Vote for the SouthCoast Boys Athlete of the Week for March 31-April 9
There were several top performances among SouthCoast high school boys athletes in the first full week of the spring season.
Here’s your chance to vote for the top high school performance from the past week.
(Editor’s note: Voting will end at 3 p.m. on Sunday)
POLL Vote for the SouthCoast Baseball Player of the Week for March 31-April 9
BOYS LACROSSE
Harrison Lemieux, Apponequet
Lemieux had a combined three goals and nine assists to lead the Lakers to back-to-back wins.
Kenny Wisniewski, Apponequet
In two games, Wisniewski had a combined nine goals and three assists.
Will Sanders, Bishop Stang
Sanders made 16 saves in net to help the Spartans beat Dartmouth.
Jackson Hart, Dartmouth
In two games, Hart had a combined four goals, including three in a win over Middleboro.
Shea Cripps, Fairhaven
Cripps recorded a combined 28 saves in two games for the Blue Devils.
Will Harrop, Old Colony
In three games, Harrop had a combined 19 goals and seven assists to help Old Colony get off to a 3-0 start.
BOYS VOLLEYBALL
Colin Stuessi, GNB Voc-Tech
Stuessi had a team-high 10 kills to go along with 10 digs and four service points to lead the Bears to a season-opening win over Barnstable.
Carter Barbosa, New Bedford
Barbosa had a combined 39 assists in a pair of games against Xaverian and BC High.
POLL Vote for the SouthCoast Softball Player of the Week for March 31-April 9
BOYS TENNIS
Will Horton, Apponequet
Horton captured back-to-back wins at first singles against New Bedford and Somerset Berkley for the undefeated Lakers.
Kole Pinto, Fairhaven
Pinto won 6-2, 7-5 against Dighton-Rehoboth at first singles.
BOYS TRACK
Logan Miller, Apponequet
Miller won the javelin against Old Rochester with a school-record throw of 185-8.
Jacob Cookinham, Bishop Stang
In a win over New Bedford, Cookinham won both the discus (158-5) and shot put (63-8).
Owen Benoit, Fairhaven
Benoit came in first in the high jump (5-4), 2-mile (11:21.7) and 800 (2:13) against Somerset Berkley.
Toby Lawrence, Fairhaven
Against Somerset Berkley, Lawrence took first in the triple jump (37-10), long jump (18-10) and 200 (2.38) and tied for first in the 100.
Justin Andrade, GNB Voc-Tech
Andrade won the high jump and long jump against Dighton-Rehoboth.
Jarred Quann, GNB Voc-Tech
Quann was fastest in the 100 and 200 against Dighton-Rehoboth.
Daniel Ward, GNB Voc-Tech
Ward came in first in the 400 hurdles and 400 against D-R.
Sam Balsis, Old Rochester
Against Apponequet, Balsis won the triple jump (37-10.75) and 400 hurdles (67.2).
Murray Copps, Old Rochester
Copps came in first in the mile (4:42.2) and 2-mile (11:19) against the Lakers.
Phillip le Gassick, Old Rochester
le Gassick came in first in both the 100 (11.2) and 200 (23.2) in a win over Apponequet.
Jared DeMello, Wareham
DeMello won the shot put (38-2.5) and discus (97-4.25) against Seekonk.
Aiden Robert, Wareham
Robert won the 110 hurdles (15.4) and the 200 (24.0) against the Warriors.
Gabe Silva, Wareham
Against Seekonk, Silva was first in the 100 (11.1) and 400 (51.7).
This article originally appeared on Standard-Times: Poll for Standard-Times Boys Player of the Week March 31-April 9