Updated 11/12 (9:38 a.m.) Charlotte-area National Signing Day signees

·5 min read

Wednesday was the first day for high school athletes to sign with colleges.

The basketball early signing period runs Nov. 11-18.

The football early period is Dec. 16-18 and the regular football signing day is Feb. 3.

Here are Wednesday’s signees. Check back for updates.

ARDREY KELL: Cade Caggiano, Men’s Lacrosse, Georgetown; Trip Gaston, Men’s Lacrosse, Lake Forest College; Amber Jackson, Women’s Track & Field, UCLA; Rianna Keough, Women’s Lacrosse, Lenoir Rhyne.; Cameron Lenox, Men’s Lacrosse, Catawba College; Lexie Markle, Softball, Charleston Southern; Aneliese Gerraughty, field hockey, Frosburg St. University; Emily Robinson, women’s soccer, Warren Wilson

CANNON SCHOOL: Reagan Richardson, women’s basketball, Georgia

CHARLOTTE CATHOLIC: Paul Reidy, Men’s Lacrosse, University of Delaware; Michael Bruno, Baseball, University of North Carolina-Wilmington; Ella Futch, Women’s Soccer, Miami (OH); Ally Hackett, Women’s Soccer, University of North Carolina-Greensboro; Olivia Rhodes, Women’s Swimming, Texas Christian University; Madeline Menkhaus, Women’s Swimming, University of Notre Dame; Rachel DeRochi, Women’s Lacrosse, Mercer University; Alec Hubbard, Men’s Diving, Texas Christian University.

CHARLOTTE CHRISTIAN: Philip Abner, baseball, University of Florida; J.D. Suarez, baseball, Charlotte.

CHERRYVILLE: Dalton Pence, baseball, North Carolina

CHARLOTTE COUNTRY DAY: Timmy Gannon, men’s golf, Elon University; Huck Wathan, baseball, UNC-Charlotte

CHARLOTTE LATIN: Collin Adams, men’s golf, Wake Forest; Andy Dorsel, men’s swimming, Bucknell University; Lindsay Flynn, women’s swimming, University of Michigan; Mary Gale Godwin, women’s soccer, Rhodes College; Sam House, baseball, Queens University of Charlotte; Stephen Kim, men’s swimming, Georgetown University; Elizabeth Kreshon, rowing, George Washington University; Hope Morrow, women’s soccer, Coastal Carolina University

CHRIST THE KING: Tim Connery, men’s swimming, University of Texas

COVENANT DAY: Landon Howard, baseball, East Carolina University; Timmy Cotton, baseball, Roanoke college; Carolina Dancu, field hockey, Central Michigan University; Sedona Dancu, track and women’s soccer, Virginia Military Institute; Hadley Richardson, women’s soccer, Sewanee: The University of the South; Katherine Ashley, women’s soccer, Wheaton College

COX MILL: Nick Alderfer, baseball, Queens Univ. of Charlotte; Jessie Dunn, soccer, University of Georgia; Monty Gair, baseball, UNC Wilmington; Grace Hamilton, softball, Berry College; Alexis Hanson, soccer, Western Carolina; Elizabeth Lohbauer, golf, Western Carolina; Jordan Parkin, softball, N.C. State University; Madison Phillips, softball, Belmont Abbey; Cassidy Wall, softball, Lenoir-Rhyne

DAVIDSON DAY: Mary Alexander, Women’s Soccer, College of Charleston; Blane St. Clair, Men’s Basketball, West Point; Mallorie Haines, Women’s Basketball, Davidson College

FREEDOM: Adair Garrison, Women’s Basketball, Appalachian State University

GASTON DAY: Zaria Clark, women’s basketball, UNC-Pembroke

HICKORY: Finley Lefevers Basketball Queens University

HICKORY GROVE: Jordan Little, baseball East Carolina; Travis Snell, baseball, South Carolina-Lancaster

HOUGH: Richard Treanor, Wrestling, Army West Point; Anna Gardner, triathlon, Queen’s University; Amaya Hanley, Swimming, Duke University; Elizabeth Sowards, swimming, UNC Chapel Hill; Ella Hauser, Women’s Soccer, Clemson University; Sydney Minarik, Women’s Soccer, Clemson University; Camden Poole, Women’s Soccer, UNC Charlotte; Caroline Swartz, Women’s Basketball, Rollins College; Dylan Koontz, Baseball, Campbell University; Wesley Lug, Baseball, Ohio University; Luke Osteen, Baseball, Gardner Webb University; Andrew Schuldlt, Baseball, Campbell University; Grant Sutton, Baseball, Lenoir Rhyne University

INDEPENDENCE: Braylyn Milton, women’s basketball, Cincinnati

MALLARD CREEK: Kennedy Simpson, women’s basketball, UNC-Greensboro

MARVIN RIDGE: Maddy Baucom, Women’s Soccer, Virginia Tech; Carolina Duhamel, Swimming, Sacred Heart University; Emmett Houlihan, Men’s Lacrosse, University of Michigan; Matthew McCleary, Men’s Lacrosse, Juniata College

METROLINA CHRISTIAN: Collin Welborn, soccer, Wingate University.

MOUNTAIN ISLAND CHARTER: Lauren Pledger, Volleyball, Appalachian State; Anaiah Jones, Volleyball, East Carolina University; Kaylen McClinton, Volleyball, Winston Salem State University; Lawson Gerland, Softball, Alderson Broaddus University; Chloe Hatzopoulos, Softball, Elon University; Alex Bell, Softball, University of South Carolina- Union

MYERS PARK: Nia Nelson, women’s basketball, Howard University; Gabriella Cleveland women’s lacrosse, University of Oregon; Isabella Cleveland, women’s lacrosse, University of Oregon; Reese Colwell, women’s lacrosse, Florida Southern College; Mallory Jarka, women’s lacrosse, Lynn University; Kellen Lucchesi, women’s lacrosse, Florida Institute of Technology; Caileen Almeida, women’s soccer, Wofford College; Hamlin Williams Tracy, Swarthmore College, Swimming

NEWTON-CONOVER: Holt Allison, men’s golf, Lenoir-Rhyne University; Brandon Johnson, football, Duke University; Camryn Lamp, women’s golf , Lenoir-Rhyne University; Grace Loftin, softball, UNC-Greensboro.

NORTH MECKLENBURG: Jessica Timmons, women’s basketball, NC State

NORTHWEST CABARRUS: Caden Grider, baseball, Averett College.

PINE LAKE PREP: Ashley Jones, Cross Country, Montreat: Mia Muckenthaler, Women’s Soccer, Belmont Abbey

PORTER RIDGE: Blake Efird, baseball, Queens University; Ella Joaquin, women’s soccer, UNCC; Laney Love, softball, Marshall University; Lauren Love, softball, Marshall University

PROVIDENCE: Ryan Potter, men’s lacrosse, North Greenville Univ. ; Ben Rosenbloom, men’s lacrosse, Berry College; Sully Macmurphy, men’s lacrosse, Marist Univ.; Sklyer Walk, women’s soccer, Appalachian State Univ.; Eddie Czaplicki, football, Arizona State; Rachel Katz, gymnastics, George Washington Univ.; Laure Davis, swimming, Univ. of Richmond; Madison Cail, Volleyball, Emory Univ.; Jeremy Beamon, Baseball, Liberty

SOUTH IREDELL: Kelly Goodrum, softball, Presbyterian.

SOUTH MECKLENBURG: Garrett Boone, men’s swimming, N.C. State; Katie Rauch, women’s swimming, North Carolina

ST. STEPHENS: Gavin Marley, Baseball, Lenoir-Rhyne

SUN VALLEY: Jimmy Kerley, Sun Valley, baseball, Kutztown University of PA

WEDDINGTON: Kylie Yoder, women’s swimming, UNC; Jordyn Case, women’s lacrosse, Stanford University; Lily Barger, Women’s Lacrosse, Liberty University; Victoria Gatzendorfer, gymnastics, Missouri; Lali Dekanoidze, gymnastics, UNC; Camden King, baseball, St. Andrews University.

WEST STANLY: Shelby Barbee, softball, University of Virginia; Jordan Hatch, softball, East Carolina University; Meredith Harwood, softball, UNC Greensboro; Connor Tucker, baseball, Belmont Abbey College.

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting