Topeka-area boys and girls earn All-City wrestling honors. Here's who they are.
Another great year for wrestling and the Topeka-area schools concluded with the winter sport season.
The Washburn Rural girls won the third state title in four years of girls wrestling in the state of Kansas while four individuals from the Topeka-area schools claimed state titles in Rossville's Kendra Hurla, Seaman's Jaxon Thomas, Washburn Rural's Easton Broxterman and Landen Kocher-Munoz.
Here are the Topeka-area boys and girls to make the All-City wrestling teams.
More:Topeka-area wrestlers have 1 team state champion and 4 individual state champions at state
All City Boys wrestling
Coach of the Year: Tony Pena, Seaman
Wrestler of the Year: Easton Broxterman, Washburn Rural
Senior of the Year: Jaxson Thomas, Seamam
Junior of the Year: Brody Byrne, Washburn Rural
Sophomore of the Year: Kristjan Marshall, Washburn Rural
Freshman of the Year: Landen Kocher-Munoz, Washburn Rural
Newcomer of the Year: Jude Krentz, Hayden
More:This Topeka-area boys wrestling program is on its way up under first-year head coach
106
1st team: Tristan Buce, Shawnee Heights (22-18)
2nd team: Ryder Harrison, Washburn Rural (26-19)
Honorable mention: Myles Curry, Highland Park
Honorable mention: Brayden Rice, Seaman
113
1st team: Easton Broxterman, Washburn Rural (49-3)
2nd team: Cole Rosenberger, Seaman (23-14)
Honorable mention: Luis Morones, Topeka High
More:Keep an eye out for these 15 Topeka-area spring sport teams. Here's why.
120
1st team: Landen Kocher-Munoz, Washburn Ryral (37-5)
2nd team: Tyree English, Topeka High (18-18)
Honorable mention: Jayden Foster, Seaman
Honorable mention: Carson Anderson, Shawnee Heights
126
1st team: Henri McGivern, Washburn Rural (19-5)
2nd team: Draven Bennett, Seaman (30-16)
Honorable mention: Malachi Kuebler, Topeka West
Honorable mention: Angel Vargas, Highland Park
132
1st team: Andrew Bonebrake, Shawnee Heights (37-12)
2nd team: Cooper Stivers, Washburn Rural (29-24)
Honorable mention: Colin Little, Seaman
Honorable mention: Michael Weatherly, Topeka West
138
1st team: Blaine Baird, Washburn Rural (37-19)
2nd team: Gavin Hartman, Shawnee Heights (27-21)
Honorable mention: Lain Anderson, Seaman
144
1st team: Mason Vickers, Topeka West (27-6)
2nd team: Zach Jowers, Seaman (28-13)
Honorable mention: Kail Westgate, Shawnee Heights
150
1st team: Nick Freeland, Shawnee Heights (41-10)
2nd team: Kristjan Marshall, Washburn Rural (31-16)
Honorable mention: Rehabiah Williamson, Topeka High
Honorable mention: Jacob Waldy, Hayden
157
1st team: Brody Byrne, Washburn Rural (39-13)
2nd team: Nick Davis, Topeka High (27-11)
Honorable mention: Evan Johnson, Shawnee Heights
Honorable mention: Jude Krentz, Hayden
165
1st team: Jaxson Johnson, Topeka High (17-12)
2nd team: Samson Tootle, Seaman (8-7)
Honorable mentionM: Aiden Newberry, Washburn Rural
175
1st team: Allen Baughman, Shawnee Heights (40-14)
2nd team: Zack Adams, Seaman (20-16)
Honorable mention: Adrian Burney, Highland Park
Honorable mention: Joe Clark, Washburn Rural
Honorable mention: Jameson Kennedy, Hayden
190
1st team: Chase Calhoon, Washburn Rural (14-11)
2nd team: Caleb Seelbach, Shawnee Heights (10-22)
215
1st team: Sean Wunder, Shawnee Heights (43-4)
2nd team: Hunter Reno, Seaman (16-3)
Honorable mention: Diego De la Torre, Highland Park
285
1st team: Jaxon Thomas, Seaman (46-5)
2nd team: Rykan Carver, Shawnee Heights (40-11)
Honorable mention: Myyeah Darr, Highland Park
Honorable mention: Vincent Redmond, Topeka West
Honorable mention: Hunter Diedrich, Hayden
Honorable mention: Nathan Miller, Washburn Rural
All-City girls wrestling
Coach of the Year: Chad Parks/Erich Singer, Shawnee Heights
Wrestler of the Year: Addi Broxterman, Washburn Rural
Senior of the Year: Alexis Fredrickson, Washburn Rural
Junior of the Year: Kristin Rezac, Washburn Rural
Sophomore of the Year: Koti Best, Seaman/Madison Freeland, Shawnee Heights
Freshman of the Year: Cianna Graves, Shawnee Heights
Newcomer of the Year: Ashley Schwarz, Washburn Rural
More:Addison Broxterman goes out with a bang for Washburn Rural girls wrestling
100
1st team: Molly Spader, Washburn Rural (36-7)
2nd team: Connie Burns, Shawnee Heights (24-6)
Honorable mention: Ellie Ayres, Seaman
Honorable mention: Kim Rodriguez, Highland Park
Honorable mention: Elaina Wolff, Hayden
Honorable mention: Ingrid Cabrera, Topeka High
105
1st team: Kristin Rezac, Washburn Rural (36-6)
2nd team: Nevaiah Martin, Topeka High (21-2)
Honorable mention: Nephtali Lenth, Topeka West
Honorable mention: Emberlynn Phillips, Shawnee Heights
110
1st team: Taylie Heston, Seaman (29-7)
2nd team: Odessa Schmidt, Shawnee Heights (24-12)
Honorable mention: Delaney Hill, Washburn Rural
115
1st team: Maddy Blow, Washburn Rural (29-14)
2nd team: Natalie Smith, Seaman (26-7)
120
1st team: Annie Gallegos, Washburn Rural (36-14)
2nd team: Molly Busenitz, Shawnee Heights (15-0)
Honorable mention: Zoe Dawkins, Topeka High
Honorable mention: Ammi Miller, Washburn Rural
Honorable mention: Makenna Stuke, Seaman
Honorable mention: Addison Cooper, Shawnee Heights
More:Shawnee Heights senior wrestler prepares for next step after ACL tear
125
1st team: Addi Broxterman, Washburn Rural (45-4)
2nd team: Reece Taylor, Shawnee Heights (25-11)
Honorable mention: Madison Murray, Seaman
Honorable mention: Victoria Leach, Highland Park
130
1st team: Koti Best, Seaman (36-6)
2nd team: Laiken Clark, Washburn Rural (39-9)
Honorable mention: Ruby Hernandez, Highland Park
Honorable mention: Isabel Reyes, Shawnee Heights
Honorable mention: Madison Blanco, Washburn Rural
135
1st team: Madison Freeland, Shawnee Heights (32-7)
2nd team: Alexis Fredrickson, Washburn Rural (38-12)
Honorable mention: Dadriona Anderson, Topeka West
140
1st team: Kaidence Heston, Seaman (28-12
2nd team: Marilena Zuniga, Topeka High (31-10)
Honorable mention: Hannah Sixkiller, Shawnee Heights
Honorable mention: Emme Blanco, Washburn Rural
145
1st team: Madison Davison, Washburn Rural (26-14)
2nd team: McKenna Haltom, Shawnee Heights (27-8)
Honorable mention: Raya Eilert, Washburn Rural
155
1st team: Ashley Schwarz, Washburn Rural (32-12)
2nd team: Cianna Graves, Shawnee Heights (19-8)
Honorable mention: Maddie O'Brien, Washburn Rural
Honorable mention: Emily Funk, Washburn Rural
170
1st team: TaAni Rhote, Washburn Rural (23-9)
2nd team: Kylisha James Highland Park (27-13)
Honorable mention: Alesia Alvarez, Topeka High
Honorable mention: Aytumn Sanchez, Washburn Rural
190
1st team: Lilly Blair, Shawnee Heights (20-11)
2nd team: Fatima Escobar, Washburn Rural (22-13)
Honorable mention: Makayla Cadet, Highland Park
Honorable mention: Elia Smith, Washburn Rural
235
1st team: Tristyn Johnson, Topeka Wets (32-5)
2nd team: Sophia Ross, Washburn Rural (28-11)
Honorable mention: Theo Ofuasia, Shawnee Heights
Honorable mention: Gabby Littrell, Washburn Rural
This article originally appeared on Topeka Capital-Journal: Topeka boys and girls earn All-City wrestling honors for work on mats