points; Lyndsey Valletta 5 points.

Non-league

Livonia 51, Pittsford Sutherland 48

L (4-1): Libby Kwak 23 points; Kylie Buckley 13 points.

PS (3-1): Ellie Bergen 20 points, 10 rebounds; Annie Dodge 11 points; Lara Brandt 3 points, 11 rebounds, 4 blocks.

East High 70, Geneva 29

E (1-1): Imani Oliver 19 points, 6 rebounds, 4 steals; Gabriella Brown-Sturdviant 17 points, 11 rebounds, 10 assists; Jaylen Giles 15 points.

Geneva is 0-2.

Mercy 67, Sweet Home-IV 43

M (3-0): Libby McDonough 17 points; Maddie Fitzgerald 16 points.

Scio/Friendship 55, Mount Morris 46

MM (1-2): Sierra Somers 18 points, 6 rebounds; Cadence Stroud 7 points, 10 rebounds; Maria Pau Caceres 10 points, 7 assists.

Scio-Friendship is 1-2.

Fillmore 47, Letchworth 15

L (2-3): Morgan Brace 9 points, 4 rebounds; Delaney Bean 6 rebounds.

Fillmore is 3-0.

Genesee Region

Pembroke 54, Holley 34

P (4-1): Karli Houseknecht 16 points, 5 steals; Isabel Breeden 14 points, 4 rebounds, 4 steals; Sydney Johnson 13 points; Allie Schwerthoffer 6 points, 12 rebounds, 4 steals.

Holley is 1-3.

Batavia Notre Dame 29, Elba 27

BND is 2-0; Elba is 0-2.

Byron-Bergen 45, Wheatland-Chili 19

B-B is 3-0; W-C is 0-2.

Allegany County

Genesee Valley/Belfast 38, Hinsdale 12

GV/B (2-0): Mary Hamer 15 points.

H (0-3): Jaylee Jimmerson 8 points.

Andover/Whitesville 47, Houghton 11

A/W (3-1): Vanessa Hall 21 points; Maria Riloba 12 points.

Houghton is 3-1.

Section V girls basketball scores for Saturday, Dec. 11

Non-league

York 83, School of the Arts 28

Y (1-1): 8th grader Tessa Rodwell 21 points, 7 rebounds; Katelyn Curry 16 points; Cierra Smith 13 points, 8 rebounds, 3 steals; Kaitlyn Holland 12 points, 10 rebounds.

SOTA (1-3): Jazlynn Logan 24 points.

Irondequoit 54, Lockport-VI 31

I (3-2): Amiyah Nunn 23 points, 5 rebounds; Maeve Brennan 4 points, 13 rebounds; Daisy Smith 7 points, 7 rebounds.

Palmyra-Macedon 57, Aquinas 50

A (0-3): Loren Green 14 points; Molly O’Toole 14 points; Abigail Pfluke 14 points.

PM (2-0): Tatum Smyth 19 points, 5 rebounds; Ryley Trail 19 points, 15 rebounds; Erika Mitchell 9 points; Marianna Hodgins 4 points, 8 rebounds.

Pittsford Mendon 67, Hamburg-VI 42

PM (3-0): Anaya Coleman 23 points; Danielle Strauf 18 points; Bridget Miller 13 points.

Mercy 56, Mount St. Mary’s 29

M (2-0): Libby McDonough 18 points, 4 steals; Maddie Fitzgerald 11 points.

Canisteo-Greenwood 49, Geneseo 34

CG (3-1): Brooke Burd 17 points, 12 rebounds; Lillian Mullen 14 points, 12 rebounds.

G (1-2): Tessa Reilly 8 points.

Wellsville 46, Northern Potter 21

W (4-0): Marley Adams 14 points.

Finger Lakes

Dundee/Bradford 38, Bloomfield 34

D/B (2-0): Kendall Parker 14 points, Hallie Knapp 4 points, 10 rebounds; Kailey Yeoman 10 points.

Bloomfield is 2-2.

Allegany County

Houghton 39, Cuba-Rushford 28

Houghton is 3-0; Cuba-Rushford is 1-3.

Section V girls basketball scores for Friday, Dec. 10

Monroe County

Victor 57, Fairport 44

V (1-0): Eva Pronti 16 points; Kaitlin Murphy 14 points, 11 rebounds; Rachel Gill 8 points, 11 assists.

F (1-2): Bella Pucci 15 points; Ella Meabon 12 points.

Webster Thomas 61, Gates Chili 52

WT (2-0): Mady Kelly 22 points; Mary Marrapese 15 points; Teagan Baylor 8 points, 10 rebounds

GC (1-2): Paris Anthony 23 points.

Brighton 58, Churchville-Chili 28

B (2-1): Lucy Lederman 15 points; Kiara Anglin 13 points, 7 rebounds, 3 assists, 3 steals.

CC (0-2): Layla Jackson 10 points.

Pittsford Sutherland 58, Brockport 40

PS (3-0): Ellie Bergin 35 points, 12 rebounds; Annie Refermat 11 rebounds; Leora Cook 9 points, 9 rebounds.

B (3-1): Ella Fadale 21 points.

Penfield 76, Webster Schroeder 46

P (1-0): Jackie Funk 20 points, 6 rebounds; Grace Alexander 15 points.

WS (1-2): Mariah Watkins 26 points.

Hilton 65, Rush-Henrietta 57

H: Mallory Heise 26 points, 8 rebounds; Ella Clark 19 points; Leah Thompson 10 points.

RH: Avery Roberts 21 points.

Honeoye Falls-Lima 58, Batavia 22

HF-L (2-0): Teagan Kamm 20 points, 15 rebounds; Samantha Ostrovski 8 points, 5 steals.

B (0-2): Julie Petry 7 points.

Finger Lakes

Red Jacket 31, Naples 23

RJ: Natalie Lecceardone 9 points, Maddie Chase 8 points.

N: Adiah Northrop 10 points; Brynn Davis 8 points; Delaney Sauer 23 rebounds

Wayne 31, Geneva 22

W (4-1): Aly Johnson 10 points; Allie Cheminti 9 points.

G (0-1): Lily Silver 6 points; Rylie McGhan 6 points.

Harley Allendale Columbia 61, South Seneca 38

HAC (3-0): Eliza Nicosia 21 points, 12 rebounds; Chloe Fowler 16 points, 15 rebounds.

South Seneca is 0-2.

Palmyra-Macedon 41, Newark 30

PM (1-0): Tatum Smyth 21 points, 6 rebounds; Marianna Hodgins 13 points, 5 rebounds.

N (1-1): Isabel Robson 11 points; Ciana Galvin 7 points.

Waterloo 60, Midlakes 47

W (3-0): Margan Caraballo 22 points; Jazzmyn Lewis 15 points; Natalie DiSanto 11 points.

Midlakes is 1-2.

Romulus 50, Honeoye 22

Romulus is 1-2; Honeoye is 0-1.

Livingston County

Livonia 58, Le Roy 39

Liv (3-1): Kylie Buckley 23 points, 15 rebounds, 4 blocks; Libby Kwak 12 points, 4 rebounds.

Le Roy is 0-2.

Dansville 58, Letchworth 21

L (2-2): Morgan Brace 12 points.

D (2-1): Madison Lee 14 points.

Haverling 53, Warsaw 26

H (4-1): Meredith Czajkowski 21 points, 11 rebounds; Natalie Krelie 8 points.

W (0-3): Emma Tangeman 14 points, 8 rebounds; Mattelyn Heim 6 points, 3 rebounds.

Geneseo 44, Perry 40

G (1-1): Caroline Capel 10 points; Brogan Henderson 9 points; Tessa Reilly 9 points.

P (1-3): Lydia Conaway 10 points, Jayden McClurg 13 points.

Hornell 67, Avon 20

H (1-0): 17 team 3-pointers; Lillian Hoyt 26 points, 8 3-pointers; Jordyn Dyring 12 points.

A (0-3): Ali Difranco 9 points.

Genesee Region

Attica 63, Alexander 59

Att (4-0): Chase Harding 28 points, 8 rebounds; Emily Gersitz 8 points, 22 rebounds.

A (2-2): Natalie Whitmore 18 points, Sam Sawyer 14 points.

Oakfield-Alabama 64, Holley 7

OA (2-0): Kelsey Schlagenhauf 15 points, 11 rebounds; Caitlin Ryan 12 points.

Holley is 1-2.

Byron-Bergen 53, Elba 48

BB (2-0): Dayanara Caballero 19 points; Sasha Schramm 8 points.

E (0-1): Sydney Reilly 17 points; Adrianna Long 13 points.

Kendall 41, Pembroke 27

K (4-0): Elizabeth Snyder 11 points, 14 rebounds; Emma Allen 8 points, 16 rebounds; Kailie Regan 4 points, 12 rebounds.

P (3-1): Karli Houseknecht 6 points, 9 rebounds; Olivia Breeden 5 points.

Lyndonville 73, Wheatland-Chili 32

WC (0-2): Emily Parker 13 points.

L (3-0): Lorelei Dillenbeck 17 points; Karlee Rounds 10 points; Ella Lewis 13 points.

Non-league

Mount Morris 53, Lima Christian 44

MM (1-1): Sierra Somers 24 points, 5 rebounds; Maria Pau Caceres 14 points; Mia Cady 10 rebounds.

Lima Christian is 1-2.

Wellsville 50, North Penn (Pa.) 25

W (3-0): Jaelyn Knapp 14 points, 6 rebounds; Makenna Dunbar 7 points, 10 rebounds.

Allegany County

Bolivar-Richburg 28, Alfred-Almond 27

B-R is 1-2; A-A is 0-3.

Section V girls basketball scores for Thursday, Dec. 9

Monroe County

Pittsford Mendon 69, Irondequoit 44

PM (2-0): Bridget Miller career-high 22 points; Anaya Coleman 22 points.

Irondequoit is 2-2.

Spencerport 59, Greece Arcadia 16

S (2-1): Erica Beaty 16 points.

Arcadia is 0-2.

Canandaigua at Greece Athena, ppd.

Wayne County

North Rose-Wolcott 45, Marion 19

NR-W is 2-2; Marion is 0-2.

Non-league

Canisteo-Greenwood 47, Perry 30

CG (2-1): Lilian Mullen 18 points, 8 rebounds; Brooke Burd 12 points, 15 rebounds; Peyton Peters 10 points, 7 rebounds.

Perry is 1-2.

Rochester Academy Charter 49, Red Creek 32

RC (0-2): Alexandria Cleveland 12 points; Mackenzie Ferguson 12 points, 13 rebounds.

Rochester Academy Charter is 1-1.

Allegany County

Cuba-Rushford 54, Hinsdale 24

CR (1-2): Taylor Searle 23 points; Aleah Demick 10 points.

Hinsdale is 0-2.

Section V girls basketball scores for Wednesday, Dec. 8

Monroe County

Brockport 65, Greece Odyssey 35

B (3-0): Ella Fadale 24 points; Emma Sodoma 15 points.

GO (1-2): Jenayla Hunter 13 points; Asia Philiip 12 points, 11 rebounds.

Lilly Carroll of Marcus Whitman is called for the block as Maddie Chase of Red Jacket tries to drive the baseline on Wednesday.
Lilly Carroll of Marcus Whitman is called for the block as Maddie Chase of Red Jacket tries to drive the baseline on Wednesday.

Non-league

Mercy 51, Hilton 47

M (1-0): Audrey Hintz 14 points, 10 rebounds; Libby McDonough 12 points, 9 rebounds; Karli Harnischfeger 10 points, 3 rebounds, 3 steals.

H (0-1): Ella Clark 19 points, Mallory Heise 10 points.

Rush-Henrietta 97, Wilson 11

RH (1-0): Avery Roberts 21 points; Alison Utter 10 points.

Wilson is 0-1.

Midlakes 66, Livonia 39

M (2-1): Callie Walker 17 points, 17 rebounds, 4 blocks; Grace Murphy 10 points, 17 rebounds, 5 steals; Kate Mahoney 10 points, Cate Peacock 9 points.

L (2-1): Kylie Buckley 20 points.

Kendall 61, Rochester Academy Charter 19

K (3-0): Libby Snyder 14 points, 10 rebounds, 5 blocks for 3rd straight double-double; Kailie Regan 12 points, 10 rebounds.

Rochester Academy Charter is 0-1.

Wayne 36, Eastridge 33

Wayne is 3-1; Eastridge is 0-3.

Newark 61, East High 45

Newark is 1-0; East is 0-1.

Finger Lakes

Marcus Whitman 25, Red Jacket 21

RJ (0-3): Natalie Lecceardone 10 points; Mary English 5 points.

Whitman is 1-2.

Harley Allendale Columbia 53, Romulus 25

HAC (2-0): Eliza Nicosia 22 points, 12 rebounds, 6 steals; Anna Thomas 11 points, 5 steals, 3 assists.

R (0-2): Mackale Werner 8 points.

Wayne County

East Rochester 67, Clyde-Savannah 53

ER (2-0): Samantha Lewis 24 points, 14 rebounds; Zarriah Eldridge 9 points, 5 rebounds, 4 steals; Lebria Hickman 6 points, 12 rebounds; Lily Funk 15 rebounds, 6 blocks.

Clyde-Savannah is 1-1.

Section V girls basketball scores for Tuesday, Dec. 7

Monroe County

Pittsford Mendon 74, Churchville-Chili 24

PM (1-0): Anaya Coleman 26 points.

CC (0-1): Layla Jackson 13 points.

Irondequoit 64, Greece Arcadia 22

I (2-1): Leila Rosario career-high 19 points; Amiyah Nunn 18 points, 8 steals; Aubrey Smith career-high 10 points.

Arcadia (0-1): Tashi Forkell 7 points, 8 rebounds; Katelyn Geraci 6 points.

Pittsford Sutherland 70, Greece Athena 32

PS (2-0): Ellie Bergin 17 points; Eden Lewis 17 points; Leora Cook 12 points.

Athena is 0-2.

Webster Schroeder 67, Gates Chili 42

Schroeder is 1-1; Gates Chili is 1-1.

Wayne County

Lyons 58, Williamson 47

L (3-1): Jayla Bell 22 points, 10 rebounds 7 steals, 5 blocks; Mikayla Chase 13 points, 4 rebounds; Kamryn Bonnell 12 points, 11 steals.

Williamson is 1-1.

North Rose-Wolcott 34, Red Creek 31

RC (0-1): Mackenzie Ferguson 8 points; Madeline Smith 7 points.

NR-W is 1-2.

Livingston County

Letchworth 42, Mount Morris 27

L (2-1): Phoebe Conklin 9 points; Morgan Wright 8 points; Hana Gill 6 points.

MM (0-1): Sierra Somers 16 points, 4 rebounds; Emyah Green 4 points, 4 steals.

Haverling 52, York 34

H (3-1): Sydney Burns 15 points, 3 steals; Gillian Oksinski 14 points.

Y (0-1): Sydnee Emerson 12 points; Cierra Smith 6 points.

Caledonia-Mumford 69, Le Roy 65

Cal-Mum is 1-2; Le Roy is 0-2.

Keshequa 61, Avon 30

K (3-0): Libby Benner 29 points, 4 steals; Aurora Sabins 13 points, 9 rebounds.

Avon is 0-2.

Pavilion 44, Geneseo 27

P (2-0): Karlee Zinkievich 15 points, 6 rebounds, 5 steals; Lauren Kingsley 14 points, 14 rebounds.

G (0-1): Brogan Henderson 7 points; Tessa Reilly 9 points.

Perry 40, Warsaw 27

P (1-1): McKenna Kelly 16 points; Sydney Hnat 6 points, 9 rebounds.

W (0-2): Leah O’Geen 8 points; Emma Tangeman 5 points, 8 rebounds.

Non-league

Attica 55, Batavia 19

A (3-0): Emily Gersitz 18 points, 13 rebounds; Victoria Walker 14 points, 4 steals; Chase Harding 7 points, 7 assists, 5 steals.

Batavia (0-1): Jaylene Dersham 4 points.

Pembroke 60, Royalton-Hartland 30

P (3-0): Karli Houseknecht 19 points, 5 rebounds, 5 steals; Olivia Breeden 10 points, 4 steals.

Wellsville 61, Canisteo-Greenwood 39

W (2-0): Emily Costello 21 points; Makenna Dunbar 11 points; Marley Adams 11 points.

CG (1-1): Lillian Mullen 24 points, 6 rebounds; Peyton Peters 5 points, 8 rebounds.

Byron-Beren 50, Albion 13

Byron-Bergen is 1-0; Albion is 0-2.

Allegany County

Houghton Academy 27, Bolivar-Richburg 17

Houghton is 1-0; Bolivar-Richburg is 0-2.

Section V girls basketball scores for Monday, Dec. 6

Finger Lakes

Penn Yan 49, South Seneca 10

SS: Ciera Babcock 3 points.

Penn Yan is 1-0.

Livingston County

Honeoye Falls-Lima 52, Dansville 41

HF-L (1-0): Teagan Kamm 23 points, 8 rebounds; Carolina Smith 8 points.

D (1-1): Chelsie Tyler 11 points; Aynsley Belcher 6 points, 14 rebounds, 3 steals; Madison Lee 8 points, 4 rebounds.

Private League

Northstar Christian 56, Lima Christian 39

Northstar is 1-0; Lima Christian is 1-1.

Non-league

Webster Thomas 35, Wayne 28

W (2-1): Riley Simpson 11 points; Emily Pratt 9 points.

Thomas is 1-0.

Bloomfield 48, North Rose-Wolcott/Sodus 35

B (1-1): Lily Baughman 12 points; Kira Johnson 9 points; Sofie Kachmaryk 8 points.

NR-W/S (0-2): Emma Grace Humbert 20 points.

Greece Odyssey 64, School of the Arts 61 (OT)

GO (1-1): Asia Philip 21 points, 16 rebounds; Sienna Tyo 15 points, 11 rebounds; Aexis Smith 17 points, 8 rebounds.

SOTA (0-1): Jazlynn Logan 26 points; Maya Williams 25 points.

Dundee/Bradford 44, Campbell-Savona 14

D/B (1-0): Gabrielle Tobiassen-Aasli 10 points, 5 rebounds; Kendall Parker 10 points, 4 steals; Hallie Knapp 8 points, 11 rebounds.

Campbell-Savona is 0-3.

Pembroke 50, Akron 35

P: Isabel Breeden 13 points, 5 rebounds; Karli Houseknecht 13 points, 7 rebounds; Allie Schwerthoffer 4 points, 11 rebounds.

A: Ella Hill 11 points.

Section V girls basketball scores for Saturday, Dec. 4

Girls basketball

Monroe County

Spencerport 50, Eastridge 47

S (1-1): Marah Auburn 23 points.

E (0-2): Nora Miller 23 points.

Brockport 55, Brighton 53

Brock (2-0): Ella Fadale 30 points.

Bright (1-1): Sadie Scott 17 points.

Non-league

Waterloo 39, Canandaigua 26

W (2-0): Giovanna White-Principio 15 points; Morgan Caraballo 10 points.

Canandaigua is 1-1.

Oakfield-Alabama 40, Wilson 19

OA (1-0): Caitlin Ryan 13 points, 8 rebounds; Kelsey Schlagenhauf 11 points, 6 rebounds, 4 steals.

Wilson is 0-1.

Prattsburg/Avoca 35, Haverling 33 (OT)

H (2-1): Meredith Czajkowski 11 points, 5 rebounds, 5 steals; Emma Luckenbach 8 points, 7 rebounds.

P/A (3-0): Riley Stowe 14 points; Marissa Reid 8 points.

Fairport 59, Aquinas 38

F (1-1): Bella Pucci 19 points; Ella Meabon 12 points.

A (0-2): Layla Germany 11 points.

Pavilion 61, Maple Grove 35

P (1-0): Karlee Zinkievich 22 points, 9 assists; Paige Landers 11 points; Lauren Kingsley 9 points, 13 rebounds.

MG: Madison Price 14 points.

Pioneer-VI 68, Cuba-Rushford 36

Cuba-Rushford is 0-2.

Kendall 47, Holley 15

K (2-0): Libby Snyder 16 points, 10 rebounds, 5 blocks; Grace Levett 11 points5 steals.

Holley is 1-1.

East Rochester 59, Bloomfield 33

ER is 1-0; Bloomfield is 0-1.

Section V girls basketball scores for Friday, Dec. 3

Monroe County

Canandaigua 58, Fairport 43

C (1-0): Mya Herman 23 points; Kyleigh Chapman 12 points; Abbey Herod 11 points.

Fairport is 0-1.

Brockport 62, Eastridge 33

B (1-0): Ella Fadale 18 points, 7 steals, 8 assists, 8 rebounds; Ava Watt 13 points, Emma Sodoma 12 points.

E (0-1): Nora Miller 25 points.

Brighton 43, Spencerport 38

B (1-0): Kiara Anglin 15 points; Katie Hardie 9 points.

S (0-1): Marah Auburn 13 points, Alena Zaher 8 points.

Gates Chili 88, School of the Arts 39

GC (1-0): Paris Anthony 42 points.

SOTA is 0-1.

Livingston County

Livonia 64, Perry 41

L (1-0): Kylie Buckley 30 points.

P (0-1): McKenna Kelly 15 points; Leah Fisher 12 points.

Keshequa 63, Wayland-Cohocton 40

K (1-0): Libby Benner 20 points, 10 rebounds; Aurora Sabins 16 points, 5 rebounds.

Way-Co is 0-1.

Non-league

Waterloo 65, Aquinas 18

W (1-0): Giavanna White-Principio 18 points; Macy Carr 12 points; Addison Bree 9 points.

Aquinas is 0-1.

Pembroke 54, Alden-VI 29

P (1-0): Isabel Breeden 15 points, 10 rebounds; Karli Houseknecht 15 points, 3 rebounds 4 steals.

Dansville 55, Caledonia-Mumford 23

D (1-0): Abigail Belcher 14 points, 5 rebounds, 3 assists; Brielle Caruso 11 points, 4 rebounds, 4 assists, 5 steals; Madison Lee 10 points, 5 rebounds.

CM (0-1): Hazel Nickerson 11 points, 6 rebounds.

Attica 55, Avon 24

Attica (1-0): Madalyn Robinson 12 points, 6 rebounds; Emily Gadd 11 points, 5 rebounds; Emily Gersitz 11 points, 8 rebounds, 7 steals, 3 rebounds; Victoria Walker 11 points, 4 rebounds, 6 steals.

Avon (0-1): Ali DiFranco 17 points.

Haverling 59, Campbell-Savona 14

H (1-0): Meredith Czajkowski 19 points, 4 rebounds, 3 steals; Sydney Burns 17 points, 12 rebounds, 4 steals; Gilian Oksinski 11 points.

Campbell-Savona is 0-1.

Wellsville 60, Letchworth 15

Wellsville is 1-0.

L (0-1): Morgan Brace 5 points; Hana Gill 4 points.

Wayne County

Clyde-Savannah 59, Lyons 31

Clyde-Savannah is 1-0.

L (0-1): Jayla Bell 12 points; Mikayla Chase 7 points, 5 rebounds.

Steuben County

Prattsburgh/Avoca 48, Arkport/Canaseraga 41

Prattsburgh/Avoca is 2-0; Arkport/Canaseraga is 1-1.

Section V girls basketball scores for Thursday, Dec. 2

Monroe County

Pittsford Sutherland 48, Irondequoit 39

PS (1-0): Ellie Bergen 12 points, 8 rebounds, 4 steals; Caitlin Bergin 9 points, 10 rebounds; Leora Cook 8 points, 9 rebounds.

I (1-1): Amiyah Nunn 18 points.

Wayne County

Williamson 61, Marion 18

Williamson is 1-0; Marion is 0-1.

Steuben County

Canisteo-Greenwood 52, Addison 38

CG (1-0): Lillian Mullen 26 points, 7 rebounds, 5 steals; Peyton Peters 11 points, 7 rebounds.

Addison is 0-1.

Prattsburg/Avoca 56, Hammondsport 38

PA (1-0): Riley Stowe 20 points; Kendra Pinckney 13 points.

Hammondsport is 1-1.

Non-league

Tip-Off Tournament

Kendall 65, Medina 15

K (1-0): Libby Snyder 23 points, 21 rebounds, 3 steals, 5 bocks; Emma Allen 9 points, 4 rebounds.

M (0-1): Stella Poler 7 points, 6 rebounds, 5 assists.

Fillmore 58, Jasper-Troupsburg 26

Fillmore is 1-0; Jasper-Troupsburg is 0-2.

Genesee Region

Lyndonville 57, Albion 17

Lyndonville is 1-0; Albion is 0-1.

Section V girls basketball scores for Wednesday, Dec. 1

Non-league

Wayne 45, Rochester Prep 26

W (1-0): Aly Johnson 11 points; Riley Simpson 8 points; Leila Bellinger 8 points.

Rochester Prep is 0-1.

Livingston County

Letchworth 40, Wayland-Cohocton 30

L (1-0): Phoebe Conklin 13 points; Jonelle Flitcroft 12 points.

WC (0-1): Madison Levee 12 points, Kloe Azzi 8 points.

Keshequa 59, Le Roy 48

K (1-0): Libby Benner 23 points, 9 rebounds, 6 steals; Aurora Sabins 12 points, 6 rebounds.

Le Roy is 0-1.

Section V girls basketball scores for Tuesday, Nov. 30

Monroe County

Irondequoit 56, Greece Athena 39

I (1-0): Amiyah Nunn 29 points, 5 assists, 3 steals; Bella Quintero 9 points, 7 rebounds.

Athena is 0-1.

Non-league

Haverling 60, Caledonia-Mumford 26

H (1-0): Meredith Czajkowski 23 points, 8 steals; Natalie Krelie 11 points, 8 assists, 6 steals.

C-M (0-1): Hazell Nickerson 11 points; Ava Amorese 6 points.

Steuben County

Arkport/Canaseraga 56, Jasper-Troupsburg 37

Arkport/Canaseraga is 1-0.

JT (0-1): Natalie Cornell 22 points, 13 rebounds; Regan Miles 8 points.

Section V girls basketball scores for Monday, Nov. 29

Non-league

Lyons 60, Marcus Whitman 39

L (1-0): Jayla Bell 29 points, 8 rebounds, 10 steals; Imani Harper 9 points, 7 steals.

Marcus Whitman is 0-1.

Hammondsport 37, Romulus 25

Hammondsport is 1-0; Romulus is 0-1.

This article originally appeared on Rochester Democrat and Chronicle: Section V girls basketball scores for the 2021-2022 season