Section V girls basketball scores for the 2022-23 season

To report Section V girls basketball scores: Coaches or team representatives are asked to send Section V girls basketball scores as soon as possible by emailing sports@democratandchronicle.com. Please include a name and contact number.

The Section V girls basketball scores for the 2022-23 season will be listed below by date.

On social: Follow our sports coverage on Instagram

You can find scores for other Section V winter sports here: Boys basketball | Girls basketball | Hockey | Bowling | Boys swimming

Section V girls basketball results for Monday, Jan. 30

Finger Lakes

Palmyra-Macedon 41, Wayne 31

W (5-10): Emily Pratt 10 points; Allie Chementi 8 points.

Pal-Mac is 13-2.

Non-league

Lima Christian 57, Honeoye 53

LC (8-4): Alyssa Marsh 32 points, 10 rebounds, 10 steals; Genesis Leathersich 10 points, 4 steals; Lillian Herring 10 points, 6 assists, 5 steals; Abigail Britton 12 rebounds, 5 blocks.

H (5-11): Ava Higgins 17 points; Ashley Thomas 15 points.

Marcus Whitman 57, Hammondsport 37

MW (12-3): Olivia Herod 19 points, 3 steals, 2 assists; Natalie Cotroneo 11 points, 2 steals; Lily Carroll 10 points, 12 rebounds, 6 assists.

Hammondsport is 10-5.

Clyde-Savannah 70, Geneva 24

Clyde-Savannah is 9-4; Geneva is 1-13.

Young Woman’s College Prep 44, Franklin 0

YWCP is 5-9; Franklin is 0-13.

Livingston County

Avon 38, Letchworth 17

A (9-6): Kennedy Fries 16 points; Sarina McDowell 14 points.

L (4-12): Morgan Brace 7 points.

Rochester-City

East 75, Wilson 32

East is 8-5; Wilson is 1-12.

Private

Northstar 37, Rochester Prep 36

Northstar is 10-4; Rochester Prep is 3-11.

Allegany County

Cuba-Rushford 54, Bolivar-Richburg 38

CR (8-7): Taylor Searle 22 points; Brynn Lavery 10 points.

B-R is 5-9.

Andover/Whitesville 68, Scio/Friendship 15

Andover/Whitesville is 11-4; Scio/Friendship is 9-7.

Genesee Valley/Belfast 28, Fillmore 22

GV/Belfast is 10-7; Fillmore is 9-5.

Houghton 30, Alfred-Almond 20

Houghton is 4-11; Alfred-Almond is 0-14.

Section V girls basketball results for Saturday, Jan. 28

Monroe County

Irondequoit 54, Eastridge 25

I: Ella Brennan 21 points, 11 rebounds, 3 steals; Aubrey Smith 9 points, 7 rebounds, 5 steals.

Honeoye Falls-Lima 48, Pittsford Mendon 37

HFL: Shaye Angelo 15 points, 5 rebounds; Caroline Smith 9 points; Clare Ruff 8 points, 10 assists.

Livingston County

York 52, Mount Morris 31

Y: Rylee Cuozzo 25 oints, 8 rebounds; Tessa Rodwell 17 points, 16 rebounds.

MM: Maria Caceres Poiu 14 points; Cadence Stroud 7 points.

Non-league

Canandaigua 57, Hamburg-VI 47

CA: Kyleigh Chapman 15 points; Eily Hubler 12 points; Mya Herman 12 points.

East Rochester 58, Bloomfield 46

ER: Lily Funk 14 points, 10 rebounds; Lebria Hickman 11 points; Zarriah Eldridge 10 points.

B: Lily Baughman 17 points; Calla McCombs 12 points.

Corning-Painted Post-IV 62, Midlakes 52

M: Callie Walker 16 points; Kate Mahoney 14 points; Grace Murphy 10 points.

St. Mary’s 66, Webster Schroeder 64

WS: Mariah Watkins 31 points.

Mercy 62, Batavia 24

M: Lauren Loiacono 13 points; Sienna Leonardi 8 points, 4 steals.

B: Isabella Walsh 11 pints, 5 rebounds.

Gananda 53, Caledonia-Mumford 50

G: Eva Jenny 18 points; Kaylee Marvin 12 points, 13 rebounds; Ella Lathrop 10 points.

Genesee Region

Campbell-Savona 49, Genesee Valley Belfast 40

GV/B: Mary Hamer 16 points; Anna Drozdowski 11 points.

Section V girls basketball results for Friday, Jan. 27

Monroe County

Pittsford Mendon 48, Gates Chili 36

PM (8-6): Dani Mooney 9 points; Gabriela Esposito 9 points; Kate Crowley 9 points.

Gates Chili is 8-6.

Hilton 57, Webster Thomas 40

H (10-5): Leah Thompson 20 points, 11 rebounds; Mallory Heise 20 points.

WT (8-7): Mady Kelly 10 points; Ruby Marrapese 12 points.

Finger Lakes

Palmyra-Macedon 62, Waterloo 57

PM (12-2): Taryn Goodness 22 points, 7 rebounds; Marianna Hodgins 12 points, 15 rebounds; Erika Mitchell 9 points.

W (12-1): Morgan Caraballo 29 points; Jazzmyn Lewis 12 points.

Midlakes 54, Wayne 29

M (7-6): Grace Murphy 21 points; Stella DelPapa 14 points; Hanna Godkin 10 points.

W (5-9): Allie Chementi 10 points.

Livingston County

Caledonia-Mumford 50, York 46 (OT)

CM (10-4): Hazell Nickerson 26 points, 12 rebounds, 6 blocks; Marisa Roides 17 points.

Y (5-9): Rylee Cuozzo 18 points, 12 rebounds; Tessa Rodwell 10 points, 7 rebounds.

Pavilion 58, Warsaw 24

P (12-3): Lauren Kingsley 20 points, 6 rebounds, 4 blocks; Karlee Zinkievich 18 points, 6 rebounds; Ella Tillotson 4 points, 11 assists, 4 steals.

W (2-12): Abby Laubenheimer 8 points, 8 rebounds; Sophia Phillips 8 points.

Dansville 65, Wayland-Cohocton 17

D (11-4): Chelsie Tyler 22 points, 8 rebounds, 4 steals; Kali Meyer 11 points, 4 steals; Aynsley Belcher 14 points, 11 rebounds.

WC (1-14): Kaitlin House 8 points.

Letchworth 49, Perry 40

L (4-11): Alyssa Milillo 16 points; Annika Milillo 13 points, 8 rebounds; Morgan Brace 11 points, 10 rebounds, 5 steals.

P (6-7): Emma DeRocha 9 points; Meredith Petri 7 points.

Wayne County

Williamson/Marion 58, North Rose-Wolcott/Sodus 34

W/M (5-10): Kate Campbell 25 points; Elizabeth Brandt 19 points.

Non-league

Penfield 69, Hamburg-VI 51

P (15-1): Jackie Funk 21 points; Grace Alexander 15 points; Emily Fordham 14 points.

H: Clara Strak 32 points.

Le Roy 59, Greece Arcadia/Olympia 57

Le Roy is 8-7; Arcadia/Olympia is 6-8.

Private

Northstar 57, Eugenio Maria de Hostos Charter 40

Northstar is 9-4; EMHC is 0-11.

Genesee Region

Elba 47, Attica 31

E (8-7): Sydney Reilly 11 points, 5 assists, 5 rebounds, 4 steals; Halie Deville 8 points, 10 rebounds, 5 steals.

Attica is 6-7.

Batavia Notre Dame 47, Oakfield-Alabama 41

Batavia Notre Dame is 13-1; Oakfield-Alabama is 12-2.

Byron-Bergen 56, Kendall 21

Byron-Bergen is 8-6; Kendall is 4-10.

Lyndonville 42, Holley 29

Lyndonville is 11-4; Holley is 6-9.

Allegany County

Cuba-Rushford 59, Houghton Academy 54

CR (7-7): Taylor Searle 30 points; Cloey Larabee 10 points; Emma Retz 10 points.

Houghton is 2-11.

Section V girls basketball results for Jan. 26

Monroe County

Webster Schroeder 69, Rush-Henrietta 33

WS (14-0): Bria Watkins 16 points; Mariah Watkins 11 points, Kylie Clement 10 points.

Rush-Henrietta is 3-12.

Canandaigua 68, Eastridge 23

CA (10-4): Mya Herman 21 points; Kyleigh Chapman 14 points; Callie Keys 10 points.

Eastridge is 5-9.

Brighton 49, Greece Athena/Odyssey 34

B (6-8): Sadie Scott 18 points; Camryn Sloan 10 points.

G (5-11): Asia Phillip 14 points; Mariah Freeman 9 points.

Finger Lakes

Honeoye 33, Naples 25

H (5-10): Ava Higgins 13 points; Lindsay Higley 6 points; Ashley Thomas 6 points.

N (1-13): Polly Bay 9 points; Grace Hebding 7 points; Erika Reigelsperger 7 points.

Dundee/Bradford 49, Marcus Whitman 38

D/B (13-2): Kendall Parker 21 points, 8 rebounds, 8 steals; Mikayla Schoffner 14 points, 11 rebounds, 5 steals.

MW (11-3): Olivia Herod 11 points, 4 rebounds, 4 assists, 2 steals; Katie Bootes 9 points, 5 rebounds; Aurora Woodworth 6 points, 5 rebounds.

Harley Allendale Columbia 39, Red Jacket 30

HAC (5-9): Sawyer Hartman 11 points, 4 steals; Cadence Brecker 9 points; Katherine Winchester 8 points, 6 steals.

Red Jacket is 3-11.

Mynderse 68, Newark 55

M: Haley Mosch 19 points; Lauren McDermott 17 points.

N: TaKyla Vaughn 28 points.

South Seneca 61, Romulus 27

SS (8-7): Ciera Babcock 18 points; Haley Perry 15 points.

Romulus is 3-11.

Non-league

Bishop Kearney 55, Nichols School-VI 52

BK (11-2): Caydence Hadley 17 points, 12 rebounds, 6 blocks; Asia Wilson 15 points, 6 assists, 6 rebounds, 5 steals; Allie Hall 4 points, 14 rebounds, 4 steals.

Pittsford Sutherland 69, Aquinas 58

PS (13-2): Ellie Bergin 37 points, 15 rebounds; Caitlin Bergin 3 points, 5 assists, 7 rebounds; Cecelia Peinado Calvo 9 points, 6 rebounds.

Aquinas is 9-5.

East 58, Churchville-Chili 43

E (7-5): Gabriella Brown-Sturdviant 3 25 points, 6 assists, 6 rebounds; Jaylen Giles 12 points, 5 assists; Yerieliz Castro 10 rebounds, 5 steals.

Churchville-Chili is 9-7.

Mercy 69, East Rochester 36

M (5-9): Natalie Casale 18 points; Audrey Hintz 11 points, 10 rebounds, 4 assists; Anna Lynch 5 points, 7 rebounds.

East Rochester is 9-6.

Elba 60, Batavia 44

E (7-7): Sydney Reilly 17 points, 4 assists, 5 steals; Mariah Ognibene 10 points, 9 rebounds.

Batavia is 0-14.

Webster Thomas 54, School of the Arts 34

WT (8-6): Mady Kelly 29 points; Ruby Marrapese 8 points.

SOTA is 10-2.

Palmyra-Macedon 69, Wilson 23

PM (11-2): Jolie Bourgeois 13 points; Taryn Goodness 12 points, 4 assists, 7 rebounds, 5 steals; Erika Mitchell 12 points.

W (1-11): Breanna Majors-Brown 13 points; Jayla Ingram 8 points.

Livingston County

Hornell 58, Haverling 35

Horn (9-6): Madelyn Moore 18 points, 7 rebounds, 7 steals; Payton Bentley 11 points, 6 rebounds; Jordyn Dyring 8 points, 4 assists, 9 rebounds.

Hav (9-7): Meredith Czajkowski 20 points, 7 rebounds, 5 steals.

Keshequa 68, Mount Morris 13

K (11-4): Ava Thayer 16 points, 4 steals; Braelyn Isaman 14 points, 7 rebounds, Libby Benner 6 points, 5 assists, 11 rebounds, 3 steals.

MM (6-8): Maria Caceres Pou 6 points.

Genesee Region

Kendall 39, Wheatland-Chili 31 (OT)

K (4-9): Danielle Offhaus 11 points, 10 rebounds, 4 blocks; Brooke Rodas 10 points, 8 rebounds, 3 steals, 3 assists.

WC (4-12): Jaeda Mekker 10 points, 3 assists; Lauren Nelson 9 points, 10 rebounds.

Steuben County

Canisteo-Greenwood 45, Addison 34

CG (17-0): Bailey Mullen 15 points, 9 rebounds; Brooke Burd 13 points, 10 rebounds; Peyton Peters 10 points, 7 rebounds.

Addison is 12-3.

Arkport/Canaseraga 50, Jasper/Troupsburg 26

Arkport/Canaseraga is 8-8; J-T is 4-11.

Allegany County

Bolivar-Richburg 54, Hinsdale 16

B-R is 5-8; Hinsdale is 0-15.

Fillmore 46, Andover/Whitesville 40

Fillmore is 9-4; Andover/Whitesville is 10-4.

Section V girls basketball results for Tuesday, Jan. 24

Monroe County

Pittsford Sutherland 73, Rush-Henrietta 29

PS (12-2): Cecilia Peinado Calvo 12 points, 7 rebounds; Annie Dodge 8 points, 11 rebounds; Petra Hunt 10 points, 3 steals.

RH (3-11): Ashlyn Roberts 8 points; Alivia Day 8 points.

Penfield 66, Honeoye Falls-Lima 25

P (14-1): Grace Alexander 19 points; Jackie Funk 18 points, 11 rebounds.

HFL: Carolyn Smith 7 points.

Finger Lakes

Harley Allendale Columbia 33, Red Jacket 23

HAC (5-9): Cadence Brecker 18 points, 4 steals; Katherine 7 points, 6 steals, 4 assists.

Red Jacket is 3-11.

Non-league

Bloomfield 56, York 53

B (12-2): Calla McCombs 25 points; Ava Hawkins 14 points.

Y (5-7): Tessa Rodwell 23 points, 9 rebounds; Rylee Cuozzo 16 points, 14 rebounds.

Victor 51, East Rochester 40

V (6-8): Rhylin Fehrenbach 24 points; Abby Murphy 10 points; Devin Livingston 10 points.

ER (9-5): Lily Funk 19 points.

East 64, Eastridge 31

East (6-5): Gabriella Brown-Sturdviant 3 22 points; Jaylen Giles 10 points; Jiasia Norris 5 points, 10 rebounds.

Eastridge is 5-8.

Elba 50, Pavilion 39

E (6-7): Sydney Reilly 16 points, 6 assists, 6 steals; Mariah Ognibene 13 rebounds; Halie Deville 4 points, 8 rebounds; Maddie Hall 12 points.

P (11-3): Lauren Kingsley 18 points, 17 rebounds, 3 steals; Kylie Conway 8 points, 4 assists; Karlee Zinkievich 8 points, 5 assists, 4 steals.

Dansville 54, Newark 40

D (10-4): Aynsley Belcher 23 points, 18 rebounds; Emma Allen 4 points, 11 rebounds; Chelsie Tyler 11 points, 8 rebounds, 3 steals.

N (5-8): Naomi Jones 12 points; Karina Natale 12 points.

Rochester Prep 48, Warsaw 31

RP (3-9): Jade Riveria 23 points; Trinity Crowder 10 points.

W (2-11): Taylor Howard 8 points; Kaelyn Keefer 7 points.

Hornell 78, Wellsville 46

H (8-6): Jordyn Dyring 23 points, 5 rebounds, 4 assists, 3 steals; Selena Maldonado 13 points, 8 rebounds, 6 assists; Maddie Moore 10 points, 9 steals, 10 rebounds, 2 blocks.

W (8-8): McKenna Dunbar 13 points; Natalie Adams 9 points; Avaree Palmatier 9 points.

School of the Arts 51, Houghton Academy 49

SOTA (10-1): Maya Williams 13 points, 10 rebounds, 4 steals; Jazlynn Logan 27 points, 3 steals.

Houghton is 2-10.

Gananda 48, Byron-Bergen 38

G (9-3): Kaylee Marvin 22 points, 16 rebounds; Eva Jenny 14 points; Katie Rothwell 10 points.

Byron-Bergen is 7-6.

Genesee Valley/Belfast 42, Arkport/Canaseraga 24

GV/B (8-6): Mary Hamer 12 points; Anna Drozdowski 10 points.

Arkport/Canaseraga is 7-8.

Canisteo-Greenwood 57, Cuba-Rushford 27

CG (16-0): Lillian Mullen 18 points, 5 rebounds; Brooke Burd 15 points, 4 rebounds; Bailey Mullen 10 points, 6 rebounds, 4 steals.

CR (6-7): Taylor Searle 16 points; Brynn Lavery 6 points.

South Seneca 52, Trumansburg 31

South Seneca is 7-7.

Fillmore 37, Allegany/Limstone 29

Fillmore is 8-4.

Genesee Region

Attica 31, Holley 27

A (6-6): Madalyn Robinson 11 points; Olivia Colon Mercado 9 points.

H (6-8): Alivia Wolf 17 points; Sam Bates 7 points.

Allegany County

Andover/Whitesville 54, Bolivar-Richburg 15

Andover/Whitesville is 10-3; Bolivar-Richburg is 4-7.

Section V girls basketball results for Monday, Jan. 23

Finger Lakes

Honeoye 33, Naples 30

H (4-10): Ashley Thomas 10 points; Ava Higgins 7 points.

N (1-12): Grace Hebding 9 points; Erika Reigelsperger 6 points.

Waterloo 70, Penn Yan 23

W (12-0): Morgan Caraballo 18 points; Natalie DiSanto 18 points; Addison Bree 12 points.

Penn Yan is 2-11.

Livingston County

Geneseo 50, Wayland-Cohocton 21

G (11-3): Mary Claire Rollins 11 points; Caroline Capel 11 points; Tessa Salatel 10 points.

WC (1-13): Lander 14 points.

Haverling 38, Letchworth 34

H (9-6): Meredith Czajkowski 21 points with 5 3-pointers, 7 rebounds; Leah Krelie 10 points, 8 rebounds.

L (3-11): Annika Milillo 10 points, 11 rebounds; Morgan Brace 8 points, 14 rebounds, Alyssa Milillo 8 points.

Non-league

East 71, Greece Athena/Odyssey 55

E (5-5): Jaylen Giles 24 points, 4 assists, 4 steals; Nevaeh Grisham 18 points, 3 rebounds; Graftoneishe Bowers 15 points, 14 rebounds; Gabriella Brown-Sturdviant 3 10 points, 5 assists, 9 rebounds.

GA/O (5-10): Asia Phillip 16 points, 10 rebounds, 3 blocks; Mariah Freeman 16 points, 5 assists, 4 steals; Trinity Johnson 12 points, 11 rebounds.

Mount Morris 51, Hinsdale 24

MM (6-7): Maria Caceres Pou 19 points; Denishka Valentin 15 points.

Hinsdale is 0-14.

Bishop Kearney 52, Cardinal O’Hara 48

BK (10-2): Caydence Hadley 18 points, 15 rebounds, 4 steals; Klarissa Goode 13 points, 5 assists, 4 steals; Allie Hall 7 points, 11 rebounds, 3 blocks.

Greece Arcadia/Olympia 62, Rochester Academy Charter 21

GA/O (6-7): Maddy Kielkowicz 19 points.

RAC is 0-9.

Victor 74, Edison 41

V (5-8): Rhylin Fehrenbach 16 points; Devin Livingston 8 points.

E (8-4): Lopez 18 points.

Hannibal-III 56, Williamson/Marion 38

Williamson/Marion is 4-10.

School of the Arts 49, Rochester Prep 33

SOTA: Maya Williams 18 points, 13 rebounds; Jazlynn Logan 20 points.

Allegany County

Andover/Whitesville 69, Scio/Friendship 45

A/W 9-3): Vanessa Hall 27 points, 5 assists, 10 rebounds, 4 blocks; Lexy Palmatier 10 points, 4 assists, 7 steals; Zoe Baert 7 points, 10 rebounds.

Scio/Friendship is 9-4.

Section V girls basketball results for Saturday, Jan. 21

Monroe County

Spencerport 51, Greece Athena/Odyssey 47

S (2-13): Emily Peacock 18 points; Alena Zaher 14 points; Jorga Gray 12 points.

GA/O (5-9): Asia Phillip 16 points, 9 rebounds; Mariah Freeman 10 points, 5 assists.

Brockport 53, Churchville-Chili 51

B (9-7): Ava Velletri 23 points, 13 rebounds, 3 steals; Mia Tyndell 10 points, 9 rebounds.

Churchville-Chili is 8-6.

Non-league

Victor 48, Canandaigua 38

Scott Zahn Memorial Classic

CA (8-4): Mya Herman 21 points; Macy Falk 6 points.

V (4-8): Vanessa Chumacero 13 points; Allie Pisano 8 points; Rhylin Fehrenbach 11 points.

Mercy 60, Nardin 35

M (4-9): Audrey Hintz 23 points, 5 assists, 13 rebounds; Brooke Wormley 8 points, 2 assists.

Perry 65, Alfred 15

P 6-7): Jaelyn Morris 19 points, 6 assists, 6 rebounds, 12 steals; Emma Darocha 9 points, 8 rebounds.

Batavia Notre Dame 58, Williamson/Marion 34

BND (12-1): Amelia McCulley 26 points, 8 rebounds, 6 steals; Emma Sisson 11 points, 6 assists, 4 rebounds.

Caledonia-Mumford 53, Wheatland-Chili 30

CM (9-4): Hazell Nickerson 18 points, 15 rebounds; Maddy DeVore 7 points, 12 rebounds.

WC (4-11): Jaeda Mekker 9 points; Lauren Nelson 9 points.

Wellsville 67, Young Woman’s College Prep 17

Wellsville is 8-7; YWCP is 4-9.

Lyons 58, Weedsport 27

Lyons is 11-2.

Livingston County League

Geneseo 46, York 42

G (10-3): Mary Claire Rollins 22 points.

Y (5-7): Rylee Cuozzo 17 points; Isabel Laney 11 points.

Section V girls basketball results for Friday, Jan. 20

Monroe County

Churchville-Chili 41, Spencerport 27

CC (8-5): Sydney Postell 22 points; Haley Leonard 9 points.

Spencerport is 1-13.

Penfield 60, Hilton 55

P (13-1): Emily Fordham 16 points; Jackie Funk 16 points; Grace Alexander 11 points; Ashley Kalvitis 10 points.

H (9-5): Mallory Heise 23 points.

Fairport 48, Victor 45

F (11-5): Bella Pucci 23 points, including winning 3-pointer with 4.2 seconds remaining; Ne’vaeh Buntley 8 points.

V (3-8): Devin Livingston 17 points; Rhylen Fehrenbach 15 points.

Brockport 47, Greece Athena/Odyssey 41

B (8-7): Ava Velletri 22 points.

GA/O is 5-8.

Webster Thomas 61, Brighton 55

WT (7-5): Mady Kelly 40 points; Ella Wambach 8 points.

Brighton is 5-8.

Honeoye Falls-Lima 71, Eastridge 40

HFL (10-4): Cougars clinch Division IV league title for fourth straight season; Marlee Green 13 points; Sam Osovski 12 points; Reese Dusett 12 points.

E (5-7): Seventh-grader Aahnah Green 16 points.

Finger Lakes

Palmyra-Macedon 56, Newark 41

PM (10-2): Molly Seither 20 points, 4 assists, 5 rebounds, 6 steals; Marianna Hodgins 14 points, 7 rebounds, 3 blocks; Georgia Wirth 10 points, 7 rebounds.

Newark is 5-7.

Midlakes 49, Mynderse 30

Myn (8-5): Maddie Verkey 12 points.

Mid (6-6): Grace Murphy 12 points; Kate Mahoney 10 points; Stella DelPapa 10 points.

Rochester-City

Finney 44, Franklin 18

Finney is 9-4; Franklin is 0-11.

Livingston County

Caledonia-Mumford 49, Mount Morris 21

CM (8-4): Marisa Roides 10 points; Maddy DeVore 10 points, 12 rebounds; Hazell Nickerson 9 points, 13 rebounds.

MM (5-7): Maria Caceres Pou 8 points; Cadence Stroud 6 points.

Pavilion 59, Keshequa 49

P (11-2): Karlee Zinkievich 24 points, 5 assists; Lauren Kingsley 21 points, 14 rebounds, 8 blocks, 4 steals; Kylie Conway 12 points, 6 rebounds.

K (10-4): Libby Benner 20 points, 8 rebounds; Ryley Benner 11 points, 5 steals; Ava Thayer 5 points, 5 assists, 4 steals.

Dansville 44, Hornell 43 (OT)

D (9-4): Aynsley Belcher 25 points, including winner at final horn, and 15 rebounds; Chelsie Tyler 10 points, 7 rebounds, 3 steals.

H (7-6): Jordan Dyring 18 points; Lilian Hoyt 15 points.

York 43, Warsaw 25

Y (5-6): Rylee Cuozzo 12 points; Isabel Laney 11 points.

W (2-10): Kaelyn Keefer 11 points; Ellie Tangeman 8 points.

Geneseo 45, Letchworth 39

G (9-3): Mary Claire Rollins 18 points; Morgan Wolcott 10 points.

L (3-10): Annika Milillo 13 points, 10 rebounds; Morgan Brace 15 points, 13 rebounds; Alyssa Milillo 8 points.

Non-league

Webster Schroeder 73, Cicero-North Syracuse 60

WS (13-0): Mariah Watkins 24 points; Addison Morgan 18 points; Bria Watkins 13 points; Sarah Ferruzza 10 points.

Aquinas 56, Pittsford Mendon 55

PM (7-6): Paige Glanz 13 points; Kate Crowley 12 points; Emma Giordano 10 points.

Aquinas is 9-4.

Scio/Friendship 56, Lima Christian 38

Scio/Friendship is 9-3; Lima Christian is 7-4.

Steuben County

Addison 47, Alfred-Almond 14

Addison is 12-2; Alfred/Almond is 0-11.

Allegany County

Cuba-Rushford 44, Genesee Valley/Belfast 37

CR (6-6): Taylor Searle 28 points; Brynn Lavery 7 points.

Genesee Valley/Belfast is 7-6.

Andover/Whitesville 66, Hinsdale 7

A/W (8-3): Vanessa Hall 27 points; Gabbi Hall 9 points.

Hinsdale (0-13): Jaylee Jimerson 2 points; Kaleigh Buckles 2 points.

Section V girls basketball results for Thursday, Jan. 19

Finger Lakes

Bloomfield 49, Honeoye 24

B (11-2): Lily Baughman 13 points; Allison Baughman 8 points; Ashlyn Wright 8 points.

H (3-10): Ava Higgins 10 points; Ashley Thomas 8 points.

Marcus Whitman 56, Naples 32

MW (11-2): Aliysiah Clark 13 points, 7 rebounds; Aurora Woodworth 11 points, 5 assists, 5 rebounds, 2 steals, 2 blocks; Katie Bootes 8 points, 5 rebounds.

Harley Allendale Columbia 45, Romulus 25

HAC (4-9): Cadence Brecker 20 points, 6 assists; Sawyer Hartman 10 points, 10 steals.

Romulus is 3-10.

Dundee/Bradford 51, South Seneca 32

SS (6-7): Makenzie Snyder 9 points; Karah Hill 6 points.

Dundee/Bradford is 12-2.

Livingston County

Livonia 65, Haverling 34

L (13-1): Kylie Buckley 25 points, 12 rebounds and sets all-time scoring record at Livonia with 1,657 points; Mary Kwak 15 points, 13 rebounds; Libby Kwak 13 points.

Haverling is 8-6.

Non-league

Pittsford Sutherland 50, Mercy 47

PS (11-2): Leora Cook 15 points; Ellie Bergin 9 points, 7 rebounds, 6 steals; Eden Lewis 8 points, 8 rebounds.

M (3-9): Mia Lusardi 13 points, 4 steals; Anna Lynch 13 rebounds; Brooke Wormley 10 points, 7 rebounds.

Wellsville 61, Andover/Whitesville 42

Wellsville is 7-7; Andover/Whitesville is 7-3.

Alexander 75, Wheatland-Chili 32

Alexander is 11-4; Wheatland-Chili is 4-10.

Genesee Region

Batavia Notre Dame 56, Attica 28

BND (11-1): Amelia McCulley 25 points, 4 assists, 8 steals; Avelin Tomidy 13 points, 5 rebounds; Maggie Monachino 6 points, 3 rebounds, 5 steals.

Attica is 5-6.

Elba 57, Holley 40

E (5-7): Sydney Reilly 13 points, 6 rebounds, 6 steals; Halie Deville 12 points, 10 rebounds, 5 assists, 6 steals; Mariah Ognibene 12 points, 12 rebounds, 3 steals.

Holley is 6-7.

Lyndonville 52, Pembroke 42

P (4-10): Isabel Breeden 17 points; Elle Peterson 8 points, 11 rebounds.

Lyndonville is 10-4.

Oakfield-Alabama 41, Byron-Bergen 26

Oakfield-Alabama is 12-1; Byron-Bergen is 7-5.

Private

Young Woman’s College Prep 50, Eugenio Maria de Hostos Charter School 40

YWCP (4-8): Erica Coley 18 points, 14 rebounds; Jahzell 12 points, 9 assists, 4 steals.

EMHCS (0-10): Brittany Malando 12 points.

Allegany County

Scio/Friendship 38, Houghton Academy 27

Scio/Friendship is 8-3; Houghton is 2-8.

Section V girls basketball results for Wednesday, Jan. 18

Monroe County

Penfield 61, Canandaigua 52

P (12-1): Emily Fordham career-high 16 points; Grace Alexander 14 points; Jackie Funk 11 points.

CA (8-3): Eily Hubler 19 points.

Webster Schroeder 80, Fairport 76

WS (12-0): Mariah Watkins 36 points, 16 rebounds; Bria Watkins 20 points; Addison Morgan 10 poins.

F (10-5): Ella Meabon 24 points; Ne’vaeh Buntley 16 points; Bella Pucci 15 points; Sarah Hirschler 11 points.

Webster Thomas 57, Greece Athena/Odyssey 50

WT (6-5): Mady Kelly 33 points; Maggie Smith 10 points.

GA/O (5-7): Asia Phillip 16 points; Mariah Freeman 13 points.

Rush-Henrietta 43, Brockport 38

B (7-7): Ava Velletri 14 points; Maeve Petitti 13 points.

R-H is 3-10.

Brighton 56, Eastridge 44

B (5-7): Sadie Scott 23 points; Hardie 13 points.

E (5-6): Fixer 17 points; Krupa 10 points.

Rochester-City

School of the Arts 72, EMHCS 37

SOTA (8-1): JazLynn Logan 27 points, 6 rebounds, 3 assists; Maya Williams 20 points, 11 rebounds; Son’ger McCullough 12 points; Precious grant 9 points, 10 rebounds.

Finger Lakes

Waterloo 80, Geneva 8

W (11-0): Morgan Caraballo 28 points; Natalie DiSanto 11 points; Addison Bree 11 points; Logan Amidon 11 points.

Geneva is 1-9.

Mynderse 46, Penn Yan 23

M (8-4): Maddie Verkey 13 points; Haley Mosch 13 points.

Penn Yan is 2-10.

Newark 43, Wayne 33

N (5-6): TaKyla Vaughn 13 points, 15 rebounds; Brooklyn Graham 6 points, 11 rebounds; Malia Brown 7 points, 3 rebounds, 3 steals.

Wayne is 4-8.

Livingston County

Keshequa 48, Avon 43

K (10-3): Braelyn Isaman 15 points, 7 rebounds, 3 steals; Libby Benner 15 points, 9 rebounds, 5 steals.

Avon is 7-6.

Pavilion 65, Le Roy 41

P (10-2): Karlee Zinkievich 22 points, 10 steals, 4 assists; Lauren Kingsley 19 points, 7 rebounds, 3 steals, 4 assists; Kylie Conway 2 points, 8 rebounds.

L (6-6): Kenna McKenzie 13 points; Maura Dambra 16 points.

Perry 54, Warsaw 30

P (2-9): Jaelyn Morris 17 points, 5 steals; Aurora Berry 8 points.

W (5-7): Abby Laubeneimer 8 points, 4 rebounds; Ellie Tangeman 8 points.

Hornell 77, Wayland-Cohocton 31

H (7-5): Jordyn Dyring 24 points; Raegan Evingham 10 points; Maddie Moore 12 points, 8 rebounds.

WC (1-12): Brooke Landers 18 points; Mackenzie Pickard 8 points.

Caledonia-Mumford 37, Letchworth 36

CM (7-4): Ava Amorese 16 points with 4 3-pointers; Marisa Roides 9 points; Maddy DeVore 6 points, 9 rebounds.

L (3-9): Alyssa Milillo 14 points with 4 3-pointers.

Wayne County

Lyons 52, East Rochester 48

ER (8-4): Aniyah Eldridge 11 points; Emma Romach 9 points; Lily Funk 9 points; Lebria Hickman 9 points.

Lyons is 10-2.

Clyde-Savannah 58, Williamson/Marion 28

Clyde-Savannah is 8-4; Williamson/Marion is 4-8.

Non-league

Edison Tech 51, Greece Arcadia/Olympia 46

ET (8-3): Gabriela Lopez 17 points, 7 rebounds; Kaysia Jones 14 points, 3 assists, 4 rebounds, 3 steals.

Arcadia/Olympia is 5-7.

Portville-VI 41, Fillmore 19

Fillmore is 6-4.

Steuben County

Canisteo-Greenwood 48, Alfred-Almond 16

CG (14-0): Lillian Mullen 21 points; Brooke Burd 10 points, 7 rebounds, 5 blocks.

Alfred-Almond is 0-10.

Addison 53, Campbell-Savona 26

Addison is 11-2; Campbell-Savona is 1-9.

Avoca/Prattsburgh 39, Jasper-Troupsburg 34

A/P is 8-6; J-T is 4-8.

Section V girls basketball results for Tuesday, Jan. 17

Monroe County

Pittsford Sutherland 71, Honeoye Falls-Lima 46

PS (10-2): Leora Cook 16 points, 4 assists, 7 rebounds; Eden Lewis 8 points, 11 rebounds; Lara Brandt 4 points, 8 rebounds.

HFL (9-4): Maddy Schubach 11 points.

Pittsford Mendon 55, Rush-Henrietta 28

PM: Gabriela Esposito 11 points; Brooke Bowler 9 points.

Finger Lakes

Red Jacket 42, Honeoye 34

RJ: Leah Batterson 18 points; Brooklyn Vienna 11 points.

H: Ava Higgins 16 points; Catelynn Farrell 7 points; Ashley Thomas 7 points.

Dundee/Bradford 47, Naples 13

D/B: Kendall Parker 17 points, 5 rebounds, 5 steals; Mikayla Schoffner 10 points, 14 rebounds, 4 steals.

Bloomfield 79, Romulus 18

B: Lily Baughman 14 points; Calla McCombs 14 points; Molly Thompson 12 points.

Marcus Whitman 42, Harley Allendale Columbia 23

MW: Olivia Herod 18 points, 6 steals, 2 assists; Natalie Cotroneo 8 points, 2 steals, 5 assists.

HAC: Cadence 12 points; Sawyer 11 steals.

Non-league

Mount Morris 45, Lima Christian 38

MM: Cadence Stroud 12 points; Emyah Green 12 points.

LC: Alyssa Marsh 17 points, 9 rebounds, 3 steals; Abigail Britton 6 points, 18 rebounds, 3 steals.

Churchville-Chili 51, Franklin 16

CC: Haley Leonard 11 points; Katherine Draper 10 points; Sydney Postell 10 points.

Hilton 52, Mercy 31

H (9-4): Best start since 2015-16; Leah Thompson 24 rebounds, 8 points; Mallory Heise 20 points, 8 rebounds, 4 assists; Ella Clark 10 points.

M: Lusardi 8 points; Harnishfeger 6 points.

Livonia 50, Victor 49

L: Kylie Buckley 18 points, 13 rebounds, 5 blocks; Libby Kwak 12 points; Mary Kwak 10 points, 7 rebounds.

Oakfield-Alabama 44, Batavia 27

Rochester-City

Northstar 53, Young Woman’s College Prep 50

NS: Alana Garwood scores 1,000th career point.

YWCP: Jahzell Strong 22 points, 4 steals, 5 assists; Erica Coley 10 points, 13 rebounds, 4 blocks.

Steuben County

Hammondsport 40, Arkport/Canaseraga 28

Genesee Region

Alexander 36, Byron-Bergen 26

A: Alyssa Kramer 17 points.

Batavia Notre Dame 59, Kendall 15

BND: Amelia McCulley 33 points, 11 rebounds, 6 steals; Avelin Tomidy 10 points, 7 rebounds; Emma Sisson 7 points, 11 steals.

Elba 63, Pembroke 41

E: Sydney Reilly 26 points, 6 rebounds, 6 steals; Halie Deville 13 points, 6 rebounds, 5 blocks.

P: Isabl Breeden 20 points.

Holley 37, Wheatland-Chili 24

Lyndonville 39, Attica 29

Section V girls basketball results for Monday, Jan. 16

Non-league

Gananda 49, Mynderse 39

G: Eva Jenny 14 points, 9 rebounds, 4 steals; Nicole Cruz 12 points, 5 assists.

M: Haley Mosch 9 points; Ella Wirth 6 points.

Wheatland-Chili 31, Red Creek 21

WC: Taylor Bailey 10 points, 2 steals.

Addison 38, Haverling 29

H: Meredith Czajkowski 13 points, 8 rebounds; Emma Luckenbach 10 points, 8 rebounds.

Bishop Kearney 81, Marcellus 32

BK: Asia Wilson 30 points, 6 rebounds, 3 steals; Amaia Jackson 20 points, 11 assists, 11 steals; Allie Hall 12 points, 16 rebounds.

Aquinas 72, Hornell 56

A: Ajayah Orr 32 points, 6 rebounds; Jade Harvey 10 rebounds; Molly O’Toole 21 points.

H: Jordyn Dyring 16 points, 6 rebounds; Selena Maldonado 12 points, 15 rebounds; Reagan Evingham 11 points, 15 rebounds.

East Rochester 57, Pembroke 41

ER: Emma Romach 15 points; Lily Funk 15 points, 6 rebounds; Aaliyah Carmichael 6 points, 7 rebounds.

P: Olivia Breeden 12 points; Elle Peterson 10 points, 6 rebounds.

Section V girls basketball results for Saturday, Jan. 14

Monroe County

Irondequoit 39, Spencerport 32

I: Ella Brennan 19 points, 8 rebounds; Maeve Brennan 4 points, 13 rebounds; Aubrey Smith 8 points, 9 rebounds.

SP: Jorga Gray 12 points; Alena Zaher 10 points.

Non-league

Shenendehowa 72, Fairport 68

F: Bella Pucci 22 points; Ne’vaeh Buntley 21 points; Ella Meabon 17 points.

Jasper-Troupsburg 59, Hinsdale 23

JT: Natalie Cornell 31 points, 14 rebounds; Reagan Miles 13 points, 6 rebounds.

H: Jenna Sutton 7 points.

Canisteo-Greenwood 63, Andover/Whitesville 47

CG: Bailey Mullen 24 points, 7 rebounds; Brooke Burd 17 points, 10 rebounds.

A/W: Vanessa Hall 29 points, 3 blocks.

East 64, Wayne 49

E: Gabriella Brown-Sturdviant 3 24 points, 6 assists, 9 rebounds; Navaeh Grisham 10 points, 2 assists, 2 steals.

St. Mary’s 71, Mercy 42

M: Audrey Hintz 11 points, 13 rebounds, 7 blocks; Isabelle Dearcop 9 points.

Lyons 58, Byron-Bergen 40

BB: Ava Wagoner 14 points, 3 rebounds; MacKenzie Senf 10 points, 10 rebounds.

Addison 57, Genesee Valley/Belfast 28

Avoca/Prattsburgh 40, Fillmore 37

Section V girls basketball results for Friday, Jan. 13

Monroe County

Brockport 45, Pittsford Mendon 32

B (7-6): Ava Velletri 23 points, 15 rebounds; Maeve Petitti 8 points, 5 rebounds.

PM (6-5): Brooke Bowler 10 points; Dani Mooney 7 points; Emma Giordano 7 points.

Canandaigua 43, Webster Thomas 35

CA (8-2): Mya Herman 20 points; Kyleigh Chapman 15 points.

Webster Thomas is 5-5.

Churchville-Chili 45, Spencerport 31

CC (6-5): Sydney Postell 28 points.

Spencerport is 1-11.

Penfield 40, Victor 38

P (11-1): Jackie Funk makes 2 FTs with 5.5 seconds remaining; Grace Alexander 13 points; Emily Fordham 10 points.

V (3-6): Rhylin Fehrenbach 14 points.

Hilton 63, Rush-Henrietta 44

H (8-4): Mallory Heise 19 points, 10 rebounds, 6 assists; Elena Graziano 11 points.

RH (2-8): Allison Utter 21 points.

Honeoye Falls-Lima 75, Greece Athena/Odyssey 36

HFL (9-3): Clare Ruff 16 points, 8 assists, 7 steals; Shaye Angelo 16 points; Sam Osovski 12 points.

GA/O (5-6): Asia Phillip 21 points.

Greece Arcadia/Olympia 44, Batavia 34

Arcadia/Olympia is 5-6; Batavia is 0-11.

Finger Lakes

Dundee/Bradford 58, Bloomfield 37

D/B (10-2): Kailey Yeoman 18 points, 7 steals; Kendall Parker 16 points, 10 rebounds, 6 steals; Mikayla Shoffner 10 points, 5 assists, 11 rebounds.

Bloomfield is 9-2.

Harley Allendale Columbia 41, South Seneca 32

SS (6-6): Chloe Scott 10 points; Ciera Babcock 9 points.

HAC (4-8): Aryanna 12 points; Sawyer 11 points, 11 steals.

Marcus Whitman 47, Red Jacket 18

MW (9-2): Natalie Cotroneo 8 points, 6 steals, 3 assists; Aurora Woodworth 12 points, 2 steals, 4 assists, 5 rebounds.

Red Jacket is 2-10.

Romulus 33, Honeoye 32

Romulus is 3-9; Honeoye is 3-8.

Newark 65, Penn Yan 43

N (4-6): Coach Diane Kirnie wins 400th career game; TaKyla Vaughn 31 points, 10 rebounds; Brooklyn Graham 12 points, 6 rebounds.

Penn Yan is 2-9.

Palmyra-Macedon 42, Mynderse 38

PM (8-2): Marianna Hodgins 19 points, 10 rebounds, 2 blocks; Taryn Goodness 15 points, 7 rebounds.

M (7-3): Haley Mosch 14 points; Maddie Verkey 11 points.

Waterloo 78, Wayne 28

Wat (10-0): Morgan Caraballo 28 points; Natalie DiSanto 15 points; Addison Bree 14 points.

Way (4-6): Emily Pratt 12 points.

Livingston County

Livonia 42, Dansville 29

L (11-1): Kylie Buckley 22 points, 9 rebounds; Libby Kwak 11 points; Mary Kwak 5 points, 8 rebounds.

D (8-4): Taylor Hamsher 6 points; Kali Meyer 6 points, 6 rebounds.

Avon 50, Perry 29

A (6-5): Sarina McDowell 18 points, 11 rebounds; Maria Geary 17 points.

P (4-6): Jaelyn Morris 15 points.

Geneseo 50, Le Roy 37

G (8-3): Morgan Wolcott 21 points; Mary Claire Rollins 11 points.

L (6-5): Lindsay Steffenilla 15 points; Abby Allen 9 points.

Non-league

York 62, Mount Morris 31

Y (4-6): Tessa Rodwell 24 points, 7 rebounds, 3 steals; Rylee Cuozzo 14 points, 16 rebounds; Merideth Holland 7 points, 14 rebounds.

MM (4-6): Denishka Valentin 13 points; Maria Caceres Pou 11 points.

Hornell 82, Wellsville 58

Hornell is 6-4; Wellsville is 6-7.

Wayne County

Gananda 57, Lyons 39

G: Kaylee Marvin 23 points; Eva Jenny 15 points.

Gananda is 7-3; Lyons is 8-2.

Genesee Region

Byron-Bergen 52, Attica 24

BB (7-2): Dayi Caballero 11 points; Kenzie Senf 10 points.

Attica is 5-4.

Batavia Notre Dame 48, Alexander 28

BND (9-1): Amelia McCulley 27 points, 4 rebounds, 3 blocks, 4 steals; Avelin Tomidy 8 points, 9 rebounds, 4 steals.

Alexander is 9-4.

Oakfield-Alabama 49, Lyndonville 40

OA (10-1): Alea Groff 17 points; Caitlin Ryan 9 points; Brooke Reding 7 points.

Lyndonville is 8-4.

Elba 47, Kendall 12

E (3-7): Sydney Reilly 17 points, 12 rebounds, 6 steals; Mariah Ognibene 8 points, 10 rebounds, 4 steals; Halie Deville 8 points, 10 rebounds, 4 steals; Halie Deville 15 rebounds.

Kendall is 3-8.

Allegany County

Scio/Friendship 47, Bolivar-Richburg 24

Scio/Friendship is 7-3; Bolivar-Richburg is 4-6.

Section V girls basketball results for Jan. 12

Monroe County

Pittsford Sutherland 63, Irondequoit 32

PS (9-2): Leora Cook 22 points, 5 rebounds, 2 steals; Cecilia Peinado Calvo 14 points, 4 assists, 4 rebounds; Lara Brandt 10 points, 8 rebounds.

Irondequoit is 3-10.

Non-league

Webster Schroeder 58, Mercy 37

WS (11-0): Mariah Watkins 27 points; Addison Morgan 12 points.

M (3-6): Audrey Hintz 20 points.

Fillmore 31, Letchworth 24

F (6-2): Hope Russell 12 points; Rachel Hatch 6 points; Preslee Miller 6 points.

L (3-8): Trinity Scott 8 points, Hannah Gill 6 points.

Young Women’s College Prep 49, Franklin 12

YWCP is 4-7; Franklin is 0-10.

Private

Rochester Prep 34, Finney 31

Rochester Prep is 2-9; Finney is 7-4.

Livingston County

Pavilion 50, Caledonia-Mumford 37

P (9-2): Karlee Zinkievich 20 points, 9 assists, 5 steals; Ella Tillotson 12 points, 5 rebounds; Lauren Kingsley 12 points, 9 rebounds, 5 blocks.

CM (6-4): Devore 10 points; Hazel Nickerson 13 points.

Wayne County

East Rochester 71, North Rose-Wolcott/Sodus 20

ER (7-3): Aniyah Eldridge 17 points; Zarriah Eldridge 12 points; Lily Funk 14 points.

NRW/S (3-9): AJ McIntyre 12 points.

Gananda 75, Williamson/Marion 29

Gananda is 6-3; Williamson/Marion is 4-7.

Allegany County

Andover/Whitesville 55, Cuba-Rushford 33

A/W (7-1): Vanessa Hall 34 points, 17 rebounds, 3 blocks, 3 steals; Zoe Baert 6 points, 9 rebounds.

Cuba-Rushford is 5-6.

Steuben County

Arkport/Canaseraga 47, Campbell-Savona 20

Addison 49, Jasper-Troupsburg 27

Addison is 8-2; J-T is 3-7.

Section V girls basketball results for Wednesday, Jan. 11

Monroe County

Webster Thomas 51, Brockport 34

WT (5-4): Mady Kelly 28 points; Ruby Marrapese 9 points.

B (6-6): Ava Velletri 11 points; Maeve Petitti 9 points.

Fairport 67, Gates Chili 35

F (9-3): Ne’vaeh Buntley 14 points, 7 rebounds; Ella Meabon 14 points, 6 rebounds; Bella Pucci 11 points.

GC (6-5): India Williams 13 points, 15 rebounds.

Canandaigua 69, Churchville-Chili 40

CA (7-2): Kyleigh Chapman 21 points; Mya Herman 17 points; Ariana Buchiere 10 points.

Churchville-Chili is 5-5.

Rochester-City

Edison 61, Wilson Magnet 44

E (7-3): Kaysia Jones 24 points, 10 steals; Gabriela Lopez 17 points, 8 rebounds; Chasity Edwards 11 points, 11 rebounds.

Wilson is 1-8.

Finger Lakes

Bloomfield 68, Red Jacket 10

B (9-1): Lily Baughman 19 points; Ava Hawkins 15 points; Calla McCombs 15 points.

RJ (2-9): Leah Batterson 6 points.

Honeoye 25, Harley Allendale Columbia 22

H (3-7): Ava Higgins 11 points; Ashley Thomas 6 points; Sarah Baader 5 points.

HAC (3-8): Aryana Saedi 10 points; Cadence Brecker 6 points.

Marcus Whitman 49, South Seneca 23

MW (8-2): Natalie Cotroneo 11 points, 5 assists, 2 steals; Tori Brooks 7 points, 5 rebounds, 5 steals; Lily Carroll 6 points, 3 steals.

South Seneca is 6-5.

Non-league

Mynderse 52, Aquinas 41

M (7-2): Haley Mosch 20 points, 10 rebounds; Kelly Kohberger 13 points, 5 assists, 5 rebounds; Maddie Verkey 5 points, 4 assists, 9 rebounds, 3 steals.

A (7-4): Ajayah Orr 12 points.

Dundee/Bradford 51, Red Creek 10

D/B (9-2): Kendall Parker 17 points, 4 steals; Alissa Eaves 8 points, 7 rebounds.

Red Creek is 1-8.

Greece Arcadia/Olympia 47, Geneva 16

Arcadia/Olympia is 4-6; Geneva is 1-7.

Livingston County

Dansville 50, Avon 35

D (8-3): Chelsie Tyler 18 points, 8 rebounds, 3 steals; Aynsley Belcher 13 points, 12 rebounds; Emma Allen 4 points, 11 rebounds.

A (6-5): Maria Geary 15 points with 4 3-pointers; Sarina McDowell 15 points.

Haverling 62, Wayland-Cohocton 10

H (8-4): Meredith Czajkowski 19 points, 4 rebounds, 7 steals; Natalie Krelie 18 points, 5 rebounds, 9 steals; Emma Luckenbach 14 points, 7 rebounds, 3 steals.

WC (0-11): Brooke Lander 6 points.

Genesee Region

Batavia Notre Dame 47, Holley 32

BND (8-1): Amelia McCulley 20 points; Avelin Tomidy 8 points; Emma Sisson 7 points.

H (5-6): Sam Bates 13 points, 3 steals; Jailyn Bishop 7 points, 6 rebounds.

Byron-Bergen 52, Pembroke 40

BB (6-2): Kendall Phillips 19 points; Ava Wagoner 8 points; Dayanara Caballero 8 points; Zoey Shepherd 8 points.

P (4-6): Karli Houseknecht 11 points, 4 assists, 5 rebounds, 3 steals; Olivia Breeden 9 points, 3 steals; Isabel Breeden 5 points, 6 rebounds.

Alexander 58, Elba 53

A (9-3): Alyssa Kramer 32 points; Laurel Kania 13 points; Melanie Pohl 10 points.

Elba is 2-7.

Lyndonville 35, Kendall 27

Lyndonville is 8-3; Kendall is 3-7.

Steuben County

Hammondsport 37, Alfred-Almond 19

Hammondsport is 6-3; Alfred-Almond is 0-9.

Allegany County

Scio/Friendship 49, Hinsdale 17

S/F (6-3): Nevaeh Ross 18 points; Morghyn Ross 18 points; Kadence Donahue 11 points.

H (0-10): Sarah Tuttle 7 points; Hannah Sutton 4 points.

Section V girls basketball results for Tuesday, Jan. 10

Monroe County

Hilton 53, Pittsford Mendon 43

PM (6-4): Gabriela Esposito 10 points; Kate Crowley 9 points; Natalie Mai 9 points.

H (7-4): Mallory Heise 16 points; Ella Clark 13 points; Leah Thompson 11 points.

Pittsford Sutherland 66, Brockport 37

PS (8-2): Cecilia Peinado Calvo 14 points; Eden Lewis 12 points, 5 rebounds; Lucy Bush 5 points, 3 assists, 6 rebounds, 4 steals.

B (6-5): Ava Velletri 9 points; Mia Tyndell 8 points.

Eastridge 41, Spencerport 30

E (5-5): Grace Devlin 15 points; Alyssa Cowart 12 points, 4 assists, 3 steals; Madyson Fizer 6 points, 9 rebounds, 4 blocks.

S (1-10): Alena Zahar 17 points.

Brighton 60, Irondequoit 32

B (4-7): Sadie Scott 21 points; Hardie 10 points.

I (3-9): Smith 9 points, Santos 7 points.

Non-league

Greece Athena/Odyssey 52, Rochester Prep 31

GA/O (5-5): Trinity Johnson 16 points, 15 rebounds, 2 steals; Tiara Smith 11 points, 5 rebounds; Asia Phillip 9 points, 8 rebounds, 3 steals.

Rochester Prep is 1-9.

Honeoye Falls-Lima 56, Mercy 48

HFL (8-3): Shaye Angelo 18 points; Caroline Smith 11 points, 11 rebounds; Maddy Schubach 9 points, 8 rebounds.

M (3-5): Audrey Hintz 17 points.

Greece Arcadia/Olympia 37, Wayne 33

GA/O (3-6): Shania Estrich 16 points.

Wayne is 4-5.

Livingston County

Le Roy 52, Letchworth 42

LeRoy (6-4): Abby Allen 26 points, 2 assists; Corina Dunn 11 points, 13 rebounds; Zoey Humphrey 3 points, 5 rebounds, 4 steals.

Letchworth is 3-7.

Pavilion 56, Mount Morris 28

P (8-2): Karlee Zinkievich 21 points, 10 assists, 4 steals; Lauren Kingsley 20 points, 4 assists, 13 rebounds, 6 steals; Kylie Conway 8 points, 5 steals.

MM (4-5): Angelica Caceres Pou 9 points; Emyah Green 8 points.

Keshequa 76, York 46

K (9-3): Ava Thayer 15 points, 5 assists, 4 steals; Braelyn Isaman 13 points, 2 steals; Julia Wilkins 10 points, 4 assists, 5 rebounds, 3 steals.

Y (3-5): Tessa Rodwell 17 points, 7 rebounds; Isabel Laney 11 points, 3 assists; Merideth Holland 7 points, 7 rebounds.

Caledonia-Mumford 56, Warsaw 30

CM (6-3): Ava Amorese 23 points, 7 rebounds; Gracie Boudreau 12 points; Hazell Nickerson 12 points.

W (2-8): Ellie Tangeman 8 points, 9 rebounds; Abby Laubenheimer 8 points.

Geneseo 54, Perry 38

G (7-3): Morgan Wolcott 13 points; Caroline Capel 9 points.

P (4-6): Jaelyn Morris 14 points; Nellie Koronas 5 points, 12 rebounds.

Livonia 61, Hornell 43

L (9-1): Kylie Buckley 18 points, 6 rebounds, 5 steals; Libby Kwak 17 points, 5 assists; Mary Kwak 13 points, 9 rebounds, 5 assists; Kierstin Einhiple 11 points, 6 rebounds.

Hornell is 5-3.

Rochester-City

Edison 48, Young Woman’s College Prep 41

Edison is 6-3; Young Woman’s College Prep is 2-7.

Genesee Region

Oakfield-Alabama 60, Holley 15

OA (9-1): Caitlin Ryan 20 points; Alea Groff 10 points; Piper Hyde 10 points.

H (5-5): Jailyn Bishop 5 points; Alivia Wolf 3 points, 2 rebounds, 2 steals.

Allegany County

Fillmore 44, Cuba-Rushford 24

CR (5-5): Tara Duvall 8 points; Cloey Larabee 6 points.

Fillmore is 5-2.

Andover/Whitesville 61, Houghton Academy 33

Andover/Whitesville is 6-1; Houghton is 2-6.

Section V girls basketball results for Monday, Jan. 9

Monroe County

Webster Schroeder 52, Victor 34

WS (10-0): Mariah Watkins 21 points; Bria Watkins 12 points.

V (2-5): Hope Stone 11 points.

Greece Athena/Odyssey 69, Batavia 60

GA/O (4-5): Tiara Smith 19 points; Mariah Freeman 15 points; Asia Phillip 15 points; Julianna Bates 12 points.

Batavia is 0-10.

Private

Lima Christian 47, Eugenio Maria de Hostos Charter School 35

Lima Christian is 7-2; EMHCS is 0-7.

Wayne County

Lyons 76, North Rose-Wolcott/Sodus 23

L: Kamryn Bonnell 26 points; Jayla Bell 34 points.

NRW/S: AJ McIntyre 6 points; Allison Vanderline 6 points.

Non-league

School of the Arts 62, Rochester Prep 39

SOTA (7-1): Maya Williams 26 points, 12 rebounds, 3 steals; Jazlynn Logan 25 points, 5 assists, 4 steals; Breyelle Geiger 8 points, 5 assists, 6 rebounds, 4 steals.

Rochester Prep is 1-8.

Bishop Kearney 71, The Park School 24

BK (7-2): Asia Wilson 21 points, 7 assists, 5 steals; Klarissa Goode 17 points, 6 assists, 4 steals; Allie Hall 9 points, 15 rebounds.

Hammondsport 38, South Seneca 30

SS (6-4): Ciera Babcock 10 points; Alysa Elder 8 points.

Hammondsport is 4-3.

Penfield 78, East Rochester 31

P (10-1): Grace Alexander 16 points; Jackie Funk 14 points; Emily Fordham 12 points.

ER (6-3): Aniyah Eldridge 13 points.

Palmyra-Macedon 68, East 33

PM (7-2): Marianna Hodgins 19 points, 11 rebounds, 3 blocks, 3 steals; Taryn Goodness 16 points, 8 rebounds, 3 steals; Erika Mitchell 15 points, 5 rebounds, 3 steals.

E (3-5): Gabriella Brown-Sturdviant 14 points; Jaylen Giles 7 points.

Southern Cayuga 50, Marcus Whitman 37

MW (7-2): Tori Brooks 10 points, 3 assists, 3 steals, 4 rebounds; Lily Carroll 9 points, 2 steals, 3 rebounds; Aurora Woodworth 8 points, 6 rebounds, 2 steals.

Churchville-Chili 56, Wilson 27

CC (5-4): Emma Healy 11 points; Sydney Postell 11 points; Arianna Williams 8 points.

Wilson is 1-7.

Avon 43, Rochester Academy Charter 13

A (6-4): Sarina McDowell 20 points, 8 rebounds; Maria Geary 10 points; Maggie Vanderbilt 8 points, 8 rebounds.

RAC is 0-8.

Addison 53, Dundee/Bradford 37

Addison is 7-2; Dundee/Bradford is 8-2.

Finney 50, Williamson/Marion 47

Finney is 7-3; Williamson/Marion is 4-6.

Genesee Region

Kendall 31, Pembroke 25

K (3-6): Brooke Rodas 10 points, 5 rebounds, 3 steals; Ava LaMay 8 points, 10 rebounds; Daniella Offhaus 5 points, 10 rebounds, 5 blocks.

Pembroke is 4-5.

P (4-5): Karli Houseknecht 10 points, 4 rebounds, 8 steals; Jada Everett 5 points, 6 rebounds.

Section V girls basketball results for Saturday, Jan. 7

Monroe County

Pittsford Mendon 43, Irondequoit 40

PM: Natalie Mai 17 points; Paige Glanz 11 points.

I: Maeve Brennan 13 points, 14 rebounds, 4 blocks; Aubrey Smith 10 points, 9 rebounds; Ella Brennan 7 points, 10 rebounds.

Finger Lakes

Dundee/Bradford 43, Harley Allendale Columbia 18

D/B: Kendall Parker 26 points, 4 rebounds, 6 steals; Trisha Edmister 7 points, 3 steals; Mikayla Shoffner 10 rebounds, 7 steals.

Waterloo 69, Mynderse 36

W: Morgan Caraballo 21 points; Addison Bree 14 points, 6 rebounds, 3 steals; Natalie DiSanto 13 points, 7 rebounds; Davonti’a Loucks 10 rebounds.

Livingston County

Pavilion 47, Wayland-Cohocton 31

P: Karlee Zinkievich 16 points, 5 steals; Lauren Kingsley 15 points, 11 rebounds, 5 blocks.

WC: Mackenzie Pickard 10 points, 10 rebounds, 4 steals; Lily Melick 9 points, 7 rebounds, 5 steals.

Non-league

Nichols 58, Aquinas 47

A: Ajayah Orr 16 points; Molly O’Toole 10 points, 8 rebounds; Jade Harvey 7 points, 7 rebounds, 4 steals.

Perry 50, Holley 45

P: Jaelyn Morris 19 points; Sydney Hnat 8 points.

H: Alivia Wolf 14 points; Tia Hofforth 10 rebounds; Sam Bates 14 points.

Gananda 48, Byron-Bergen 35

BB: Ava Wagoner 13 points, 3 steals; Dayanara Caballero 9 points, 6 rebounds, 3 steals.

Section V girls basketball results for Friday, Jan. 6

Monroe County

Penfield 72, Fairport 64

F (8-3): Ne’vaeh Buntley 20 points; Bella Pucci 18 points.

P (9-1): Grace Alexander 27 points; Jackie Funk 17 points.

Pittsford Sutherland 59, Gates Chili 50

PS (7-2): Leora Cook 13 points, 3 assists; Cecelia Peinado-Calvo 12 points, 3 assists, 3 steals; Caitlin Bergin 4 rebounds, 4 steals; Eden Lewis 9 points, 8 rebounds.

GC (5-4): Melice Gaye 17 points.

Webster Schroeder 46, Hilton 38

WS (9-0): Mariah Watkins 19 points, 19 rebounds, 5 steals; Mya Perales 9 points; Bria Watkins 6 points, 7 rebounds.

H (6-4): Leah Thompson 14 points; Mallory Heise 10 points.

Greece Athena/Odyssey 73, Eastridge 61

GA/O (3-5): Mariah Freeman 22 points; Tiara Smith 14 points; Julianna Bates 14 points.

Eastridge is 4-5.

Webster Thomas 47, Spencerport 39

WT (4-4): Mady Kelly 25 points; Kristina Baller 8 points, 8 rebounds.

S (1-9): Jarija Gray 12 points.

Victor 56, Rush-Henrietta 41

V (3-4): Rhylin Fegrenbach 19 points; Abbie Murphy 11 points.

RH (2-7): Ava Santiago 11 points.

Honeoye Falls-Lima 55, Greece Arcadia/Olympia 17

HFL (7-3): Carolina Smith 16 points, 10 rebounds; Clare Ruff 11 steals, 10 assists.

Arcadia/Olympia is 2-6.

Canandaigua 56, Brighton 38

Canandaigua is 6-2; Brighton is 3-7.

Rochester-City

School of the Arts 49, Franklin 13

SOTA (6-1): Maya Williams 15 points, 7 rebounds; Jazlynn Logan 18 points, 3 rebounds; Breyelle Geiger 12 points, 5 assists; Nina Pallotta 3 rebounds, 5 assists, 3 steals.

Franklin is 0-8.

Finger Lakes

Palmyra-Macedon 47, Geneva 8

PM (6-2): Georgia Wirth 16 points, 5 assists, 6 rebounds, 3 steals; Marianna Hodgins 13 points, 7 rebounds, 3 steals; Taryn Goodness 6 points, 6 rebounds, 6 steals.

Geneva is 0-6.

Midlakes 54, Newark 47

N (3-6): TaKyla Vaughn 21 points; Malia Brown 8 points.

Midlakes is 4-5.

Penn Yan 41, Wayne 39

W (4-4): Aly Johnson 9 points; Rylie Pratt 9 points; Emily Pratt 8 points.

Penn Yan is 2-8.

Livingston County

Dansville 54, Keshequa 46

D (7-3): Chelsie Tyler 21 points, 4 rebounds; Kali Meyer 15 points, 8 rebounds; Taylor Hamsher 8 points, 6 rebounds.

K (8-3): Libby Benner 17 points, 4 steals; Ryley Benner 9 points.

Hornell 78, Caledonia-Mumford 40

H (5-3): Jordyn Dyring 16 points, 5 assists, 5 rebounds; Selenca Maldonado 15 points, 7 assists; Parker Graham career-high 12 points; Maddie Moore 8 points, 10 rebounds.

Cal-Mum is 5-3.

Livonia 65, York 30

L (8-1): Kylie Buckley 26 points, 11 rebounds, 11 steals; Libby Kwak 24 points, 4 assists.

York is 3-4.

Non-league

Mercy 60, Wilson 15

M (3-4): Audrey Hintz 10 points, 4 rebounds; Elizabeth Holdsworth 6 points, 6 rebounds; Mia Lusardi 7 points, 5 steals.

Wilson is 1-6.

North Rose-Wolcott/Sodus 40, Romulus 20

NRW/S (3-7): AJ McIntyre 24 points; Natalie LaMar 8 points.

R (1-8): Maggie Bloom 9 points; Andrea Tead 7 points.

Scio/Friendship 48, Lima Christian 43

Scio/Friendship is 5-3; Lima Christian is 6-2.

Steuben County

Canisteo-Greenwood 59, Campbell-Savona 42

CG (10-0): Lillian Mullen 17 points, 5 assists, 5 steals; Peyton Peters 15 points, 6 rebounds, 5 steals; Brooke Burd 13 points, 6 rebounds.

Campbells-Savona is 1-7.

Arkport/Canaseraga 39, Avoca/Prattsburgh 30

Arkport/Canaseraga is 6-5; Avoca/Prattsburgh is 6-5.

Section V girls basketball results for Thursday, Jan. 5

Monroe County

Churchville-Chili 52, Irondequoit 26

CC (4-4): Sydney Postell 21 points; Emma Healy 9 points.

Irondequoit is 3-7.

Finger Lakes

Bloomfield 62, Harley Allendale Columbia 23

B (9-1): Lily Baughman 23 points; Calla McCombs 14 points; Ashlyn Wright 11 points.

HAC is 2-6.

South Seneca 46, Honeoye 26

SS (6-3): Chloe Scott 17 points; Ciera Babcock 14 points.

H (2-6): Ava Higgins 16 points.

Dundee/Bradford 59, Romulus 28

Dundee/Bradford is 7-1; Romulus is 1-7.

Livingston County

Haverling 49, Warsaw 22

H (7-4): Meredith Czajkowski 13 points, 4 rebounds, 5 steals; Emma Luckenbach 13 points, 7 rebounds; Natalie Krelie 13 points, 4 steals.

W (1-7): Abby Laubenheimer 6 points, 7 rebounds; Taylor Howard 5 points, 7 rebounds.

Genesee Region

Byron-Bergen 48, Holley 17

BB (5-1): Dayanara Caballero 16 points; Kendall Phillips 9 points.

H (5-3): Sam Bates 14 points.

Oakfield-Alabama 56, Elba 53

OA (8-1): Caitlin Ryan 25 points, 7 rebounds, 2 blocks, 2 steals; MaKena Reding 10 points, 8 assists, 3 steals.

E (2-6): Sydney Reilly 21 points, 6 rebounds, 3 steals; Halie Deville 15 points, 14 rebounds, 3 steals.

Attica 57, Wheatland-Chili 34

Attica is 5-3; Wheatland-Chili is 2-8.

Alexander 58, Lyndonville 46

Alexander is 8-3; Lyndonville is 7-3.

Non-league

Bishop Kearney 76, Sacred Heart 51

BK (6-2): Asia Wilson 19 points, 3 steals; Caydence Hadley 19 points, 11 rebounds; Allie Hall 10 points, 13 rebounds; Amaia Jackson 16 points, 6 rebounds, 3 steals.

Edison 49, Rochester Prep 39

E (5-3): Kaysia Jones 22 points, 4 rebounds, 8 steals; Gabriela Lopez 18 points, 4 rebounds; Makayla Gantt 6 points, 7 rebounds.

Rochester Prep is 1-7.

Pembroke 45, Batavia 41

P (4-4): Karli Houseknecht 13 points, 5 rebounds; Elle Peterson 11 points, 7 rebounds, 4 steals.

Batavia is 0-9.

Batavia Notre Dame 46, Pavilion 45

P (6-2): Lauren Kingsley 16 points, 16 rebounds, 5 blocks, 3 steals; Karlee Zinkievich 15 points, 5 assists, 5 steals.

BND (7-1): Amelia McCulley 10 points; Emma Sisson 23 points.

Allegany County

Cuba-Rushford 63, Scio/Friendship 41

CR (5-4): Brynn Lavery 20 points; Taylor Searle 20 points; Emma Retz 13 points.

Scio/Friendship is 4-3.

Andover/Whitesville 66, Bolivar-Richburg 17

A/W (5-0): Vanessa Hall 23 points, 19 rebounds, 3 steals; Zoe Baert 8 points, 19 rebounds, 5 steals; Gabbi Hall 15 points, 5 assists, 4 steals.

Bolivar-Richburg is 4-4.

Fillmore 60, Hinsdale 12

Fillmore is 3-2; Hinsdale is 0-9.

Section V girls basketball results for Wednesday, Jan. 4

Rochester-City

Edison 68, Franklin 36

E (4-3): Gabriela Lopez 35 points; Kaysia Jones 21 points, 4 rebounds.

Franklin is 0-7.

Livingston County

York 48, Le Roy 42

Y (3-4): Merideth Holland 15 points, 15 rebounds, 3 steals; Tessa Rodwell 13 points, 13 rebounds; Rylee Cuozzo 11 points; Alaina Englert 9 points, 5 rebounds, 4 assists.

L (5-4): Maura Dambra 13 points; Abby Allen 12 points.

Keshequa 50, Perry 31

K (8-2): Braelyn Isaman 13 points, 4 rebounds, 3 steals; Libby Benner 6 points, 9 rebounds; Anna Linde 8 points, 5 rebounds, 8 steals.

Perry is 3-5.

Caledonia-Mumford 40, Avon 33 (OT)

CM (5-2): Hazell Nickerson 3-pointer with .8 seconds left to force OT, finishes with 14 points, 15 rebounds; Ava Amorese 11 points, 9 rebounds, 3 steals; Maddy DeVore 10 points, 12 rebounds, 2 steals.

A (5-4): Maria Geary 9 points, Sarina McDowell 8 points, 10 rebounds, 9 steals; Maggie Vanderbilt 6 rebounds, 4 points.

Wayne County

Williamson/Marion 48, Red Creek 21

RC (1-6): Taylor Bailey 6 points; Madalyn Mayville 3 points, 6 rebounds.

Williamson/Marion is 4-5.

Non-league

Haverling 58, Newark 50

H (6-4): Meredith Czajkowski 27 points, 3 rebounds, 5 steals; Emma Luckenbach 6 points, 12 rebounds; Natalie Krelie 16 points, 3 steals.

N (3-5): TaKyla Vaughn 21 points; Karina Natale 11 points.

Wayne 56, School of the Arts 32

W: Rylie Pratt 12 points; Aly Johnson 9 points.

Avoca-Prattsburgh 48, Alfred-Almond 11

A-P is 6-4; Alfred-Almond is 0-7.

Private

Young Women’s College Prep 29, Rochester Academy Charter 21

YWCP is 2-6; RAC is 0-6.

Section V girls basketball results for Tuesday, Jan. 3

Monroe County

Churchville-Chili 63, Rush-Henrietta 62

CC (3-4): Sydney Postell 28 points; Katherine Draper 13 points.

Rush-Henrietta is 2-6.

Gates Chili 58, Greece Arcadia/Olympia 36

GA/O (2-5): Ava Taylor 8 points; Maddy Kielkowicz 7 points.

Gates Chili is 5-3.

Pittsford Sutherland 74, Greece Athena/Odyssey 51

PS (6-2): Petra Hunt 23 points, 3 rebounds; Eden Lewis 10 points, 10 rebounds; Leora Cook 16 points, 9 rebounds.

GA/O (2-5): Asia Phillip 13 points, 7 rebounds; Trinity Johnson 12 points, 6 rebounds.

Honeoye Falls-Lima 48, Brockport 36

HFL (6-3): Shaye Angelo career-high 20 points; Caroline Smith 14 points, 10 rebounds.

B (6-4): Ava Velletri 10 points; Janelle Laureano 8 points; Mia Tyndell 8 points.

Penfield 64, Webster Thomas 37

P (8-1): Jackie Funk 23 points; Grace Alexander 22 points.

WT (3-4): Mady Kelly 19 points; Ruby Marropos 13 points.

Pittsford Mendon 55, Eastridge 44

PM (5-3): Kate Crowley 16 points; Natalie Mai 14 points.

Eastridge is 4-4.

Webster Schroeder 83, Spencerport 33

WS (8-0): Mariah Watkins 26 points; Bria Watkins 6 points, 11 rebounds, 4 assists; Addison Morgan 16 points.

Spencerport is 1-8.

Victor 58, Brighton 41

V (2-4): Rhylin Fehrenbach 23 points; Morgan Livingston 7 points.

B (3-6): Sadie Scott 16 points.

Finger Lakes

Marcus Whitman 42, Honeoye 22

MW (7-1): Lily Carroll 9 points, 7 steals, 6 rebounds; Tori Brooks 8 points, 5 steals, 5 rebounds; Aurora Woodworth 8 points, 10 steals, 5 assists.

H (2-5): Ashley Thomas 8 points; Catelynn Farrell 7 points.

Dundee/Bradford 56, Red Jacket 29

D/B (6-1): Kendall Parker 23 points, 5 rebounds, 5 steals; Brieonna Bayer 10 points; Mikayla Shoffner 4 points, 11 rebounds, 4 blocks.

Red Jackt is 2-6.

Bloomfield 61, South Seneca 34

B (7-1): Allison Baughman 16 points; Calla McCombs 13 points; Lily Baughman 13 points.

SS (5-3): Ciera Babcock 16 points.

Livingston County

Geneseo 45, Warsaw 20

G (1-6): MC Rollins 8 points; Bridget McMaster 7 points; Caroline Capel 7 points; Tessa Salatel 7 points.

W (6-3): Taylor Howard 11 points; Abby Laubenheimer 3 points, 5 rebounds.

Wayne County

East Rochester 58, Gananda 43

ER (6-1): Zarriah Eldridge 21 points, 5 steals; Lily Funk 13 points, 10 rebounds, 3 steals; Aniyah Eldridge 14 points, 5 rebounds, 5 steals.

Gananda is 4-3.

Non-league

Canisteo-Greenwood 43, Dansville 42

CG (9-0): Lillian Mullen hits winner with 17 seconds left + 22 points, 8 rebounds; Peyton Peters 6 points, 7 rebounds; Brooke Burd 10 points.

D (6-3): Aynsley Belcher 15 points, 13 rebounds; Taylor Hamsher 11 points, 6 rebounds.

Fairport 59, Canandaigua 45

F (8-2): Bella Pucci scores 1,000th career point and finishes with 20 points, 6 rebounds, 4 assists; Ne’vaeh Buntley 18 points, 7 rebounds; Ella Meabon 9 points, 7 rebounds, 5 assists.

CA (5-2): Mya Herman 17 points; Kyleigh Chapman 12 points.

Mynderse 55, Weedsport 36

M (6-1): Haley Mosch 28 points; Kelly Kohberger 6 points; Bella Ferrara 6 points.

Aquinas 64, Penn Yan 24

A (7-2): Ajayah Orr 19 points; Molly O’Toole 16 points.

Penn Yan is 1-8.

Hilton 59, East 27

H (6-3): Mallory Heise 14 points, 11 rebounds, 3 steals; Ella Clark 14 points, 4 rebounds; Ella Simonelli 11 points, 7 rebounds.

E (3-4): Graftoneishe Bowers 12 points.

Wellsville 53, Cuba-Rushford 42

CR (4-4): Taylor Searle 25 points.

Pavilion 49, Batavia 35

P (6-1): Karlee Zinkievich 22 points, 8 assists, 6 steals; Lauren Kingsley 17 points, 10 rebounds, 6 blocks.

B (0-8): Varland 11 points; Macdonald 11 points.

Andover/Whitesville 69, Jasper-Troupsburg 31

Avoca/Prattsburgh 34, Genesee Valley/Belfast 18

A/P is 5-4; GV/B is 4-4.

Private-Parochial

Lima Christian 44, Northstar Christian 35

Lima Christian is 6-1; Northstar is 7-3.

Genesee Region

Batavia Notre Dame 62, Pembroke 19

BND (6-1): Amelia McCulley 31 points, 6 rebounds, 3 steals; Emma Sisson 14 points, 7 rebounds, 5 steals; Avelin Tomidy 8 points, 11 rebounds.

P (3-4): Olivia Breeden 8 points, 2 rebounds, 2 steals; Isabel Breeden 5 points.

Oakfield-Alabama 43, Alexander 35

O-A is 7-1; Alexander is 7-3.

Byron-Bergen 50, Elba 38

B-B is 4-1; Elba is 2-5.

Lyndonville 44, Wheatland-Chili 23

Lyndonville is 7-2; Wheatland-Chili is 2-7.

Section V girls basketball results for Friday, Dec. 30

Josh Palmer Fund Clarion Classic

Region finals at Elmira Southside

Bishop Kearney 63, Pallotti 58

Monroe County division crossovers

Victor 51, Honeoye Falls-Lima 36

V: Rhylin Fehrenbach 12 points, freshman made first start of season due to injury; Devin Livingston 10 points; Hope Stone 9 points.

HF-L: Shaye Angelo 9 points; Clare Ruff 9 points.

Churchville-Chili 49, Brighton 40

C-C: Sydney Postell 32 points; Katherine Draper 8 points.

B: Sadie Scott 14 points, 10 rebounds, 2 blocked shots; Olivia Rush 7 points, 4 rebounds, 2 steals; 6 points, 8 steals. Ireland Mistretta 3 steals.

Livingston County division crossover

Hornell 64, LeRoy 37

H: Red Raiders led 20-7 after the first quarter; Jordyn Dyring 20 points; Selena Maldonado 17 points; Lillian Hoyt 8 points; Seven players scored.

Avoca/Prattsburgh Tournament

Final matchup

Marcus Whitman 46, Avoca/Prattsburgh 30

Finger Lakes West

South Seneca 58, Romulus 10

SS: Chloe Scott 17 points; Ciera Babcock 13 points; Ava Utter 12; Haley Parry 8; Karah Hill 4, Alysa Elder 4.

R: Hannah Sullivan 7 points.

Section V girls basketball results for Thursday, Dec. 29

Livonia Tournament

Final matchup

Waterloo 64, Livonia 60

W: Made 11 3-pointers; Natalie DiSanto 16 points; Jazzmyn Lewis 15 points, tournament most valuable player; Morgan Caraballo 15 points; Addison Bree 9 points; Macie Mueller 9 points.

L: Kylie Buckley 29 points, 13 rebounds; Libby Kwak 14 points, 6 rebounds; Mary Kwak 8 points, 7 rebounds.

Consolation game

Our Lady of Mercy 70, Elba 39

OLM: Audrey Hintz 25 points, 13 rebounds; Anna Lynch 9 points, 13 rebounds; Brooke Wormley 7 points, 2 steals; Natalie Casale 5 points, 2 steals; Olivia Luchetti 4 points, 5 rebounds, 2 steals.

E: Sydney Reilly 16 points, 6 rebounds; Kennedy Augello 9 points, 4 assists; Maddie Hall 6 points, 5 rebounds; Mariah Ognibene 10 rebounds.

Tournament in Saratoga County (Section II)

Penfield 63, Niskayuna (Section II) 49

P: Grace Alexander game-high 20 points; Jackie Funk 14 points; Lena Lipani 8 points, all in fourth quarter; Patriots (7-1).

Palmyra-Macedon Tournament

Final matchup

Aquinas 59, Palmyra-Macedon 50

AQ: 6-2 overall record: Molly O'Toole 25 points, 5 3-pointers; Jade Harvey 10 points, 11 rebounds; Ajayah Orr 16 points.

Pal-Mac: Marianna Hodgins 14 points, 14 rebounds; Taryn Goodness 9 points, 2 steals; Georgia Wirth 8 points, 5 assist, 6 rebounds; 2 blocked shots; Molly Seither 6 points, 6 assist, 6 rebounds, 5 steals, 3 blocked shots. Red Raiders (5-2).

Consolation game

East Rochester 45, Pittsford Mendon 33

ER: Zarriah Eldridge 12 points, 5 steals; Lebria Hickman 12 points, 3 rebounds; Lily Funk 11 points, 8 rebounds.

PM: Dani Mooney 10 points; Gabriela Esposito 7 points.

Gates Chili Tournament

Final matchup

Brockport 40, Gates Chili 21

GC: Ava Velletri 16 points, 8 rebounds, 5 assists, tournament most valuable player; Maeve Petitti 10 points, 4 rebounds, 4 steals; Ari Guerrero 3 points, 13 rebounds.

Consolation game

Newark 55, Gates Chili 50

N: Ciana Galvin 17 points; TaKyla Vaughn 12 points; Naomi Jones 10 points; Lena Ramos 8 points.

Monroe County Division 3

Irondequoit 60, Greece Athena/Odyssey 54

I: Ella Brennan 22 points, 7 rebounds, 3 steals; Maeve Brennan 14 points, 13 rebound, 3 blocked shots; Elizabeth Tytler 9 points, 3 assists, 4 rebounds; Aubrey Smith 4 points, 5 assists, 9 rebounds, 4 steals.

GA/GO: Asia Philip 18 points; Tiara Smith 11 points, 6 assists; Mariah Freeman 9 points, 8 rebounds, 4 steals; Julianna Bates 8 points; Trinity Johnson 13 rebounds.

Monroe County division crossover

Hilton 53, Honeoye Falls-Lima 42

H: Mallory Heise 21 points, 4 assists, 10 rebounds, 2 steals; Ella Clark 19 points, 6 rebounds, 3 steals; Leah Thompson 8 points, 10 rebounds, 3 blocked shots, 2 steals.

Rochester league

East High 73, Franklin 13

E: Gabriella Brown-Sturdviant 26 points; Nevaeh Grisham 10 points; Graftoneishe Bowers 8 points.

Caledonia-Mumford Holiday Tournament

Final matchup

Caledonia-Mumford 47, Oakfield-Alabama 42

Cal-Mum: Hazell Nickerson 25 rebounds, 4 blocked shots, 20 points, 8 during third quarter; Maddy DeVore 11 points, 7 in first quarter, 10 rebounds; Ava Amorese 7 points, 10 rebounds, 3 steals, tournament most valuable player.

O-A: Makena Reding 13 points, 5 rebounds, 3 steals; Caitlin Ryan 12 points, 8 during first quarter.

Consolation game

York 63, Wheatland-Chili 28

Y: Merdith Holland 17 points, 12 rebounds; Tessa Rodwell 15 points, 8 rebounds, 3 steals; Rylee Cuozzo 10 points, 6 rebounds; Isabel Laney 9 points, 7 rebounds, 6 steals. Alaina Englert 9 points, 5 assists, 4 rebounds; Golden Knights (2-4).

W-C: Chyene Whitcomb 12 points.

Rams Coaches vs. Cancer Tournament

At Bath Haverling

Final matchup

Newark Valley 58, Bath Haverling 28

NV: Newark Valley (8-0); Haylee Beebe 17 points; Jasmine Graham 17 points; Adrianna Finta 11 points; Makana Gardner 10 points.

BH: Meredith Czajkowski 10 points, 11 rebounds, 2 steals; Madison Coots 10 rebounds; Rams (5-4)

Consolation game

Wellsville 54, Penn Yan 27

Avon Holiday Tournament

Final matchup

Avon 49, Central Square (Section III) 39

A: Sarina McDowell 30 points, 11 rebounds, tournament most valuable player; Kennedy Fries 10 points; Maggie Vanderbilt 14 rebounds.

CS: Natalie Bush 18 points; Sam Haley 13 points.

Consolation game

Geneseo 51, Clyde-Savannah 44

G: Morgan Wolcott 15 points; Caroline Capel 10 points.

C-S: Jaida Larsen 21 points; Taylor Carnevale 12 points.

Keshequa Tournament

Final matchup

Keshequa 47, Letchworth 34

K: Libby Benner 17 points; 4 assists, 8 rebounds, 2 steals; Julia Wilkins 7 points, 7 rebounds, 4 steals.

Consolation game

Arkport/Canaseraga 58, Warsaw 32

A/C: 5-4 overall record; Led 21-4 after the first quarter.

W: Sophia Phillips 8 points, 7 rebounds; Ellie Tangeman 5 point, 7 rebounds; Tigers (1-5).

Avoca/Prattsburgh Tournament

Avoca/Prattsburgh 52, Finney 21

Marcus Whitman 58, Wayland-Cohocton 14

Josh Palmer Fund Clarion Classic

Semifinals at Elmira Southside

Bishop Kearney 59, Corning 30

BK: Klarissa Goode 19 points, 4 assists, 4 rebounds, 2 steals; Amaia Jackson 15 points, 5 rebounds, 3 steals; Caydence Hadley 11 points, 14 rebounds, 2 blocked shots; Asia Wilson 9 points, 3 steals; Allie Hall 5 points, 14 rebounds.

Cato-Meridian Tournament

Consolation game

North Rose-Wolcott/Sodus 40, Red Creek 28

NR-W/S: AJ McIntyre 15 points; Natalie LaMar 10 points.

RC: Maddie Mayville 9 points; Taylor Bailey 9 points.

Section V girls basketball results for Wednesday, Dec. 28

Palmyra-Macedon Tournament

Palmyra-Macedon 53, Pittsford Mendon 32

Pal-Mac: Erika Mitchell 15 points, 5 rebounds, 3 steals; Miranna Hodgins 12 points, 6 rebounds, 4 blocked shots; Taryn Goodness 11 points, 5 rebounds, 6 steals; Red Raiders (5-1).

PM: Gabriela Esposito 10 points; Paige Glantz 7 points; Vikings (4-2).

Aquinas 71, East Rochester 39

A: Ajayah Orr 21 points; Loren Green 17 points; Molly O'Toole 16 points; 5-2 overall record.

ER: Zarriah Eldridge 9 points, 4 steals; Lebria Hickman 8 points, 3 rebounds; Lily Funk 6 points, 6 rebounds.

Amsterdam Tournament

Final matchup

Webster Schroeder 51, Albany Colonie 44

WS: Mariah Watkins 24 points; Bria Watkins 11 points.

Consolation game

Warwick (Section IX) 46, Canandaigua 39

C: Mya Hemran 15 points; Kyleigh Chapman 13 points.

Gates Chili Tournament

Brockport 52, Gates Chili 43

B: Ava Velletri 20 points, 13 rebounds, 6 assists, 4 steals; Alexis Hassall 11 points, 3 blocked shots.

Spencerport 60, Newark 52

S: Jorga Gray 23 points; Lundyn McCutchen 18 points; Alena Zaher 12 points.

Caledonia-Mumford Holiday Tournament

Caledonia-Mumford 49, York 31

Cal-Mum: Raiders (3-2 record) outscored York 21-0 in fourth quarter; Ava Amorese 18 points, 4 assists, 5 rebounds; Marissa Roides 13 points, 8 in the fourth, 5 rebounds; Hazell Nickerson 11 points, 19 rebounds, 4 blocked shots.

Y: Isabel Laney 12 points, 10 in third quarter, 3 rebounds, 2 steals; Tessa Redwell 8 points, 9 rebounds, 2 steals; Golden Knights (1-4) led 31-28 through three quarters.

Oakfield-Alabama 50, Wheatland-Chili 11

Livonia Tournament

Livonia 55, Our Lady of Mercy 43

L: Kylie Buckley 25 pints, 12 rebounds; Emma King 12 points; Libby Kwak 11 points, 5 rebounds.

OLM: Audrey Hintz 22 points, 8 rebounds, 3 blocked shots, 1 steal; Mia Lusardi 9 points, 3 steals; Brooke Wormley 5 points, 3 steals; Laurne Loiacono 5 rebounds; Krista Harnischfeger 9 steals.

Waterloo 92, Elba 44

W: Made 17 3-pointers; Morgan Caraballo 25 points; Addison Bree 19 points; Natalie DiSanto 17 points; Jazzmyn Lewis 12 points; Maci Mueller 11 points.

Cato-Meridian Tournament (Section III)

Williamson 55, North-Rose Wolcott/Sodus 45

W: Kate Campbell 21 points; Elizabeth Brandt 20 points.

NR-W/S: AJ McIntyre 14 points; Natalie LaMar 13; Alan Ikeler 7.

Cato-Merdian 55, Red Creek 27

RC: Madalyn Mayville 12 points, 7 Rebounds, 5 blocked shots, 1 stealp; Taylor Bailey 9 points, Alissa Skinner 4 rebounds.

Non league

Churchville-Chili 65, Dansville 50

C-C: Sydney Postell 15 points; Haley Leonard 13 points.

D: Mustangs (6-2); Chelsie Tyler 20 points, 5 rebound; Taylor Hamsher 10 points, 3 rebounds; Aynsley Belcher 9 points, 7 rebounds, 2 blocked shots; Elani Mountzouros 5 rebounds.

Watkins Glens Tournament (Section IV)

Consolation game

South Seneca 42, Campbell-Savona 25

SS: Ciera Babcock 19 points; Ava Utter 12 points.

Tournament in Saratoga County (Section II)

Penfield 73, Saratoga 52

P: Jackie Funk 30 points; Grace Alexander 25 points; Lena Lipani 10 points.

East Syracuse Minoa Tournament

Mynderse 61, Onondaga (Section III) 40

M: Haley Mosch 18 points, 9 rebounds; Kelly Kohberger 16 points, 5 assists; Blue Devils pulled away to win during fourth quarter.

Webster Thomas vs. Rome (Section III)

Avon Holiday Tournament

Central Square (Section III) 55, Geneseo 45

CS: Outscored Geneseo 14-7 in fourth quarter.; Natalie Bush 19 points, 6 rebounds.

G: Mary Clair Rollins 18 points; Emily Lamb 10.

Avon 46, Clyde-Savannah 43

A: Sarina McDowell 18 points, 7 in fourth quarter, 10 rebounds; Ella Dailey 9 points.

C-S: Jaida Larsen 20 points; Kylie Paylor 9 points.

Keshequa Tournament

Keshequa 53, Warsaw 12

K: Ava Thayer 11 points, 3 assists, 4 rebounds; Libby Benner 11 points, 5 rebounds; Julia Wilkins 8 points 3 assists, 5 rebounds; 4 steals; Braelyn Isaman 8 points, 3 rebounds; Riley Nagldinger 6 points, 8 rebounds, 3 steals; Anna Linde 5 rebounds, 3 steals.

Letchworth 44, Arkport/Canaseraga 26

L: Morgan Brace 14 points, 4 rebounds, 3 steals; Alyssa Milillo 12 points; Charity Scott 10 points.

A/C: Chloee Herman 10 points; Caitlyn Gilman 6 points.

Rams Coaches vs. Cancer Tournament

At Bath Haverling

Bath Haverling 41, Wellsville 33

BH: Rams (5-3) face Newark Valley from Section IV in the final; Meredith Czajkowski 15 points, 3 assists; Emma Luckenbach 8 points, 10 rebounds; Madison Coots 9 points, 9 rebounds; Natlie Krelie 6 rebounds, 5 steals.

W: Emily Robbins 8 points; Natalie Adams 7 points; Lindsay Stuck 6 points; Lions (3-5).

Newark Valley (Section IV) 46, Penn Yan 20

Livingston County crossover

Perry 43, Mount Morris 27

P: freshman Nellie Koronas 11 points, 14 rebounds, 5 steals; Jaelyn Morris 13.

MM: Marian Cacerrs Poa 11 points.

Section V girls basketball results for Tuesday, Dec. 27

Webster Thomas 52, Westhill (Section III) 33

WT: Mady Kelly 27 points; Ruby Marrapese 15.

Watkins Glens Tournament (Section IV)

Watkins Glen 54, South Seneca 31

SS: Chloe Scott 11 points; Ciera Babcock 11 points.

Amsterdam Tournament

Webster Schroeder 63, Wallkill (Section IX) 59

WS: Mariah Watkins 30 points; Addison Morgan 9 points; Sarah Ferruzza 9 points

Canandaigua vs Duanesburg (Section II)

Elmira Southside Tournament

Bishop Kearney vs. Horseheads (Section IV)

Section V girls basketball results for Thursday, Dec. 22

Monroe County

Pittsford Sutherland 58, Pittsford Mendon 40

PS (5-2): Leora Cook 17 points; Cecilia Peinado Calvo 17 points, 6 rebounds; Eden Lewis 6 points, 11 rebounds.

PM (4-1): Brooke Bowler 10 points; Kate Crowley 8 points; Gabriela Esposito 8 points.

Webster Thomas 38, Churchville-Chili 36

WT (2-2): Mady Kelly 16 points; Ruby Marrapese 8 points; Maggie Smith 8 points.

CC (0-4): Katherine Draper 12 points; Sydney Postell 11 points; Amelia Breton 8 points.

Fairport 77, Hilton 68

F (7-2): Ella Meabon 17 points, 13 rebounds, 7 assists; Bella Pucci 17 points; Ne’vaeh Buntley 14 points.

H (3-3): Mallory Heise 26 points, 7 rebounds; Ella Clark 20 points, 7 rebounds; Leah Thompson 12 points, 8 rebounds.

Penfield 62, Rush-Henrietta 28

P (5-1): Jackie Funk 17 points, 9 points, 5 assists; Grace Alexander 11 points.

RH (2-5): Avery Roberts 10 points.

Brockport 43, Irondequoit 34

B (4-3): Maeve Petitti 18 points, 7 rebounds, 5 steals; Ava Velletri 13 points, 10 rebounds, 3 steals; Mia Tyndell 4 points, 11 rebounds.

Irondequoit is 2-6.

Eastridge 60, Greece Arcadia/Olympia 33

E (4-3): Ada Krupa 17 points; Madison Fizer 7 points, 10 rebounds, 8 assists, 7 steals, 4 blocks; Grace Devlin 14 points; Alyssa Cowart 13 points.

GA/O (2-4): Aimee Turner 11 points.

Honeoye Falls-Lima 66, Batavia 36

HFL (5-1): Caroline Smith 18 points; Shaye Angelo 14 points; Paige Kidd 6 points, 8 rebounds.

B (0-7): Anna Varland 14 points.

Finger Lakes

South Seneca 57, Naples 20

SS (3-1): Chloe Scott 27 points; Ciera Babcock 16 points.

Naples is 0-6.

Bloomfield 55, Marcus Whitman 44

B (6-1): Calla McCombs 26 points; Ali Baughman 12 points; Lily Baughman 9 points, Ashlyn Wright 9 points.

MW (4-1): Natalie Cotroneo 17 points, 3 rebounds; Lily Carroll 11 points, 3 steals, 4 rebounds; Olivia Herod 8 points, 4 steals; Aurora Woodworth 6 points, 5 rebounds, 4 steals.

Rochester-City

Bishop Kearney 57, Mercy 31

BK (2-2): Maia Jackson 24 points, 9 rebounds, 5 steals; Caydence Hadley 15 points, 11 rebounds; Allie Hall 5 points, 12 rebounds, 3 blocks.

Mercy is 1-3.

Livingston County

Dansville 43, Haverling 26

D (6-1): Chelsie Tyler 13 points; Aynsley Belcher 9 points., 16 rebounds.

H (4-3): Meredith Czajkowski 8 points, 6 steals; Natalie Krelie 8 points, 8 rebounds, 3 steals.

Pavilion 53, York 38

P (5-1): Karlee Zinkievich 25 points; Lauren Kingsley 20 points, 11 rebounds.

Y (1-2): Rylee Cuozzo 12 points; Izzy Laney 9 points.

Non-league

Holley 44, Barker 20

H (5-2): Sam Bates 19 points, 11 steals; Alivia Wolf 11 points, 5 steals; Jailyn Bishop 7 rebounds, 2 steals.

Gananda 73, Honeoye 14

G (4-2): Eva Jenny 22 points; Kaylee Marvin 15 points.

H (2-4): Ava Higgins 8 points; Ashley Thomas 4 points.

Section V girls basketball results for Wednesday, Dec. 21

Rochester-City

School of the Arts 55, Wilson 29

SOTA (5-0): Maya Williams 24 points, 10 rebounds; Jazlynn Logan 20 points, 8 rebounds; Son’ger McCullough 6 points, 3 assists, 2 steals; Nina Pallotta 6 assists, 7 steals.

Wilson is 1-5.

Finger Lakes

Mynderse 74, Geneva 17

M (4-1): Bella Ferrara 19 points, 8 rebounds; Kelly Kohberger 10 points, 7 rebounds; Chelsea Korzeniewski 9 points, 6 steals, 4 assists.

G (0-5): Meghan Forbes 6 points.

Waterloo 71, Newark 41

W (6-0): Addison Bree 18 points; Morgan Caraballo 17 points; Jazzmyn Lewis 16 points.

Newark is 2-3.

Midlakes 65, Penn Yan 25

M (3-3): Grace Murphy 13 points; Stella DelPapa 12 points.

PY (1-5): Taylor Mullins 10 points.

Livingston County

Le Roy 53, Perry 46

L (5-2): Lindsey Steffenilla 18 points, 11 rebounds; Abby Allen 14 points, 3 assists, 4 rebounds.

P (2-4): Jaelyn Morris 22 points.

Keshequa 61, Caledonia-Mumford 37

K (5-2): Libby Benner 25 points, 2 steals; Braelyn Isaman 11 points, 5 rebounds, 4 steals; Ryley Benner 11 points.

Cal-Mum is 2-2.

Avon 43, Letchworth 29

A (3-3): Sarina McDowell 23 points; Addison Urbanik 5 points.

L (2-4): Alyssa Milillo 7 points; Trinity Scott 7 points.

Non-league

Geneseo 59, Young Woman’s College Prep 18

G (4-2): Mary Claire Rollins 19 points; Caroline Capel 9 points.

YWCP (1-6): Catera Wallace 5 points; Amari Caruthers 4 points.

Dundee/Bradford 46, Watkins Glen 45

D/B (5-1): Kendall Parker 13 points, 9 rebounds, 7 steals; Kailey Yeoman 12 points, 5 rebounds, 6 steals.

Pembroke 53, Emerson 19

P (3-3): Elle Peterson 16 points, 4 rebounds, 3 steals; Isabel Breeden 8 points, 5 rebound.

Clyde-Savannah 75, Rochester Academy Charter 47

Clyde-Savannah is 6-1; RAC is 0-5.

Genesee Region

Oakfield-Alabama 42, Kendall 14

Oakfield-Alabama is 5-0; Kendall is 2-6.

Lyndonville 43, Byron-Bergen 40

Lyndonville is 5-2; Byron-Bergen is 3-1.

Alexander 48, Attica 34

Alexander is 7-2; Attica is 4-3.

Steuben County

Canisteo-Greenwood 48, Addison 29

CG (8-0): Peyton Peters 18 points, 7 rebounds; Lillian Mullen 10 points, 8 rebounds.

Addison is 4-2.

Campbell-Savona 55, Alfred-Almond 30

Campbell-Savona is 1-4; Alfred-Almond is 0-6.

Arkport/Canaseraga 47, Jasper-Troupsburg 29

Arkport/Canaseraga is 4-3; Jasper-Troupsburg is 3-4.

Section V girls basketball results for Tuesday, Dec. 20

Non-league

Fairport 75, Cicero-North Syracuse 59

F (6-2): Bella Pucci 21 points, 6 rebounds, 5 assists; Ne’vaeh Buntley 20 points; Ella Meabon 15 points, 11 rebounds.

CNS (4-1): Sydney Nesci 13 points; Kat McRobbie-Taru 13 points.

Private-Parochial

Aquinas 56, Mercy 35

AQ (4-2): Loren Green 19 points; Molly O’Toole 18 points; Jade Harvey 8 points, 12 rebounds.

M (1-2): Mia Lusardi 13 points.

Finger Lakes

Palmyra-Macedon 41, Wayne 23

PM (4-1): Taryn Goodness 11 points, 3 assists, 3 steals; Marianna Hodgins 6 points, 12 rebounds, 4 steals; Georgia Wirth 9 points, 3 steals.

W (3-3): Emily Pratt 8 points; Kasey Eaton 6 points.

Bloomfield 57, Naples 20

Bloomfield is 5-1; Naples is 0-4.

Livingston County

Livonia 68, Wayland-Cohocton 7

L (7-0): Libby Kwak 24 points; Mary Kwak 6 points, 11 rebounds; Kylie Buckley 20 points; Madison King 8 points.

Way-Co is 0-7.

Wayne County

East Rochester 67, Williamson/Marion 31

ER (4-0): Zarriah Eldrige 23 points, 5 rebounds, 9 steals; Aniyah Eldridge 13 points, 3 rebounds, 3 steals.

Williamson/Marion is 1-5.

Section V girls basketball results for Monday, Dec. 19

Monroe County

Pittsford Mendon 59, Greece Athena/Odyssey 33

PM (4-0): Emma Giordano 13 points; Natalie Mai 11 points.

GA/O (2-3): Asia Phillip 17 points, 10 rebounds, 2 steals; Tiara Smith 6 points, 3 assists, 4 steals.

Webster Schroeder 67, Churchville-Chili 38

WS (5-0): Mariah Watkins 25 points, 5 rebounds, 6 steals; Addison Morgan 11 points, 3 assists, 5 rebounds.

CC (0-3): Sydney Postell 15 points; Haley Leonard 8 points.

Penfield 59, Brighton 46

P (4-1): Jackie Funk 26 points, 10 rebounds; Lena Lipani career-high 10 points; Grace Alexander 10 points.

B (3-4): Olivia Rush 14 points; Nora Smith 10 points.

Pittsford Sutherland 79, Greece Arcadia/Olympia 25

PS (4-2): Leora Cook 21 points; Lara Brandt 6 points, 10 rebounds; Cecelia Peinado Calvo 15 points, 6 rebounds, 3 steals.

GA/O (2-3): Aimee Turner 9 points.

Canandaigua 48, Rush-Henrietta 42

CA (4-0): Eily Hubler 11 points, including big 3-pointer with 13 seconds left; Mya Herman 22 points.

Hilton 53, Spencerport 33

H (3-2): Ella Clark 18 points, 6 rebounds; Mallory Heise 14 points, 8 rebounds; Leah Thompson 6 points, 17 rebounds.

S (0-5): Alena Zaher 13 points.

Honeoye Falls-Lima 58, Irondequoit 48

HF-L is 4-1; Irondequoit is 2-5.

Finger Lakes

Dundee/Bradford 59, Honeoye 23

D/B (4-1): Kendall Parker 21 points, 6 rebounds, 7 steals; Mikayla Schoffner 8 points, 13 rebouns, 5 steals; Kailey Yeoman 14 points, 8 steals.

Honeoye is 2-3.

Marcus Whitman 56, Romulus 16

MW (4-0): Olivia Herod 10 points, 6 steals; Tori Brooks 10 points, 5 steals, 3 assists; Katie Bootes 6 points, 4 rebounds; Aliysiah Clark 6 points, 8 steals, 4 assists, 4 rebounds.

Romulus is 1-4.

South Seneca 56, Red Jacket 39

South Seneca is 1-1; Red Jacket is 1-4.

Livingston County

Keshequa 70, Wayland-Cohocton 17

K (4-2): Libby Benner 18 points, 6 rebounds; Julia Wilkins 8 points, 8 rebounds, 4 steals; Ava Thayer 11 points, 4 assists, 5 steals.

WC (0-6): Brooke Landers 8 points; Mackenzie Pickard 3 points; Kaitlyn House 3 points.

Genesee Region

Attica 56, Pembroke 39

P (2-3): Karli Houseknecht 16 points, 6 rebounds; Olivia Breeden 16 points; Izzy Breeden 7 points, 4 rebounds, 3 assists.

Attica is 4-2.

Batavia Notre Dame 45, Elba 42

BND (5-1): Amelia McCulley 24 points, 3 rebounds, 2 blocks; Emma Sisson 9 points, 9 rebounds; Avelin Tomidy 4 points, 10 rebounds.

E (2-2): Sydney Reilly 13 points; Maddie Hall 9 points.

Oakfield-Alabama 54, Albion 32

OA (4-0): Makena Reding 16 points; Emma Wray 7 points; Alea Groff 7 poins, 6 steals.

Alexander 39, Holley 18

Alexander is 6-2; Holley is 3-2.

Rochester-City

Lima Christian 54, Rochester Prep 41

Lima Christian is 5-1; Rochester Prep is 1-6.

Steuben County

Genesee Valley/Belfast 58, Campbell-Savona 33

GV/B (4-3): Mary Hamer 21 points; Addison Girusendorf 14 points.

Campbell-Savona is 0-4.

Wayne County

East Rochester 71, Red Creek 28

ER (3-0): Aniyah Eldridge 21 points; Lily Funk 16 points, 10 rebounds; Zarriah Eldridge 14 points.

Red Creek is 1-3.

Clyde-Savannah 62, North Rose-Wolcott/Sodus 30

CS (5-1): Jaida Larsen 23 points; Taylor Carnevale 15 points.

NR-W/S (1-6.): AJ McIntyre 16 points.

Non-league

Wheatland-Chili 55, Wilson 40

WC (1-4): Lauren Nelson 30 points, 11 rebounds; Sienna Mekker 7 points, 8 rebounds; Vanessa Guerrero 9 points, 9 steals.

Wilson is 1-4.

Canisteo-Greenwood 55, Hornell 44

CG (7-0): Lillian Mullen 18 points, 9 assists, 5 steals; Brooke Burd 15 points, 20 rebounds; Peyton Peters 12 points, 8 rebounds.

H (3-3): Jordyn Dyring 18 points, 4 steals; Reagan Evingham 10 points; Maddie Moore 11 rebounds.

Wayne 52, Franklin 10

W (3-2): Aly Johnson 13 points; Allie Chimenti 7 points; Mina Dimattep 7 points.

Franklin is 0-4.

Kendall 39, Medina 23

K (2-5): Taigan Guerrero 14 points, 6 rebounds, 2 steals; Ava LaMay 7 points, 10 rebounds, 2 steals.

M (2-2): Rylee Vandstrand 15 points, 6 rebounds, 3 assists.

Lyndonville 63, Eugenio Maria de Hostos Charter 25

Section V girls basketball results for Saturday, Dec. 17

Monroe County

Brockport 48,

Honeoye Falls-Lima 43

B (3-3): Ava Velletri 16 points, 7 rebounds, 4 steals; Mia Tyndell 11 points, 7 rebounds; Maeve Pettiti 11 points; Keira Wilson 10 points.

H (3-1): Clare Ruff 17 points; Caroline Smith 12 points.

Non league

Livonia 60,

Pittsford Sutherland 51

L: Kylie Buckley 35 points, 17 rebounds, 5 steals, 5 blocks; Libby Kwak 12 points, 5 rebounds, 3 steals; Mary Kwak 6 points, 12 rebounds.

Finger Lakes East

Wayne 64,

Mynderse 40

W: Alec Gilbert 14, Alex Reynolds 13, Cameron Blankenberg 17, PJ Ostrowski 15.

M: Anthony Luffman 14; Jake Prayne 12.

Section V girls basketball results for Friday, Dec. 16

Monroe County

Fairport 68,

Rush-Henrietta 39

F (5-1): Used a 22-1 third quarter run; Ne'vaeh Buntley 16 points, Ella Meabon 15 points, Sarah Hirschler 10 points.

R (2-3): Avery Roberts; Alivia Day 11 points.

Eastridge 59,

Batavia 33

E (3-3): Alyssa Cowart 20 points, 6 rebounds, 9 steals; Madyson Fizer 11 points, 11 rebounds, 5 steals, 4 assists; Grace Devlin 14 points; Ada Krupa 10 points.

B (0-5): Ayla Kelsey 10 points.

Genesee Region

Wheatland-Chili 45,

Batavia Notre Dame 33

W: Leighton Williams 12; Jaden Schwenebraten 14.

B: Jordan Welker 12; Jaden Sherwood 11.

Livingston County

Dansville 58,

Wayland-Cohocton 15

D: Belcher 14 points, 10 rebounds; Chelsie Tyler 14 points, 8 steals, 5 rebounds, 4 assists.

Geneseo 45,

Avon 27

A: Sarina McDowell 13.

G: MC Rollins 13; C. Capel 10.

Mynderse 58,

Wayne 28

M: Haley Mosch 19; Maddie Verkey 16; Ella Wirth 7 rebounds; Kelly Kohberger 5 assists.

W: Pratt 9.

Hornell 43,

Haverling 37

Ho: Maddie Moore 11 points, 14 rebounds, 5 steals; Jordyn Dyring 15 points.

Ha: Merideth Czajkowski 16; Emma Luckenback 16.

Pavilion 55,

Warsaw 27

P (4-1): Karlee Zinkievich became 4th girl in program to surpass 1,000 career points, 20 points, 5 assists, 5 steals; Lauren Kinglsey 16 points, 10 rebounds; Kylie Conway 7 points, 6 steals, 6 rebounds.

Letchworth 52,

Perry 40

L: Alyssa Milillo 18 points, 6-for-7 3s; Morgan Brace 15 points, 6 assists, 8 steals.

P: Jaelyn Morris 20 points.

Finger Lakes

Waterloo 48,

Midlakes 31

W: Morgan Caraballo 14; Jazzmyn Lewis 13; Natalie DiSanto 13.

Non league

Bloomfield 71,

York 50

B (4-1): Ava Hawkins 21; Calla McCombs 13 of 20 points in the fourth; Lily Baughman 15.

Y (1-2): Tessa Rodwell 18 points, 8 rebounds, 4 assists; Rylee Cuozzo 13 points, 7 rebounds, 2 blocks.

Section V girls basketball results for Thursday, Dec. 15

Monroe County Division 1

Webster Schroeder 61, Penfield 48

WS: Mariah Watkins 17 points, 6 assists, 9 rebounds; Bria Watkins 13 points; Addison Morgan 10 points, Mya Perales 10 points.

P: Emily Fordham 12 points; Grace Alexander 12 points; Jackie Funk 11 points.

Monroe County division crossover

Webster Thomas 58, Pittsford Sutherland 41

WT: Mady Kelly 32 points; Kristina Baller 9 points; Teagan Baylor 6 points, 7 rebounds.

PS: Leona Cook 14 points.

Private-Parochial

Young Woman's College Prep 36, Rochester Prep 32

Non-league

Northstar Christian Academy 50, Wilson 48

W: Breanna Majors-Brown 31 points.

Edison Tech 64, Rochester Academy Charter 34

Genesee Region

Oakfield-Alabama 57, Pembroke 38

O-A: Hornets (3-0 overall record).

P: Olivia Breeden 12 points, 4 rebounds, 2 steals; Karli Houseknecht 10 points, 7 assists, 7 rebounds, 4 steals; Isabel Breeden 7 points; Seneca Calderon 4 points, 6 rebounds, 2 steals.

Section V girls basketball results for Wednesday, Dec. 14

Monroe County division crossover

Penfield 67, Spencerport 23

P: Jackie Funk 20 points; Grace Alexander 11 points, 3 3-pointers.

S: Jorga Grey 8 points.

Non league

Livonia 64, Clyde-Savannah 38

L: Kylie Buckley 39 points, 15 rebounds; Mary Kwak 13 points, 11 rebounds, 6 steals; Libby Kwak 10 points, 4 assists.

School of the Arts 55, Houghton Academy 41

SOTA: Maya Williams 16 points, 8 rebounds, 2 assists, 2 steals, 4 blocks; Jazlynn Logon 16 points, 4 rebounds, 4 assists, 3 steals; Son'ger McCullough 10 points, 4 assists, 3 steals.

Byron-Bergen 51, Albion (Section VI) 17

B-B: Olivia Senf 13 points; Kendall Phillips 12; Avan Wagoner 10 points; Dayanara Caballero 10 points.

Livingston County division crossover

York 47, Letchworth 43

Y: Merideth Holland scored on a lay up at the end of an inbounds play at the baseline with 20 seconds remaining and the score 43-43; 14 points total; Rylee Cucazzo 13 points, 9 reobunds, 3 asissts; Tessa Rodwell 11 points, 7 rebounds, 5 steals, 3 assists.

L: Morgan Brace 18 points, 3 assists, 5 steals; Alyssa Milillo 11 points; Hannah Gill 4 points, 6 steals.

Caledonia-Mumford 50, Perry 45

Cal-Mum: Hazel Nickerson 14 points, 14 rebounds; Ava Amorse 14 points, 4 steals.

P: Jaelyn Morris 18 points.

Avon 43,

Pavilion 28

A: Sarina McDowell 23.

P: Lauren Kingsley 17.

Wayne County

Gananda 70, Red Creek 25

RC: Madalyn Mayville 11 points, 5 rebounds; Taylor Bailey 8 points.

Williamson/Marion 60, North Rose-Wolcott/Sodus 33

W/M: Elizabeth Brandt 24 points; Kate Campbell 12 points.

NR-W/S: Natalie LaMar 11 points; Alana Ikeler 7.

Section V girls basketball results for Tuesday, Dec. 13

Monroe County Division I

Hilton 50, Victor 22

H (3-1): Made nine 3s as a team; Ella Clark 10; Mallory Heise 15 points, 12 rebounds; Karlee Hargather 6 points, 7 steals.

V: Devin Livingston 10.

Monroe County crossover

Rush-Henrietta 61, Irondequoit 21

R: Avery Roberts 16; Ashlyn Roberts 11; Jani Washington 9.

I: Evin Terzioglu 6 points.

Non league

Fairport 81, Buffalo Sacred Heart 54

F (4-1): Bella Pucci 26 points, 6 assists; Ne'vaeh Buntley 14 points, 4 steals; Ella Meabon 12 points, 14 rebounds, 5 assists; Sarah Hirschler 11 points.

S (4-1): Meghan Trapper 28.

Eastridge 62, Franklin 10

E (2-3): Ada Krupa 13 points; Alyssa Cowart 13 points, 4 assists, 10 steals; Madison Fizer 11 points, 5 assists, 10 steals.

F: Chloe Jarvis 6.

Dansville 56, Wellsville 37

D: Chelsie Tyler 16 points; Emma Allen 11 points, 6 rebounds, 2 blocked shots; Aynsley Belcher 10 points, 8 rebounds, 2 steals, 4 blocked shots;. Mustangs (4-1).

W: Makenna Dunbar 10 points; Reitz 10 points

Finger Lakes East

Waterloo 66, Palmyra-Macedon 50

W: Jazzmyn Lewis 20 points; Morgan Caraballo 15 points; Natalie DiSanto 14 points.

Mynderse 58, Newark 49

M: Maddie Verkey 7 rebounds, 4 assists; Haley Mosch 6 rebounds; Kelly Kohberger 4 assists.

Finger Lakes West

Bloomfield 51, Honeoye 21

B: Calla McCombs 17 points; Lily Baughman 13 points.

Livingston County division crossover

LeRoy 52, Warsaw 28

L: Abby Allen 20 points; Lindsey Steffenilla 17 points.

W: Taylor Howard 9 points.

Avon 43, Pavilion 28

A: Sarina McDowell 23 points; Maggie Vanderbilt 8 points

P: Lauren Kingsley 17 points., 11 rebounds, 6 blocked shots.

Keshequa 40, Geneseo 31

K: Libby Benner 12 points.

G: Bridge McMaster 9 points.

Section V girls basketball results for Monday, Dec. 12

Monroe County Division I

Fairport 64, Brighton 44

F (3-1): Outscored Bruins 23-9 in third quarter; Bella Pucci 19; Ella Meabon 14; Ne'vaeh Buntly 11.

B (3-2): Sadie Scott 23.

Livingston County

Bath Haverling 61, Addison 34

H: Meredith Czajkowski 23 points, 6 rebounds, 5 assists; Emma Luckenbach 20 points, 6 rebounds.

A: Chiara Lai 9.

Section V girls basketball results for Saturday, Dec. 10

Non-league

Lockport (Section VI) 59, Irondequoit 54

I: Maeve Brennan 21 points, 14 rebounds; Aubrey Smith career-high 19 points, 13 rebounds; Arianna Santos 6 points.

Section V girls basketball results for Friday, Dec. 9

Monroe County

Penfield 58, Hilton 51

P (2-0): Jackie Funk career-high 25 points; Emily Fordham 13 points, 11 rebounds; Gracie Alexander 11 points, 6 assists.

H (2-1): Mallory Heise 19 points; Leah Thompson 14 points, 8 rebounds; Clark 10 points, 5 rebounds.

Webster Schroeder 69, Rush-Henrietta 52

WS: Mariah Watkins 35 points; Bria Watkins 16 points.

RH: Avery Roberts 23 points.

Fairport 57, Victor 43

F (2-1): Bella Pucci 18 points; Ella Meabon 12 points; Sarah Hirschler 9 points; Ne’vaeh Buntley 9 points.

Victor (0-2): Devin Livingston 14 points; Vanessa Chumacero 10 points.

Canandaigua 52, Churchville-Chili 40

CA: Mya Herman 18 points; Kyleigh Chapman 14 points; Eily Huber 11 points.

Brighton 40, Webster Thomas 39

B: Katie Hardie 13 points, including winning 3-pointer with 1 second remaining; Kaiya Larkins 14 points; Sadie Scott 9 points.

WT: Mady Kelly 12 points; Ruby Marrapese 12 points.

Honeoye Falls-Lima 56, Eastridge 47

HFL: Shaye Angelo 14 points; Caroline Smith 12 points, 10 rebounds; Claire Ruff 11 points, 8 assists.

E: Alyssa Cowart 14 points; Maysia Holmes 12 points.

Finger Lakes

Midlakes 58, Mynderse 57 (OT)

Mid: Grace Murphy 18 points; Stella DelPapa 15 points; Kate Mahoney 10 points.

Myn: Haley Mosch 15 points; Maddie Verkey 9 points, 10 rebounds; Lauren McDermott 13 points.

Palmyra-Macedon 60, Newark 49

PM (2-0): Taryn Goodness 24 points, 5 rebounds, 6 steals; Marianna Hodgins 4 points, 7 rebounds; Molly Seither 5 points, 5 assists, 10 steals.

N (0-1): TaKayla Vaughn 21 points; Naomi Jones 12 points.

Wayne 39, Geneva 14

W: Allie Cheminti 13 points; Rylie Pratt 7 points.

Waterloo 71, Penn Yan 26

W: Morgan Caraballo 28 points; Jazzmyn Lewis 14 points; Addison Bree 13 points.

Dundee/Bradford 60, Naples 21

D/B: Kendall Parker 18 points, 4 assists, 3 steals; Kailey Yeoman 15 points, 7 steals; Mikayla Schoffner 2 points, 10 rebounds.

Marcus Whitman 49, Harley Allendale Columbia 18

MW: Olivia Herod 10 points, 6 steals; Natalie Cotroneoo 10 points; Aliysiah Clark 8 points, 4 rebounds.

Honeoye 43, Red Jacket 25

H: Ava Higgins 12 points; Ashley Thomas 9 points; Catelynn Farrell 8 points.

RJ: Leah Batterson 13 points; Brooklyn Vienna 4 points; Briella Comisso 4 points.

Livingston County

Dansville 46, Geneseo 33

D: Aynsley Belcher 18 points, 12 rebounds; Kali Meyer 13 points, 3 rebounds; Emma Allen 4 points, 8 rebounds.

G: Mary Claire Rollins 12 points.

Perry 50, Wayland-Cohocton 25

P: Jaelyn Morris 13 points, 8 rebounds, 6 steals; Meredith Petri 8 points, 8 steals; Sydney Hnat 8 points, 6 rebounds.

Livonia 67, Avon 25

L: Kylie Buckley 16 points; Libby Kwak 14 points.

Rochester-City

School of the Arts 53, Finney 42

SOTA: Jazlynn Logan 16 points, 4 rebounds, 4 steals; Maya Williams 14 points, 10 rebounds, 2 blocks; Breyelle Geiger 14 points, 8 rebounds.

Northstar 42, Rochester Academy Charter 22

Genesee Region

Batavia Notre Dame 60, Lyndonville 28

BND: Amelia McCulley 29 points, 3 rebounds, 8 steals; Avelin Tomidy 12 points, 8 rebounds; Emma Sisson 11 points, 7 rebounds, 4 steals.

Pembroke 60, Holley 34

P: Olivia Breeden 23 points, 8 rebounds, 3 steals; Karli Houseknecht 16 points, 6 rebounds, 3 assists, 8 steals.

H: Alivia Wolf 8 points; Layne Walker 7 points.

Byron-Bergen 47, Wheatland-Chili 28

Wayne County

Red Creek 32, North Rose-Wolcott/Sodus 16

NR-W/S: Gracie Jones 6 points, 4 rebounds; Alana Ikler 4 points, 11 rebounds.

RC: Maddie Mayville 13 points.

Steuben County

Andover/Whitesville 61, Genesee Valley/Belfast 19

A/W: Vanessa Hall 36 points; Kennedy Bledsoe 8 points.

Non-league

Lima Christian 48, Mount Morris 32

MM: Denishka Valentin 13 points; Maria Cacres Pou 10 points.

Aquinas 84, Mount St. Mary’s 12

A: Molly O’Toole 18 points; Loren Green 17 points; Ajayah Orr 12 points; Lia Bronco 12 points.

Haverling 33, Avoca/Prattsburg 10

H (2-1): Meredith Czajkowski 16 points, 14 rebounds, 6 steals; Natalie Krelie 6 points, 4 rebounds, 4 steals.

A/P (1-3): Kamryn Edwards 10 points.

Le Roy 54, Akron-VI 37

L: Abby Allen 22 points; Lindsay Stffenilla 10 points, 16 rebounds.

Section V girls basketball results for Thursday, Dec. 8

Non-league

Pittsford Mendon 45, East 43

PM (2-0): Cam DelGallego 2 free throws with 8.2 seconds left.

Greece Arcadia/Olympia 53, Rochester Prep 17

GA/O: Aimee Turner 17 points, 5 rebounds, 3 steals; Shania Estrich 10 points, 3 rebounds, 5 steals; Ava Taylor 4 points, 6 rebounds, 4 steals.

Alden-VI 42, Attica 34

Rochester-City

Edison 61, Young Woman’s College Prep 26

Allegany

Cuba-Rushford 58, Houghton 44

CR: Taylor Searle 30 points; Emma Retz 16 points.

Section V girls basketball results for Wednesday, Dec. 7

Finger Lakes

Honeoye 46, Romulus 45 (OT)

H: Sarah Baader ties game with 1 second remaining in regulation; Catelyn Farrell 15 points; Ava Higgins 11 points.

R: Morgan Kisner 14 points.

Marcus Whitman 48, Red Jacket 20

MW: Olivia Herod 8 points, 5 steals, 3 assists; Lily Carroll 7 points, 4 steals, 3 rebounds; Tori Brooks 6 points, 5 steals, 4 rebounds; Katie Bootes 6 points, 5 steals, 3 rebounds, 4 blocks; MW records 28 team steals.

Bloomfield 41, Dundee/Bradford 35

B: Calla McCombs 14 points; Ashlyn Wright 12 points; Ava Hawkins 10 points.

D/B: Kendall Parker 17 points.

South Seneca 47, Harley Allendale Columbia 21

SS: Ciera Babcock 15 points; Chloe Scott 12 points.

Livingston County

Warsaw 42, Wayland-Cohocton 28

W: Abby Laubenheimer 13 points, 4 assists, 5 rebounds, 4 steals; Kaelyn Keefer 9 points, 9 rebounds; Taylor Howard 8 points, 10 rebounds.

WC: Brooke Lander 9 points, 5 rebounds; Mackenie Pickard 11 points, 7 rebounds.

Hornell 64, York 38

H: Maddie Moore 17 points; Lillian Hoyt 12 points; Jordyn Dyring 12 points.

Y: Rylee Cuozzo 17 points; Alaina Englert 6 points.

Pavilion 42, Dansville 41

P (2-0): Lauren Kingsley 17 points, 13 rebounds, 4 steals; Karlee Zinkievich 14 points, 3 assists.

D (2-1): Chelsie Tyler 14 points; Kali Meyer 9 points.

Non-league

Batavia Notre Dame 47, Williamson/Marion 28

W/M: Elizabeth Brandt 10 points; Kearstin Laird 5 points.

Oakfield-Alabama 47, Letchworth 25

OA: Piper Hyde 14 points; Brooke Reding 9 points.

L: Morgan Brace 11 points; Alyssa Milillo 10 points; Annika Milillo 6 rebounds.

Private

Northstar 54, Rochester Prep 43

Lima Christian 47, Rochester Academy Charter 19

Rochester-City

School of the Arts 57, Edison 38

SOTA: Maya Williams 22 points, 11 rebounds; Jazzlynn Logon 14 points, 7 rebounds, 4 assists; Precious Grant 4 points, 16 rebounds.

Rochester-City

East 92, Wilson 29

E (1-0): Gabriella Brown-Sturdviant 12 points, 10 assists, 8 rebounds; Ali’Yana Robinson 17 points, 5 assists; Ja’Daya Matthews 13 points, 10 assists; Nevaeh Grisham 15 points; Teenie Bowers 10 points.

Wilson is 0-1.

Steuben County

Jasper-Troupsburg 37, Avoca/Prattsburg 32

JT: Madison Cady 18 points, 9 rebounds; Natalie Cornell 8 points, 10 rebounds; Lauren Ross 7 points, 12 rebounds.

A/P: Diane Hakes 8 points; Marissa Reid 7 points.

Canisteo-Greenwood 79, Alfred-Almond 7

CG: Lillian Mullen 23 points, 5 rebounds, 5 steals; Brooke Burd 17 points, 9 rebounds; Payton Peters 10 points, 6 steals.

Section V girls basketball results for Tuesday, Dec. 6

Monroe County

Pittsford Mendon 60, Greece Arcadia/Olympia 35

PM (1-0): Natalie Mai 18 points; Kate Crowley 12 points; Emma Giordano 10 points.

Arcadia/Olympia is 1-1.

Fairport 58, Spencerport 41

F (1-1): Ne’Vaeh Buntley 15 points; Sarah Hirschler 9 points; Amiya Johnson 9 points; Bella Pucci 9 points.

S (0-3): Alena Zaher 12 points.

Webster Schroeder 66, Webster Thomas 34

WS (2-0): Mariah Watkins 24 points, 10 rebounds, 9 steals; Bria Watkins 14 points, 4 steals, 4 assists; Mya Perales 12 points; Addison Morgan 11 points.

WT (0-1): Maddy Kelly 20 points.

Irondequoit 48, Eastridge 44 (OT)

I (2-1): Ella Brennan 21 points (career high), 9 rebounds, 3 steals; Maeve Brennan 9 points, 5 assists, 14 rebounds, 3 blocks; Evin Terzioglu 9 points, 4 rebounds, 3 steals.

E (1-2): Grace Devlin 18 points; Ada Krupa 10 points.

Brockport 61, Greece Athena/Odyssey 43

B (2-1): Maeve Petitti 20 points, 7 rebounds, 5 steals; Mia Tyndell 18 points, 13 rebounds, 4 blocks; Ava Velletri 16 points, 8 rebounds, 5 steals, 5 assists.

GA/O (0-2): Asia Phillip 20 points, 6 rebounds; Julianna Bates 10 points, 2 steals; Tiara Smith 7 points, 4 steals.

Hilton 59, Churchville-Chili 41

CC (0-1): Sydney Postell 19 points; Bianca LiBritz 5 points; Emma Healy 5 points.

Hilton is 2-0.

Pittsford Sutherland 68, Batavia 38

PS (2-0): Leora Cook 20 points; Eden Lewis 10 points, 14 rebounds; Cecilia Peinado Calvo 12 points, 8 rebounds.

B (0-3): Ayla Kelsey 8 points.

Rush-Henrietta 52, Brighton 48

RH (1-1): Avery Roberts makes 3 of 4 free throws to seal win, 28 points; Alivia Day 16 points.

B (2-1): Sadie Scott 28 points.

Honeoye Falls-Lima 66, Gates Chili 31

HFL (2-0): Clare Ruff 16 points, 8 assists, 6 steals; Caroline Smith 16 points; Madison Schubach 7 points, 10 rebounds.

GC (1-1): Emily McManus 15 points.

Livingston County

Livonia 68, Keshequa 44

L (3-0): Kylie Buckley 44 points, 20 rebounds, 4 assists, 2 blocks, 2 steals; Libby Kwak 11 points, 6 rebounds, 4 assists, 2 steals; Madison King 7 rebounds, 7 assists, 4 steals.

K (1-2): Libby Benner 10 points, 6 rebounds; Ryley Benner 5 steals; Braelyn Isaman 9 points, 3 rebounds.

Haverling 51, Caledonia-Mumford 29

H (1-0): Meredith Czajkowski 29 points, 10 rebounds, 5 steals; Natalie Krelie 8 points, 6 steals.

CM (0-1): Marisa Roides 5 points; Ava Amorese 4 points; Hazell Nickerson 12 points.

Allegany County

Bolivar-Richburg 59, Houghton 41

Bolivar-Richburg is 2-1; Houghton is 0-1.

Non-league

Perry 54, Naples 20

P (1-1): Jade Duffin 11 points, 13 rebounds; Jaelyn Morris 10 points.

N (0-2): Grace Hebding 14 points.

Mount Morris 42, Scio/Friendship 36

MM (2-0): Maria Caceres Pou 24 points; Emyah Green 9 points.

Olean-VI 48, Wellsville 43

W (0-2): Lindsay Stuck 12 points; Sara Reitz 9 points.

Lyndonville 47, Albion 32

Lyndonville is 2-0; Albion is 0-2.

Section V girls basketball results for Monday, Dec. 5

Non-league

Mount Morris 34, Honeoye 30

MM (1-0): Denishka Valentin 12 points.

H (0-1): Ava Higgins 13 points.

Palmyra-Macedon 50, Gananda 49

PM: Marianna Hodgins 15 points, 12 rebounds, 3 steals; Taryn Goodness 12 points; Erika Mitchell 9 points, Georgia Wirth 9 points, 6 rebounds.

Cuba-Rushford 53, Hinsdale 18

CR: Taylor Searle 21 points; Emma Retz 7 points; Tara Duvall 6 points.

Section V girls basketball results for Saturday, Dec. 3

Monroe County

Eastridge 60, Spencerport 36

E (1-1): Nora Miller 15 points, 2 steals; Ada Krupa 14 points, 5 rebounds; Alyssa Cowart 8 points, 3 rebounds, 6 steals.

S (0-2): Jorga Gray 12 points.

Brighton 56, Brockport 24

Brighton: Sadie Scott 22 points, 10 rebounds, 4 steals; Olivia Rush 14 points, 4 rebounds, 3 steals.

Livingston County

Pavilion 50, Hornell 45

P: Lauren Kingsley 24 points, 13 rebounds, 4 blocks; Karlee Zinkievich 10 points, 3 steals; Kylie Conway 7 points, 7 rebounds.

H: Jordyn Dyring 12 points, 5 rebounds, 3 steals; Lillian Hoyt 12 points; Madelyn Moore 6 points, 7 rebounds.

Genesee Region

Holley 26, Kendall 22

H: Sam Bates 12 points, 10 steals; Leigha Walker 7 rebounds, 2 steals; Zoey Wolf 6 points; Alivia Wolf 6 points, 3 rebounds, 4 steals.

K: Taigan Guerrero 8 points, 6 rebounds; Lauren Pilon 6 points, 12 rebounds; Brooke Rodas 10 rebounds, 2 steals.

Steuben County

Genesee Valley/Belfast 47, Avoca/Prattsburg 18

Wayne County

Clyde-Savannah 85, Williamson/Marion 25

RCAC

School of the Arts 63, Eugenio Maria de Hostos Chartr 28

Non-league

Aquinas 60, Midlakes 40

A: Molly O’Toole 19 points; Loren Green 12 points; Layla Germany 11 points.

M: Grace Murphy 14 points, 6 rebounds; Callie Walker 12 points, 13 rebounds.

Waterloo 59, St. Mary’s 52

W: Morgan Caraballo 20 points, 5 rebounds, 3 steals; Jazzmyn Lewis 19 points, 4 rebounds, 6 steals.

Dundee/Bradford 55, Penn Yan 38

D/B: Kendall Parker 23 points, 4 steals; Kailey Yeoman 18 points; Mikayla Schoffner 7 rebounds, 6 blocks.

Odessa-Montour 62, Jasper-Troupsburg 32

JT: Natalie Cornell 18 points, 8 rebounds; Madison Cady 2 points, 4 rebounds.

North Rose-Wolcott/Sodus 39, Eugenio Maria de Hostos Charter 28

NR-W/S: Alydia McIntyre 26 points, 5 rebounds, 3 blocks, 4 steals; Alana Ikeler 6 points, 7 rebounds.

Ellicottville 38, Cuba-Rushford 21

CR: Taylor Searle 13 points; Brynn Lavery 7 points.

Villa Maria Academy (Pa.) 53, Bishop Kearney 47

BK: Amaia Jackson 19 points, 7 rebounds, 4 steals; Klarissa Goode 12 points, 6 rebounds; Caydence Hadley 7 points, 11 rebounds; Allie Hall 13 rebounds, 2 blocks.

Canisteo-Greenwood 47, Wellsville 22

CG: Brooke Burd 19 points, 8 rebounds; Lillian Mullen 19 points, 6 rebounds, 4 steals; Bailey Mullen 9 rebounds.

Alexander 65, Red Jacket 20

Lyons 60, Onondaga 42

Bolivar-Richburg 33, Finney 31

Addison 34, North Penn Liberty (Pa.) 27

Section V girls basketball results for Friday, Dec. 2

Monroe County

Pittsford Sutherland 55, Irondequoit 40

PS (1-0): Cecilia Peinado-Calvo 16 points, 3 rebounds, 3 steals; Petra Hunt 12 points, 4 rebounds; Leora Cook 10 points, 5 rebounds, 3 steals.

I (1-1): Ella Brennan 13 points, 9 rebounds; Evin Terzioglu 7 points, 4 rebounds, 3 steals; Maeve Brennan 4 points, 11 rebounds, 3 steals.

Penfield 42, Victor 22

P (1-0): Jackie Funk 11 points; Lena Lipani 9 points; Grace Alexander 9 points.

V (0-1): Devin Livingston 8 points; Emily Neena 4 points; Vanessa Cumacero 4 points; Abbie Murphy 4 points.

Brighton 50, Spencerport 35

B (1-0): Sadie Scott 17 points; Olivia Rush 12 points; Katie Hardie 10 points.

S (0-1): Lundyn McCutchen 11 points, Jorga Gray 8 points.

Webster Schroeder 73, Fairpot 54

WS (1-0): Mariah Watkins 35 points, 15 rebounds; Ava Gallup 13 points, 9 rebounds; Bria Watkins 10 points, 6 assists, 5 rebounds.

F (0-1): Ella Meabon 16 points.

Hilton 69, Rush-Henrietta 45

H (1-0): Mallory Heise 18 points, 10 rebounds, 4 assists; Ella Clark 18 points; Karlee Hargather 13 points, 4 rebounds, 4 steals.

RH (0-1): Avery Roberts 12 points.

Greece Arcadia/Olympia 46, Batavia 37

GA/O (1-0): Shania Estrich 18 points.

Batavia is 0-2.

Brockport 41, Eastridge 38

Brockport is 1-0; Eastridge is 0-1.

Livingston County

Livonia 66, Le Roy 29

Liv (2-0): Kylie Buckley 26 points, 9 rebounds, 3 assists, 6 steals; Libby Kwak 18 points; Mary Kwak 9 points, 9 rebounds.

Le Roy is 1-1.

Dansville 75, Perry 33

D (2-0): Aynsley Belcher 21 points, 19 rebounds; Chelsie Tyler 16 points; Kali Meyer 16 points.

P (0-1): Kiersten Conroy 22 points.

Letchworth 49, Wayland-Cohocton 25

L (1-0): Charity Scott 9 points; Trinity Scott 4 points, 10 rebounds; Hana Gill 4 points, 8 steals.

WC: Brooke Lander 13 points.

Way-Co is 0-2.

Non-league

St. Mary’s 42, Midlakes 26

M (1-0): Hanna Godkin 7 points, 3 rebounds; Callie Walker 6 points, 8 rebounds; Grace Murphy 4 points, 6 rebounds.

Waterloo 59, Aquinas 44

W (1-0): Morgan Caraballo 19 points; Jazzmyn Lewis 16 points; Addison Bree 16 points.

Mt. Lebanon (Pa.) 54, Bishop Kearney 50

BK (0-1): Amaia Jackson 18 points; Klarissa Goode 16 points; Allie Hall 10 points.

Alexander 42, North Rose-Wolcott 24

Alexander is 2-1; NR-W is 0-2.

Section V girls basketball results for Thursday, Dec. 1

Monroe County

Honeoye Falls-Lima 68, Greece Thunder 28

HFL (1-0): Clare Ruff 10 assists, 6 steals; Shaye Angelo 17 points on 5 3-pointers; Madison Schubach 10 rebounds, 9 points; Caroline Smith 12 points.

G (0-1): Kamore Lawton 9 points.

Livingston County

Hornell 84, Avon 32

H (1-0): Lillian Hoyt 30 points, 5 steals, 3 assists, ties Section V record and sets school record with 10 3-pointers; Jordyn Dyring 14 points, 5 assists; Raegan Evingham 14 points, 9 rebounds.

Non-league

Keshequa 74, Harley Allendale Columbia 14

K (1-1): Braelyn Isaman 23 points, 4 rebounds, 3 steals; Libby Benner 21 points, 6 rebounds; Anna Linde 8 points, 9 rebounds, 4 steals.

HAC is 0-1.

Wayne 51, Rochester Prep 15

W (1-0): Emily Pratt 12 points; Rylie Pratt 10 points; Aly Johnson 8 points.

Rochester Prep is 0-1.

Lima Christian 50, Young Woman’s College Prep 22

Lima Christian is 1-0; YWCP is 0-1.

Kendall 34, Medina 24

K (1-0): Brooke Rodas 10 points, 13 rebounds, 4 steals; Alea Barrett 9 points; Danielle Offhaus 6 points, 10 rebounds, 3 blocks.

M (0-1): Rylee Vanstrand 13 points, 6 rebounds, 3 assists.

Wayne County

Gananda 63, Williamson/Marion 18

Gananda is 1-0; Williamson/Marion is 0-1.

Steuben County

Jasper-Troupsburg 57, Alfred-Almond 11

JT (2-0): Natalie Cornell 18 points, 11 rebounds, 2 blocks; Reagan Miles 10 points, 13 rebounds, 2 steals; Lauren Ross 9 points, 5 rebounds; Kahley Stuart 8 points, 8 assists.

AA (0-2): Paige Marlatt 5 points; Chloe Hann 4 points.

Canisteo-Greenwood 43, Arkport/Canaseraga 32

CG (2-0): Lillian Mullen 29 points, 7 rebounds, 5 steals; Brooke Burd 9 points, 12 rebounds, 2 steals.

Arkport/Canaseraga is 1-1.

Allegany County

Scio/Friendship 46, Bolivar-Richburg 39

Scio/Friendship is 1-0; Bolivar-Richburg is 0-1.

Section V girls basketball results for Wednesday, Nov. 30

Monroe County

Irondequoit 43, Batavia 27

I: Maeve Brennan 12 points, 11 rebounds; Ella Brennan 9 points, 6 rebounds; Lizzy Tytler 6 points.

B: Anna Varland 13 points, 6 rebounds; Julia Preston 7 points, 5 rebounds.

Finger Lakes

Mynderse 69, Red Jacket 20

M: Maddie Verkey 20 points; Haley Mosch 10 points.

RJ: Emily Record 5 points; Briella Commisso 5 points.

Livingston County

Geneseo 39, Haverling 32

G: Mary Claire Rollins 13 points; Maddie Mark 9 points.

H: Meredith Czajkowski 19 points; Emma Luckenbach 8 points.

Le Roy 58, Wayland-Cohocton 28

L: Goose Dunn 14 points, 5 rebounds; Lindsey Steffenilla 13 points, 4 rebounds; Zharia Newton 10 points.

Wayne County

East Rochester 67, North Rose-Wolcott/Sodus 10

ER: Zarriah Eldridge 18 points; Emma Romach 15 points; Aniyah Eldridge 11 points; Lily Funk 10 points.

Genesee Region

Alexander 79, Warsaw 12

A: Riley Powell 21 points; Madison Boyce 17 points; Melanie Pohl 12 points; Alyssa Kramer 12 points.

Non-league

Pembroke 73, Hutchinson Central 41

P: Olivia Breeden 21 points; Isabel Breeden 18 points; Elle Peterson 6 points, 7 rebounds.

Section V girls basketball scores for Tuesday, Nov. 29

Livingston County

Dansville 41, Keshequa 38

D: Aynsley Belcher 10 points, 14 rebounds; Chelsie Tyler 10 points, 4 rebounds, 3 steals; Megan Tyler 4 points, 7 rebounds.

K: Libby Benner 14 points, 6 rebounds, 3 steals; Braelyn Isaman 11 points; Ava Thayer 11 points, 5 rebounds.

Non-league

Clyde-Savannah 63, Bloomfield 50

CS: Kylie Paylor 22 points; Taylor Carnevale 14 points.

B: Abby O’Brien 17 points.

Arkport/Canaseraga 36, Genesee Valley/Belfast 30

Section V girls basketball results for Monday, Nov. 28

Non-league

Andover/Whitesville 61, Alfred-Almond 10

A/W: Vanessa Hall 27 points; Zo Baert 8 points.

Geneseo 54, Alexander 41

G: Morgan Wolcott 19 points, 11 rebounds; Mary Claire Rollins 19 points, 5 assists, 4 rebounds, 7 steals.

Canisteo-Greenwood 71, Cuba-Rushford 45

CG: Lillian Mullen 21 points, 6 rebounds, 4 steals; Brooke Burd 18 points, 9 rebounds; Bailey Mullen 11 points, 6 rebounds, 3 steals.

CR: Taylor Searle 17 points; Brynn Lavery 10 points.

Jasper-Troupsburg 57, Hinsdale 17

JT: Natalie Cornell 24 points; Reagan Miles 13 points.

H: Hannah Sutton 6 points; Kaylie Foskit 4 points.

This article originally appeared on Rochester Democrat and Chronicle: Section V girls basketball scores for the 2022-23 season