West Texas qualifiers for the 2022 UIL State Track and Field Meet

Water Valley's Kylie Bradley, left, passes the baton to Emily Crawford during the girls 4x200-meter relay at the Region II-1A Track and Field Championships Saturday, April 30, 2022, at LeGrand Stadium at Angelo State University.
Water Valley's Kylie Bradley, left, passes the baton to Emily Crawford during the girls 4x200-meter relay at the Region II-1A Track and Field Championships Saturday, April 30, 2022, at LeGrand Stadium at Angelo State University.

West Texas qualifiers to the UIL State Track and Field Meet listed by school, with times/marks from regional competition:

Class 1A

BLACKWELL

  • Karter Cummings, Sophomore: Boys 400 (51.14)

BRONTE

  • Emily Jackson, Sophomore: Girls 100 hurdles (16.42), high jump (5-2)

  • Jett Jackson, Junior: Boys 800 (2:05.81)

GARDEN CITY

  • Sebastian Balcazar, Senior: Boys pole vault (11-3), 4x400 relay (3:28.56)

  • John Lopez, Junior: Boys 4x400 relay (3:28.56)

  • Denton Roe, Freshman: Boys 4x400 relay (3:28.56)

  • Mason Walker, Junior: Boys 4x400 relay (3:28.56)

  • Blain Walts, Freshman: Boys pole vault (11-6)

IRION COUNTY

  • Berkley Callaway, Freshman: Girls 4x100 relay (51.95)

  • Trevin Coffell, Junior: Boys 300 hurdles (41.58)

  • Tayte Cormier, Junior: Boys 3,200 (10:57.37), 1,600 (4:49.29)

  • Jordan Harrison, Junior: Boys triple jump (42-5 ½)

  • Kaegen James, Senior: Girls long jump (17-8 ½), triple jump (37-0), 4x100 relay (51.95)

  • Trea Melton, Sophomore: Boys 1,600 (4:52.41)

  • Audrey Tillman, Junior: Girls long jump (16-11), 4x100 relay (51.95), 200 (26.72)

  • Zoe Williams, Senior: Girls 4x100 relay (51.95)

PAINT ROCK

  • Ashlynn Hall, Senior: Girls shot put (38-4 ¾)

RICHLAND SPRINGS

  • Lili Appleton, Sophomore: Girls 4x200 relay (1:52.66)

  • Jadeyn Bryant, Senior: Boys 4x100 relay (45.29), 300 hurdles (40.77)

  • Ryleigh Bryant, Sophomore: Girls long jump (16-10), 100 (13.12), 4x200 relay (1:52.66), 300 hurdles (47.61)

  • Zane Capps, Senior: Boys 4x100 relay (45.29)

  • Zeke Hoevers, Freshman: Boys 4x100 relay (45.29)

  • Nick Nilson: Boys 4x100 relay (45.29)

  • Madison Thurman, Freshman: Girls 4x200 relay (1:52.66)

  • Raegan Wright, Sophomore: Girls 4x200 relay (1:52.66)

ROBERT LEE

  • Noah Escamilla, Senior: Boys high jump (6-4)

  • Braylee Hood, Senior: Girls shot put (34-7 ¾)

STERLING CITY

  • Kate Barnes, Senior: Girls 4x400 relay (4:22.85)

  • Weston Blackwelder, Junior: Boys pole vault (12-6)

  • Payton Conner, Sophomore: Girls shot put (36-4), discus throw (108-1)

  • Emma Gaston, Junior: Girls 4x400 relay (4:22.85)

  • Kas Johnson, Junior: Boys pole vault (13-0)

  • Allie Knittel, Freshman: Girls 4x400 relay (4:22.85)

  • Sadie Madrid, Freshman: Girls 4x400 relay (4:22.85)

VERIBEST

  • Alliyah Harrison, Junior: Girls triple jump (37-0), 800 (2:30.40), 400 (1:01.13), 200 (26.44)

WATER VALLEY

  • Kylie Bradley, Senior: Girls 4x200 relay (1:50.32)

  • Emily Crawford, Junior: Girls 4x200 relay (1:50.32)

  • Jayden Gomez, Fresman: Girls 4x200 relay (1:50.32)

  • Natalie Treadaway, Sophomore: Girls 4x200 relay (1:50.32)

Mason runner Eliza Cope competes in the UIL State Class 2A 4 by 400-meter relay at the University of Texas at Austin's Mike A. Myers stadium on May 7, 2021.
Mason runner Eliza Cope competes in the UIL State Class 2A 4 by 400-meter relay at the University of Texas at Austin's Mike A. Myers stadium on May 7, 2021.

Class 2A

CHRISTOVAL

  • Cayden Carpenter, Junior: Boys 300 hurdles (40.70)

  • Heaven Chappell, Senior: Girls pole vault (9-9)

  • Madyson George, Freshman: Girls 4x100 relay (50.38)

  • Savhanna Wilkins, Senior: Girls 4x100 relay (50.38)

  • Rylee Williams, Sophomore: Girls 4x100 relay (50.38)

  • Lexie Young, Sophomore: Girls 4x100 relay (50.38)

COLEMAN

  • Jordan Rae, Senior: Girls high jump (5-1), long jump (18-2 ½), triple jump (37-5 ½)

  • Devinar Roberson, Senior: Boys high jump (6-9), long jump (21-7), triple jump (48-8 ½)

ELDORADO

  • Jessica Garcia, Junior: Girls 800 (2:22.99), 400 (1:01.22)

  • Logan Prater, Sophomore: Girls long jump (18-2 ½), triple jump (37-6 ½), 100 hurdles (15.23), 100 (12.60), 200 (25.82)

FORSAN

  • Austin Magness, Sophomore: Boys 3,200 (10:32.61)

  • Aleena Nelson, Junior: Girls shot put (36-1)

HARPER

  • Mileidy Araiza, Sophomore: Girls 4x200 relay (1:48.40)

  • Talli Millican, Junior: Girls 4x200 relay (1:48.40), 200 (26.08)

  • Alli Price, Freshman: Girls 4x200 relay (1:48.40)

  • Kaylee Price, Sophomore: Girls 100 hurdles (15.61)

  • Sloan Spenrath, Junior: Girls long jump (17-11 ¾)

  • Emma Strickland, Junior: Girls 4x200 relay (1:48.40)

JUNCTION

  • Ella Strickland, Senior: Girls pole vault (13-6), 100 hurdles (14.96), 300 hurdles (45.74)

  • Brylee Stewart, Junior: Girls discus throw (118-6)

MASON

  • Isaiah Bishop, Junior: Boys 4x200 relay (1:31.86)

  • Brody Comey, Junior: Boys high jump (6-3)

  • Eliza Cope, Junior: Girls 400 (59.19), 200 (25.93), 4x400 relay (4:08.80)

  • Kinsley Jordan, Junior: Girls 4x400 relay (4:08.80)

  • Tristin Keller, Mason: Girls pole vault (10-6)

  • Kamryn Loeffler, Sophomore: Girls 800 (2:25.80), 4x400 relay (4:08.80)

  • Lauren Olson, Senior: Girls discus throw (119-8)

  • Gabriel Ortiz, Senior: Boys 4x200 relay (1:31.86)

  • Tori Perlichek, Senior: Girls 4x400 relay (4:08.80)

  • Sutten Silerio, Freshman: Boys 4x200 relay (1:31.86)

  • Ryne Todd, Sophomore: Boys 4x200 relay (1:31.86)

OZONA

  • Mia Davidson, Sophomore: Girls 4x200 relay (1:46.72)

  • Matthew DeLaGarza, Senior: Boys 4x200 relay (1:30.81)

  • Kelyn Gass, Freshman: Girls high jump (5-1)

  • Faith Quiroz, Sophomore: Girls 4x200 relay (1:46.72)

  • Natalie Rodriguez, Junior: Girls 4x200 relay (1:46.72)

  • Dusty Smith, Sophomore: Boys 4x200 relay (1:30.81)

  • Lane Smith, Senior: Boys 4x200 relay (1:30.81), long jump (21-3)

  • Jaylynn Tijerina, Sophomore: Girls 4x200 relay (1:46.72)

  • Rigo Treto, Sophomore: Boys 4x200 relay (1:30.81)

WINTERS

  • Aidan Leamon, Junior: Boys triple jump (45-1 ¼)

Ballinger High School's Jillian Halfmann attempts a height in the Division IV girls pole vault at the San Angelo Relays on Friday, March 25, 2022, at San Angelo Stadium.
Ballinger High School's Jillian Halfmann attempts a height in the Division IV girls pole vault at the San Angelo Relays on Friday, March 25, 2022, at San Angelo Stadium.

Class 3A

BALLINGER

  • Jillian Halfmann, Junior: Girls pole vault (10-6)

  • Addison Martin, Junior: Girls 800 (2:20.67)

BRADY

  • Bryce Davis, Senior: Boys high jump (6-4)

  • D.J. Powell, Senior: Boys discus throw (161-1)

SONORA

  • Jaime Buitron, Sophomore: Boys 4x400 relay (3:22.67)

  • Fernando Gonzalez, Senior: Boys 400 (49.61), 4x400 relay (3:22.67)

  • Hunter O’Banon, Junior: Boys 4x400 relay (3:22.67)

  • Aidan Villanueva, Senior: Boys 4x400 relay (3:22.67)

WALL

  • Kamryn Williams, Junior: Girls discus throw (126-11)

This article originally appeared on San Angelo Standard-Times: West Texas qualifiers for the 2022 UIL State Track and Field Meet