Spartanburg-area athletes' top performances at SCHSL track and field state championships

·2 min read

The SCHSL track and field state championships were this weekend in Columbia, and plenty of Spartanburg-area athletes were competing. Here are some of the top performers from the finals.

Names are listed in alphabetical order by largest school classification to smallest

More on SCHSL spring playoffs: Broome softball makes history by advancing to first SCHSL state championship series

More on SCHSL spring playoffs: Chapman win Upper State title over Powdersville

AAAAA

BOYS

Markee Anderson, Dorman: Finished second in shot put

William Chastain, Byrnes: Finished second in pole vault

Miquel Dingle Jr., Byrnes: Won the 110-meter hurdles

Carmelo Martin, Boiling Springs: Finished second in 200 and third in 100

Bryson Miller, Dorman: Won the 400

Kaleb Sok, Byrnes: Finished third in javelin

Dorman boys: First in 4x400 relay and third in 4x800 relay

Spartanburg boys: Second in 4x800 relay

The second day of the South Carolina High School State Track & Field Championships in Columbia on May 22, 2021.  The meet took place at two locations: Spring Valley and Lower Richland High Schools. Abrianna Parks of Byrnes in the Javelin event.
The second day of the South Carolina High School State Track & Field Championships in Columbia on May 22, 2021. The meet took place at two locations: Spring Valley and Lower Richland High Schools. Abrianna Parks of Byrnes in the Javelin event.

GIRLS

Cameron Gist, Spartanburg: Won the triple jump and finished second in 100

Abrianna Parks, Byrnes: Won in the javelin, finished second in shot put and third in discus

Kennedy Spears, Dorman: Won the high jump

AAA

BOYS

D.J. Black, Chapman: Won the long jump and triple jump

Rashawn Cunningham, Chapman: Finished third in high jump

Taylor Dunning, Chapman: Finished third in pole vault

Happy Lea, Woodruff: Finished third in 110 hurdles

Sam Shimanskiy, Broome: Won the 800

Serghei Ungurean, Woodruff: Finished second in javelin

Chapman's Emma Whitaker ran in several races at the track meet held at Byrnes High School on March 23, 2021.
Chapman's Emma Whitaker ran in several races at the track meet held at Byrnes High School on March 23, 2021.

GIRLS

Layla Grey Bennett, Woodruff: Finished third in javelin

Gabrielle Borum, Chapman: Won the discus

Chasity Hines, Woodruff: Finished second in javelin

Kaley Jackson, Chapman: Finished second in discus

Emma Whitaker, Chapman: Won the 800 and finished third in 1600 run

AA

BOYS

Terrell Kesler, Chesnee: Finished third in 100

Robert Hilsman, Landrum: Finished second in 400-meter dash

Cole Johnson, Landrum: Won the javelin

GIRLS

McKenna Harris, Landrum: Finished third in discus

Sydney Price, Landrum: Won the javelin

Hannah Maybry, Landrum: Finished second in javelin

Sam Albuquerque covers high school athletics for The Spartanburg Herald-Journal. You can contact him with story ideas, stats and more at Salbuquerque@gannett.com, follow him on Twitter: @SamBAlbuquerque.

This article originally appeared on Herald-Journal: Top Spartanburg athletes at SCHSL track and field state championships