Tokyo 2020: Which Team GB athletes are left to compete at Olympic Games?

  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.
·4 min read
In this article:
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.

All of Great Britain’s athletes have now arrived at the Olympic Games in Tokyo, with plenty of potential medal contenders still to compete for Team GB at Tokyo 2020.

With the athletics and track cycling two of the most prominent Olympic programmes yet to get underway, there is plenty more action to come at what has already been a succesful.

Charlotte Dujardin has become Britain’s most successful female Olympian, with the dressage competitor taking bronze in both the team and individual competitions.

Meanwhile swimmerTom Dean has won two gold medals in the pool, leading home silver medallist Duncan Scott in the 200 metres freestyle before teaming up with Scott, James Guy and Matthew Richards to take victory in the 4x200m freestyle relay.

Team GB selected 376 athletes for the Olympics.

Among the biggest names yet to begin their campaign are sprinting superstar Dina Asher-Smith and golden couple Laura and Jason Kenny.

Paul Casey and Tommy Fleetwood will bid to win back-to-back Olympic golf golds for Team GB after Justin Rose won in Rio de Janeiro five years ago.

There will be plenty of interest in how the 13-year-old Sky Brown goes in skateboarding’s debut games, while Tom Daley will be looking to add an individual gold to his collection later in the Games off the high board at the Tokyo Aquatics Centre.

Here are all of the Team GB athletes still to compete at Tokyo 2020:

ARTISTIC (SYNCHRONISED) SWIMMING

Kate Shortman and Isabelle Thorpe (Duet)

ATHLETICS

Dina Asher-Smith will captain the Team GB athletics squad in Tokyo. (Martin Rickett/PA) (PA Wire)
Dina Asher-Smith will captain the Team GB athletics squad in Tokyo. (Martin Rickett/PA) (PA Wire)

Men:

Zharnel Hughes, Reece Prescod, CJ Ujah (100m)Adam Gemili, Nethaneel Mitchell-Blake (200m)Oliver Dustin, Elliot Giles, Daniel Rowden (800m)Jake Hayward, Josh Kerr, Jake Wightman (1500m)Andrew Butchart, Marc Scott (5000m)Sam Atkin, Scott (10,000m)David King, Andrew Pozzi (110m hurdles)Phil Norman, Zak Seddon (3000m steeplechase)4x100m and 4x400m relaysTom Bosworth, Callum Wilkinson (20km walk)Ben Connor, Callum Hawkins, Chris Thompson (Marathon)Ben Williams (Triple jump)Tom Gale (High jump)Harry Coppell (Pole vault)Scott Lincoln (Shot put)Lawrence Okoye (Discus)Taylor Campbell, Nick Miller (Hammer)

Women:

Dina Asher-Smith, Daryll Neita, Asha Philip (100m)Asher-Smith, Beth Dobbin (200m)Ama Pipi, Jodie Williams, Nicole Yeargin (400m)Alexandra Bell, Keely Hodgkinson, Jemma Reekie (800m)Laura Muir, Katie Snowden, Revee Walcott-Nolan (1500m)Jess Judd, Eilish McColgan, Amy-Eloise Markovc (5000m)Judd, McColgan (10,000m)Tiffany Porter, Cindy Sember (100m hurdles)Meghan Beesley, Jessie Knight, Jessica Turner (400m hurdles)Elizabeth Bird, Aimee Pratt (3000m steeplechase)4x100m and 4x400m relayStephanie Davis, Jess Piasecki, Steph Twell (marathon)Katarina Johnson-Thompson (heptathlon)Abigail Irozuru, Jazmin Sawyers, Lorraine Ugen (Long jump)Emily Borthwick, Morgan Lake (High jump)Holly Bradshaw (Pole vault)Sophie McKinna (Shot put)

Mixed 4x400m relayBOXING

Frazer Clarke, super heavyweight

CANOEING

Sprint: Liam Heath (Men’s K-1 200m) Katie Reid (Women’s C-1 200m), Emily Lewis (Women’s K-1 200m), Deborah Kerr (Women’s K-1 500m)

TRACK CYCLING

Sprint: Jack Carlin, Jason Kenny (men) Katy Marchant (women), Carlin, J. Kenny, Ryan Owens (men’s team)

Pursuit:Ed Clancy, Ethan Hayter, Ethan Vernon, Matthew Walls, Oliver Wood (men)Katie Archibald, Elinor Barker, Neah Evans, Laura Kenny, Josie Knight

Keirin: Carlin, J.Kenny (men), Marchant (women)

Omnium: Walls (men)L. Kenny (women)

Madison: Hayter, Wood (men)Archibald, L.Kenny (women)

BMX: Kye White (men’s race), Bethany Shriever (women’s race), Declan Brooks (men’s freestyle), Charlotte Worthington (women’s freestyle)

DIVING

This content is not available due to your privacy preferences.
Update your settings here to see it.

James Heatly, Jack Laugher (men’s 3m springboard)Tom Daley, Noah Williams (men’s 10m platform)Scarlett Mew Jensen, Grace Reid (women’s 3m springboard)Lois Tolson, Andrea Spendolini-Sirieix (women’s 10m platform)

EQUESTRIAN

Eventing:

Laura Collett, Tom McEwen, Oliver Townend (Individual and Team)

Jumping:

Scott Brash, Ben Maher, Holly Smith (Individual and team)

GOLF

Paul Casey, Tommy Fleetwood (men’s)

Jodi Ewart Shadoff, Mel Reid (women’s)

GYMNASTICS

Joe Fraser (men’s parallel bars), Max Whitlock (men’s pommel horse), Jessica Gadirova (women’s all-around and floor)Jennifer Gadirova (women’s all around)

Laura Gallagher, Bryony Page (women’s trampoline)

JUDO

Natalie Powell (women’s -78kg)Sarah Adlington (women’s +78kg)

MODERN PENTATHLON

Joe Choong, Jamie Cooke (men’s)Kate French, Jo Muir (women’s)

RUGBY SEVENS

Great Britain Women

SHOOTING

Matthew Coward-Holley, Aaron Heading (men’s trap)Seonaid McIntosh (women’s 50m rifle 3 positions)Kirsty Hegarty (women’s trap)Coward-Holley and Hegarty (mixed trap team)

SKATEBOARDING

Sky Brown, Bombette Martin (women’s park)

SPORT CLIMBING

Shauna Coxsey (women’s)

SWIMMING

Duncan Scott, Tom Dean, Matthew Richards and James Guy with their 4x200m freestyle medals (Joe Giddens/PA) (PA Wire)
Duncan Scott, Tom Dean, Matthew Richards and James Guy with their 4x200m freestyle medals (Joe Giddens/PA) (PA Wire)

Men:

Ben Proud (50m freestyle), Daniel Jervis (1500m freestyle), Luke Greenbank, Brodie Williams (200m backstroke), James Guy, Jacob Peters (100m butterfly), Joe Litchfield, Duncan Scott (200m individual medley), Hector Pardoe (10km open water), 4x100m medley relay

Women:

Anna Hopkin (50m freestyle)Freya Anderson, Hopkin (100m freestyle)Cassie Wild (200m backstroke)Molly Renshaw, Abbie Wood (200m breaststroke)Alice Dearing (10km open water), 4x100m medley relay

Mixed: 4x100m medley relay

TRIATHLON

Mixed Relay

WEIGHTLIFTING

Emily Muskett (women’s -76kg)Emily Campbell (women’s +87kg)

Read More

Olympics 2021 schedule: A day-by-day guide to the Tokyo Games

Why is Russia banned from the Olympics and what is ROC?

Olympics skateboarding schedule: When will Sky Brown perform?

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting