Section V girls swimming results for the 2021 fall season
To report Section V girls swimming results: Coaches or team representatives are asked to send Section V girls swimming results as soon as possible after meets by emailing sports@democratandchronicle.com. Please include a name and contact number.
The girls swimming results for the 2021 fall season will be listed below by date.
You can find scores for other Section V sports here: Football | Boys soccer | Girls soccer | Boys volleyball | Girls volleyball | Boys cross country | Girls cross country | Girls tennis | Boys golf | Girls golf | Field hockey | Gymnastics
On social: Follow our sports coverage on Instagram
NYSPHSAA girls swimming and diving championships
Friday, November 19
Diving championships
1. Anna Flanders (Albany) 509.70; 2. VIctoria Wang (Manhasset) 507.70; 3. Rachel Yang (Jericho) 490.20; 4. Kate Cooper (Pittsford) 485.75; 5. Cassie Williams (Minisink Valley) 461.05; 6. Maya Earleywine (Bethlehem) 458.05; 7. Jamie Kotalik (Pittsford) 456.80; 8. Molly Ellen Crowley (Monroe-Woodbury) 447.80; 9. Sierra Jackel (Spencerport) 445.10; 10. Brooke Terwilliger (Corning) 444.30.
Section V girls swimming and diving championships
Saturday, November 6
Class A finals
Team scores: 1. Pittsford 455; 2. Victor-Bloomfield 327; 3. Penfield 230; 4. Webster 227; 5. Brighton 223; 6. Greece 202; 7. Hilton 186; 8. Fairport 173; 9. RCSD-United; 10. Rush-Henrietta 3.
200 medley relay: Pittsford (Braun, Cropper, Kunze, Smillie) 1:49.70; 200 free: Katy Shaw (B) 1:54.05; 200 IM: Erin DeHollander (V-B) 2:05.48; 50 free: Nora Smillie (P) 24.04; 100 fly: Ming Xu (B) 55.77; 100 free: Smillie (P) 52.18; 500 free: Shaw (B) 5:06.84; 200 free relay: V-B (Sargent, Hogan, Kopp, DeHollander) 1:37.60; 100 back: Xu (B) 56.11; 100 breast: DeHollander (V-B) 1:04.95, meet record; 400 free relay: V-B (Sargent, Kopp, Hogan, DeHollander) 3:33.98.
Class B finals
Team scores: 1. Honeoye Falls-Lima 471.5; 2. Spencerport 343; 3. Canandaigua 274; 4. Irondequoit 245; 5. Churchville-Chili 234; 6. Our Lady of Mercy 224.5; 7. Brockport 110; 8. Gananda-Wayne 100; 9. Newark 73; 10. Gates-Chili 60; 11. Eastridge 54.
200 medley relay: HFL (Dague, Kidd, LeFrois-Heath, McRae) 1:53.70; 200 free: Abby Russell (S) 2:01.76; 200 IM: Emily LeFrois-Heath (H) 2:11.86; 50 free: Kha'Ny Sangasy (B) 25.21; 100 fly: LeFrois-Heath (H) 59.24; Kathryn McRae (H) 55.26; 500 free: Isabelle Dague (H) 5:31.76; 200 free relay: HFL (McRae, Tanner, Kidd, LeFrois-Heath) 1:40.78; 100 back: McRae (H)1:03.44; 100 breast: Emma Kidd (H) 1:11.51; 400 free relay: HFL (Tanner, Picciotti, Dague, Beutner) 3:51.20.
Friday, November 5
Class C swimming finals
Team scores: 1. Wellsville 438; 2. Palmyra-Macedon 404; 3. Livonia 268.5; 4. Wayland-Cohocton 191; 5. Haverling 181; 6. Midlakes-Red Jacket 180; 7. Marcus Whitman 161.5; 8. Letchworth 123; 9. Dansville 67; 10. Hornell 66; 11. East Rochester 25.
200 medley relay: Wellsvlle (Brandes, Waldon, Kinnicutt, Mattison) 1:59.00; 200 IM: Elizabeth Share (PM) 2:17.37; Diving: Sidney Simmons (Le) 417.55; 100 free: Lila Meyers (Li) 56.14; 200 free relay: PM (Sanson, Priebe, Share, Trapp) 1:45.99; 100 breast: Angela Tewksbury (Li) 1:13.35; 200 free: Angelina Trapp (PM) 2:02.08; 50 free: Lila Meyers (Li) 25.39; 100 fly: Share (PM) 1:01.26; 500 free: Trapp (PM) 5:29.86; 100 back: Tiernee Brandes (W) 1:05.69; 400 free relay: PM (Newsome, Bay, McDonald, Anthony) 3:58.19.
Saturday, Oct. 30
Class A diving final
1. Sophia Meuwissen (Fairport) 576.80; 2. Kate Cooper (Pittsford) 505.75; 3. Ashley LeClaire (Webster) 456.85; 4. Hadley ulbury (P) 445.90; 5. Victoria Kotalik (Brighton) 444.65.
Class B diving final
1. Sierra Jackel (Spencerport) 418.45; 2. Olivia Spinelli (Canandaigua) 336.55; 3. Jenna Bovenzi (HFL) 331.50; 4. Janey Taylor (C) 330.45; 5. Bethany Coler (HFL) 320.45.
Section V girls swimming results from Thursday, Oct. 21
Gates-Chili Quad Meet
Team scores: RCSD-United 497, Gananda-Wayne 435, Eastridge 387, Gates-Chili 238.
200 medley relay: RCSD (Markham, Bryce, Delehanty, Sciortino) 2:06.11; 200 IM: Julia Bryce (R) 2:17.42; Diving: Heidi Tran (GC) 154.65; 100 free: Maeve Delehanty (R) 1:00.16; 200 free relay: GW (Brooks, Strausser, Freeman, Schwandt) 2:01.21; 100 breast: Na Sierra-Wardlow (R) 1:25.76; 200 free: Elisa Bishop (E) 2:39.13; 50 free: Delehanty (R) 26.32; 100 fly: Bryce (R) 1:00.32; 500 free: Taylor Markham (R) 5:47.68; 100 back: Sydney Richards (GW) 1:14.54; 400 free relay: RCSD (Bryce, Markham, Sierra-Wardlow, Delehanty) 4:04.75.
Monroe County
Webster 107,
Honeoye Falls-Lima 78
W: 200 medley relay (Nguyen, Martin, Dinh, Gorton) 1:52.49; 400 free relay (Dinh, Willis, Nguyen, Gorton) 3:49.91.
H: Emily LeFrois-Heath 200 IM (2:17.89); Kathryn McRae 100 free (57.33).
Non-league
Penfield 92,
Mercy 63
P: 200 free relay (Healy, Casey, Fallat, Castellani) 1:45.67; 200 medley relay (Castellani, Healy, Fallat, Casey) 2:00.58.
M: 400 free relay: Mercy (Sconfietti, Vita, Galligan, Knausz) 4:09.71.
Section V girls swimming results from Tuesday, Oct. 19
Monroe County
Honeoye Falls-Lima 95,
Eastridge 63
H: Emily LeFrois-Heath 50 free (25.70), 500 free (5:20.55); Adeline Beutner 200 free (2:11.10), 100 fly (1:08.91); clinched Division III league title.
E: Isabelle Wheeler 100 back (1:34.79); Bailey Wilson 100 breast (1:27.85).
Brighton 100,
Hilton 81
B: Elena Solodova 200 IM (2:29.94); Meghan Black 100 free (58.40).
H: Alayna Miller 50 free (26.97); Kayden Manciocchi 100 breast (1:18.24).
Fairport 129,
Rush-Henrietta 29
F: 200 medley relay (Harrington, Radell, Kingdon, German) 2:16.08); Sophie Meuwissen diving (345.75).
R: 400 free relay (Potucek, Ortiz, Jones, Bennett) 6:26.74.
Penfield 99,
Irondequoit 75
P: Lauren Castellani 100 free (58.13); Catherine Healy 100 back (1:04.42).
I: 200 medley relay (Weber, Johnson, Guagliardo, Carey) 2:06.44).
Victor-Bloomfield 94,
Webster 86
V: Eileen Kopp 50 free (25.77); Erin DeHillander 200 free (1:54.84).
W: Ashley LeClaire diving (241.05); Claire Gorton 100 free (53.80).
Section V girls swimming results from Monday, Oct. 18
Non-league
RCSD-United 98,
Mercy 73
R: 200 free relay (Haak, Nhalay, Kane, Sierra-Wardlow) 2:02.49; 400 free relay (Delehanty, Markham, Robertson, Bryce) 4:11.79.
M: 200 medley relay (Galligan, Aman, Knausz, Sconfietti) 2:02.41.
Section V girls swimming results from Saturday, Oct. 16
Livingston County Championships
Team scores: Wellsville 607.5; Livonia 481.5; Wayland-Cohocton 360; Haverling 285; Letchowrth 155; Dansville 130; Hornell 98.
200 medley relay: Wellsville (Brandes, Waldon, Hart, Kinnicutt) 2:04.03; 200 IM: Angela Tewksbury (Li) 2:27.55; Diving: Sidney Simmons (Le) 384.70; 100 free: Lila Meyers (L) 56.79; 200 free relay: Wellsville (Brandes, Mattison, Kinnicutt, Waldon) 1:47.64; 100 breast: Tewksbury (Li) 1:14.84; 200 free: Tiernee Brandes (We) 2:09.86; 50 free: Meyers (Li) 26.17; 100 fly: Grace Kinnicutt (We) 1:06.66; 500 free: Ella Frazer (D) 5:48.70; 100 back: Brandes (We) 1:06.01; 400 free relay: Livonia (Tewksbury, Noragong, Mayo, Meyers) 4:12.60.
Finger Lakes Championships
Team scores: Palmyra-Macedon 351, Midlakes-Red Jacket 194; Gananda-Wayne 191; Newark 168; Marcus Whitman 165.
200 medley relay: Pal-Mac (Bay, Sanson, Share, Trapp) 2:06.54; 200 IM: Charlotte Sanson (P) 2:28.14; Diving: Kyleigh Brooks (G) 297.00; 100 free: Danielle McDonald (P) 1:00.46; 200 free relay: Gananda-Wayne (Brooks, Richards, Hartgrove, Shwandt) 1:57.51; 100 breast: Sydney Richards (G) 1:17.76; 200 free: Angelina Trapp (P) 2:08.16; 50 free: McDonald (P) 27.36; 100 free: Elizabeth Share (P) 1:04.37; 500 free: Share (P) 5:39.07; 100 back: Trapp (P) 1:08.85; 400 free relay: Pal-Mac (Trapp, Bay, Share, Sanson) 3:59.44.
Non-league
Brighton 92,
Mercy 64
B: 200 medley relay (Shaw, Buck, Solodova, Black) 2:00.86; 200 free relay (Shaw, Black, Solodova, Xu) 1:45.91.
M: Elli Knausz 200 IM (2:21.30); Ivy Aman 100 free (59.94).
Section V girls swimming results from Tuesday, Oct. 12
Monroe County
Greece 92,
Webster 87
G: Abby Funk 200 free (1:58.15); 500 free (5:17.27).
W: Claire Gorton 50 free (26.18); Emily Thomas 100 breast (1:12.58).
Honeoye Falls-Lima 101,
Brockport 72
H: Emily LeFrois-Heath 500 free (5:20.23); Emma Kidd 100 free (59.12).
B: Kha'Ny Sangasy 50 free (26.38), 100 fly (1:06.26).
Spencerport 97,
Canandaigua 81
S: Cassie Barber 100 back (1:06.22); Sierra Jackel diving (267.40).
C: Eleanor Martin 100 fly (1:11.31); Leah Allen-Comella 100 breast (1:20.22).
Livingston County
Haverling 137,
Letchworth 98
H: 200 medley relay (Elmore, Stewart, Lindmark, Coots) 2:19.07; 200 free relay (Coots, Knight, Stewart, Lindmark), 2:02.52.
L: 400 free relay (Talley, Bailey, Simmons, Greene) 4:42.28.
Non-league
Gananda-Wayne 89,
Eastridge 86
G: Natalie Schwandt 200 free (2:18.68), 100 breast (1:26.79); Sydney Richards 500 free (6:23.65), 100 breast (1:16.22); 5-4.
E: Rebecca Gullo 200 IM (2:56.72); Louisa Morris 50 free (30.02); 1-6.
Section V girls swimming results from Saturday, Oct. 9
Livingston County
Wellsville 84,
Hornell 50
W: 200 medley relay (Brandes, Kinnicutt, Hart, Mattison) 2:14.50; Hayden Waldon 200 free (2:07.84).
H: 200 free relay (Hall, Briggs; Passero, Cotton) 2:31.67; 400 free relay (Wall, Kriner, Passero, Briggs) 5:11.92.
Section V girls swimming results from Thursday, Oct. 7
Monroe County
Pittsford 101,
Canandaigua 77
P: 200 medley relay (Sheehan, Cropper, Braun, Smillie), 2:00.83; 200 free relay (Chinogwenya, Cropper, Kunze, Smillie) 1:46.16.
C: Leah Allen-Comella 50 free (27.40); Molly Snyder 100 back (1:14.33).
Brighton 95,
Honeoye Falls-Lima 91
B: Meghan Black 100 free (58.64), 50 free (26.91); Kathryn Shaw 500 free (5:14.17). 200 free (1:58.55).
H: Emily LeFrois-Heath 100 fly (1:02.82); 200 medley relay (Dague, Kidd, LeFrois-Heath, McRae) 1:59.61.
Irondequoit 99,
Eastridge 69
I: Ruby Flanigen 100 free (57.80), 50 free (26.65).
E: Maram Yasin 100 breast (1:30.14); Rebecca Gullo 100 back (1:23.82).
Livingston County
Wellsville 110,
Wayland-Cohocton 72
We: Hayden Waldon 50 free (5:43.02); 200 IM (2:25.00).
Wa: Claire Donlon 50 free (28.27); diving (174.00).
Dansville 55,
Hornell 38
D: Kaitlyn Lee 200 IM (2:40.57); 100 fly (1:14.91).
H: Evelyn Striker 100 back (1:27.69); Cecelia Wall 100 breast (1:32.13).
Non-league
Gananda-Wayne 80,
Rush-Henrietta 31
G: Natalie Schwandt 200 free (2:19.47); 100 free (1:04.30); 4-4.
R: Neylah Ortiz 100 free (2:00.50); 0-6.
Finger Lakes
Palmyra-Macedon 129,
Midlakes 46
P: Won league title 3rd straight year; Tessa Bay 200 free (2:00.42), 500 free (5:52.60); Elizabeth Share 100 fly (1:03.32), 100 breast (1:19.36).
M: 200 medley relay (Perri, Mahoney, Szalay, Hannux) 2:17.10.
Section V girls swimming results from Tuesday, Oct. 5
Monroe County
Victor-Bloomfield 111,
Greece 59
V: Erin DeHollander 200 free (1:58.13), 100 back (1:03.40); Eileen Kopp 50 free (25.45).
G: Abby Funk 200 IM (2:16.69), 100 fly (1:00.26); Mary Evans 500 free (5:40.09).
Hilton 102,
Irondequoit 81
H: Alayna Miller 100 free (57.54), 50 free (26.42); Evelynn Smolinski 200 IM (2:22.52).
Webster 69,
Rush-Henrietta 21
W: Nakisha Dinh 200 free (2:06.23); Claire Gorton 100 fly (1:02.69).
R: Jalisia Burno 100 free (1:23.23); Neylah Ortiz 100 back (1:40.86).
Non-league
RCSD-United 86,
Gananda-Wayne 75
R: Taylor Markham 200 free (2:13.07), 500 free (5:46.21); Julia Bryce 200 IM (2:20.49), 100 free (57.58).
G: Natalie Schwandt 50 free (29.48); 100 fly (1:15.36).
Section V girls swimming results from Friday, Oct. 1
Monroe County
Pink the Pool
Spencerport 99, Irondequoit 80
Spencerport 104, Churchville-Chili 65
Irondequoit 101, Churchville-Chili 55
S: Abby Russell 200 IM (2:26.51); 100 fly (1:10.14).
I: Ruby Flanigen 50 free (27.02); 500 free (5:37.74).
C: Hannah Caldwell 100 fly (1:13.60); Kylie Camman (58.42).
Section V girls swimming results from Thursday, Sept. 30
Monroe County
Honeoye Falls-Lima 103,
Rush-Henrietta 32
H: Ava Stefanou 200 IM (2:34.12), 100 fly (1:13.28); Elisabeth Kenny 100 free (1:10.92); 100 breast (1:30.07).
R: Shannon Bennett 50 free (30.89).
Non-league
RCSD-United 98,
Gate-Chili 53
R: Julia Bryce 200 free (2:10.01); 500 free (5:50.05).
G: Emily Bub 100 breast (1:48.67); Rhyan Nolan diving (147.30).
Finger Lakes
Palmyra-Macedon 103,
Newark 59
P: 400 free relay (Elizabeth Share, Tessa Bay, Danni McDonald, Angelina Trapp), 3:57.30, broke 16-year-old pool record; 2-0, 5-1.
N: Rita Romano 200 free (2:22.00).
Gananda-Wayne 86,
Marcus Whitman 85
G: Sydney Richards 20 IM (2:37.47), 100 breast (1:19.15); 3-3.
M: Layla Conley 50 free (31.08); 0-5.
Livingston County
Wellsville 146,
Haverling 99
W: Isabelle Hart 100 fly (1:12.89); Ashley Oswald diving (165.75).
H: Gracie Lindmark 50 free (29.28).
Livonia 88,
Dansville 65
L: Angela Tewksbury 100 fly (1:11.42); Kiera Mayo 200 IM (2:55.54).
D: Kaitlyn Lee 200 free (2:27.15); Abi Kendall diving (152.85).
Section V girls swimming results from Tuesday, Sept. 28
Monroe County
Webster 106,
Fairport 77
W: Claire Gorton 200 IM (2:21.26), 100 fly (1:02.58); 4-1.
F: Nakisha Dinh 50 free (26.49); Sophie Meuwissen diving (300.10); 5-1.
Honeoye Falls-Lima 105,
Spencerport 76
H: Emily LeFrois-Heath 200 free (2:02.92), 500 free (5:17.86).
S: Sierra Jackel diving (231.60); Abby Russell 100 free (58.72).
Brighton 109,
Irondequoit 77
B: Katy Shaw 100 free (55.62), 100 back (1:03.75).
I: Giovanna Guagliardo 200 IM (2:24.79), 100 fly (1:04.14).
Non-league
Palmyra-Macedon 91,
Livonia 86
P: Danni McDonald 200 free (2:17.90); Charlotte Sanson 200 (2:29.96); 1-0, 4-1.
L: Lila Meyers 50 free (27.14), 100 free (59.00); 5-2.
RCSD-United 94,
Marcus Whitman 71
R: Taylor Markham 200 free (2:13.88), 500 free (5:53.50).
M: Zoey Dean 200 IM (2:34.96)
Section V girls swimming results from Monday, Sept. 27
Monroe County
Canandaigua 103,
Eastridge 70
C: Leah Allen-Comella 100 free (1:02.54), 200 free (2:29.60).
E: Madison Jackson 100 back (1:33.63).
Section V girls swimming results from Friday, Sept. 25
Monroe County
Honeoye Falls-Lima 96,
Mercy 64
H: Emily LeFrois-Heath 200 free (2:03.69), 100 fly (1:04.41); Isabelle Dague 200 IM (2:28.55), 100 back (1:07.74).
M: Elli Knausz 100 back (1:15.51).
Section V girls swimming results from Thursday, Sept. 23
Monroe County
Pittsford 112,
Webster 74
P: Iala Cooper 500 free (5:29.46), 100 breast (1:12.43); ; 200 free relay (Braun, Chinogwenya, Romanick, Smillie) 1:44.96.
W: Claire Gorton 200 free (1:57.17), 100 freestyle (52.55).
Canandaigua 104,
Brockport 71
C: Ava Taylor 100 fly (1:14.60), 200 IM (2:42.40).
B: 200 Medley Relay (Howland, Cease, Hunsinger, Vega) 2:22.64.
Hilton 105,
Churchville-Chili 76
H: Alayna Miller 50 free (26.27), 100 fly (1:05.24); Sophie Amering 200 free (2:09.26).
C: Allyson Burnett 100 IM (2:30.81); Meredith Fingler diving (215.20).
Fairport 96,
Greece 82
F: Ella Guilfoil 200 IM (2:14.02), 100 free (55.20); Sophie Meuwissen diving (259.00).
G: Abby Funk 200 free (1:58.17), 500 free (5:23.33); Emilia Bodzon 100 fly (1:08.33).
Irondequoit 101,
Gates-Chili 49
I: Giovanna Guagliardo 50 free (26.57), diving (172.50); 200 medley relay (Weber, Johnson, Guagliardo, Tytler) 2:04.18.
G: Alyssa Kilner 100 back (1:21.02); Nicole Leiter 100 breast (1:44.53).
Livingston County
Wellsville 60,
Dansville 27
W: Kaylee Oswald 200 IM (2:54.22); Ashley Oswald diving (154.27)
D: 400 free relay (Forrester, Kendall, Frazer, Lee) 4:43.28.
Wayland-Cohocton 67,
Hornell 59
W: Claire Donlon 100 free (1:08.29), diving (181.70).
H: 200 free relay (Wall, Hall, Cotton, Kriner) 2:26.86.
Livonia 93,
Haverling 74
L: Angela Tewksbury 200 IM (2;33.65); Lindsay Johnson diving (110.38)
H: Kansas Knight 200 free (2:28.48); Gracie Lindmark 50 free (29.97).
Non-league
RCSD-United 97,
Gananda-Wayne 62
R: Maeve Delehanty 100 free (59.69), 200 free (2:16.37); Taylor Markham 500 free (5:47.95), 100 back (1:09.98).
G: Kyleigh Brooks diving (176.90).
Mercy 90,
Midlakes-Red Jacket 81
Me: Ivy Aman 100 breast (1:17.28), 200 IM (2:31.39).
Mi: Kyla Bugbee 100 free (1:04.62); Elaina Harris-Maxwell 100 backstroke (1:17.81).
Section V girls swimming results from Tuesday, Sept. 21
Monroe County
Canandaigua 104,
Brockport 71
C: Ava Taylor 100 fly (1:14.60), 200 IM (2:42.40).
B: Delilah Thomas 100 back (1:15.87).
Fairport 96,
Greece 82
F: Ella Guifoil 200 IM (2:14.02), 100 free (55.20); 3-0.
G: Abby Funk 500 free (5:23.33), 200 free (1:58.17).
Non-league
RCSD United 97,
Gananda-Wayne 62
R: Maeve Delehanty 200 free (2:16.37), 100 free (59.69); Julia Bryce 100 fly (1:03.23), 100 breast (1:14.86); Taylor Markham 500 free (5:47.95(, 100 back (1:09.98); 2-1.
G: Sydney Richards 50 free (28.16); Kyleigh Brooks diving (176.90); 2-2.
Livonia 93,
Haverling 74
L: Angela Tewksbury 200 IM (2:33.65); Lindsey Johnson diving (110.38).
H: Kansas Knight 200 free (2:28.48).
Section V girls swimming results from Saturday, Sept. 18
Shut up and Swim Invite
Team scores: 1. Wellsville (639), 2. Livonia (491), 3. Wayland-Cohocton (349), 4. Haverling (258), 5. Dansville (156), 6. Letchworth (150).
We: Tiernee Brandes 100 fly (1:10.56), 100 back (1:09.34).
New Hartford Invitational
Team scores: 1. Pittsford (621), 2. Oswego (285), 3. New Hartford (273), 4. Watertown (174).
P: Iala Cropper 500 fee (5:33.86), 100 back (1:13.09); Linnea Braun 100 back (1:04.29); Maura Sheehan 200 IM (2:23.61).
Non-league
Honeoye Falls-Lima 106,
RCSD United 65
H: Emily LeFrois-Heath 50 free (26.19); 100 back (1:03.56).
R: Julia Bryce 100 breast (1:17.00); 100 fly (1:03.75).
Section V girls swimming results from Thursday, Sept. 16
Monroe County
Eastridge 81,
Gates-Chili 64
E: Brianna Moroni 500 free (7:32.28), 50 free (31.45).
GC: Rhyan Nolan 100 free (1:17.19), diving (164.60).
Fairport 99,
Spencerport 84
F: Riley Hauber 100 back (1:03.11), 50 free (26.53).
S: Abby Russell 100 fly (1:07.31).
Victor-Bloomfield 105,
Honeoye Falls-Lima 78
V: Erin DeHollander 100 free (54.52), 100 fly (1:00.29)
H: Emily LeFrois-Heath 500 free (5:17.89); Jenna Bovenzi diving (166.85).
Livingston County
Haverling 146,
Hornell 88
Ha: Gracie Lindmark 100 fly (1:14:89), 50 free (29.26).
Ho: Cecilia Wall 100 breast (1:32.80).
Livonia 84
Letchworth 59
Li: Lila Meyers 100 free (59.76), 50 free (27.13).
Le: Joslyn McMurtry 100 back (1:36.55).
Wayland-Cohocton 91,
Dansville 63
W: Claire Donlon 50 free (28.60), diving (177.07).
D: Ella Frazer 500 free (6:06.17), 200 free (2:17.86).
Non-league
Gananda-Wayne 88
Newark 68
G: Sydney Richards 100 fly (1:17.83), 100 breast (1:20.54).
N: Emilena Wilck 500 free (2:13.43), 200 IM (2:43.03).
Section V girls swimming results from Tuesday, Sept. 14
Monroe County
Pittsford 111,
Spencerport 66
S: Claudia Santonastaso 100 breast (1:17.08); Cassie Barber 100 back (1:07.07).
P: Nora Smillie 50 free (26.22), 500 free (5:29.01); Maura Sheehan 100 fly (1:03.85).
Penfield 100,
Canandaigua 78
C: Jane Taylor diving (179.80), 100 breast (1:28.55).
P: Lauren Castellani 50 free (26.88), 500 free (5:42.10).
RCSD United 94,
Eastridge 69
E: Maram Yasin 100 breast (1:30.99); 400 free relay (4:56.88; Moroni, Bishop, Gullo, Wilson).
R: Julia Bryce 200 IM (2:25.18), 100 fly (1:04.23); Maeve Delehanty 50 free (26.95), 100 fly (1:04.23).
Hilton 91,
Brockport 87
H: Sophie Amering 200 free (2:08.54); Olivia Rist 200 IM (2:42.89); Alayna Miller 100 fly (1:06.17).
B: Kha'Ny Sangasy 50 free (26.56); Kassidy Tully diving (216.75).
Livingston County
Haverling 62,
Dansville 36
D: Ella Frazer 200 free, 500 free; Kaitlyn Lee 200 IM, 100 fly; Anny Kendall diving; 200 medley relay (Frazer, Kendall, Lee, Forrester).
Letchworth 69,
Hornell 58
L: Emily Greene 500 free (6:28.83); Joslyn McMurtry 100 back (1:37.41).
H: Kaela Briggs 200 free (2:41.65); Cecilia Wall 200 IM (2:56.20)
Non-league
Gananda-Wayne 109,
Gates-Chili 54
GW: Sydney Richards 100 fly (1:19.47), 200 free (2:24.90).
GC: Alyssa Kilner 100 back (1:17.06).
Wellsville 103,
Livonia 77
W: Tiernee Brandes 200 free (2:17.04), 100 back (1:09.46).
L: Angelina Tewksbury 200 IM (2:33.30), 100 breast (1:18.33).
Mercy 89,
Marcus Whitman 81
M: Ella Sconfietti 200 free (2:24.78); Elli Knausz 200 IM (2:24.78); Ivy Aman 50 free (26.98).
MW: Zoey Dean 100 fly (1:10.45), 100 breast (1:20.76).
Greece 98,
Palmyra-Macedon 80
G: Abby FUnk 200 free (1:59.04), 100 fly (1:01.89).
PM: Angelina Trapp 500 free (5:41.10); Anna Priebe diving (147.20).
Midlakes-Red Jacket 120
Rush-Henrietta 34
MRJ: Maggie Mahoney 200 free (2:30.54), 100 free (1:06.74).
RH: Shannon Bennett 200 IM (2:52.88); Neylah Ortiz (8:25.72).
Section V girls swimming results from Saturday, Sept. 11
Hilton Invitational
Team scores (Top 3): Pittsford (569), Penfield (338), Greece (314).
Top individuals: Pittsford's Nora Smillie 100 free (55.05), 50 free (25.08), 400 free relay (3:47.68, Cropper, Sheehan, Chinogwenya); Greece's Abby Funk 200 free (1:58.32); 500 free (5:17.71); Brighton's Mingna Xu 100 back (57.54), 100 fly (57.30).
Non-league
Wellsville 99,
Salamanca 75
W: Isabella Hart, 200 free (2:25.07); Tiernee Brandes, 200 IM (2:39.15); Grace Kinnicutt, 50 free (29.28).
Section V girls swimming results from Thursday, Sept. 9
Palmyra-Macedon 101,
Gananda-Wayne 69
PM: Angelina Trapp 50 free (27.44), 100 free (58.55); 2-1.
GW: Kyleigh Brooks diving (159.30); Sydney Richards (1:19.01); 0-1.
Midlakes-Red Jacket 92,
Newark 62
MRJ: Kyla Bugbee 100 free (1:04.43); Nikki Szalay 100 fly (1:15.86).
N: Rita Romano 200 free (2:22.38), 500 free (6:35.46).
Livonia 93,
Marcus Whitman 77
L: Lila Meyers 50 free (26.72), 100 free (1:00.15).
MW: Layla Conley 100 breast (1:27.75); Zoey Dean 500 free (6:17.58).
Section V girls swimming results from Tuesday, Sept. 7
Palmyra-Macedon 106,
Churchville-Chili 77
PM: Charlotte Sanson 200 IM (2:29.48), 100 fly (1:07.49), 200 medley relay (2:07.02; Bay, Share, Priebe), 200 free relay (1:52.17; Priebe, Newsome, Trapp).
CC: Meredith Fingler diving (204.90); Kylie Camman 100 free (1:00.14).
Newark 53,
Dansville 37
N: Melanie Bullock 200 IM (3:06.09); 400 free relay (4:49.46; Taylor, Romano, Wilck).
D: Abi Kendall diving (128.95); Ella Frazer 500 free (6:11.29), 200 free (2:24.67), 200 medley relay (2:18.57; Kendall, Lee Forrester).
Livonia 93,
Marcus Whitman 77
L: Lila Meyers 50 free (26.72), 100 free (100.15), 200 medley relay (2:15.47; Gillespie, Tewksbury, Noragong).
MW: Layla Conley 100 breast (1:27.75), 400 free relay (4:36.36; Dean, Prober, Bond).
This article originally appeared on Rochester Democrat and Chronicle: Section V girls swimming results for the 2021 fall season