Shore Conference Wrestling January 8 Scoreboard

·10 min read

SUBJECT TO CHANGE

SATURDAY

NONDIVISIONAL

Raritan 57, Middletown North 8

Lacey 54, Central 24

NONCONFERENCE

Howell 50, Old Bridge 16: Liam Clark (106), Sawyer Ostroff (126), Gavin Merkel (150) and Thomas Richards (heavyweight) all pinned and Giovanni Scafidi (138) and D.J. Henry (175) both won by technical fall as Howell remained unbeaten with the win over the previously-unbeaten Knights.

In a notable bout, Old Bridge's returning region qualifier defeated freshman Xavier Ortega 4-0 at 113 pounds.

TRI/QUADS

MIDDLESEX QUAD

Brick 45, A.L. Johnson 31

Brick 54, Middlesex 27

Brick 51, Matawan 24

Middlesex 40, Matawan 31

Matawan 42, A.L. Johnson 39

ST. JOSEPH (METUCHEN QUAD

Toms River East 46, Marlboro 22

St. Joseph (Metuchen) 51, Toms River East 24.

Toms River East 57, Piscataway 21

St. Joseph (Metuchen) 48, Marlboro 18

Marlboro 56, Piscataway 15

MOUNT OLIVE QUAD

Southern 31, Mount Olive 30: An 8-2 win by 2020 state qualifier Cole Velardi over Joshua McGull in the final bout at 157 pounds capped a rally from a 27-3 deficit after seven bouts and gave the Rams the win over the Marauders.

Southern ripped off five straight wins and 25 points from 120-144 to take a 28-27 lead. A pin in 16 seconds by backup David Ferrante at 120 started the run.

Conor Collins (126), the state runner-up at 113 last year, followed with a pin in 30 seconds.

Freshman Wyatt Stout (132) remained unbeaten with a 4-2 win over Jack Bastarrika at 132. It was Stout's second win of the season over Bastarrika, the state sixth-place finisher at 106 last season

A major decision by freshman Hayden Hochstrasser (138) and a first period pin by sophomore and returning state qualifier Matt Henrich (144) of 2020 state qualifier Davie Ryerson gave Southern a 28-27 lead.

Tyler Bienus' 5-1 win over Nick Bennet at 150 enabled Mount Olive to regain the lead headed into the final bout.

Southern 44, Paramus 14

Southern 63, Passaic Tech 7

TOMS RIVER NORTH QUAD

Delsea 61, Toms River North 10

MONROE QUAD

Monroe 45, Colts Neck 31

Colts Neck 60, West Windsor-Plainsboro South 18

Colts Neck 66, Notre Dame 18

POINT BORO QUAD

Point Boro 46, Freehold Township 28: Pins by Nate Fletcher (138), Ryan Acquisto (144) and Jack Thompson (150) in the final three bouts enabled the Panthers to pull away from a 28-28 tie and defeat the Patriots. All three pins came in the first period.

Freehold Township 51, Donovan Catholic 27

Freehold Township 72, Neptune 12

PRINCETON TRI

Manalapan 69, East Brunswick 6

Princeton 36, Manalapan 35 (Princeton won on criteria).

MANCHESTER TRI

Red Bank Catholic 56, Manchester 16

Red Bank Catholic 57, Point Pleasant Beach 24

Point Pleasant Beach 63, Manchester 15

LOWER CAPE MAY QUAD

Wall 45, Pinelands 22

Lower Cape May 57, Pinelands 21

Pinelands 56, Timber Creek 23

Lower Cape May 37, Wall 35.

Wall 57, Timber Creek 22

RIVER DELL QUAD

St. John Vianney 40, River Dell 36: A 5-2 win by freshman Jake Zaltsman over Tasei Kurachi at 120 pounds in the first bout of the match started a five-bout 25-point run in the Lancers' win over the Golden Hawks. Kurachi was seventh in the state last year at 106 pounds.

It was the second win of the season for Zaltsman over a returning state placewinner. He defeated Eastern's two-time medal winner Jared Brunner in the Sam Cali Invitational on Dec. 28.

St. John Vianney won eight of the 10 contested bouts. It forfeited four weights.

Governor Livingston 40, St. John Vianney 39

Northern Highlands 39, St. John Vianney 36

ST. THOMAS AQUINAS QUAD

St. Thomas Aquinas 41, Rumson-Fair Haven 32

West Morris 42, Rumson-Fair Haven 36

AUDUBON QUAD

Toms River South 48, Pemberton 27

Paul VI 45, Toms River South 30.

Audubon 41, Toms River South 33.

WILLIAMSTOWN DUALS

At Williamstown High School

CBA 55, West Deptford 15

CBA 47, Egg Harbor Township 28

CBA 57, Gloucester City 12

Brick Memorial 68, Williamstown 7: Brick Memorial senior 120-pounder Evan Tallmadge, last year's state champion at 113 pounds, pinned Williamstown's John Hildebrandt. Hildebrandt was the state sixth-place finisher at 120 last year.

FINAL

CBA 43, Brick Memorial 23: A pin by Julian George, the state eighth-place finisher at 132 last year, over two-time region top six finsher Braden Scott, started a five-bout, 25-point run that erased an 11-9 deficit and sent the Colts on the way to the win over the Mustangs.

Nicholas Punzi (144) and two-time state qualifier Zancer Silva (157) had pins, Tyler Barrett (150) eked out a 3-2 decision over Ryan Smith in a matchup of past state qualifiers and Nick Stump had a major decision during the run.

The featured bout of the match saw Tallmadge defeat CBA's Alex Nini, the state eighth-place finisher at 113 last year 2-1. Tallmadge escaped in the second part of the second overtime after he rode Nini out in the first part of that period.

RAMSEY DUALS

Middletown South 61, Kinnelon 3: Kinnelon's Evan Mougalian, the state runner-up at 120 last season and the state champion at 106 in 2020, defeated Middletown South's Jack Zaleski 10-4 in the 132-pound bout. Zaleski was fourth in the state at 120 last season and fifth at 106 in 2020.

Middletown South 74, Wayne Valley 6

Middletown South 48, West Essex 18

West Essex 36, Jackson Memorial 29

BUC CLASSIC

At Red Bank Regional

TEAM SCORES

1. Manasquan 185

2. Freehold 166.5.

3. Jackson Liberty 160.

4. Middle Township 156.

5. Holmdel 148.

6. Monmouth 117.

7. Shore 108.

8. Keansburg 82.

9. Red Bank 80.5.

10. St. Rose 59.

11. Asbury Park 39.

12. Carteret 35.

13. Keyport 31.

FINALS

106: Tony Urse (Jackson Liberty) d. Kevin Ruland (Red Bank) 6-3.

113: Jayden Morris (Monmouth) md. Colton Lawler 22-10.

120: Pete Albine (Jackson Liberty) d. Michael O'Connor (Manasquan) 6-0.

126: Angelo Messina (Freehold) p. Anthony Paulino 2:50.

132: Gabe Scalise (Shore) d. Phil Stolfa (Red Bank) 3-2.

138: Robert Connelley (St. Rose) d. Jacob Herschenfeld (Shore) 5-3.

144: David Lisk (Manasquan) p. Adrien Laboy (Middle Township) 5:40.

150: Alexander Todisco (Holmdel) p. Jake Edwards (Manasquan) 2:10.

157: Alex Killian (Middle Township) p. Max Salerno (Manasquan) 1:53.

165: Brandon Smith (Freehold) p. Brian Juzaitis (Middle Township) 2:35.

175: John Steele (Holmdel) md. Joseph Camilleri (Monmouth) 11-3.

190: Luke DuPont (Holmdel) p. David Giulian (Middle Township) 1:14.

215: Alberto Pantoja (Freehold) p. Bashaar Ismail (Shore) :54.

HWT: Keyshaun Coppinger-Ward (Keansburg) p. Steven Cajulus (Asbury Park) 2:18.

MINUTEMEN TOURNAMENT

At Elizabeth High School, Canceled.

COLLINGSWOOD INVITATIONAL

At Collingswood High School, Canceled

FRIDAY

CLASS B SOUTH

Point Boro at Lacey, Postponed.

NONDIVISIONAL

Middletown North at Holmdel, Postponed.

NONCONFERENCE

Old Bridge at Middletown South, Postponed.

Shore at Ocean, Postponed.

At Jersey Mike's Arena, Rutgers University

CBA at Council Rock South (Pa.), Canceled.

THURSDAY

CLASS A SOUTH

Southern 32, Brick Memorial 22

Related: Conor Collins outscrambles Evan Tallmadge in Southern wrestling win over Brick Memorial

Jackson Memorial at Toms River North, Postponed.

CLASS B CENTRAL

Point Beach 72, St. Rose 9

Point Beach 54, Asbury Park 25

Asbury Park 57, St. Rose 9

NONDIVISIONAL

Freehold Township 38, Freehold 36

Lakewood at Monmouth, Postponed.

NONCONFERENCE

Manalapan 52, Egg Harbor Township 24

Hightstown at Wall, Postponed.

WEDNESDAY

CLASS A NORTH

Middletown North 34, Manalapan 33

Middletown South 55, Marlboro 31

Howell 32, CBA 31

Related: Giovanni Scafidi, Kieran Bruen lift Howell wrestling to win over Christian Brothers Academy

CLASS A CENTRAL

Rumson-Fair Haven at Holmdel, Postponed

Ocean at Raritan, Postponed

Raritan 65, Holmdel 6

CLASS A SOUTH

Toms River South at Central, Postponed.

Brick Memorial at Southern, Postponed to Thursday at 6:30 p.m.

Toms River East 56, Brick 24

CLASS B NORTH

Manasquan 66, Neptune 12

Wall 63, Matawan 15

CLASS B CENTRAL

Shore 51, Keansburg 30

CLASS B SOUTH

Barnegat at Pinelands, Postponed.

Donovan Catholic at Manchester, Postponed to Feb. 2

Jackson Liberty at Lakewood, Postponed.

NONDIVISIONAL

Jackson Memorial 35, Lacey 32

138: Andre Ferrauiolo (L) md. Nikko Rucci 17-6.

144: Kael Huxford (JM) md. Tyler Santana 16-3.

150: Mason Heck (L) p. John Calaima 2:54.

157: Quinn Bohringer (JM) p. Kevin Fazio 1:59.

165: Luke Hamann (JM) p. Jayden Martins 3:54.

175: Luciano Ferranti (L) p. Tommaso Cirillo 1:38.

190: Mike Rauch (JM) d. James Circle 8-7.

215: Matt Coon (L) p. Nicholas Afanador 2:45.

HWT: Ryan Fischer (JM) p. John Clayton 2:36.

106: Jason Seda (JM) md. Brendan Schuler 14-6.

113: Luis Espinosa (JM) d. John Downs 7-3.

120: Brady Carter (L) md. Jonathan Espinosa 11-3.

126: Lucas Lipari (JM) d. Aidan Ott 11-9.

132: Matt Gauthier (L) p. Andrew Cennamo 2:39.

NONCONFERENCE

Bordentown at Point Beach, Canceled.

Freehold 39, St. Thomas Aquinas 30

TUESDAY

CLASS A NORTH

CBA 51, Manalapan 15

175: Nick Stump (CBA) p. Ryan Wosnitzer 3:07.

190: Peter Grippo (CBA) d. Kenny Wines 8-5.

215: Robert Canterino (CBA) p. John Sullivan :24.

HWT: Matt Damato (M) d. Taig Sheehy 1-0.

106: Tyler Venet (CBA) p. Advait Sepuri 2:33.

113: Andrew Mucciolo (M) p. Luke Pennisi 4:51.

120: Alex Nini (CBA) p. Vincent Kain 2:27.

126: Garrett Totten (CBA) tf. Anthony Vitola 2:35 (22-7).

132: Vincent DePierro (M) p. A.J. Falcone 3:59.

138: Jonathan Luehmann (CBA) d. Anthony Mucciolo 2-0.

144: Nicholas Punzi (CBA) by forfeit.

150: Justin Young (CBA) md. Daniel Orsen 18-6.

157: Zander Silva (CBA) by forfeit.

165: Double Forfeit.

NONDIVISIONAL

Barnegat at Keansburg, Postponed.

NONCONFERENCE

Northern Burlington 51, Colts Neck 22.

165: Spencer Gangel (NB) d. Joe Layton 10-3.

175: Ford Zajac (CN) md. Caleb Evans 19-7.

190: Michael Milewski (NB) p. Sam Surdez 1:53.

215: Eric Abbud (CN) d. Matthew Cavalli 3-1.

HWT: Matthew Jannucci (CN) d. Jule Dolci 1-0.

106: Tyler Crann (NB) p. Michael Borado 2:26.

113: Landon Knox (NB) by forfeit.

120: Galiano Zeppadoro (NB) p. Joseph Zamorski 1:01.

126: Kyle Hill (NB) p. Julianna Pabon :43.

132: Michael Lyristis (CN) p. David Burden 1:01.

138: Tyler Russ (CN) p. Nicholas Bruno :16.

144: James Koonce (NB) p. Alex Wang :31.

150: Liam Sheehan (NB) by forfeit.

157: Jack Rosta (NB) p. Christian Marcus 1:07.

Old Bridge 40, Red Bank Catholic 28

106: Jacob Lucash (OB) by forfeit.

113: Logan Roman (OB) tf. Anthony DeGaetano 16-0.

120: Brandon Koczon (OB) by forfeit.

126: Jesse Koczon (OB) tf. Ryan Brown 15-0.

132: Jake Tenebruso (OB) by forfeit.

138: Marco Conroy (RBC) md. Rocco Celentano 13-3.

144: Austin Miller (OB) d. Dan Conroy 7-2.

150: Christian Ungemah (RBC) d. Isa McMillan 11-4.

157: Tyler Sagi (OB) p. Joe Calvacca :56.

165: Daniel Hennessey (OB) d. Vincent Muscillo 5-1.

175: Sabino Portella (RBC) p. Avery Mack :44.

190: Michael Palmieri (RBC) p. Daniel Fishman 1:52.

215: Davin Brewton (RBC) p. Robert Orzol 3:29.

HWT: Lorenzo Portella (RBC) d. Nicholas Caruso 3-1.

MONDAY

CLASS A NORTH

CBA 67, Long Branch 9

113: Vincent Principe (CBA) p. James Renna 3:00.

120: Alex Nini (CBA) p. Domenic Demarzo 2:51.

126: Garrett Totten (CBA) tf. Ignacio Guzman 2:26 (20-3).

132: A.J. Falcone (CBA) p. Nick Miller 4:40.

138: Julian George (CBA) tf. Logan Smith 2:35 (19-3).

144: Justin Young (CBA) p. Aeshawn Carney :36.

150: Tyler Barrett (CBA) p. Andreas Carney :33.

157: Zander Silva (CBA) p. Wesley Garcia 1:02.

165: Nick Stump (CBA) p. Matheus Marco Santana 2:47.

175: Tyler Taylor (LB) d. Nicolas Moyoli 3-2.

190: Peter Grippo (CBA) d. Deiondre Mcculers 6-2.

215: Luke Tracey (LB) p. Taig Sheehy 2:24.

HWT: Robert Canterino (CBA p. Mark Godgil 1:18.

106: Tyler Venet (CBA) p. Joshua Renna 2:38.

CLASS A CENTRAL

Rumson-Fair Haven at Ocean, Postponed.

Related: Shore Conference wrestling schedule, scoreboard for December 27-30

Related: Shore Conference Wrestling Schedule for December 20-23

CLASS B CENTRAL

Point Pleasant Beach/St. Rose at Asbury Park, Postponed.

CLASS B SOUTH

Lacey at Jackson Liberty, Postponed.

NONDIVISIONAL

Donovan Catholic at Manasquan, Postponed.

Shore at Point Pleasant Boro, Postponed.

Howell's Sebastian Ortega and Christian Brothers Academy's Alex Nini, shown wrestling each other last March 25, could wrestle each other Wednesday night when CBA wrestles at Howell in a key Shore Conference Class A North match.
Howell's Sebastian Ortega and Christian Brothers Academy's Alex Nini, shown wrestling each other last March 25, could wrestle each other Wednesday night when CBA wrestles at Howell in a key Shore Conference Class A North match.

This article originally appeared on Asbury Park Press: Shore NJ Wrestling: January 8 scoreboard

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting