Section V playoff scoreboard: Top players, results, look ahead

·4 min read

The Section V Championships were determined over the weekend, but the path to the finals was littered with big plays, big upsets and monster performances from the area’s best athletes.

By the time the scores were settled, a handful of local teams had found their way into the championship round, a culmination of the hard work and dedication that has gone into the entire season.

Here are all of the scores from the buildup to the Section V championship games, listed by sport, by date.

BOYS BASKETBALL

Arkport-Canaseraga's Michael Gilbert attempts the layup as Avoca/Prattsburgh's Macoy Putnam defends the rim.
Arkport-Canaseraga's Michael Gilbert attempts the layup as Avoca/Prattsburgh's Macoy Putnam defends the rim.

Wednesday, Mar. 2

No. 4 Wellsville 60, No. 1 Dansville 52

D: Collin Gray 15 points, 3 rebounds, 4 assists; Drew Morrow 14 points, 11 rebounds; Jakob Smith 14 points, 10 rebounds; Dawson Wadsworth 3 points, 5 assists; Tyler Harris 5 points, 4 rebounds, 3 assists.

Tuesday, Mar. 1

No. 1 Avoca/Prattsburgh 82, No. 5 Marion 34

A/P (22-0): Macoy Putnam 23 points, 6 assists, 4 steals; Sawyer Devoe 23 points, 11 rebounds, 7 assists, 7 steals; Haden Abbott 13 points, 6 rebounds, 5 steals; Pacey Hopkins 6 points, 6 assists, 6 rebounds; Evan Campbell 9 points; Caleb Johnson 6 points; Tucker Gerych 2 points.

No. 2 Wheatland Chili 75, No. 3 Fillmore 52

WC: Terrance Bayley-Henshaw 13 points; Jordan Schwenebraten 3 points; Josh Juneau 6 points; Aaron Lund 22 points; Leighton Williams 14 points; Brendan Moore 8 points; Jahmere Copper 7 points.

F: Carter Sisson 13 points; Luke Colombo 9 points; Mitch Ward 7 points; Zach Sisson 11 points; John Mills 2 points; Will Roeske 10 points.

Monday, Feb. 28

No. 1 Rochester Academy 54, Canisteo-Greenwood 41

CG (14-7): Cole Ferris 14 points; Hunter McCaffery 13 points; Mason Boyd 4 points; Evan Updyke 4 points; JJ Reese 3 points; Maddux Schwartz 3 points.

Canisteo-Greenwood's Brooke Burd fights for position down low during the Redskins contest against Alexander in the Class C1 playoffs.
Canisteo-Greenwood's Brooke Burd fights for position down low during the Redskins contest against Alexander in the Class C1 playoffs.
Canisteo-Greenwood's Cole Ferris puts the ball on the floor during a win over East Rochester in the Class C1 playoffs.
Canisteo-Greenwood's Cole Ferris puts the ball on the floor during a win over East Rochester in the Class C1 playoffs.

No. 2 Elba 60, No. 6 Jasper-Troupsburg 48

JT (10-10): Cash Bouton 18 points; Colby Cornish 15 points; Louis Zver 9 points; Conor Flint 4 points; Zach Baker 2 points.

Saturday, Feb. 26

No. 1 Avoca/Prattsburgh 114, No. 8 Arkport-Canaseraga 24

A/P: Sawyer Devoe 26 points, 6 assists, 5 steals; Macoy Putnam 23 points, 11 assists, 6 steals; Pacey Hopkins 20 points, 6 assists; Haden Abbott 12 points; Evan Campbell 10 points, 8 assists.

AC: Emory Watkins 12 points; Evan Reynolds 4 points; Tim Vilkhu 3 points; Michael Gilbery 3 points; Alex Preston 2 points.

Arkport-Canaseraga's Alex Preston attempts the floater as Avoca/Prattsburgh's Aiden Schlesing gets a tip during the A/P win.
Arkport-Canaseraga's Alex Preston attempts the floater as Avoca/Prattsburgh's Aiden Schlesing gets a tip during the A/P win.

No. 1 Dansville 56, No. 8 Vertus 53

D: Drew Morrow 33 points, 10 rebounds, scored his 1,000th career point; Collin Gray 12 points, 4 assists; Jakob Smith 6 points, 6 rebounds, 3 assists; Dawson Wadsworth 4 points, 6 assists.

No. 4 Pal-Mac 78, No. 5 Hornell 46

H: Gennaro Picco 18 points; PJ Picco 9 points; Shawn Rose 7 points; Noah Kraatz 4 points; Gates Miller 3 points; Christian Babcock 3 points; Griffyn Baker 2 points.

GIRLS BASKETBALL

Tuesday, Mar. 1

No. 2 Hornell 70, No. 6 Newark 44

H (16-5): Lillian Hoyt 17 points, 6 rebounds; Maddie Moore 12 points, 8 rebounds; Jordyn Dyring 11 points, 5 rebounds; Jane Spitulnik 8 points, 12 rebounds; Tayghan Doorley 8 points, 5 assists.

No. 4 Avoca/Prattsburgh 57, No. 9 Jasper-Troupsburg 39

A/P: Riley Stowe 16 points; Kamryn Edwards 15 points; Kendra Pinckney 13 points; Emma Carlton 4 points; Marissa Reid 4 points; Breanna Jorritsma 3 points; Laura Morera 2 points.

Monday, Feb. 28

No. 1 Fillmore (22-0): 47, No. 5 Arkport-Canaseraga (12-10) 31

Fillmore will now play Notre Dame Batavia in the Class D2 final on Friday evening at Letchworth.

Saturday, Feb. 26

No. 4 Avoca/Prattsburgh 46, No. 5 Houghton Academy

A/P (15-6): Kamryn Edwards 14 points; Kendra Pinckney 11 points; Riley Stowe 8 points; Laura Morera 7 points; Marissa Reid 6 points.

No. 7 Alexander 50, No. 2 Canisteo-Greenwood 44

Canisteo-Greenwood's Bailey Mullen drives to the hoop during Canisteo-Greenwood's game against Alexander.
Canisteo-Greenwood's Bailey Mullen drives to the hoop during Canisteo-Greenwood's game against Alexander.

CG (15-6): Lillian Mullen 23 points, 2 assists, 7 rebounds, 5 steals; Peyton Peters 8 points, 2 assists, 3 rebounds; Bailey Mullen 8 points, 6 rebounds; Brooke Burd 5 points, 5 rebounds, 3 blocks.

No. 9 Jasper-Troupsburg 40, No. 1 Northstar Christian 33

J-T now faces off with No. 4 Avoca/Prattsburgh in the Class D2 semifinals.

This article originally appeared on The Evening Tribune: Section V Playoff Scoreboard: Boys, girls basketball results