Wrestling: Division II (small school) results from 2022 NYSPHSAA Tournament (Feb. 25-26)
After a two-year hiatus the biggest weekend in wrestling is finally here, the NYSPHSAA championships! We'll have updates and results on all 13 Section 1 representatives, as well as the NYSAIS wrestlers from the Lower Hudson Valley.
Be sure to check back and check often.
Day One: Section 1 quartet advances to NYSPHSAA wrestling semifinals
Day Two: Section 1 gets 11 all-state finishers to conclude 2022 NYSPHSAA championships
Return: After two years, 11 Lower Hudson Valley wrestlers set to return to Albany older and wiser
Division II: 2022 NYSPHSAA small school tournament preview
Wrestling: 9 state title contenders to keep an eye on at the NYSPHSAA tournament
Meet the champs: Meet the Section 1 Division II small-school wrestling champions
Section 1: Section 1 wrestling hall of fame welcomes five new inductees for 2022
Friday, Feb. 25
Opening round
102: Ciaran Egan (Pleasantville) over Hayden Bartlemus (Northern Adirondack) (Fall 2:41)
110: Josh Laaz (Ardsley) over Jovanny Nazario (Horace Mann) (4-1)
118: Dhilan Patel (Edgemont) had a bye
126: Jackson Wainwright (Lourdes) over Will Greene (Collegiate School) (Fall 0;56)
132: Quinn Egan (Pleasantville) over Cameron Mayfield (Eagle Academy) (11-5)
138: Sawyer Bell (Beekmantown) over Christian Perlleshi (Pleasantville) (Fall 3:03); Shane Walczyk (Eden) over Cole Joseph (Hackley) (Fall 4:22)
145: Sander Miller (Edgemont) had a bye
152: Noah Bernstein (Edgemont) had a bye
160: Aydin DeForest (Mount Markham) over Nick Paternostro (Pleasantville) (Fall 1:12); Logan Smith (Highland) over Barratt Pennington (Rye Country Day) (Fall 2:50)
172: James Donnelly (Ardsley) over Keegan Gagnon (Cold Spring Harbor) (Fall 0:43); Beau Hodgson (Cold Spring Harbor) over Tyvaughn Jones (Rye Country Day) (Fall 1:33)
189: Jalin Badillo (Nanuet) had a bye
215: Jacob Cassidy (Putnam Valley) over Dominic Jones (Mount Markham) (Fall 4:36)
285: Charles Batista (Lourdes) over Melkin Alfaro-Chavez (John Glenn) (6-4)
Round of 16
102: Darren Florance (Bainbridge-Guilford) over Ciaran Egan (Pleasantville) (TF 16-0)
110: Talan Hubbard (Homer) over Josh Laaz (Ardsley) (Fall 1:32)
118: Carl Santariello (Marcellus/Onondaga) over Dhilan Patel (Edgemont) (7-4)
126: Tyler Roe (Tioga) over Jackson Wainwright (Lourdes) (11-6)
132: Caden Bellis (Tioga) over Quinn Egan (Pleasantville) (Fall 0:53)
145: Sander Miler (Edgemont) over Beau Zeh (Canisteo-Greenwood) (Fall 1:22)
152: Noah Bernstein (Edgemont) over Kendryek Flynn (Watervilet/Cohoes) (8-3)
172: James Donnelly (Ardsley) over Adam Ortega (Copenhagen) (Fall 1:03)
189: Brent Perry (Granville) over Jalin Badillo (Nanuet) (4-0)
215: Sam Sorensen (Homer) over Jacob Cassidy (Putnam Valley) (Fall 0:49)
285: Tristen Hitchcock (Warrensburg/Bolton) over Charles Batista (Lourdes) (Fall 2:29)
Quarterfinals
145: Sixx Cook (Central Valley Academy) over Sander Miller (Edgemont) (MD 15-3)
152: Dakota Mascho (Portville) over Noah Bernstein (Edgemont) (12-6)
172: Luke Dendis (South Seneca) over James Donnelly (Ardsley) (12-8)
Saturday, Feb. 26
Wrestlers who advanced to Day 2 via consolation bracket: Ciaran Egan (Pleasantville), Sander Miller (Edgemont), Noah Bernstein (Edgemont), James Donnelly (Ardsley)
Blood round results
The consolation round to determine who is guaranteed at least a top-eight finish or all-state honors. Wrestlers who advanced to Day 2 of the tournament via consolation bracket must win this round to ensure a spot on the podium.
145: Sander Miller (Edgemont) over Ben Lloyd (Alfred-Almond) (Fall 2:46); Noah Bernstein (Edgemont) over Ryan Kennedy (Windsor) (Fall 2:18)
172: Ryan Mastropaolo (Island Trees) over James Donnelly (Ardsley) (8-3)
Placement matches
Fifth-place match
145: Sander Miller (Edgemont) over Luke Tomlinson (Maple Grove) (9-2)
152: Dakota Mascho (Portville) over Noah Bernstein (Edgemont) (11-6)
Follow Eugene Rapay on Twitter at @erapay5 and on Instagram at @byeugenerapay.
This article originally appeared on Rockland/Westchester Journal News: Wrestling: 2022 NYSPHSAA Tournament Division II results (Feb. 25-26)